Sunteți pe pagina 1din 6

Cursul I

Verbul

Conjugri
-n limba greac verbele sunt grupate n dou conjugri:
Conjugarea I care cuprinde verbe cu forma de indicativ prezent persoana I singular
terminat n desinea w. Aceste verbe sunt numite i verbe tematice, pentru c
prezint o vocal de legtur (-o nainte de consoane nazale i e nainte de celelalte
sunete) ntre tem i desinene.
Conjugarea a II-a include verbele terminate la indicativ prezent persoana I singular
n mi. Sunt numite verbe atematice fiindc leag desinenele direct de tem.

Diateze
Activ, n cadrul creia subiectul face acinea (omul dezleag), Pasiv care arat c
subectul este cel care suport aciunea (omul este dezlegat) i Medie care exprim
de cele mai multe ori o aciune svit de subiect n interesul propriul (omul
dezleag n folosul su, i dezleag) i mai rar are un sens reflexiv (omul se
dezleag). n ceea ce privete flexiunea, diateza pasiv este identic celei medii,
neavnd forme specifice dect la timpurile viitor i aorist.

Moduri
moduri personale: Indicativ, Conjunctiv, Optativ, Imperativ
moduri imperonale: Infinitiv, Participiu.

Timpuri
Principale: prezent, viitor I, viitorul II i perfect.
Secundare: imperfect, aorist, maimultcaperfect.
Pe lng valoarea lor propriu-zis temporal, timpurile exprimau n greac i aspectul
aciunii (valoare aspectual predominnd de fapt asupra celei temporale): progresiv
(aciune n desfurare), punctual/momentan (aciune nedefinit) i finit (aciune
ncheiat).

Aspect Progresiv Momentan Finit

(Prezent) Prezent Prezent Perfect

(Trecut) Imperfect Aorist Mai-mult-ca-perfect

(Viitor) Viitor I Viitor I Viitor II


Desinene

Principale Secundare
Active Medii Active Medii
Singular pers . I mi
-mi -mai -n -mhn
II -si -sai -" -so
III -ti -tai -- -to
Plural pers. I men
-men -meqa -men -meqa
II -te -sqe -te -sqe
III -nti -ntai -n -nto

Formele de baz ale verbului


-n limba greac, ase sunt formele verbale care trebuie cunoscute pentru a putea
efectua ntrega paradigm a conjugrii unui verb.
1) indicativ prezent activ luvw (dezleg)
2) indicativ viitor activ luvsw (voi dezlega)
3) indicativ aorist activ e[lusa (am dezlegat)
4) indicativ perfect activ levluka (am terminat de dezlegat)
5) indicativ perfect pasiv levlumai (am fost i sunt dezlegat)
6) indicativ aorist pasiv ejluvqhn (am fost dezlegat)

Conjugarea I

Indicativul prezent
(tema prezentului+desinele principale)
Activ Medio-pasiv
Singular I luv-w (dezleg) I luv-o-mai (mi dezleg/sunt dezlegat)
II luv-ei" (dezlegi) II luv-h/ (i dezlegi/eti dezlegat)
III luv-ei (dezleag) III luv-e-tai (i dezleag/e dezlegat)
Plural I luv-o-men (dezlegm) I lu-ov-meqa (ne dezlegm/suntem dezlegai)
II luv-e-te (dezlegai) II luv-e-sqe (v dezlegai/ suntei dezlegai)
III luv-ousi(n) (dezleag) III luv-o-ntai (i dezleag/sunt dezlegai)

Indicativ imperfect
(augment+tema prezentului+desinenele secundare)
-augumentul apare doar la modul indicativ i numai la timpurile secundare (imperfect,
aorist, maimultcaperfect)
- augmentul este de dou feluri:
a) augment silabic care const n adugarea unui ej- naintea temei, dac verbul are
iniial consonantic;
b) augment temporal constnd din lungirea vocalei iniiale a verbului, dac verbul are
iniial vocalic: ex. ejlpivzw (sper) dar la imperfect h[lpizon (speram), ojrivzw
(stabilesc, determin) - w[rizon (stabileam, determinam).
Activ Medio-pasiv

Sg. I e[-lu-o-n (dezlegam) ej-lu-ov-mhn (mi dezlegam/eram dezlegat)


II e[-lu-e-" (dezlegai) ej-luv-ou (i dezlegai/erai dezlegat)
III e[-lu-e(n) (dezlega) ej-luv-e-to (i dezlega/era dezlegat)
Pl. I ej-luv-o-men (dezlegam) ej-lu-ov-meqa (ne dezlagam/eram dezlegai)
II ej-luv-e-te (dezlegai) ej-luv-e-sqe (v dezlegai/erai dezlegai)
III e[-lu-o-n (dezlegau) ej-luv-o-nto (i dezlegau/erau dezlagai)

Indicativ Viitor

Activ Mediu Pasiv


Sg. I luv-s-w luv-s-o-mai lu-qhv-s-o-mai
II luv-s-ei" luv-s-h/ lu-qhv-s-h/
III luv-s-ei luv-s-e-tai lu-qhv-s-e-tai
Pl. I luv-s-o-men lu-s-ov-meqa lu-qh-s-ov-meqa
II luv-s-e-te luv-s-e-sqe lu-qhv-s-e-sqe
III luv-s-ousi luv-s-o-ntai lu-qhv-s-o-ntai

Indicativ aorist
(augument+tema aoristului+desinee secundare)

Activ Mediu Pasiv


e[[-lu-sa ej-lu-savmhn ej-luv-qhn
e[-lu-sa" ej-luv-sw ej-luv-qh"
e[-lu-se(n) ej-luv-sato e*-luv-qh
e*-luv-samen ej-lu-savmeqa e*-luv-qhmen
e*-luv-sate ej-luv-sasqe e*-luv-qhte
e[-lu-san ej-luv-santo e*-luv-qhsan

Indicativ Perfect
(reduplicaie+tem+desinenele principale)
- reduplicaia const. n general, din repetarea consoanei iniiale a verbului plus
vocala de legtur e (le-lu-ka).
- dac verbul are iniial vocalic, drept reduplicaie servete augumentul
temporal care se va pstra la toate modurile (a[[gw are perfectul h^ca).
- verbele cu iniiala r- primesc augument silabic i dubleaz pe r (r&ivptw
arunc - e[[rrifa)
- verbele cu iniiala aspirat reduplic cu surda corespunztoare (feuvgw
pevfeuga )
- verbele care ncep cu o consoan dubl sau dou consoane (cu excepia
grupului oclusiv+sonant) primesc augument silabic.
Activ Medio-pasiv
lev-lu-ka lev-lu-mai
lev-lu-ka" lev-lu-sai
lev-lu-ke(n) lev-lu-tai
le-luv-kamen le-luv-meqa
le-luv-kate lev-lu-sqe
lev-lu-kan lev-lu-ntai

Indicativ Mai-mult-ca-perfect
(augument+reduplicaie+tem+desinenele secundare)

Activ Medio-pasiv

ej-le-luv-kein ej-le-luv-mhn
ej-le-luv-kei" ej-lev-lu-so
ej-le-luv-kei ej-lev-lu-to
ej-le-luv-keimen ej-le-luv-meqa
ej-le-luv-keite ej-lev-lu-sqe
ej-le-luv-kesan ej-lev-lu-nto
Tem de prezent/Tem verbal

- pe baza temei de prezent i a diferenelor dintre acesta i tema verbal sau radical,
verbele limbii greceti au fost mprite n ase categorii:

1)verbe a cror tem de prezent este identic cu tema verbal


prezent radical aorist
luvw lu e[lusa
[ lu
lu
diwvkw diwk ejdiv
divwxa
x
gravfw graf e[graya
gray
gray
fuvw fu e[fun
fu
fu
pevmpw pemp e[pemya
pemy
pemy

2) verbe a cror tem de prezent corespunde temei verbale reduplicate


givgnomai gn/gen/gon1 ejgenov
gen mhn
gen
divdwmi do/dw2 doqhn (aorist pasiv)
ejdov
do

3) verbe care formeaz tema de prezent cu ajutorul sufixelor i infixelor n nazal


a) sufixul n
davknw dak+n e[dakon
dak
dak
tevmnw tem+n e[temon
tem
tem
b) sufixul an
an
a&martavnw a&mart+an h@marton
art
aijsqavnomai aijsq+an h/jsqov q mhn
c) infixul n
n i sufixul anan
manqavnw man nq+an e[maqon
maq
maq
lambavnw lam mb+an e[labon
lab
lab
lanqavnw lan
nq+an e[[laqonaq
d) sufixul nu
deivknumi deik+nu e[diexa
diex
diex
o[mnumi o*m+nu w[mosa
e) sufixul ne
ajfiknevomai ajfik+ne
ik
u&piscnevomnai u&piscn+ne

4) verbe care formeaz tema de prezent cu ajutorul sufixului incoativ sk


ghravskw ghra+sk ejghvghvrasa
eujrivskw ejur+isk hu%ron
i&lavskomai i&la+sk i&lasavmhn

5) verbe care formeaz tema prezentului cu ajutorul sufixului j (iod)

1
n aceast tem verbal avem de-a face cu fenomenul apofoniei sau alternaei vocalice. Acesta este de
dou feluri: alternan/apofonie calitativ i altenan/apofonie cantitativ. Apofonia calitativ const n
schimbarea timbrului unei vocale. Vom avea astfel pentru aceeai silab, o variant apofonic forte sau
grad forte n o (gon), o variant apofonic medie, grad mediu n e (gen) i un grad zero (gn).
2
Apofonia cantitativ reprezint variaia cantitii vocalei unei silabe. Avem astfel un grad scurt n o
sau e (do; patevr) i un grad lung n w sau h (dw; pathvr)
a) verbe cu tema n labial (b, p, f)+j = pt
blavptw blab+j ejbavbavlhn (aorist pasiv)
tuvptw tup+j tuvphn (aorist pasiv)
ejtuv
qavptw qaf+j tavfhn (aorist pasiv)
ejtav
b) verbe cu tema n gutural (g, k, c)+j = ss
tavssw tag+j e[taxa
tax
tax
fulavssw fulak+j ejfuv
fuvlaxa
ax
taravssw tarac+j ejtav
tavraxa
ax
excepii: kravzw (krag+j), stenavzw (stenag+j)
c) verbe cu tema n d + j = z
ejlpivzw ejlpid+j h[lpisa
pis
nomivzw nomad+j ejnovnovmisa
is
d) verbe cu tema n t / q +j= ss
ejrevssw ejret+j h[resa es
plavssw plaq+j e[plas plasa
pla
e) verbe cu tema n l + j=ll
bavllw bal+j e[[balonal
f) verbe cu radicalul terminat n an, -en; -ar, -er+ j= ain, ein; air, eir.
faivnw fan+j e[fhna
fhn
fhn
kteivnw kten+j e[kteina
ktein
ktein
caivrw car+j ejcav
cavrhn
fqeivrw fqer+j e[fqora
f qor (perfect)
fqor

6) verbe cu mai multe teme verbale


fevrw, oivsw, h[negka/h[
egk negkon, ejnhvnoca, ejnhvnegmai, hjnevcqhn
o&rav
aw, o[yomai, ei[don, e&wvraka/o[pwpa/oi\da, e&wvramai/w\mmai, w[fqhn
ejsqivw, e[domai, e[fagon,
fag
fag ejdhvdoka/e[dhda, ejdhvdesmai, hjdevsqhn