Sunteți pe pagina 1din 7

PLAN DE LECIE

Data:
Clasa:
Profesor :Ctlina
Titlul leciei : Comportamentul prosocial
Modulul : Comunicare i abiliti sociale

Obiectiv general : formarea atitudinii de respect i dezvoltarea comportamentelor responsabile

Obiective specifice :
- identificarea metodelor de rezolvare a unui conflict ;
- exersareea celor trei tipuri de transmitere a unui mesaj ;
- utilizarea unor rspunsuri adecvate n situaii conflictuale din universul colii;
- adoptarea unui stil de comunicare asertiv.

Metode:
- exerciiul de imaginaie;
- jocul de rol;
- munca n diad;
- conversaia;
- descoperirea dirijat.

Desfurarea activitii

Joc de energizare: Voi numi cteva categorii de oameni; cei care consider c fac parte din
categoria respectiv, s se ridice n piciore. Ceilali s aplaude.
a) s se ridice n picioare cei care consider c fac parte din categoria tinerilor care se
mbrac la mod ;
b) ... cei care prefer muzica hip-hop ;
c) ... cei care vorbesc frumos cu colegii ;
d) ... cei care-i pierd repede controlul ;
e) cei care au vorbit cel puin o dat urt despre un coleg;
f) ... cei care au jignit cel puin o dat un coleg ;
g) ... cei care refuz s-i ajute colegii.
n care din aceste situaii ai simit c nu meritai aplauze pentru comportamentele voastre?

Pasul 1
Imaginai-v c ai mprumutat un CD cu jocurile voastre preferate unui coleg. La returnare,
descoperii c CD-ul este zgriat ba, mai mult, nu se deschide cnd l punei n calculator.
Cum reacionai ?
Se discut i se noteaz pe tabl urmtoarele 3 situaii :
1. treci peste, nu zici nimic ;
2. te nfurii, te ceri cu persoana respectiv, ceri socoteal ;
3. ntrebi ce s-a ntmplat i caui o soluie acceptat i de tine, i de colegul tu.
Se discut i se stabilete faptul c cele 3 tipuri de reacii corespund celor 3 tipuri de
comportamente specifice abordrii unui conflict: asertiv, agresiv, pasiv.

Pasul 2
Li se prezint elevilor pe foaia de flipchart consecinele celor trei tipuri de comportamente, se
discut despre ele, se insist asupra adoptrii unui comportament asertiv (aceste informatii se
gasesc in auxiliarele pentru consiliere si orientare).

Pasul 3
Elevii primesc pe fie un dialog (inspirat din realitatea clasei, cu cuvinte urate ), doi elevi
interpreteaz dialogul n faa clasei apoi, n perechi, refac dialogul din perspectiva unui
comportament asertiv. Patru din dialogurile refcute se interpreteaz n faa clasei.

Evaluarea activitii se face prin chestionar (la alegere, din chestionarele din auxiliarul Viitorul
incepe azi).
PLAN DE LECIE

Data: 12 martie 2008


Clasa: a VI-a B
Disciplina: Consiliere i orientare
Diriginte: Prof. Pavel Carmen
Tema: De la violena n coal la violena n societate.
Componenta general: Educaia pentru securitatea personal
Obiective urmrite:
La finalul activitii elevii vor fi capabili :
S neleag i s explice noiunea de violen;
S identifice formele de violen;
S descopere i s analizeze cauzele producerii actelor de violen;
S identifice situaiile conflictuale i modalitile nonagresive de rezolvare a
acestora;
S participe activ i contient la exerciiile propuse.
Strategii didactice:
Explicaia;
Exerciii de comunicare;
Conversaia euristic;
Dezbaterea;
Studiul de caz.
Mijloace de prezentare: fie de lucru,caiet,film didactic.
Forme de organizare: frontal, pe grupe.

Scenariul didactic:
1. Moment organizatoric
- asigurarea condiiilor didactico-materiale
- stabilirea prezenei i a aspectelor de disciplin i frecven.
-prezentarea situaiei la nvtur pentru sptmna precedent.
2. Anunarea temei i a obiectivelor
3. Desfurarea activitii.
Se anun n ce const activitatea propus i care va fi forma de desfurare.Pe
baza planului de dezbatere ce este prezentat pe tabl se trece la desfurarea orei.
Plan de dezbatere
1 Ce se nelege prin violen i care ar fi sinonimele ei.
2.Care sunt formele de manifestare a violenei.
3.Care sunt cauzele comiterii actelor violente.
4. Riscurile comiterii actelor violente.
5. Cum putem preveni i limita violena.

Motto: Nu lucrurile care ni se ntmpl conteaz ci felul


n care reacionm noi fa de ele.
Hans Eynseck

Ce este violena? Dai exemple de cteva sinonime.


1 n DEX violena este indicat ca for, putere.Nu este o atitudine ci o realitate
fizic,prin excelen dinamic,manifestat.
-Violena este o manifestare a agresivitii ce presupune utilizarea forei,pentru
a manifesta superioritatea.
-Este o conduit agresiv cu finalitate distructiv.
-Lips de stpnire n vorbe i fapte.
Sinonime: agresiv,dezlnuit,furtunos,abuziv ,brutal,nestpnit.

2. Care sunt formele de manifestare a violenei.

Fizic-crime,rniri,lovituri,sechetrri,sinucideri.
Verbal-ironie,calomnie,insult,njurturi,limbaj obscen
Sexual-viol,incest,pedofilie,prostituie,hruire sexual.
Imagistic-mass-media:televiziune,muzic,cri,internet.
Psihomoral-ameninri,antaj,ncurajare,tinuire.

3. Care sunt cauzele comiterii actelor violente.

Familia -este locul primelor experiene i relaii cu persoane;


- aici copilul trebuie educat ca om i format ca personalitate;
-e primul grup n care copilul se tezete i n care trebuie s existe
relaii constructive;
-e locul unde se manifest toate formele de violen(fizic,verbal i
sexual).
Surse ce in de familie: btaia,modele comportamentale,probleme socio-
economice,divor,separare.

Anturajul(gaca,prietenii)

coala
Un studiu fcut de un prof. de psihologie din Dallas a artat c:
n 1940 problemele din coli erau:alergatul pe culoare,mestecatul
gumii,mbrcatul indecent,glgia,hrtiile nearuncate la co.
n 1980-jaful,atacul,spargerile,drogurile,alcoolul,armele,crimele.
Educatorii sunt acuzai c nu au reuit s remedieze.
Ce fac profesorii?
-s dezvolte la elevi spiritul critic;
-s fie receptivi la ceilali;
-s se abin de la un comportament dur;
-s gseasc soluii bune atunci cnd apar tensiuni;
-s ncurajeze elevii s ia decizii bune;
-s-i asume responsabilitatea.

Televizorul
Expunerea repetat la violena de la televizor i face pe copii s accepte violena
vieii reale,dar i s devin ei nii violeni.
-reduce timpul alocat gndirii i lecturii,
-manipuleaz strile afective,
-deformeaz realitatea(filme)
Cercetrile fcute n ara noastr afirm c nu expunerea la violena TV a
adulilor i a adolescenilor i ngrijoreaz,ci expunerea copiilor.
Violena din mass-media poate avea efecte pe termen scurt asupra adulilor,dar
efecte pe termen lung asupra copiilor.
Telespectatorul este confruntat, n medie cu 46 de scene de violen pe or,iar
emisiunile cu cea mai mare rat a coninutului viloent sunt filmele, serilalele i
tirile.n medie pe fiecare canal TV, zilnic sunt 6 personaje principale care comit
acte de viloen.
Att copiii ct i adulii sunt atrai se scenele violente, prin aciunea i emoiile
intense produse de film. Expunerea ndelungat la scene viloente pot avea efect
asupra dezvoltrii copiilor.
i familia are un rol deosebit de important n prevenirea efectelor nocive pe care
le poate avea consumul de violen televizat.

Muzica bun ajut,sporete creativitatea, creaz destindere.


Muzica nociv-versurile au impact,copiii fiind ocai de ceea ce se predic,
-ncurajeaz pe asculttori s nu le pese de prini sau de autoriti,
-s-i fac de cap pe socoteala altora.

Consumul de alcool i de stupefiante

5.Cum putem preveni i limita violena.


Atitudini personale
-s nvm regulile conveuirii cu ceilali,
-s ne stpnim frustrile,resentimentele,care pot fi cenzurate prin voin i
educaie,
-autocontrol,
-s se opteze pentu o rezolvare nonviolent
-s fim selectivi TV
-s se canalizeze energia spre joc,sport,munc,efort fizic.
Atitudini sociale
-Crearea unor servicii care s previn i s se ocupe de cazurile de violen
-Centre de consiliere familial,
-Centre de primire a minorilor,
-Centre de asisten i protecie a copilului,
-Crearea unor coli-coala prinilor,coala mamelor.
Dup ce se discut pe baza planului se mparte clasa n patru grupe. Fiecare
grup va primi cte un caz pentru a-l rezova.Fiecare grup are o fi pe care trebuie
s noteze:
1. Cauzele care au dus la ntmplarea relatat;
2. Ce msuri credei c trebuiesc luate;
3. Cum ai continua ntmplarea.

Cazul 1
Cnd am ajuns n clas btaia ncepuse.Elevul C era plin de snge pe fa,iar
elevul P avea nasul rou i sufla de parc atunci ar fi sosit dintr-o curs de alergare.
-Ce s-a ntmplat? Am ntrebat.
-De mai mult vreme mi-a spus C,murdar de snge P mi spune Lunganul
Face acest lucru nu numai cnd suntem ntre noi, colegii de clas,ci i n curtea
colii,n pauze,nct au auzit i elevii din alte clase i ncep s mi se adreseze cu
Lunganul. L-am rugat odat, de dou ori...degeaba...Azi aceeai situaie.Dac i-
am spus s inceteze,m-a lovit cu capul n nas.
-i?
-I-am artat eu cine-i Lunganul
-Dar parc erai prieteni?
Suntem i acum,dar asta nu nseamn c pot s-l las s fac ce vrea.
-Dar clasa n-a intervenit?
-Ba da! Mi-au rspuns mai muli elevi.Dac nu interveneau se bteau i mai tare.

Cazul 2
Copiii vecinilor n cauz erau colegi de clas i de banc.n clasa a V-a au nvat
amndoi foarte bine.Se jucau mpreun,i fceau leciile mpreun,erau buni
prieteni.n clasa a VI-a,unul dinte ei a intrat ntr-o gac cu bieii din cartier i a
devenit tot mai slab la nvtur.Tatl lui i deschisese o afacere,era tot timpul
plecat,nu tia ce face fiul su.Mama a observat c pleac foarte mult de acas,i-a
atras atenia,dar lui nu-i psa de ce spune mama.La coal,un coleg i spunea ntr-o
pauz:
-De ce ai fcut asta?
-Tata m-a nvtat s nu m las.Dac nu-l pot ntrece la nvtur s-i dovedesc
c sunt mai tare ca el... i a nceput s plng.

Cazul 3
De cteva sptmniVan Damme,un elev din clasa a VIII-a care se mndrea cu
porecla ce-o avea datorit muchilor pe care i-i expunea,chinuia un elev mic din
clasa a VI-a. i punea piedic,l nghiontea,l urmrea ntr-un loc mai retras din
curtea colii i.i lua banii.Acesta nu ndrznea s spun nimic i nimnui de teama
btii promise de fiecare dat.Pn ntr-o zi cnd un coleg al vedeteii atrage
atenia c nu aa trebuie s se poarte cu elevii mai mici i c-l va pune n discuie la
ora de dirigenie dac nu nceteaz. Acesta a fost motivul pentru care a nceput
btaia. Luai la ntrbri de diriginte,Van Damme rspunde orgolios:
-Dac nu se uit la filme i nu tie s se bat?

Cazul 4
Prinii elevului n cauz se certau tot mai des.Atmosfera din clas era de
nesuportat. Ca s scape de ea, Nicu pleca tot mai des de acas, sub diferite
pretexte: s nvee la un coleg la istorie, s se pregteasc la tez la alt coleg. Cnd
rmnea acas, singurul lui tovar era televizorul.Din elev bun,ncepe s ia note
mici,n pauze era trist,se izola de colegii de clas. ntrebat de diriginte dac prinii
cunosc rezultatele lui colare rspunde:
-Da le cunosc,dar prinii nu-mi pretind note mari,au ncredere n mine! Numai
c dup ce i se treceau mai multe note slabe n carnet acesta disprea.Cnd s-a
discutat mai serios cu el,explicndu-i-se c pierderea carnetului duce la
sancionarea elevului,apare carnetul,dar avea toate notele slabe modificate.
- Mi-a fost ruine s-mi vad tata notele.

Evaluarea
Se fac aprecieri verbale asupra participrii elevilor la lecie.Se prezint
filmulViolena n rndul tinerilor.

S-ar putea să vă placă și