Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC LA MATEMATIC

Motto:
,, Un elev nu este un vas pe care
trebuie s-l umpli, ci o flacr pe care trebuie s o aprinzi...

Data:27.01.2015
Clasa a VI-a A
Numrul leciei n sistemul de lecii: lecia a 73 74
Numrul leciei conform orarului: lecia a IV
Durata leciei: 90 minute
Instituia: Instituia Public Liceul Teoretic ,,Tudor Vladimirescu , Chiinu
Profesor: Penicica Elena, grad didactic doi
Unitatea de nvare: Mulimea numerelor raionale
Subiectul: Adunarea i scderea numerelor raionale
Tipul leciei: lecia de formare a capacitilor de aplicare a cunotinelor.
Subcompetenele leciei:
3.1. Scrierea, citirea compararea, ordonarea i reprezentarea pe ax a numerelor raionale.
3.2. Identificarea i utilizarea n situaii reale i/sau modelate a numerelor raionale.
3.3. Efectuarea calculelor cu numere raionale utiliznd proprietile, ordinea operaiilor, semnificaia
parantezelor, modulul numrului raional.
Obiectivele leciei: La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1 s defineasc noiunea de numr raional ;
O2 - s scrie i s citeasc fracii ordinare , fracii zecimale ;
O3 s utilizeze metodele de transformare a numerelor raionale n exerciii ;
O4 s rezolve corect exerciii de adunare i scdere a numerelor raionale ;
O5 s utilizeze un limbaj matematic adecvat ;
O6 s utilizeze n calcule proprietile adunrii ( comutativitatea, asociativitatea, element neutru )
Tehnologii didactice:
a) forme:
frontal;
n perechi;
individual;
b) Metode i procedee didactice:
conversaia euristic;
explicaia;
argumentarea;
exerciiul;
activitatea cu manualul;
c) Material didactic: - Ion Achiri , Matematic , manual clasa a 6.
- Victor Raischi , Matematic : Exerciii. Probleme. Evaluare ,cl. 6.
Evaluarea: formativ (curent); ntrebri, exerciii orale i n scris; observarea sistematic; lucrare independent
instructiv ( n scris).
Scenariul leciei

Nr. Coninut i sarcini de instruire Modaliti


Activitatea profesorului Activitatea elevilor de evaluare
Secvenele Obi
leciei ecti
ve
1. Moment Se creeaz condiiile optime pentru buna Elevii vor avea pe bnci Se verific
organizatoric desfurare a leciei. caietele i manualul. (vizual)
Pregtirea caietelor de Dac elevii
tem au
rechezitele
necesare
2. Captarea Cum ne poate uura viaa nelegerea fraciilor?
ateniei
3. Verificarea Care a fost tema pentru acas? De repetat 3.1-3.3 , de
temei pentru efectuat ex.
acas.
Reactualizarea Dac este cazul , elevii
cunotinelor i formuleaz ntrebri.
capacitilor. Avei ntrebri referitor la tema pentru acas? Se deschid caietele i se
noteaz data i Tema n
clas.

La tabl se va efectua ex. Scriu n caiete. Dictare


1.Se consider mulimea ex. 2, pag. 85 culegeri matematic
A ={2;

;
Enumerai elementele mulimelor: B = {2
B = { x /x , C = { x /x ,
C ={2
D = { x /x .
Verificm rezultatele obinute.
D={
ntrebri
; orale

Profesorul formuleaz ntrebri: Elevii rspund la


1. Ce numim numr raional? ntrebri
2. Cum se noteaz mulimea numerelor
raionale?
3. Care sunt formele de scriere a unui numr
raional?
4. Ce numim numere mixte?
5. Cum se adun dou fracii cu acelai
numitor? Dar cu numitori diferii?
6. Cum se adun dou numere zecimale?
7. Cum se adun numerele ntregi?
8. Cum se compar dou fracii?

4. Anunarea n aceast or vom nva despre Adunarea i Elevii discifreaz


leciei noi scderea numerelor raionale Anagrama ( adureana ,
Se scrie subiectul leciei pe tabl. renulorme , iolerana i,
scderae)
i noteaz subiectul
leciei n caiete.
5. Prezentarea O1 R1: Adunarea a dou numere raionale pozitive Elevii noteaz n caiete. Aprecieri
coninutului i O4 revine la adunarea a dou fracii (ordinare sau verbale
dirijarea zecimale).
nvrii Pentru a aduna dou fracii care au acelai
O2 numitor scriem o singur dat numitorul i
adunm numrtorii.

Ex.

R2: Pentru a aduna dou fracii care au numitori


diferii aducem la acelai numitor fraciile i le
adunm ca i pe cele cu acelai numitor.
Numitor comun = c. m. m. m. c.
Ex. =
.
R3: Pentru a aduna dou numere raionale cu
acela semn , adunm modulele acestora i
rezultatului i atribuim semnul lor comun.
Ex.
R4: Pentru a aduna dou numere raionale cu
semne diferite:
1. Din modulul mai mare scdem modulul
mai mic;
2. Rezultatului i atribuim semnul
Elevii noteaz n caiete.
numrului cu modulul mai mare.

Ex. -3 =
R5. Pentru a aduna dou fracii zecimale finite Aprecieri
se aeaz una sub alta respectndu-se ordinul frontale
fiecrei cifre i se adun.
Ex. 15,23+
23,45
38,68
R6: n cazul fraciilor zecimale infinite se fac
transformrile i apoi se adun fraciile.

6. Obinerea O2 Propun spre rezolvare ex. 3, 4 pag. 92 ; ex. 10, Elevii rezolv exerciiile Activitate
performanei i O3 11pag.93 ; din culegere. individual i la tabl individual
asigurarea Anexa 1
feedback-ului Propun spre rezolvare urmtorea problem:
Primul numr este de 2,5 ori mai mare dect al
doilea. Dac la primul numr vom aduna 1,5 iar
la al doilea 8,4 vom obine rezultate egale.
Aflai numerele.
7. Tema pentru Deschidei agendele i notai tema pentru acas 1. De nvat tema,
acas Se d explicaii referitoare la tem. 2. De repetat cele
studiate,
3. De efectuat:
Ex.25 a),f),k), p. 136
Ex. 26 pag.137.
Opional ex. 29.
Adunarea
numerelor
raionale
i
scderea
Obiectivele leciei: La sfritul
leciei elevii vor fi capabili:
O1 s defineasc noiunea de numr
raional ;
O2 - s scrie i s citeasc fracii ordinare ,
fracii zecimale ;
O3 s utilizeze metodele de transformare a
numerelor raionale n exerciii ;
O4 s rezolve corect exerciii de adunare i
scdere a numerelor raionale ;
O5 s utilizeze un limbaj matematic
adecvat ;
O6 s utilizeze n calcule proprietile
adunrii
( comutativitatea, asociativitatea,
element neutru )

S-ar putea să vă placă și