Sunteți pe pagina 1din 66

1.

INTRODUCERE

Supermarketul Integral
Integral pentru orice buzunar!

Supermarketul Integral are o suprafata totala de 4600 m 2, si este situat


intr-o zona periferica a orasului Iasi, mai exact in zona campusului universitar
Targusor Copou. Din punct de vedere geometric, supermarketul Integral
este dispus intr-o forma dreptunghiulara.
Identitate vizuala
Din punct de vedere identitatii vizuale,
supermarketul Integral va fi promovat sub
logo-ul prezentat alaturat. Acesta fiind format
atat dintr-un simbol, ce vrea sa sugereze
faptul ca supermarketul Integral este intersectia tuturor drumurilor, cat si
denumirea text precum si sloganul utilizat 9 (integral pentru orice
buzunar). Din punct de vedere al culorilor folosite, predomina culoarea rosie
(menita sa atraga atentia), insa se remarca si alte 4 culori, verde, galben,
mov, portocaliu (sugerand complexitatea clientilor).
Criteriile care s-au luat in considerare in alegerea locatiei
supermarketului sunt:
- pozitionare in cadrul orasului ( periferie / central );
- infrastructura (utilitati, cai rutiere, mijloace de transport);
- capacitatea pietei;
- concurenta.
Pozitionare in cadrul orasului.
Campusul universitar Targusor-Copou se afla in partea de N a
municipiului Iasi si reprezinta punctul de iesire spre Comuna Rediu, Comuna
Popricani.
Infrastructura

1
In ceea ce priveste infrastructura, se poate spune ca in aceasta zona se
remarca prezenta tuturor utilitatilor necesare unui supermarket (curent
electric, apa curenta, gaz). Totodata din punct de vedere al cailor rutiere,
zona Copou este strabatuta de 2 strazi principale ( Blv. Stefan cel Mare si
Sfant si Blv. Carol I), una dintre acestea (Blv. Stefan cel Mare si Sfant)
remarcandu-se prin faptul ca face conexiune catre drumul european (E583)
ce duce spre vama de la Sculeni. Reteaua mijloacelor de transport din
aceasta zona este dezvoltata, fiind constituita din tramvai, autubuz, microbuz,
ce fac legatura cu principalele zone din oras, dar si din exteriorul orasului.
Capacitatea pietei
Din punct de vedere al capacitatii pietei
(formata din potentialii clienti), putem spune ca este
numeroasa, formata dintr-o populatie alcatuita atat
din locuitorii zonei principale (Copou, Sararie) cat si
din zonele adiacente (Com. Rediu, Com.Popricani). De
remarcat este prezenta a 3 campusuri universitare
din zona (Titu Maiorescu, Targusor-Copou, Codrescu,
Gaudeamus, Campusul Universitatii de Stiinte
Agricole si Medicina Veterinara) cu un numar de
peste 8000 de studenti.
Tot in cadrul acestui punct dorim sa precizam ca segmentele de clienti
tinta al supermarketului Integral cuprinde persoanele fizice cu varsta intre
15-65 de ani, cu venituri medii si un nivel al educatiei mediu-superior.
Concurenta
Daca la nivelul orasului Iasi se remarca prezenta a peste 10
supermarketuri de dimensiuni medii (Kaufland, Plus, Gima, Billa, Fidelio) si a
2 hypermarketuri Carrefour, dispuse in zonele Nicolina, Baza 3, Tudor-
Vladimirescu, Canta, Gara, Podul de Piatra, in zona Copou nu se remarca nici
un supermarket cu o dimensiune de peste 500 m2. Concurenta la nivelul zonei
este data doar de magazinele de dimensiuni mici (500 m2) cu o gama redusa
de produse.

2
Design-ul interior, dar si exterior, este unul foarte modern, amenajarea
acestuia fiind realizata de catre specialisti la nivelul standardelor
internationale. In ceea ce privesc culorile, luminile, asezarea produselor pe
rafturi sau dispunerea raioanelor aceste formeaza o unitate formand astfel
personalitatea supermarketului avand o imagine unica in comparative cu
celelalte supermarketuri.
De asemenea am dori sa precizam ca supermarketul Integral este dotat
cu un sistem de supraveghere video atat in interior cat si in exterior. Acest
sistem este menit sa monitorizese activitatea desfasurata pe tot arealul
magazinului si sa evite eventualele neplaceri. Totodata pentru a veni in
ajutorul clientilor, supermarketeul Integral dispune de o parcare de 200 de
locuri.
Din punct de vedere al personalului ce lucreaza in cadrul
supermarketului Integral, putem spune ca avem o echipa destul de
numeroasa cu functii variate (de la femei de serviciu, merchandaseri,
lucratori comerciali, casiere si pana la persoane din cadrul departamentului
de finante, marketing sau achizitii).
Supermarketul Integal cuprinde urmatoarea gama de sortimente:

Alimente ;
Confectii- incaltaminte;
Produse de uz casnic si gospodarie;
Produse de papetarie;
Cosmetice;
Produse pentru igiena si intretinere;
Articole sportive;
Produse electrocasnice;
Aparate audio-video;

Aceste grupe sortimentale se regasesc grupate in cadrul a 5 raioane


astfel:
Alimentar;
Igiena , intretinere cosmetica;
Confectii incaltaminte;
Audio- video;

3

Bazar;
Ponderea incasarilor din anul 2008 pe fiecare dintre cele 5 raioane este
prezentata in tabelul urmator:

Nr Denumire raion Procent din Procent din


crt incasari suprafata
In ocupata
1. Alimentar 38% 48%
2. Confectii-textile-incaltaminte 18% 14%
3. Bazar 9% 5%
4. Audio-Video-Electorcasnice 24% 21%
5. Igiena-Cosmetica-Intretinere 11% 12%
scopul eficientizarii spatiului destinat vanzarii, pentru anul 2010, s-a decis
apelarea la o reorganizare a raioanelor, diminuand sau scazand suprafata lor
acolo unde a fost necesa. Astfel ponderea incasarilor raportata la suprafata
fiecarui raion se va prezenta in felul urmator:

N Denumire raion Procen Procent din Suprafata


r t din suprafata (mp)
cr incasar ocupata
t i
1. Alimentar 38% 38% 1748
2. Confectii-textile- 18% 15% 690
incaltaminte
3. Bazar 9% 6% 276
4. Audio-Video- 24% 11% 506
Electorcasnice
Igiena-Cosmetica-
5. 11% 21% 966
Intretinere
Holul va forma o suprafata de 414 m2, reprezentand 9% din totalul
magazinului.

Astfel in urma unui calcul reiese faptul ca supermarketul Integral va


cuprinde o suprafata totala destinata vanzarii de 4186 m2.
Pentru ca aceasta suprafata sa fie acoperita eficient (din punct de
vedere al timpului petrecut la casele de marcat) s-a decis ca supermarketul

4
Integral sa cuprinda un numar de 20 case de marcat (17 case de marcat
obisnuite si 3 case de marcat expres).

Structura supermarketului:

Aria totala a magazinului: 4600 m2


L= 92 m
L= 50 m
Aria total a holului: 414 m2
L= 46 m
L= 9 m
Casele de marcat: 20 unitati
L = 1,4 m
l=1m
Carucioare: 200 bucati
L = 1,2 m
l = 0,6 m
Loc pentru bagaje:
L=4m
l = 0,5 m
Dimensiunile raioanelor:

1. Raion Almentar
Aria = 1748 m2
- format din 3 dreptunghiuri cu urmatoarele caracteristici:
a. L = 24 m, l = 9 m;
b. L = 41 m, l = 30 m;
c. L = 20 m, l = 15 m.

2. Raion Confectii-textile-incaltaminte

5
Aria = 690 m2
- format din 3 dreptunghiuri cu urmatoarele caracteristici:
a. L = 16 m, l = 15 m;
b. L = 12 m, l = 11 m;
c. L = 23 m, l = 14 m.
3. Raion Bazar
Aria = 276 m2
- format dintr-un dreptunghi cu urmatoarele caracteristici:
L = 23 m, l = 12 m.
4. Raion Audio-Video-electorcasnice
Aria = 506 m2
- format din 2 dreptunghiuri cu urmatoarele caracteristici:
a. L = 14 m, l = 11 m;
b. L = 22 m, l = 12 m.
5. Raion Igiena-Cosmetica-Intretinere
Aria = 966 m2
- format din 2 dreptunghiuri cu urmatoarele caracteristici:
a. L = 7 m, l = 4 m;
b. L = 36 m, 26 m.

2. Raionul Alimentar

6
2.1 Introducere
Raionul alimentar ocupa cea mai mare
suprafata dintre toate raioanele cu o suprafata
efectiva de 1748 m2. Raionul alimentar este cel mai
complex dintre raioane, el continand atat gondole,
cosuri pentru produse cat si lazi si vitrine
frigorifice. Acestea sunt distribuite in felul
urmator:
A. Gondole dreptunghiulare de lungimi
diferite (de precizat este faptul ca dimensiunile la
gondole includ si capetele de acestora, 2 x 0,5 m):
- 3 gondole avand dimensiunea de : L =14,5 m , l = 1 m;
- 5 gondole avand dimensiunea de : L = 14 m, l = 1 m;
- 4 gondole avand dimensiunea de : L = 13,5 m, l = 1 m;
- 8 gondole avand dimensiunea de : L = 13 m, l = 1 m;
- 1 gondola perete avand dimensiunea de : L = 34 m, l = 0,5 m;
- 1 gondola perete avand dimensiunea de : L = 10 m, l = 0,5 m.
B. Frigidere si lazi frigorifice:
- 2 lazi frigorifice avand dimensiunea de : L = 9 m, l = 2 m;
- 2 vitrine frogorifice avand dimensinea de : L = 9 m, l = 2 m;
- 1 frigorifider avand dimensiunea de: L = 14 m, l = 1 m;
- 1 vitrina frigorifica pentru vanzare asistata in forma de L avand
urmatoarele dimensiuni:
A. 1 x L = 13 m, l = 1,5 m;
B. 1 x L = 10 m, l = 1,5 m.
C. Cosuri de produse:
- 1 cos produse cu dimensiunea de L = 5 m, l = 1 m;
- 1 cos produse cu dimensiunea de L = 5 m, l = 2 m;
- 1 cos produse cu dimensiunea de L = 8 m, l = 1 m;
- 1 cos produse cu dimensiunea de L = 8, l = 2 m;

7
- 8 cosuri produse cu dimensiunea de L = 1,5 m, l = 1 m;
- 2 cosuri produse cu dimensiunea de L = 9 m, l = 1 m.
In cadrul raionului alimentar se comercializeaza mai multe grupe de
produse:
alimentare de baza;

produse lactate,oua;

carne si preparate din carne;

paine si specialitati;

bauturi racoritoare;

bauturi alcoolice;

ciocolata si produse din ciocolata;

dulciuri;

stimulente pentru micul dejun;

cafea,ceai,capucino;

fructe si legume;

condimente,sosuri.

2.1 Calculul indicatorilor


1.Liniarul la sol :
Ls = nr gondole x 2(L+l)*
*(Lungimea s-a luat in calcul avand inclus capetele de gondola)

a. Pentru gondole
- 3 gondole avand dimensiunea de : L =14,5 m , l = 1 m;
Ls = 3 x 2(14,5 + 1) = 3 x 31 = 93 m
- 5 gondole avand dimensiunea de : L = 14 m, l = 1 m;
Ls = 5 x 2(14 + 1) = 5x 30 = 150 m
- 4 gondole avand dimensiunea de : L = 13,5 m, l = 1 m;

8
Ls = 4 x 2(13,5+1) = 4 x 29 = 116 m
- 8 gondole avand dimensiunea de : L = 13 m, l = 1 m;
Ls = 8 x 2(13+1) = 8 x 28 = 224 m
- 1 gondola perete avand dimensiunea de : L = 34 m, l = 0,5 m;
Ls = 1 x 2(34+0,5) = 1 x 69 = 69 m
- 1 gondola perete avand dimensiunea de : L = 10 m, l = 0,5 m.
Ls = 1 x 2(10+0,5) = 1 x 21 = 21 m
b. Pentru frigidere si lazi frigorifice:
- 2 lazi frigorifice avand dimensiunea de : L = 9 m, l = 2 m;
Ls = 2 x 2(9+2) = 2 x 22 = 44 m
- 2 vitrine frogorifice avand dimensinea de : L = 9 m, l = 2 m;
Ls = 2 x 2(9+2) = 2 x 22 = 44 m
- 1 frigorifider avand dimensiunea de: L = 14 m, l = 1 m;
Ls = 1 x 2(14+1) = 1 x 30 = 30 m
- 1 vitrina frigorifica pentru vanzare asistata in forma de L avand
urmatoarele dimensiuni:
A. 1 x L = 13 m, l = 1,5 m;
Ls = 1 x 2(13+1,5) = 1 x 29 = 29 m
B. 1 x L = 10 m, l = 1,5 m.
Ls = 1 x 2(10+1,5) = 1 x 23 = 23 m
c. Cosuri produse:
- 1 cos produse cu dimensiunea de L = 5 m, l = 1 m;
Ls = 1 x 2(5+1) = 1 x 12 = 12 m
- 1 cos produse cu dimensiunea de L = 5 m, l = 2 m;
Ls = 1 x 2(5+2) = 1 x 14 = 14 m
- 1 cos produse cu dimensiunea de L = 8 m, l = 1 m;
Ls = 1 x 2(8+1) = 1 x 18 = 18 m
- 1 cos produse cu dimensiunea de L = 8, l = 2 m;
Ls = 1 x 2(8+2) = 1 x 20 = 20 m
- 8 cosuri produse cu dimensiunea de L = 1,5 m, l = 1 m;

9
Ls = 8 x 2(1,5+1) = 8 x 5 = 40 m
- 2 cosuri produse cu dimensiunea de L = 9 m, l = 1 m
Ls = 2 x 2(9+1) = 2 x 20 = 40 m

2.Liniarul dezvoltat calculate pe tipul de gondola:


Ld=Ls*nr de rafturi

a. Pentru gondole:
- 3 gondole avand dimensiunea de : L =14,5 m , l = 1 m
Ls = 93 m => Ld = 93 x 5 = 465 m
- 5 gondole avand dimensiunea de : L = 14 m, l = 1 m;
Ls = 150 m => Ld = 150 x 5 = 675 m
- 4 gondole avand dimensiunea de : L = 13,5 m, l = 1 m;
Ls = 116 m => Ld = 116 x 4 = 464 m
- 8 gondole avand dimensiunea de : L = 13 m, l = 1 m;
Ls = 224 m => Ld = 224 x 5 = 1120 m
- 1 gondola perete avand dimensiunea de : L = 34 m, l = 0,5 m;
Ls = 69 m => Ld = 69 x 4 = 276 m
- 1 gondola perete avand dimensiunea de : L = 10 m, l = 0,5 m.
Ls = 21 m => Ld = 21 x 4 = 84 m

b. Pentru frigidere si lazi frigorifice:


- 2 lazi frigorifice avand dimensiunea de : L = 9 m, l = 2 m;
Ls = 44 m => Ld = 44 x 1 = 44 m
- 2 vitrine frogorifice avand dimensinea de : L = 9 m, l = 2 m;
Ls = 44 m => Ld = 44 x 4 = 176 m
- 1 frigorifider avand dimensiunea de: L = 14 m, l = 1 m;
Ls = 30 m => Ld = 30 x 4 = 120 m
- 1 vitrina frigorifica pentru vanzare asistata in forma de L avand
urmatoarele dimensiuni:

10
A. 1 x L = 13 m, l = 1,5 m;
Ls = 29 m => Ld = 29 x 1 = 29 m
B. 1 x L = 10 m, l = 1,5 m.
Ls = 23 m => Ld = 23 x 2 = 46 m
c. Cosuri produse:
- 1 cos produse cu dimensiunea de L = 5 m, l = 1 m;
Ls = 12 m => Ld = 12 x 1 = 12 m
- 1 cos produse cu dimensiunea de L = 5 m, l = 2 m;
Ls = 14 m => Ld = 14 x 1 = 14 m
- 1 cos produse cu dimensiunea de L = 8 m, l = 1 m;
Ls = 18 m => Ld = 18 x 1 = 18 m
- 1 cos produse cu dimensiunea de L = 8, l = 2 m;
Ls = 20 m => Ld = 20 x 1 = 20 m
- 8 cosuri produse cu dimensiunea de L = 1,5 m, l = 1 m;
Ls = 40 m => Ld = 40 x 1 = 40 m
- 2 cosuri produse cu dimensiunea de L = 9 m, l = 1 m
Ls = 40 m => Ld = 40 x 1 = 40 m.
3.Liniarul dezvoltat total:

Ldt = Ld
Ldt= liniarul dezvoltat total
Ld= liniarul dezvoltat

Ldt = 465 + 675 + 464 + 1120 + 276 + 84 + 44 + 176 + 120 + 29 + 46 +


12 + 14 + 18 + 20 + 40 + 40
Ldt = 3643 m

4.Aria totala a raionului:


In scopul calcularii ariei totale a raionului a fost necesar adaugarea
spatiului pentru hol in suprafata de 100 m2 (adica 24,1% din totalul
suprafetei holului), rezultand astfel un total de 1848 m2, adica 40% din
suprafata totala a supermarketului.
At = 1840 m2

11
5.Incasarile pe raion:
Vit= *At
= randamentul mediu global al vanzarilor pe mp este de 31800 RON.
At = aria totala a raionului

Vit = 31800*1848 = 58766400 RON

6.Ponderea incasarilor pe fiecare grupa de marfuri (Pgr)

Nr Grupa de produse Procent Adaos


crt vanzari comercial
1. Carne si preparate din 26% 25%
carne
2. Produse alimentare de 8% 15%
baza
3. Produse lactate 12% 20%

4. Paine si specialitati 6% 15%


5. Bauturi racoritare 7% 18%
6. Bauturi alcoolice 5% 20%
7. Ciocolata,produse din 7% 15%
ciocolata
8. Dulciuri 6% 15%
9. Stimulente mic dejun 5% 18%
10. Cafea ,ceai,capucino 6% 20%
11. Fructe si legume 7% 20%
12. Condimente ,sosuri 5% 15%

7.Valoarea incasarilor pe fiecare grupa de produse(Vigr):

Vigr=Pgr*Ir

Nr Grupa de Procent Incasari Valoarea


crt produse vanzari pe incasarilor(Vi

12
raion(Ir) gr)
- RON - - RON -
1. Carne si 26% 58766400 15279264
preparate din
carne
2. Produse 8% 58766400 4701312
alimentare de
baza
3. Produse lactate 12% 58766400 7051968
4. Paine si 6% 58766400 3525984
specialitati
5. Bauturi 7% 58766400 4113648
racoritoare
6. Bauturi alcoolice 5% 58766400 2938320
7. Ciocolata,produse 7% 58766400 4113648
din ciocolata
8. Dulciuri 6% 58766400 3525984
9. Stimulente mic 5% 58766400 2938320
dejun
10. Cafea, 6% 58766400 3525984
ceai,capucino
11. Fructe si legume 7% 58766400 4113648
12. Condimente 5% 58766400 2938320
,sosuri
13. TOTAL 58766400
INCASARI

8.Valoarea achizitiei pe fiecare grupa de produse(Vagr)

Vagr= Vigr /(1+Ac)

Vigr=valoarea incasarilor pe fiecare grupa de produse;


Ac=adaosul comercial;
Nr Grupa de Valoarea 1+Ac Valoarea
crt produse incasarilor achizitiilor
(Vigr) (Vagr)
- RON - - RON -
1. Carne si preparate 15279264 1.25 12223411.2
din carne

13
2. Produse 4701312 1.15 4088097.39
alimentare de baza
3. Produse lactate 7051968 1.20 5876640

4. Paine si 3525984 1.15 3066073.04


specialitati
5. Bauturi 4113648 1.18 3486142.37
racoritoare
6. Bauturi alcoolice 2938320 1.20 2448600
7. Ciocolata,produse 4113648 1.15 3577085.21
din ciocolata
8. Dulciuri 3525984 1.15 3066073.04
9. Stimulente mic 2938320 1.18 2490101.69
dejun
10. Cafea ,ceai 3525984 1.20 2938320
,capucino
11. Fructe si legume 4113648 1.20 3428040
12. Condimente 2938320 1.15 2555060.86
,sosuri

9. Marja absoluta pe fiecare grupa de marfuri :

Mj = | Vigr-Vagr |
abs

Vigr=valoarea incasarilor pe grupe de produse;


Vagr=valoarea achizitiilor pe grupe de produse;

Mj abs Carne si preparate din carne =15279264-12223411.2 = 3055852.8


RON
Mj abs Produse alimentare de baza = 4701312-4088097.39 = 613214.61
RON
Mj abs Produse lactate = 7603200-5876640 = 1175328 RON
Mj abs Paine si specialitati =3525984-3066073.04 = 459910.96 RON
Mj abs Bauturi racoritoare=4113648-3486142.37 = 627505.63 RON
Mj abs Bauturi alcoolice = 2938320-2448600 =489720 RON

14
Mj abs Ciocolata,produse din ciocolata=4113648-3577085.21 = 536562.79
RON
Mj abs Dulciuri=3525984-3066073.04 = 459910.96 RON
Mj abs Stimulente mic dejun=2938320-2490101.69 = 448218.31 RON
Mj abs Cafea,ceai,capucino=3525984-2938320 = 587664 RON
Mj abs Fructe si legume=4113648-3428040 = 685608 RON
Mj abs Condimente,sosuri=2938320-2555060.86 = 383259.14 RON

10. Marja comerciala totala:

Mj total = Mj abs
= 3055852.8 + 613214.61 + 1175328 + 459910.96 + 627505.63
+489720 + 536562.79 + 459910.96 + 448218.31 + 587664 + 685608
+ 383259.14
Mj total = 9522755.2 RON

11.Ponderea marjei comerciale a fiecarei grupe de marfuri in totalul


marjei pe raion:

PMj gr = Mj abs / Mj total

Mj abs =marja comerciala aferenta fiecarei grupe de produse


Mj total =marja comerciala totala

PMj Carne si preparate din carne = 3055852.8 / 9522755.2 = 0,3209


= 32,09 %
PMj Produse alimentare de baza = 613214.61 / 9522755.2 = 0,0643
= 6,43 %
PMj Produse lactate=1175328/ 9522755.2 =0,1234
= 12,34 %
PMj Paine si specialitati=459910.96 / 9522755.2 = 0,0482
= 4,82 %

15
PMj Bauturi racoritoare=627505.63 / 9522755.2 = 0,0658
= 6,58 %
PMj Bauturi alcoolice=489720 / 9522755.2 = 0,0514
= 5,14 %
PMj Ciocolata ,produse din ciocolata=536562.79 / 9522755.2 = 0,0563
= 5,63 %
PMj Dulciuri= 459910.96 / 9522755.2 = 0,0482
= 4,82 %
PMj Stimulente micul dejun= 448218.31 / 9522755.2 = 0,0470
= 4,7 %
PMj Cafea,ceai,capucino=587664 / 9522755.2 = 0,0617
= 6,17 %
PMj Fructe ,legume=685608 / 9522755.2 = 0,0719
= 7,19 %
PMj Condimente,sosuri=383259.14 / 9522755.2 = 0,0402
= 4,02 %

12.Liniarul alocat fiecarei grupe de produse:

Lgr= PMj gr x Ldt


PMj gr = Ponderea marjei comerciale a fiecarei grupe de marfuri in totalul marjei pe raion
Ldt =liniarul dezvoltat total

Lgr Carne si preparate din carne = 32.09%*3643 =1169,03 1169 m


Lgr Produse alimentare de baza = 6.43%*3643 = 234,24 234 m
Lgr Produse lactate = 12.34%*3643 = 449,54 450 m
Lgr Paine si specialitati = 4.82%*3643= 175,59 176 m
Lgr Bauturi racoritoare = 6.58%*3643= 239,7 240 m
Lgr Bauturi alcoolice = 5.14%*3643= 187,25 187 m
Lgr Ciocolata,produse din ciocolata = 5.63%*3643 = 205,1 205 m
Lgr Dulciuri = 4.82%*3643 = 175,59 = 175,59 176 m

16
Lgr Stimulente mic dejun = 4.7%*3643= 171,22 171 m
Lgr Cafea ,ceai,capucino = 6.17%*3643= 224,77 225 m
Lgr Fructe,legume = 7.19%*3643 = 261,93 262 m
Lgr Condimente ,sosuri = 4.02%*3643 = 146,44 146 m

2.3 Tehnici promotionale

In scopul promovarii vanzarii la punctele de vanzare,


supermarketul Integral a decis aplicarea urmatoarelor tehnici
promotionale pentru raionul alimentar:
1. Reduceri de pret
Se are in vedere reducerea temporara de pret pentru un anumit produs
intr-o perioada de timp.
Pret
Pret final Pret
Nr.
achizi Adaos de redu
Perioa Buc
Tehnica promotionala tie comer vanza s
da ati
(RON cial re (RO
(Kg)
) (RON N)
)
Reduceri de pret de 10%
10 - 25
din produs pentru 16.87
decem 3000 15 25% 18.75
carnea de porc 5
brie
nepreparata
4500 5625 5062
TOTAL
0 0 5

Profitabilitate : 50625 45000 = 5625 RON / 3000 kg carne


porc

2. Pachet bonus
Se are in vedere oferirea unui produs intr-o cantitate marita, la
acelasi pret.

17
Pret Pret
Pret final
Nr. achizi Adaos pach
Tehnica Perioa de
Bucat tie comer et
promotionala da vanzare
i (Kg) (RON cial (RO
(RON)
) N)
Pachet bonus, 7 % in 14 - 22
plus pentru decem 2000 12 12% 13.44 12.5
Cascavalul Rucar brie
2400 2500
TOTAL 26880
0 0

Profitabilitate : 25000 24000 = 1000 RON / 3000 kg


cascaval Rucar

3. Pachet cuplu ( 2+1 )


Se are in vedere oferirea alaturata a doua produse(din cadrul aceluiasi
raion) sub un singur pachet. Pentru aceasta s-au ales 2 sticle de Pepsi la 2 l
alaturate cu o punga de chipsuri Lays la 75 de grame.
Pret
Pret Pret final
Nr. Adaos pach
Perioa achizi de
Tehnica promotionala Bucat comerc et
da tie vanzare
i ial (RO
(RON) (RON)
N)

Sticla Pepsi 10 20 4000 3.5 18% 8.26 8.26


Pachet aprilie
cuplu Punga Chio 2000 0.5 15% 0.575 0
( 2+1 )
1652
15000 17670
0

Profitabilitate : 16520 15000 = 1520 RON

4. Pachet cuplu cu produse din raioane diferite


Se are in vedere oferirea alaturata a doua produse(din raioane diferite)
sub un singur pachet. Pentru aceasta s-au ales 1 sticla de vin la 1 l alaturata
cu doua pahare de sticla la 0,25.

18
Pret
Pret Pret final
Nr. Adaos pach
Perioa achizi de
Tehnica promotionala Bucat comerc et
da tie vanzare
i ial (RO
(RON) (RON)
N)
Sticla
10 15 500 35 20% 42 42
Pachet Cotnari
noiemb
cuplu
Pahare de rie
( 1+2 )
sticla 1000 1.5 10% 1.615 0
0,25 l
2100
19000 22615
0

Profitabilitate : 21000 19000 = 2000 RON

5. Cupoane de reduceri
In scopul impulsionarii vanzarii pentru cafeaua Don Cafe, s-a dispus
imprimarea a 1000 cupoane cu o reducere de 5 % pentru acest produs.
Pret
Pret
Pret final
Nr. Adaos redu
Perioa achizi de
Tehnica promotionala Buca comerc s
da tie vanza
ti ial (RO
(RON) re
N)
(RON)
Cupoane de reduceri de 5 10 30
1000 20 15% 23 21.85
% martie
2185
TOTAL 20000 23000
0

Profitabilitate : 21850 20000 = 1850 RON

6. Concurs
In scopul impulsionarii vanzarii pentru cerealele Corn Flakes, s-a
dispus realizarea unui concurs, prin care toti participantii sunt obligati sa
prezinte un bon de cumparaturi avand trecut acest produs. Prin acest

19
concurs se estimeaza vanzari de 3000 bucati. La acest concurs va exista un
premiu in valoare de 1000 RON.
Pret
Pret final Pret
Nr. achizi Adaos de redu
Perioa
Tehnica promotionala Buc tie comer vanza s
da
ati (RON cial re (RO
) (RON N)
)
15
septem
Concurs, cu premiu in
brie 1 3000 7.5 18% 8.85 8.85
valoare de 1000 RON
octomb
rie
2655
TOTAL 22500 26550
0

Profitabilitate : 26550 (22500 + 1000) = 2500 RON

7. Card fidelitate
In scopul atragerii si fidelizarii clientilor, pentru anul 2010 va fi realizat
un card de fidelitate. Prin intermediul acestui card toti posesorii vor beneficia
la casele de marcat o reducere de 2 % din valoarea totala a bonului.

3. Raionul Confectii-Textile-Incaltaminte

3.1 Introducere

20
Al treilea raion, din punct de
vedere al suprafetei, este raionlul Confectii-
Textile-Incaltaminte, acesta ocupand o
suprafata de 690 m2 (adica 15% din
suprafata totala), in aceata suprafata este
cuprinsa si locurile de proba (3), in
suprafata totala de 12 m2.
Raionul Confectii-Textile-Incaltaminte este invecinat cu urmatoarele raioane:
N limita exterioara;
S Raionul Audio-Video-Electrocasnice, Raionul Bazar, Raionul Igiena;
E limita exterioara;
V - Raionul Alimentar.
Grupele de mrfuri care sunt prezente n cadrul acestui raion sunt urmtoarele:
1) nclminte pentru femei, brbai i copii;
2) nclminte sport pentru femei, brba si copii;
3) mbrcminte pentru sezonul primavara-vara pentru femei, barbati si
copii;
4) mbrcminte pentru sezonul toamn-iarn pentru femei, brbai si
copii;
5) mbrcminte din jeans pentru femei, brbai si copii;
6) Imbracaminte unisex.
7) Lenjerie de corp pentru femei, brbai si copii ;
8) Articole pentru plaj;
9) Textile;
10) Accesorii;
11) Articole pentru gravide;
12) Articole pentru nou-nscui.
Acest raion este format din gondole simple si de perete, cosuri de
produse precum si gondole rotative. Acestea sunt distribuite in felul urmator:

21
a. Gondole dreptunghiulare de lungimi diferite (de precizat este
faptul ca dimensiunile la gondole includ si capetele de acestora, 2 x
0,5 m):
- 5 gondole avand dimensiunea de: L = 12 m, l = 1 m;
- 1 gondola avand dimensiunea de: L = 13 m, l = 1 m;
- 4 gondole avand dimensiunea de: L = 14 m, l = 1 m;
- 1 gondola perete avand dimensiunea de: L = 38 m, l = 0,5 m;
- 1 gondola perete avand dimensiunea de : L = 19 m, l = 0,5 m.
b. Gondole rotative:
- 9 gondole rotative avand dimensiunea de: diametru = 1 m
c. Cosuri produse:
- 24 cosuri produse avand dimensiunea de: L = 1m, l = 1 m.

3.2 Calculul indicatorilor

1.Liniarul la sol :
Ls = nr gondole x 2(L+l)

a. Pentru gondole dreptunghiulare:


- 5 gondole avand dimensiunea de: L = 12 m, l = 1 m;
Ls = 5 x 2(12+1) = 5 x 26 = 130 m
- 1 gondola avand dimensiunea de: L = 13 m, l = 1 m;
Ls = 1 x 2(13+1) = 1 x 28 = 28 m
- 4 gondole avand dimensiunea de: L = 14 m, l = 1 m;
Ls = 4 x 2(14+1) = 4 x 30 = 120 m
- 1 gondola perete avand dimensiunea de: L = 38 m, l = 0,5 m;
Ls = 1 x 2(38+0,5) = 1 x 77 = 77 m
- 1 gondola perete avand dimensiunea de : L = 19 m, l = 0,5 m.
Ls = 1 x 2(19+0,5) = 1 x 39 = 39 m
B. Pentru gondole rotative:

22
- 9 gondole rotative avand dimensiunea de: diametru = 1 m
Ls = 9 x 2 x 3,14 x 0,5 = 28,26 m
C. PentruCosuri produse:
- 24 cosuri produse avand dimensiunea de: L = 1m, l = 1 m.
Ls = 24 x 2(1+1) = 24 x 4 = 96 m

2. Liniarul dezvoltat calculate pe tipul de gondola:


Ld = Ls *nr de rafturi
a. Pentru gondole dreptunghiulare:
- 5 gondole avand dimensiunea de: L = 12 m, l = 1 m;

Ls = 130 m => Ld = 130 x 3 = 390 m


- 1 gondola avand dimensiunea de: L = 13 m, l = 1 m;
Ls = 28 m => Ld = 28 x 3 = 84 m
- 4 gondole avand dimensiunea de: L = 14 m, l = 1 m;
Ls = 120 m => Ld = 120 x 3 = 360 m
- 1 gondola perete avand dimensiunea de: L = 38 m, l = 0,5 m;
Ls = 77 m => Ld = 77 x 3 = 231 m
- 1 gondola perete avand dimensiunea de : L = 19 m, l = 0,5 m.
Ls = 39 m => Ld = 39 x 3 =1 17 m
B. Pentru gondole rotative:
- 9 gondole rotative avand dimensiunea de: diametru = 1 m
Ls = 28,26 m => Ld = 28,26 x 3 = 84,78 m
C. PentruCosuri produse:
- 24 cosuri produse avand dimensiunea de: L = 1m, l = 1 m.
Ls = 96 m => Ld =24 x 1 = 24 m

3. Liniarul dezvoltat total


Ldt = Ld
Ldt= liniarul dezvoltat total
Ld= liniarul dezvoltat

23
Ldt = 390 + 84 + 360 + 231 + 117 + 84,78 + 24
Ldt = 1290,78 m

4.Aria totala a raionului:


In scopul calcularii ariei totale a raionului a fost necesar adaugarea
spatiului pentru hol in suprafata de 80 mp (adica 19,32% din totalul
suprafetei holului), rezultand astfel un total de 770 mp, adica 16,7 % din
suprafata totala a supermarketului.
At = 770 mp

5.Incasarile pe raion:
Vit= *At
= randamentul mediu global al vanzarilor pe mp este de 31800 RON.
At = aria totala a raionului

Vit = 31800*770 = 24486000 RON

6.Ponderea incasarilor pe fiecare grupa de marfuri (Pgr)

Nr Grupa de produse Procent Adaos


crt vanzari comercial
1. nclminte pentru 12% 20%
femei, brbai i copii
2. nclminte sport pentru 16% 18%
femei, brba si copii
3. mbrcminte pentru 14% 22%
sezonul primavara-vara
pentru femei, barbati si
copii
4. mbrcminte pentru 13% 17%
sezonul toamn-iarn
pentru femei, brbai si
copii
5. mbrcminte din jeans 6% 18%
pentru femei, brbai si
copii
6. Imbracaminte unisex 9% 20%
7. Lenjerie de corp pentru 8% 15%

24
femei, brbai si copii
8. Articole pentru plaj 4% 30%
9. Textile 7% 20%
10. Accesorii 6% 20%
11. Articole pentru gravide 3% 25%
12. Articole pentru nou- 2% 20%
nscui

7.Valoarea incasarilor pe fiecare grupa de produse(Vigr):

Vigr=Pgr*Ir

Nr Grupa de produse Proce Incasar Valoarea


. nt i pe incasarilor
Cr vanza raion (Vigr) -RON-
t ri (Lr)
-RON-
1 Incaltaminte pentru femei, 12% 244860 2938320
barbati si copii 00
2 Incaltaminte sport pentru 16% 244860 3917760
femei, barbati si copii 00
3 Imbracaminte pentru sezonul 14% 244860 3428040
primavara-vara pentru femei, 00
barbati si copii
4 Imbracaminte pentru sezonul 13% 244860 3183180
toamna-iarna pentru femei, 00
barbati si copii
5 Imbracaminte din jeans pentru 6% 244860 1469160
femei, barbati si copii 00
6 Imbracaminte unisex 9% 244860 2203740
00
7 Lejnerie de corp pentru femei, 8% 244860 1958880
barbati si copii 00
8 Articole pentru plaja 4% 244860 979440
00
9 Textile 7% 244860 1714020
00
10 Accesorii 6% 244860 1469160
00
11 Articole pentru gravide 3% 244860 734580
00

25
12 Articole pentru nou-nascuti 2% 244860 489720
00

8.Valoarea achizitiei pe fiecare grupa de produse(Vagr)

Vagr= Vigr /(1+Ac)

Vigr=valoarea incasarilor pe fiecare grupa de produse;

Ac=adaosul comercial;

Nr Valoarea Valoarea
. incasarilo 1+A achizitiilor
Grupa de produse
Cr r (Vigr) c (Vagr) -
t -RON- RON-
Incaltaminte pentru femei, barbati si 2938320
1 copii 1.2 2448600
Incaltaminte sport pentru femei, 3917760
2 barbati si copii 1.18 3320135.593
Imbracaminte pentru sezonul 3428040
primavara-vara pentru femei, barbati
3 si copii 1.22 2809868.852
Imbracminte pentru sezonul toamna- 3183180
4 iarna pentru femei, barbati si copii 1.17 2720666.667
Imbracaminte din jeans pentru femei, 1469160
5 barbati si copii 1.18 1245050.847
2203740
6 Imbracaminte unisex 1.2 1836450
Lejnerie de corp pentru femei, 1958880
7 barbati si copii 1.15 1703373.913
979440
8 Articole pentru plaja 1.3 753415.3846
1714020
9 Textile 1.2 1428350
1469160
10 Accesorii 1.2 1224300
734580
11 Articole pentru gravide 1.25 587664
489720
12 Articole pentru nou-nascuti 1.2 408100

9. Marja absoluta pe fiecare grupa de marfuri :

26
Mj = | Vigr-Vagr |
abs

Vigr=valoarea incasarilor pe grupe de produse;


Vagr=valoarea achizitiilor pe grupe de produse;

Mj abs Incaltaminte pentru femei, barbati si copii =2938320 - 2448600


= 489720 RON

Mj abs Incaltaminte sport pentru femei, barbati si copii = 3917760 -


3320135.593
= 597624.4 RON
Mj abs Imbracaminte pentru sezonul primavara-vara pentru femei, barbati si
copii = 3428040 - 2809868.852
= 618171.1 RON
Mj abs Imbracminte pentru sezonul toamna-iarna pentru femei, barbati si
copii = 3183180 - 2720666.667
= 462513.3
Mj abs Imbracaminte din jeans pentru femei, barbati si copii = 1469160 -
1245050.847
= 224109.2 RON
Mj abs Imbracaminte unisex = 2203740 1836450
= 367290 RON
Mj abs Lejnerie de corp pentru femei, barbati si copii = 1958880 -
1703373.913
= 255506.1 RON
Mj abs Articole pentru plaja = 979440 - 753415.3846
= 226024.6 RON
Mj abs Textile = 1714020 1428350
= 285670 RON
Mj abs Accesorii = 1469160 1224300
= 244860 RON
Mj abs Articole pentru gravide = 734580 587664
= 146916 RON
Mj abs Articole pentru nou-nascuti = 489720 408100
= 81620 RON

10.Marja comerciala totala:

27
Mj = Mj abs
total

= 489720 + 597624.4 + 618171.1 + 462513.3 + 224109.2 + 367290 + 255506.1 + 226024.6 +


285670 + 244860 + 146916 + 81620
Mj total = 4000025 RON

11.Ponderea marjei comerciale a fiecarei grupe de marfuri in totalul


marjei pe raion:

PMj gr = Mj abs / Mj total

Mj abs =marja comerciala aferenta fiecarei grupe de produse

Mj total =marja comerciala totala

PMj Incaltaminte pentru femei, barbati si copii = 489720 / 4000025= 0.1224


= 12, 24 %

PMj Incaltaminte sport pentru femei, barbati si copii = 597624.4 / 4000025 =


0.1494
= 14,94 %
PMj Imbracaminte pentru sezonul primavara-vara pentru femei, barbati si
copii = 618171.1 / 4000025 = 0.154542
= 15,45 %
PMj Imbracminte pentru sezonul toamna-iarna pentru femei, barbati si copii =
462513.3/ 4000025 = 0.115628
= 11,56 %
PMj Imbracaminte din jeans pentru femei, barbati si copii = 224109.2 /
4000025 = 0.056027
= 5,6 %
PMj Imbracaminte unisex = 367290 / 4000025 = 0.091822
= 9,18 %
PMj Lejnerie de corp pentru femei, barbati si copii = 255506.1 / 4000025 =
0.063876
= 6,38 %
PMj Articole pentru plaja = 226024.6 / 4000025 = 0.056506
= 5,65 %
PMj Textile = 285670 / 4000025 = 0.071417
= 7,14 %
PMj Accesorii = 244860 / 4000025 = 0.061215

28
= 6,12 %
PMj Articole pentru gravide = 146916/ 4000025 = 0.036729
= 3,67 %
PMj Articole pentru nou-nascuti = 81620 / 4000025 = 0.020405
=2%

12.Liniarul alocat fiecarei grupe de produse:


Lgr= PMj gr x Ldt
PMj gr = Ponderea marjei comerciale a fiecarei grupe de marfuri in totalul marjei pe raion
Ldt =liniarul dezvoltat total

Lgr Incaltaminte pentru femei, barbati si copii = 12,24 %*1290,78


=157,9 158 m
Lgr j Incaltaminte sport pentru femei, barbati si copii = 14,94 % * 1290,78
= 192,8 193 m
Lgr Imbracaminte pentru sezonul primavara-vara pentru femei, barbati si
copii = 15,45 %x 1290,78
= 199,4 199 m
Lgr Imbracminte pentru sezonul toamna-iarna pentru femei, barbati si copii =
11,56% x 1290,78
=149,2 149 m
Lgr Imbracaminte din jeans pentru femei, barbati si copii = 5,6 %x1290,78
= 72.2 72 m
Lgr Imbracaminte unisex = 9,18 % x 1290,78 = 118,4 118 m

Lgr Lejnerie de corp pentru femei, barbati si copii = 6,38 % x 1290,78 = 82,3
82 m
Lgr Articole pentru plaja = 5,65 % x 1290,78 = 72,9 73 m
Lgr Textile = 7,14 % x 1290,78 = 92,1 92 m
Lgr Accesorii = 6,12 % x 1290,78 = 78,9 79 m
Lgr Articole pentru gravide = 3,67 % x 1290,78 = 47,3 47 m
Lgr j Articole pentru nou-nascuti = 2 % x 1290,78 = 25.8 = 26 m

29
3.3. Tehnici promotionale

In scopul promovarii vanzarii la punctele de vanzare,


supermarketul Integral a decis aplicarea urmatoarelor tehnici
promotionale pentru raionul confectii-textile-incaltaminte:

1. Reduceri de pret
Pret
Pret final Pret
Nr. achizi Adaos de redu
Perioa
Tehnica promotionala Buc tie comer vanza s
da
ati (RON cial re (RO
) (RON N)
)
Reduceri de pret de 15% 1 30
16.87
pentru tricourile unisex noiem 2000 25 20% 31.25
5
marca Nike brie
5000 6250 5625
TOTAL
0 0 0

Profitabilitate : 56250 50000 = 6250 RON

2. Pachet bonus
Se are in vedere oferirea unui produs intr-o cantitate marita, la acelasi
pret. Astfel s-a propus spre oferta ca la 5 perechi de sosete achizitionate,
cumparatorul va primi o pereche gratis.
Pret
Pret Pret final pach
Nr. achizi Adaos de et
Perioa Bucat tie comerc vanzare (RO
Tehnica promotionala da i (RON) ial (RON) N)
14 - 25
decemb
Pachet bonus (5+1) rie 4000 4 17% 4.68 18.72
1872
TOTAL 16000 24000 26880 0

30
Profitabilitate : 18720 16000 = 2720 RON

3. Pachet cuplu ( 1+1 )


Se are in vedere oferirea alaturata a doua produse(din cadrul aceluiasi
raion) sub un singur pachet. Pentru acesta s-a ales alaturarea unei caciule cu
un fular.
Pret
Pret Pret final
Nr. Adaos pach
Perioa achizi de
Tehnica promotionala Bucat comerc et
da tie vanzare
i ial (RO
(RON) (RON)
N)

Caciula 1 30 2000 50 17% 58.5 58.5


noiemb
Pachet rie
cuplu Fular 2000 5 17% 5.85 0
( 1+1 )
11000 1170
17670
0 00

Profitabilitate : 117000 110000 = 7000 RON


4. Pachet cuplu cu produse din raioane diferite
Se are in vedere oferirea alaturata a doua produse(din raioane diferite)
sub un singur pachet. Pentru aceasta s-au ales o pereche de ghete barbati
alaturi de o crema de papuci.
Pret
Pret Pret final
Nr. Adaos pach
Perioa achizi de
Tehnica promotionala Bucat comerc et
da tie vanzare
i ial (RO
(RON) (RON)
N)
Pereche 10 15 500 80 17% 93,6 93,6
Ghete noiemb
Pachet rie
cuplu Crema
500 5 15% 5.75 0
( 1+1 ) Papuci
4680
19000 49725
0

31
Profitabilitate : 46800 42500 = 4300 RON

5. Cupoane de reduceri
In scopul impulsionarii vanzarii pentru echipamentul sportiv marca
Nike, s-a dispus imprimarea a 750 cupoane cu o reducere de 10 % pentru acest
produs.
Pret
Pret
Pret final
Nr. Adaos redu
Perioa achizi de
Tehnica promotionala Buca comerc s
da tie vanza
ti ial (RO
(RON) re
N)
(RON)
Cupoane de reduceri de 5 10 30
750 120 20% 144 130
% martie
10800 9750
TOTAL 90000
0 0

Profitabilitate : 97500 90000 = 7500 RON

6. Concurs
In scopul impulsionarii vanzarii pentru gecile de iarna Nordthland, s-a
dispus realizarea unui concurs, prin care toti participantii sunt obligati sa
prezinte un bon de cumparaturi avand trecut acest produs. Prin acest
concurs se estimeaza vanzari de 500 bucati. La acest concurs va exista un
premiu in valoare de 5000 RON.

32
Pret
final Pret
Pret de redu
Nr. achizi Adaos vanza s
Perioa Buc tie comer re (RO
Tehnica promotionala da ati (RON) cial (RON) N)
15
noiemb
rie 1
Concurs, cu premiu in decemb
valoare de 5000 RON rie 500 200 17% 234 234
10000 1170
TOTAL 0 23000 00

Profitabilitate : 117000 (100000 + 5000) = 120000 RON

7. Card fidelitate
In scopul atragerii si fidelizarii clientilor, pentru anul 2010 va fi realizat
un card de fidelitate. Prin intermediul acestui card toti posesorii vor beneficia
la casele de marcat o reducere de 2 % din valoarea totala a bonului.

4. Raionul Bazar

4.1 Introducere
Raionul Bazar are o suprafata totala de 276 m2, fiind
cel mai mic raion al supermarketului din punct de vedere
al suprafetei.
Raionul Bazar este invecinat cu urmatoarele raioane:
N Raionul Alimentar si Raionul Confectii-Incaltaminte-
Textile;
S Raionul Audio-Video-Electrocasnice si Raionul Igiena;
E Raionul Igiena;

33
V - Raionul Confectii-Incaltaminte-Textile si Raionul Audio-Video-
Electrocasnice.
Grupele de mrfuri care sunt prezente n cadrul acestui raion sunt urmtoarele:
1. Articole sportive de interior
2. Articole sportive de exterior
3. Produse pentru animale
4. Produse Casnice
5. Accesorii Auto
6. Ustensile Casa/Masina
7. Jucarii
8. Papetarie
9. Articole de gradinarit
10. Consumabile Auto
11. Accesorii pentru curatenie
12. Mobilier de dimensiuni mici
Acest raion este format din gondole simple si cosuri de produse.
Acestea sunt distribuite in felul urmator:
a. Gondole dreptunghiulare:
- 2 gondole avand dimensiunea de: L = 10 m, l = 1 m;
- 4 gondole avand dimensiunea de: L = 12 m, l = 1 m.
b. Cosuri produse:
- 8 cosuri produse avand dimensiunea de: L = 1 m, l = 1 m.

4.2 Calcululul indicatorilor

1.Liniarul la sol :
Ls = nr gondole x 2(L+l)
a. Pentru gondole dreptunghiulare:
- 2 gondole avand dimensiunea de: L = 10 m, l = 1 m;
Ls = 2 x 2(10+1) = 2 x 22 = 44 m
- 4 gondole avand dimensiunea de: L = 12 m, l = 1 m.

34
Ls =4 x 2(12+1) = 4 x 26 = 104 m
b. Pentru Cosuri produse:
- 8 cosuri produse avand dimensiunea de: L = 1 m, l = 1 m.
Ls = 8 x 2(1+1) = 8 x 2 = 16 m
2. Liniarul dezvoltat calculate pe tipul de gondola:
Ld = Ls x nr de rafturi
a. Pentru gondole dreptunghiulare:
- 2 gondole avand dimensiunea de: L = 10 m, l = 1 m;
Ls = 44 m => Ld = 44 x 3 = 132 m
- 4 gondole avand dimensiunea de: L = 12 m, l = 1 m.
Ls = 104 m => Ld = 104 x 3 = 312 m
b. Pentru Cosuri produse:
- 8 cosuri produse avand dimensiunea de: L = 1 m, l = 1 m.
Ls = 16 m => Ld = 16 x 1 = 16 m
3. Liniarul dezvoltat total
Ldt = Ld
Ldt= liniarul dezvoltat total
Ld= liniarul dezvoltat

Ldt = 132 + 312 + 16


Ldt = 460 m

4.Aria totala a raionului:


In scopul calcularii ariei totale a raionului a fost necesar adaugarea
spatiului pentru hol in suprafata de 50 mp (adica 12,07% din totalul
suprafetei holului), rezultand astfel un total de 326 mp, adica 7,08 % din
suprafata totala a supermarketului.
At = 326 mp

5.Incasarile pe raion:
Vit= *At
= randamentul mediu global al vanzarilor pe mp este de 31800 RON.
At = aria totala a raionului

35
Vit = 31800*326 = 10366800 RON

6.Ponderea incasarilor pe fiecare grupa de marfuri (Pgr)


Nr. Grupa de produse Procent Adaos
Crt vanzari comercial
1 1. Articole sportive de 8% 15%
interior
2 2. Articole sportive de 6% 20%
exterior
3 3. Produse pentru 12% 10%
animale
4 4. Produse Casnice 10% 15%
5 5. Accesorii Auto 8% 17%
6 6. Ustensile 6% 20%
Casa/Masina
7 7. Jucarii 7% 25%
8 8. Papetarie 5% 30%
9 9. Articole de gradinarit 8% 25%
10 10. Consumabile Auto 10% 20%
11 11. Accesorii pentru 7% 15%
curatenie
12 12. Mobilier de 13% 20%
dimensiuni mici

7.Valoarea incasarilor pe fiecare grupa de produse(Vigr):

Vigr=Pgr*Ir

Nr. Valoare
Crt a
incasar
Incasari ilor
Procent pe raion (Vigr)
Grupa de produse vanzari (Lr) -RON -RON
1. Articole sportive de
1 interior 8% 10366800 829344
2. Articole sportive de
2 exterior 6% 10366800 622008
124401
3 3. Produse pentru animale 12% 10366800 6
103668
4 4. Produse Casnice 10% 10366800 0
5 5. Accesorii Auto 8% 10366800 829344

36
6 6. Ustensile Casa/Masina 6% 10366800 622008
7 7. Jucarii 7% 10366800 725676
8 8. Papetarie 5% 10366800 518340
9 9. Articole de gradinarit 8% 10366800 829344
103668
10 10. Consumabile Auto 10% 10366800 0
11. Accesorii pentru
11 curatenie 7% 10366800 725676
12. Mobilier de dimensiuni 134768
12 mici 13% 10366800 4

8.Valoarea achizitiei pe fiecare grupa de produse(Vagr)

Vagr= Vigr /(1+Ac)

Vigr=valoarea incasarilor pe fiecare grupa de produse;


Ac=adaosul comercial;

Nr. Valoare Valoare


Crt a a
incasar achiziti
ilor ilor
(Vigr) (Vagr) -
Grupa de produse -RON 1+Ac RON-
1. Articole sportive de 721168
1 interior 829344 1.15 .7
2. Articole sportive de
2 exterior 622008 1.2 518340
3. Produse pentru 124401 113092
3 animale 6 1.1 3.6
103668 901460
4 4. Produse Casnice 0 1.15 .87
708841
5 5. Accesorii Auto 829344 1.17 .03
6 6. Ustensile Casa/Masina 622008 1.2 518340
580540
7 7. Jucarii 725676 1.25 .8
398723
8 8. Papetarie 518340 1.3 .08
663475
9 9. Articole de gradinarit 829344 1.25 .2
10 10. Consumabile Auto 103668 1.2 863900

37
0
11. Accesorii pentru 631022
11 curatenie 725676 1.15 .61
12. Mobilier de 134768 112307
12 dimensiuni mici 4 1.2 0

9. Marja absoluta pe fiecare grupa de marfuri :

Mj abs= | Vigr-Vagr |
Vigr=valoarea incasarilor pe grupe de produse;
Vagr=valoarea achizitiilor pe grupe de produse;

Mj abs Articole sportive de interior = 829344 - 721168.7 = 108175.3 RON


Mj abs Articole sportive de exterior = 622008 518340 = 103668 RON
Mj abs Produse pentru animale = 1244016 - 1130923.6 = 113092.4 RON
Mj abs Produse Casnice = 1036680 - 901460.87 = 135219.1 RON
Mj abs Accesorii Auto = 829344 - 708841.03 = 120503 RON
Mj abs Ustensile Casa/Masina = 622008 518340 = 103668 RON
Mj abs Jucarii = 725676 - 580540.8 = 145135.2 RON
Mj abs Papetarie = 518340 - 398723.08 = 119616.9 RON
Mj abs Articole de gradinarit = 829344 - 663475.2 =165868.8 RON
Mj abs Consumabile Auto = 1036680 863900 = 172780 RON
Mj abs Accesorii pentru curatenie = 725676 - 631022.61 = 94653.39 RON
Mj abs Mobilier de dimensiuni mici = 1347684 1123070 = 224614 RON

10.Marja comerciala totala:

Mj total = Mj abs
= 108175.3 + 103668 + 113092.4 + 135219.1 + 120503 + 103668 + 145135.2 + 119616.9
+ 165868.8 + 172780 + 94653.39 + 224614

Mj total = 1606994 RON

38
11.Ponderea marjei comerciale a fiecarei grupe de marfuri in totalul
marjei pe raion:

PMj gr = Mj abs / Mj total

Mj abs =marja comerciala aferenta fiecarei grupe de produse

Mj total =marja comerciala totala


PMj Articole sportive de interior = 108175.3 / 1606994 = 0.0673 6,73 %
PMj Articole sportive de exterior = 103668 / 1606994 = 0.0645 6,45 %
PMj Produse pentru animale = 113092.4 / 1606994 = 0.0704 7,04 %
PMj Produse Casnice = 135219.1 / 1606994 = 0.0841 8,41 %
PMj Accesorii Auto = 120503 / 1606994 = 0.0750 7,5 %
PMj Ustensile Casa/Masina = 103668 / 1606994 = 0.0645 6,45 %
PMj Jucarii = 145135.2 / 1606994 = 0.0903 9 %
PMj Papetarie = 119616.9 / 1606994 = 0.0744 7,44 %
PMj Articole de gradinarit = 165868.8 / 1606994 =0.1032 10,32 %
PMj Consumabile Auto = 172780 / 1606994 = 0.1075 10,75 %
PMj Accesorii pentru curatenie = 94653.39 / 1606994 = 0.0589 5,89 %
PMj Mobilier de dimensiuni mici = 224614 / 1606994 = 0.1398 13,98 %

12.Liniarul alocat fiecarei grupe de produse:

Lgr= PMj gr x Ldt


PMj gr = Ponderea marjei comerciale a fiecarei grupe de marfuri in totalul marjei pe raion
Ldt =liniarul dezvoltat total

Lgr Articole sportive de interior = 6,73 % x 326 = 21,93 22 m


Lgr Articole sportive de exterior = 6,45 % x 326 = 21,07 21 m
Lgr Produse pentru animale = 7,04 % x 326 = 22,9 23 m
LgrProduse Casnice =8,41 % x 326 = 27,41 27 m
LgrAccesorii Auto = 7,5 % x 326 = 24,45 24 m
Lgr Ustensile Casa/Masina = 6,45 % x 326 = 21,02 21 m

39
Lgr Jucarii = 9 % x 326 = 29.34 29 m
Lgr Papetarie =7,44 % x 326 = 24.25 24 m
LgrArticole de gradinarit =10,32 % x 326 = 33.64 34 m
Lgr Consumabile Auto =10,75 % x 326 = 35,04 35 m
Lgr Accesorii pentru curatenie = 5,89 % x 326 = 19,2 19 m
Lgr Mobilier de dimensiuni mici =13,98 % x 326 = 45,57 46 m

4.3 Tehnici promotionale


In scopul promovarii vanzarii la punctele de vanzare,
supermarketul Integral a decis aplicarea urmatoarelor tehnici
promotionale pentru raionul bazar:

1. Reduceri de pret
Se are in vedere o reducere temporara de pret in valoare de 8%
pentru seturile de covorase pentru masina pentru perioada 25 martie-
25 aprilie.
Pret
final
Pret de Pret
achizi vanza redu
Nr. tie Adaos re s
Perio Buc (RON comer (RON (RO
Tehnica promotionala ada ati ) cial ) N)
Reduceri de pret de 8% 25mar
din produs pentru set tie-25
covorase masina aprilie 200 50 17% 58.5 53,8
1000 1064
TOTAL 0 11700 11700 0

Profitabilitate 10640 10000 RON=640 / 200 buc. covorase


audio

40
2. Pachet bonus
Se are in vedere oferirea unui surplus de 5% pentru sacii de
mancare pentru caini Chappy.
Pret
Pret Pret final pach
Nr. achizi Adaos de et
Tehnica Perioa Bucat tie comerc vanzare (RO
promotionala da i (Kg) (RON) ial (RON) N)
1
Pachet bonus, 5 % in noiemb
plus pentru un sac de rie-1
18 kg mancare pt caini decemb 156.,
chappy rie 500 150 10% 165 7
7837
TOTAL 75000 82500 5

Profitabilitate : 78375 - 75000= 3375 RON / 500 buc. saci


mancare pentru caini Chappy

3. Pachet cuplu ( 4+1 )


La 4 anvelope de iarna marca Pirelli cumparate se ofera gratuit 1
solutie de curatat masina interior-exterior. .

Pret
Pret Pret final pach
Nr. achizi Adaos de et
Tehnica Perioa Bucat tie comer vanzare (RO
promotionala da i (RON) cial (RON) N)
Set 4
anvelope
Pirelli iarna 15 50 800 17% 936 936
Solutie octombr
curatat ie-15
Pachet masina noiembr
cuplu interior- ie
( 4+1 ) exterior 50 50 17% 58.5 0
4680
42500 49725 0

41
Profitabilitate : 46800 42500=4300 RON

4. Pachet cuplu cu produse din raioane diferite


Se are in vedere oferirea alaturata a doua produse(din raioane diferite)
sub un singur pachet. La cumpararea unei jucarii; o chitara pentru copii se
ofera gratuit cd audio colinde.
Pret Pret
achizi Pret final pach
Nr. tie Adaos de et
Tehnica Perioad Bucat (RON comer vanzare (RO
promotionala a i ) cial (RON) N)
Chitara
pentru 1decemb
copii rie-20 100 130 20% 162.5 162.5
Pachet Cd audio decembr
cuplu colinde ie
( 1+1 ) 100 7 20% 8.4 0
1625
15700 17090 0

Profitabilitate : 16250 15700 = 550 RON


5. Cupoane de reduceri
In scopul impulsionarii vanzarii de sky-uri nordika, s-a dispus
imprimarea a 100 cupoane cu o reducere de 4 % pentru Ski-uri marca Nordika.

Pret
final
Pret de Pret
achizi vanza redu
Nr. tie Adaos re s
Perioa Buc (RON comer (RON (RO
Tehnica promotionala da ati ) cial ) N)

42
15
noiemb
Cupoane de reduceri de 4 rie-1
%,pentru ski-uri marca ianuari
nordika e 100 600 20% 720 691.2
6912
TOTAL 60000 72000 0

Profitabilitate : 69120 60000 = 9120 RON

6. Concurs
In scopul cresterii vanzarii de benzi de alergat marca energetix s-a
propus un concurs cu premii ce constau in produse energetix in valoare de
3000 RON.Concursul se desfasoara in perioada 1 februarie -1 aprilie.
Pret
final Pret
Pret de redu
Nr. achizi Adaos vanza s
Perioa Buca tie comerc re (RO
Tehnica promotionala da ti (RON) ial (RON) N)
1
februa
Concurs, cu premiu in rie-1
valoare de 3000 RON aprilie 80 3000 15% 3450 3450
24000 27600 2760
TOTAL 0 0 00

Profitabilitate: 276000 (240000+3000)=33000

7. Card fidelitate
In scopul atragerii si fidelizarii clientilor, pentru anul 2010 va fi realizat
un card de fidelitate. Prin intermediul acestui card toti posesorii vor beneficia
la casele de marcat o reducere de 2 % din valoarea totala a bonului.

43
5. Raionul Audio-Video-Elecrocasnice

4.1 Introducere
Raionul Audio-Video-Electrocasnice este al
patrulea raion al supermarketului, din punct de
vedere a suprafetei, avand o suprafata efectiva de
506 m2.
Raionul Audio-Video-Electorcasnice este
invecinat cu urmatoarele raioane:
N Raionul Confectii-Textile-Imbracaminte;
S limita exterioara;
E limita exterioara;
V - Raionul Bazar, Raionul Igiena si Casele de Marcat, respectiv intrarea
clientilor.
Grupele de mrfuri care sunt prezente n cadrul acestui raion sunt urmtoarele:
1. Electrocasnice Mari
2. Electrocasnice Mici
3. Produse incorporabile
4. Electronice
5. Foto-Video
6. IT&C
7. Confort
8. Telecomunicatii
9. Telefonie Mobila
10. Accesorii electronice Auto
11. Muzica-Film
12. Accesorii ingrijire personala.
Acest raion este format din gondole simple si gondole de perete.
Acestea sunt distribuite in felul urmator:

44
Gondole dreptunghiulare:
- 4 gondole avand dimensiunea de: L = 11 m, l = 1 m;
- 7 gondole avand dimensiunea de: L = 10 m, l = 1 m;
- 1 gondola de perete avand dimensiunea de: L = 11,2 m, l = 0,5 m;

- 1 gondola de perete avand dimensiunea de: L = 14 m, l = 0,5 m;


- 1 gondola de perete avand dimensiunea de: L = 21 m, l = 0,5 m.

4.2 Calcululul indicatorilor

1.Liniarul la sol :
Ls = nr gondole x 2(L+l)
Pentru gondole dreptunghiulare:
- 4 gondole avand dimensiunea de: L = 11 m, l = 1 m;
Ls = 4 x 2(11+1) = 4 x 24 = 96 m
- 7 gondole avand dimensiunea de: L = 10 m, l = 1 m;
Ls = 7 x 2(10+1) = 7 x 22 = 156 m
- 1 gondola de perete avand dimensiunea de: L = 11,2 m, l = 0,5 m;
Ls = 1 x 2(11,2+0,5) = 1 x 23,4 = 23, 4 m
- 1 gondola de perete avand dimensiunea de: L = 14 m, l = 0,5 m;
Ls = 1 x 2(14+0,5) = 1 x 29 = 29 m
- 1 gondola de perete avand dimensiunea de: L = 21 m, l = 0,5 m.
Ls = 1 x 2(21+0,5) = 1 x 43 = 43 m
2. Liniarul dezvoltat calculate pe tipul de gondola:
Ld = Ls x nr de rafturi
Pentru gondole dreptunghiulare:
- 4 gondole avand dimensiunea de: L = 11 m, l = 1 m;
Ls = 96 m => Ld = 96 x 4 = 384 m
- 7 gondole avand dimensiunea de: L = 10 m, l = 1 m;
Ls = 156 m => Ld = 156 x 3 = 468 m

45
- 1 gondola de perete avand dimensiunea de: L = 11,2 m, l = 0,5 m;
Ls = 23, 4 m => Ld = 23,4 x 1 = 23,4 m
- 1 gondola de perete avand dimensiunea de: L = 14 m, l = 0,5 m;
Ls = 29 m => Ld = 29 x 2 = 58 m
- 1 gondola de perete avand dimensiunea de: L = 21 m, l = 0,5 m.
Ls = 43 m => Ld = 43 x 3 = 129 m

3. Liniarul dezvoltat total


Ldt = Ld
Ldt= liniarul dezvoltat total
Ld= liniarul dezvoltat

Ldt = 384 + 468 + 23,4 + 58 + 129


Ldt = 1062,4 m

4.Aria totala a raionului:


In scopul calcularii ariei totale a raionului a fost necesar adaugarea
spatiului pentru hol in suprafata de 90 mp (adica 21,7% din totalul suprafetei
holului), rezultand astfel un total de 596 mp, adica 12,9 % din suprafata
totala a supermarketului.
At = 596 mp

5.Incasarile pe raion:
Vit= *At
= randamentul mediu global al vanzarilor pe mp este de 31800 RON.
At = aria totala a raionului

Vit = 31800*596= 18952800 RON

6.Ponderea incasarilor pe fiecare grupa de marfuri (Pgr)


Nr. Grupa de produse Procent vanzari Adaos comercial
Crt
1 Electrocasnice Mari 15% 20
2 Electrocasnice Mici 12% 13
3 Produse incorporabile 9% 15
4 Electronice 10% 17

46
5 Foto-Video 6% 20
6 IT&C 7% 15
7 Confort 8% 22
8 Telecomunicatii 8% 25
9 Telefonie Mobila 9% 20
10 Accesorii electronice Auto 6% 30
11 Muzica-Film 4% 20
12 Accesorii ingrijire 6% 15
personala.

7.Valoarea incasarilor pe fiecare grupa de produse(Vigr):

Vigr=Pgr*Ir

Nr. Valoare
Crt a
incasar
Incasari ilor
Procent pe raion (Vigr)
Grupa de produse vanzari (Lr) -RON -RON
284292
1 Electrocasnice Mari 15% 18952800 0
227433
2 Electrocasnice Mici 12% 18952800 6
170575
3 Produse incorporabile 9% 18952800 2
189528
4 Electronice 10% 18952800 0
113716
5 Foto-Video 6% 18952800 8
132669
6 IT&C 7% 18952800 6
151622
7 Confort 8% 18952800 4
151622
8 Telecomunicatii 8% 18952800 4
170575
9 Telefonie Mobila 9% 18952800 2
113716
10 Accesorii electronice Auto 6% 18952800 8
11 Muzica-Film 4% 18952800 758112
113716
12 Accesorii ingrijire personala. 6% 18952800 8

8.Valoarea achizitiei pe fiecare grupa de produse(Vagr)

Vagr= Vigr /(1+Ac)

47
Vigr=valoarea incasarilor pe fiecare grupa de produse;
Ac=adaosul comercial;

Nr. Valoar Valoar


Crt ea ea
incasa achizit
rilor iilor
(Vigr) (Vagr)
Grupa de produse -RON 1+Ac - RON-
284292 23691
1 Electrocasnice Mari 0 1.2 00
227433 20126
2 Electrocasnice Mici 6 1.13 86.7
170575 14832
3 Produse incorporabile 2 1.15 62.6
189528 16198
4 Electronice 0 1.17 97.4
113716 94764
5 Foto-Video 8 1.2 0
132669 11536
6 IT&C 6 1.15 48.7
151622 12428
7 Confort 4 1.22 06.6
151622 12129
8 Telecomunicatii 4 1.25 79.2
170575 14214
Telefonie Mobila
9 2 1.2 60
Accesorii electronice 113716 87474
10 Auto 8 1.3 4.62
63176
11 Muzica-Film 758112 1.2 0
Accesorii ingrijire 113716 98884
12 personala. 8 1.15 1.74

9. Marja absoluta pe fiecare grupa de marfuri :

Mj abs = | Vigr-Vagr |
Vigr=valoarea incasarilor pe grupe de produse;
Vagr=valoarea achizitiilor pe grupe de produse;

Mj abs Electrocasnice Mari = 2842920 2369100 = 473820 RON


Mj abs Electrocasnice Mici = 2274336 - 2012686.7 = 261649.3 RON

48
Mj abs Produse incorporabile = 1705752 - 1483262.6 = 222489.4 RON
Mj abs Electronice = 1895280 - 1619897.4 = 275382.6 RON
Mj abs Foto-Video =1137168 947640 = 189528 RON
Mj abs IT&C = 1326696 - 1153648.7 = 173047.3 RON
Mj abs Confort = 1516224 - 1212979.2 = 273417.4 RON
Mj abs Telecomunicatii = 1705752 1421460 = 303244.8 RON
Mj abs Telefonie Mobila = 1137168 - 874744.62 = 284292 RON
Mj abs Accesorii electronice Auto =1137168 - 874744.62 =262423.4 RON
Mj abs Muzica-Film = 758112 631760 = 126352 RON
Mj abs Accesorii ingrijire personala. = 1137168 - 988841.74 = 148326.3
RON

10.Marja comerciala totala:

Mj total = Mj abs

Mj total = 473820 + 261649.3 + 222489.4 + 275382.6 + 189528 + 173047.3


+ 273417.4 + 303244.8 + 284292 +262423.4 + 126352 + 148326.3
Mj total = 2993972 RON

11.Ponderea marjei comerciale a fiecarei grupe de marfuri in totalul


marjei pe raion:

PMj gr = Mj abs / Mj total

Mj abs =marja comerciala aferenta fiecarei grupe de produse

Mj total =marja comerciala totala


PMj Electrocasnice Mari = 473820 / 2993972 = 0.1583 =15,83 %
PMj Electrocasnice Mici = 261649.3/ 2993972 = 0.0874 = 8,74 %
PMj Produse incorporabile = 222489.4 / 2993972 = 0.0743 = 7,43 %
PMj Electronice = 275382.6 / 2993972 = 0.092 = 9,2 %
PMj Foto-Video =189528 / 2993972 = 0.0633 = 6,33 %

49
PMj IT&C = 173047.3 / 2993972 = 0.0578 = 5.78 %
PMj Confort = 273417.4 / 2993972 = 0.0913 = 9,14 %
PMj Telecomunicatii = 303244.8 / 2993972 = 0.1013 = 10,13 %
PMj Telefonie Mobila = 284292 / 2993972 = 0.0950 = 9,5 %
PMj Accesorii electronice Auto =262423.4 / 2993972 = 0.0877 = 8,77 %
PMj Muzica-Film = 126352 / 2993972 = 0.0422 = 4,22 %
PMj Accesorii ingrijire personala. = 148326.3 / 2993972 = 0.0495 = 4,95 %

12.Liniarul alocat fiecarei grupe de produse:

Lgr= PMj gr x Ldt


PMj gr = Ponderea marjei comerciale a fiecarei grupe de marfuri in totalul marjei pe raion
Ldt =liniarul dezvoltat total

LgrElectrocasnice Mari = 15,83 % x 1062,4 = 168,1 168 m


LgrElectrocasnice Mici = 8,74 % x 1062,4 = 92,85 93 m
LgrProduse incorporabile = 7,43 % x 1062,4 =78,93 79 m
LgrElectronice = 9,2 % x 1062,4 = 97,7 98 m
LgrFoto-Video = 6,33 % x 1062,4 = 67,2 67 m
LgrIT&C = 5.78 % x 1062,4 = 61,4 61 m
LgrConfort = 9,14 % x 1062,4 = 97,1 97 m
LgrTelecomunicatii = 10,13 % x 1062,4 = 107,6 107 m
LgrTelefonie Mobila = 9,5 % x 1062,4 =100,92 101 m
Lgr Accesorii electronice Auto = 8,77 % x 1062,4 = 93,1 93 m
LgrMuzica-Film = 4,22 % x 1062,4 = 44,83 45 m
LgrAccesorii ingrijire personala. = 4,95 % x 1062,4 = 52,58 53 m

5.3 Tehnici promotionale folosite

50
In scopul promovarii vanzarii la punctele de vanzare,
supermarketul Integral a decis aplicarea urmatoarelor tehnici
promotionale pentru raionul alimentar:

1. Reduceri de pret
Se are in vedere practicarea unei reduceri temporare de pret in
valoare de 5% pentru laptopul Sony Vaio pe parcursul lunii
decembrie.
Pret
final
Pret Pret
Nr. Adaos de
Perioad achizi redus
Tehnica promotionala Buca comerc vanza
a tie (RON
ti ial re
(RON) )
(RON
)
Reduceri de pret de pret
Decembi
de 5% pt laptop sony vaio 200 2800 15% 3220 3059
re 2009
15,4 inch
56000 64400 6118
TOTAL
0 0 00

Profitabilitate: 611800 560000 = 51800 RON

2. Pachet bonus

51
Se are in vedere oferirea gratuita a kitului tastatura+mouse la
sistemul pc Dell. Valoarea acestui kit se ridica la 7% din
valoarea sistemului.

Pret
final Pret
Pret de redu
Nr. achizi Adaos vanza s
Perioa Buca tie comerc re (RO
Tehnica promotionala da ti (RON) ial (RON) N)
Pachet bonus,kit tastatura
+ mouse pt sistem home
user (pc) dell,echivalentu Martie
a 7% din valoarea pc-ului 2010 500 1600 15% 1800 1711
80000 8556
TOTAL 0 92000 00

Profitabilitate: 855600 800000=55600 RON

3. Pachet cuplu ( 2+1 )


Se are in vedere oferirea alaturata a doua produse(din cadrul aceluiasi
raion) sub un singur pachet. Pentru aceasta s-au ales :la cumpararea unei
frigider si un aragaz marca indesit se ofera cadou un cuptor cu microunde
indesit:
Pret
Pret Pret final pach
Nr. achizi Adaos de et
Perioa Bucat tie comerc vanzare (RO
Tehnica promotionala da i (RON) ial (RON) N)

Frigider 150 1000 20% 1200

Aragaz 15-25 1920


ianuari 150 600 20% 720
e 2010
Pachet Cuptor
cuplu microunde 150
( 2+1 ) 200 13% 226

52
27000 2880
0 321900 00

Profitabilitate: 288000 270000=18000 RON

4. Pachet cuplu cu produse din raioane diferite


Se are in vedere oferirea alaturata a doua produse(din raioane diferite)
sub un singur pachet. La cumpararea unei masini de spalat marca whirpool
se ofera gratuit o punga de dero automat Ariel de 4kg.

Pret
Pret Pret final pach
Nr. achizi Adaos de et
Perioa Bucat tie comerc vanzare (RO
Tehnica promotionala da i (RON) ial (RON) N)
Masina
spalat
5 25
Whirpool 200 700 20% 805 805
Pachet ianuari
cuplu Dero Ariel e
( 1+1 ) Automat 200 35 9% 38
14700 1610
0 168600 00
Profitabilitate:161000 147000=14000 RON

5. Cupoane de reduceri
In scopul impulsionarii vanzarii pentru consola de jocuri wii black
edition, s-a dispus imprimarea a 100 cupoane cu o reducere de 6 % pentru
acest produs.
Pret
Pret
Pret final
Nr. Adaos redu
Perioa achizi de
Tehnica promotionala Buc comer s
da tie vanza
ati cial (RO
(RON) re
N)
(RON)

53
15
noiemb
Cupoane de reduceri de 6
rie -25 100 1000 15% 1150 1081
%
decemb
rie
10000 11500 1081
TOTAL
0 0 00

Profitabilitate : 108100 100000 = 8100 RON

6. Concurs
In scopul cresterii vanzarii de monitoare led tv marca samsung , s-a
dispus realizarea unui concurs, prin care toti participantii sunt obligati sa
prezinte un bon de cumparaturi avand trecut acest produs. Odata prezentat
bonus se primeste un talon de concurs in care sunt trecute datele
personale .Prin acest concurs se estimeaza vanzari de 300 produse . Premiile
vor consta in 3 produse in valoare totala de 4000 RON
Pret
final Pret
Pret de redu
Nr. achizi Adaos vanza s
Perioa Buca tie comerc re (RO
Tehnica promotionala da ti (RON) ial (RON) N)
15
noiemb
rie 1
Concurs, cu premiu in ianuari
valoare de 4000 RON e 2010 300 2200 17% 2574 2574
66000 77220 7722
TOTAL 0 0 00
Profitabilitate: 772200 (660000+4000)=108200

7. Card fidelitate
In scopul atragerii si fidelizarii clientilor, pentru anul 2010 va fi realizat
un card de fidelitate. Prin intermediul acestui card toti posesorii vor beneficia
la casele de marcat o reducere de 2 % din valoarea totala a bonului.

54
6.Raionul Igiena-Cosmetica-Intretinere

6.1 Introducere
Raionul Igiena-Cosmetica-Intretinere
reprezinta al doilea raion al supermarketului, din
punct de vedere al suprafetei, avand o suprafata
efectiva de 966 m2.
Raionul Igiena-Cosmetica-Intretinere este
invecinat cu urmatoarele raioane:
N Raionul Alimentar si Raionul Confectii-
Textile-Imbracaminte;
S Casele de Marcat, respectiv intrarea clientilor;
E Raionul Bazar si Raionul Audio-Video-Electrocasnice;
V - Raionul Alimentar.

55
Grupele de mrfuri care sunt prezente n cadrul acestui raion sunt urmtoarele:
1. Cosmetice;
2. Produse pentru igiena personala;
3. Produse pentru ingjirea parului;
4. Produse pentru ingjirea tenului;
5. Parfurmuri si deodorante;
6. Produse baie si corp;
7. Produse pentru nou nascuti;
8. Servetele si prosoape de hartie;
9. Detergenti pentru spalarea vaselor;
10. Detergenti si balsamuri pentru haine;
11. Produse pentru geamuri si mobila;
12. Produse pentru ingrijirea incaltamintei.
Acest raion este format din gondole simple si cosuri pentru produse de
diverse dimensiuni. Acestea sunt distribuite in felul urmator:
Gondole dreptunghiulare:
- 8 gondole avand dimensiunea de: L = 14 m, l = 1 m;
- 11 gondole avand dimensiunea de: L = 12,5 m, l = 1 m.
Cosuri produse:
- 4 cosuri produse avand dimensiunea de: L = 2, l = 2;
- 9 cosuri produse avand dimensiunea de: L =1, l = 1.

6.2 Calculul indicatorilor


1.Liniarul la sol :
Ls = nr gondole x 2(L+l)
Gondole dreptunghiulare:
- 8 gondole avand dimensiunea de: L = 14 m, l = 1 m;
Ls = 8 x 2(14+1) = 8 x 30 =240 m
- 11 gondole avand dimensiunea de: L = 12,5 m, l = 1 m.
Ls = 11 x 2(12,5+1) = 11 x 27 = 297 m
Cosuri produse:

56
- 4 cosuri produse avand dimensiunea de: L = 2, l = 2;
Ls = 4 x 2(2+2) = 4 x 8 = 23 m
- 9 cosuri produse avand dimensiunea de: L =1, l = 1.
Ls = 9 x 2(1+1) = 9 x 2 = 18 m

2. Liniarul dezvoltat calculate pe tipul de gondola:


Ld = Ls x nr de rafturi
Gondole dreptunghiulare:
- 8 gondole avand dimensiunea de: L = 14 m, l = 1 m;
Ls =240 m => Ld =240 x 4 = 960 m
- 11 gondole avand dimensiunea de: L = 12,5 m, l = 1 m.
Ls = 297 m => Ld =297 x 3 = 891 m
Cosuri produse:
- 4 cosuri produse avand dimensiunea de: L = 2, l = 2;
Ls = 23 m => Ld = 23 x 1 = 23 m
- 9 cosuri produse avand dimensiunea de: L =1, l = 1.
Ls = 18 m => Ld = 18 x 1 = 18 m

3. Liniarul dezvoltat total


Ldt = Ld
Ldt= liniarul dezvoltat total
Ld= liniarul dezvoltat

Ldt = 960 + 891 + 23 + 18


Ldt = 1892 m

4.Aria totala a raionului:


In scopul calcularii ariei totale a raionului a fost necesar adaugarea
spatiului pentru hol in suprafata de 94 mp (adica 21,7% din totalul suprafetei
holului), rezultand astfel un total de 596 mp, adica 22,7 % din suprafata
totala a supermarketului.
At = 1060 mp

57
5.Incasarile pe raion:
Vit= *At
= randamentul mediu global al vanzarilor pe mp este de 31800 RON.
At = aria totala a raionului

Vit = 31800*1060= 33708000 RON

6.Ponderea incasarilor pe fiecare grupa de marfuri (Pgr)


Nr. Grupa de produse Procent vanzari Adaos comercial
Crt
1 Cosmetice; 17% 15
2 Produse pentru igiena 10% 15
personala;
3 Produse pentru ingjirea 8% 20
parului;
4 Produse pentru ingjirea 10% 15
tenului;
5 Parfurmuri si deodorante; 10% 20
6 Produse baie si corp; 8% 20
7 Produse pentru nou 3% 30
nascuti;
8 Servetele si prosoape de 8% 25
hartie;
9 Detergenti pentru 6% 20
spalarea vaselor;
10 Detergenti si balsamuri 9% 20
pentru haine;
11 Produse pentru geamuri 8% 15
si mobila;
12 Produse pentru ingrijirea 3% 20
incaltamintei.

7.Valoarea incasarilor pe fiecare grupa de produse(Vigr):

Vigr=Pgr*Ir

Nr. Grupa de produse Procent Incasari Valoare


Crt vanzari pe raion a
(Lr) -RON incasar
ilor
(Vigr)

58
-RON
322197
1 Cosmetice; 17% 18952800 6
Produse pentru igiena 189528
2 personala; 10% 18952800 0
Produse pentru ingjirea 151622
3 parului; 8% 18952800 4
Produse pentru ingjirea 189528
4 tenului; 10% 18952800 0
189528
5 Parfurmuri si deodorante; 10% 18952800 0
151622
6 Produse baie si corp; 8% 18952800 4
7 Produse pentru nou nascuti; 3% 18952800 568584
Servetele si prosoape de 151622
8 hartie; 8% 18952800 4
Detergenti pentru spalarea 113716
9 vaselor; 6% 18952800 8
Detergenti si balsamuri 170575
10 pentru haine; 9% 18952800 2
Produse pentru geamuri si 151622
11 mobila; 8% 18952800 4
Produse pentru ingrijirea
12 incaltamintei. 3% 18952800 568584

8.Valoarea achizitiei pe fiecare grupa de produse(Vagr)

Vagr= Vigr /(1+Ac)

Vigr=valoarea incasarilor pe fiecare grupa de produse;


Ac=adaosul comercial;

Nr. Valoare Valoare


Crt a a
incasar achizitii
ilor lor
(Vigr) (Vagr) -
Grupa de produse -RON 1+Ac RON-
322197 280171
1 Cosmetice; 6 1.15 8.3
Produse pentru igiena 189528 167723
2 personala; 0 1.13 8.9
Produse pentru ingjirea 151622 126352
3 parului; 4 1.2 0

59
Produse pentru ingjirea 189528 164806
4 tenului; 0 1.15 9.6
189528 157940
5 Parfurmuri si deodorante; 0 1.2 0
151622 126352
6 Produse baie si corp; 4 1.2 0
437372
7 Produse pentru nou nascuti; 568584 1.3 .31
Servetele si prosoape de 151622 121297
8 hartie; 4 1.25 9.2
Detergenti pentru spalarea 113716
9 vaselor; 8 1.2 947640
Detergenti si balsamuri 170575 142146
10 pentru haine; 2 1.2 0
Produse pentru geamuri si 151622 131845
11 mobila; 4 1.15 5.7
Produse pentru ingrijirea
12 incaltamintei. 568584 1.2 473820

9. Marja absoluta pe fiecare grupa de marfuri :

Mj abs = | Vigr-Vagr |
Vigr=valoarea incasarilor pe grupe de produse;
Vagr=valoarea achizitiilor pe grupe de produse

Mj abs Cosmetice = 3221976 - 2801718.3 = 420257.7 RON


Mj abs Produse pentru igiena personala = 1895280 - 1677238.9 = 218041.1 RON
Mj abs Produse pentru ingjirea parului = 1516224 1263520 = 252704 RON
Mj abs Produse pentru ingjirea tenulu = 1895280 - 1648069.6 = 247210.4
RON
Mj abs Parfurmuri si deodorante = 1895280 1579400 = 315880 RON
Mj abs Produse baie si corp = 1516224 1263520 = 252704 RON
Mj abs Produse pentru nou nascuti = 568584 - 437372.31 = 131211.7 RON
Mj abs Servetele si prosoape de hartie = 1516224 - 1212979.2 = 303244.8 RON
Mj abs Detergenti pentru spalarea vaselor = 1137168 947640 = 189528
RON
Mj abs Detergenti si balsamuri pentru haine = 1705752 1421460 = 284292 RON
Mj abs Produse pentru geamuri si mobila = 1516224 - 1318455.7 = 197768.3 RON

60
Mj abs Produse pentru ingrijirea incaltamintei.= 568584 473820 = 94764 RON

10.Marja comerciala totala:

Mj total = Mj abs

Mj total = 420257.7 + 218041.1 + 252704 + 247210.4 + 315880 + 252704 + 131211.7 + 303244.8 +


189528 + 284292 + 197768.3 + 94764

Mj total = 2907606

11.Ponderea marjei comerciale a fiecarei grupe de marfuri in totalul


marjei pe raion:

PMj gr = Mj abs / Mj total

Mj abs =marja comerciala aferenta fiecarei grupe de produse

Mj total =marja comerciala totala


PMj Cosmetice = 420257.7 / 2907606 = 0.1445 14,45 %
PMj Produse pentru igiena personala = 218041.1/ 2907606 = 0.0750 7,5%
PMj Produse pentru ingjirea parului = 252704/ 2907606 = 0.0869 8,69%
PMj Produse pentru ingjirea tenulu = 247210.4/ 2907606 = 0.0850 8,5 %
PMj Parfurmuri si deodorante = 315880/ 2907606 = 0.1086 10,86 %
PMj Produse baie si corp = 252704/ 2907606 = 0.0869 8,69 %
PMj Produse pentru nou nascuti = 131211.7/ 2907606 = 0.0451 4,51 %
PMj Servetele si prosoape de hartie = 303244.8/ 2907606 = 0.1043 10,43 %
PMj Detergenti pentru spalarea vaselor = 189528/ 2907606 = 0.0652 6,52 %
PMj Detergenti si balsamuri pentru haine = 284292/ 2907606 = 0.0978 9,78 %
PMj Produse pentru geamuri si mobila = 197768.3/ 2907606 = 0.0680 6,8 %
PMj Produse pentru ingrijirea incaltamintei.= 94764/ 2907606 = 0.0326 3,26 %

12.Liniarul alocat fiecarei grupe de produse:

Lgr= PMj gr x Ldt

61
PMj gr = Ponderea marjei comerciale a fiecarei grupe de marfuri in
totalul marjei pe raion
Ldt =liniarul dezvoltat total
LgrCosmetice = 14,45 % x 1892 = 273.42 273 m
LgrProduse pentru igiena personala = 7,5 % x 1892= 141.88 142 m
LgrProduse pentru ingjirea parului = 8,69% x 1892 = 164.44 164 m
LgrProduse pentru ingjirea tenulu = 8,5 % x 1892 = 160.86 161 m
LgrParfurmuri si deodorante = 10,86 % x 1892 = 205.55 206 m
LgrProduse baie si corp = 8,69 % x 1892 = 164.44 = 164 m
LgrProduse pentru nou nascuti = 4,51 % x 1892 = 85.38 85 m
LgrServetele si prosoape de hartie = 10,43 % x 1892 = 197.32 197 m
LgrDetergenti pentru spalarea vaselor = 6,52 % x 1892 = 123.33 123 m
LgrDetergenti si balsamuri pentru haine = 9,78 % x 1892 = 184.99 184 m
LgrProduse pentru geamuri si mobila = 6,8 % x 1892 = 128.69 128 m
LgrProduse pentru ingrijirea incaltamintei.= 3,26 % x 1892 = 61.66 62 m

6.3 Tehnici promotionale


In scopul promovarii vanzarii la punctele de vanzare,
supermarketul Integral a decis aplicarea urmatoarelor tehnici
promotionale pentru raionul igiena.

1. Reduceri de pret
S-a decis aplicarea unei reduceri de 7% pentru crema de ochi pe
perioada de 1 15 martie. Pentru aceasta s-a stabilit un stoc de 300
bucati.
Pret
final
Nr. Pret de Pret
Buca achizi Adaos vanzar redus
Perioa ti tie comerc e (RON
Tehnica promotionala da (Kg) (RON) ial (RON) )
Reduceri de pret de 7% 1 300 150 15% 172.5 160.4
din pretul pentru crema de martie-
ochi givenchy 15

62
martie
4812
TOTAL 45000 51750 0

Profitabilitate : 48120 45000 = 3120 RON / 300 buc creme


de ochi
2. Pachet bonus
Se are in vedere oferirea unui surplus de 10% cantitativ pentru
balsamul de rufe Lenor.
Pret
Pret Pret final pach
Nr. achizi Adaos de et
Perioa Bucat tie comerc vanzare (RO
Tehnica promotionala da i (RON) ial (RON) N)
Pachet bonus, 10 % in
plus pentru balsamul 14 mai-
de rufe Lenor 14 iulie 1000 5 20% 6 5.4
TOTAL 5000 6000 5400

Profitabilitate : 5400 5000 = 400 RON / 1000 bucati


balsam rufe marca Lenor

3. Pachet cuplu ( 2+1 )


Se are in vedere oferirea alaturata a doua produse(din cadrul aceluiasi
raion) sub un singur pachet. S-au luat in calcul 2 pungi de dero Persil de 3kg
care includ si 1 cutie calgon anticalcar.
Pret Pret
achizi Pret final pach
Nr. tie Adaos de et
Tehnica Perioad Bucat (RON comer vanzare (RO
promotionala a i ) cial (RON) N)

63
10
Dero Persil septemb
3kg. rie-10 500 25 20% 30 31.8
Pachet noiembr
cuplu Cutie ie
( 2+1 ) Calgon 250 1.5 20% 1.8 0
1500
12375 15450 0

Profitabilitate : 15000 12375 = 2625 RON

4. Pachet cuplu cu produse din raioane diferite


Se are in vedere oferirea alaturata a doua produse(din raioane diferite)
sub un singur pachet. La cumpararea unui samspon bio marca Silk se ofera
un prosop de par .
Pret
Pret Pret final pach
Nr. achizi Adaos de et
Perioa Bucat tie comerc vanzare (RO
Tehnica promotionala da i (RON) ial (RON) N)

Sampon bio
1 iulie-
Silk 300 20 20% 24 24
Pachet 1augus
cuplu Prosop de t
( 1+1 ) par 300 2 30% 2.6 0
6600 7980 7200

Profitabilitate : 7200 6600 = 600 RON

5. Cupoane de reduceri

64
In scopul impulsionarii vanzarii pentru setul Adidas , s-a dispus
imprimarea a 200 cupoane cu o reducere de 5 % pentru acest produs.
Pret
final Pret
Pret de redu
Nr. achizi Adaos vanza s
Perioa Buca tie comerc re (RO
Tehnica promotionala da ti (RON) ial (RON) N)

Cupoane de reduceri de 5 10 30
% martie 200 50 20% 60 57
1140
TOTAL 10000 12000 0

Profitabilitate : 11400 10000 = 1400 RON

6. Concurs
In scopul impulsionarii vanzarii pentru solutiile de curatat geamuri
marca proprie Forum, s-a dispus realizarea unui concurs, prin care toti
participantii sunt obligati sa prezinte un bon de cumparaturi avand trecut
acest produs. Prin acest concurs se estimeaza vanzari de 1000 bucati. La
acest concurs va exista un premiu in valoare de 500 RON.
Pret
final
Pret de Pret
achizi vanza redu
Nr. tie Adaos re s
Perioa Buc (RON comer (RON (RO
Tehnica promotionala da ati ) cial ) N)
15
septem
brie 1
Concurs, cu premiu in octomb
valoare de 100 RON rie 500 5 15% 5.75 8.85
TOTAL 2500 2875 2875

Profitabilitate : 2875 (2500+100) = 275 RON

65
7. Card fidelitate
In scopul atragerii si fidelizarii clientilor, pentru anul 2010 va fi realizat
un card de fidelitate. Prin intermediul acestui card toti posesorii vor beneficia
la casele de marcat o reducere de 2 % din valoarea totala a bonului.

66