Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

EDUCATOARE:
GRUPA: MIJLOCIE
DURATA: 1 h si 10 min.
TEMA ANUAL: CND, CUM I DE CE SE NTMPL?
SUBTEMA: ,, N ATEPTAREA LUI MO NICOLAE,,
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRAT
SCOPUL ACTIVITII:
- stimularea i exersarea limbajului.
- educarea gustului estetic.
- cultivarea interesului i a plcerii pentru nvarea prin cooperare.

CENTRE DE INTERES:

ADP: ntlnirea de diminea: ,,Oare vine Mo Nicolae? ,,


ALA
BIBLIOTEC:
Fi labirint: ,,Ajut-l pe Mo Nicolae s ajung la sania lui i coloreaz-l
JOC DE MAS:
,,Din jumti ntreg,,(puzzle cu elemente specifice de Mo Nicolae).

ADE (Activiti pe domenii experieniale) - activitate integrat


DLC:
,,n ara lui Mo Nicolae,, - poveste creat ( povestirea educatoarei).
*Obiective de referin vizate:
- s participe la activitile de grup att n calitate de vorbitor, ct i de auditor.
- s comunice impresii, idei despre mediul social i natural.
DOS:
,,Cizmulia,, i ,,Nuielua,, - activitate practic (lipire i rsucire)
*Obiective de referin vizate:
- s fie capabil s realizeze lucrri practice,valorificnd deprinderile de lucru
nsuite.

JOCURI I ACTIVITI RECREATIVE


Joc de micare: ,,Ghicete ce ai atins!,,

ACTIVITI PE CENTRE DE INTERES:


*BIBLIOTEC:
- s traseze cu creionul drumul corect al moului spre sania sa.
Materiale folosite: fi, creion, culori.

1
*JOC DE MAS:
- s mbine piesele de puzzle, astfel nct s obin imaginea corespunztoare.
Materiale folosite: piese de puzzle.

JOCURI I ACTIVITI RECREATIVE


Joc de micare ,,Ghicete ce ai atins?,,
-s participe la activitile de grup, att n calitate de vorbitor, ct i de auditor.
Materiale folosite: dulciuri de diferite feluri, o earf pentru legat la ochi.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1- S povesteasc pe scurt coninutul povestirii, localiznd aciunea i


personajele;
O2 - S foloseasc cuvintele noi n vorbire;
O3 - S-i exprime aprobarea - dezaprobarea fa de faptele personajelor;
O4 - S lipeasc pe cizmuli personajul preferat;
O5 - S decoreze cizmulia cu materialul pregtit;
O6 - S rsuceasc firele de srm pluat, unul peste cellalt.

STRATEGII DIDACTICE:
*Metode i procedee: conversaia, explicaia, povestirea, observaia, expunerea,
demonstraia, jocul ca activitate integrat, exerciiul, aplicaia.
*Mijloace de nvmnt: decor de poveste, imagini cu personajele din poveste,
un spiridu, cizmulie decupate din carton de diferite culori, imagini n miniatur
cu personajele din poveste (spiridu, arici, vulpoi, Mo Nicolae, Criasa
Zpezii), lipici solid i srma pluat.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

- Viorica Preda, Mioara Pletea, Marcela Clin ,,Ghid pentru proiecte tematice,,
Bucureti 2007.
- Coordonator Laurenia Culea ,,Aplicarea noului Curriculum ,,Editura Diana,
2009

2
SCENARIUL ZILEI

I. ADP Ziua ncepe cu ntlnirea de diminea.


1.Salutul: ,,Bun dimineaa, fulgiori de nea!,,
2.mprtirea cu ceilali: Am povestit n aceast sptmn despre un sfnt,
care protejeaz pe toi copiii i, pe care voi, l ateptai cu mare, mare bucurie.
Mai tii cum se numete? Mo Nicolae. Sigur c da, copii! El este cel care
aduce daruri tuturor copiilor i le aeaz n ghetuele frumos curate, ca o
rsplat pentru felul cum s-au purtat.
3.Activitatea de grup: Astzi, cu ajutorul vostru, vreau s ne imaginm c
suntem ntr-o ar fermecat, nemaintlnit, n ara lui Mo Nicolae, unde vom
descoperi i ajutoarele sale spiriduii. De altfel, i decorul din clasa noastr ne
ajut s facem acest lucru. Vom descoperi mpreun ce se ntmpl n ara lui
Mo Nicolae: oare acolo, spiriduii se joac ca i copiii, merg i ei la grdini
sau au alte responsabiliti, se poart frumos unii cu alii, se ceart...? n aceast
ar fermecat, magic i plin de poveste, locuiete i Criasa Zpezii, pe care
am invitat-o astzi aici, s lucreze alturi de noi. A vrea s o ntmpinm cu
aplauze, deoarece a fcut un drum aa de lung, pentru a fi astzi n mijlocul
nostru.
4.Noutile zilei: Haidei s-i cntm Criesei Zpezii un cntecel despre iarn,
pe care noi l-am nvat mai demult, pentru a o ncuraja s rmn mai mult timp
alturi de noi. Cntecelul se numete : ,,Ninge, ninge ncetior,, (joc de micare
cu text i cnt).

II. ALA Copiii sunt orientai spre centrele de interes, unde vor avea
posibilitatea s descopere ncnttoarele fie labirint, precum i piesele de puzzle
(cu elemente specifice de Mo Nicolae) pe care le vor asambla.

III. DLC Activitatea de grup: Dragii mei, dup cum vedei, Mo Nicolae ne-a
lsat i nou un cadou: o cizmuli imens, ce are sub ea o surpriz. Dar oare, ce
avem noi aici? Oau! Un spiridu!Un spiridu, care cred c s-a rtcit la noi n
clas. Sau, poate c Zna Zpezii l-a adus cu ea, s vad ce copii asculttori
suntem noi, iar musafirul nostru - spiriduul, va duce veste ctre Mo Nicolae
despre cum sunt copiii din grupa fluturailor, adic noi: dac le ascult pe
doamnele educatoare, dac se poart frumos cu prietenii lor din grup, dac nu
rup crile, dac lucreaz frumos i ordonat, i cte i mai cte lucruri. Astfel,
Mo Nicolae, tie cum se poart toi copiii. Pentru c toi l ateptm, vreau s v
povestesc o poveste foarte frumoas, care se numete: ,,n ara lui Mo Nicolae,,

IV. DOS: Pentru c tot a ajuns vremea lui Mo Nicolae, m-am gndit s-i facem
i noi o surpriz: s decorm cizmulia ct mai frumos, iar spiriduul o s-i
povesteasc moului ct de frumos am lucrat noi, pentru el.
V. Jocuri distractive: ,, Ghicete ce-ai atins?,, (joc distractiv)

3
4
activitii Metode Mijloace Org. Inv.
de nv.
C G I
Moment - stabilesc climatul necesar desfurrii - se amenajeaz spaiul educaional.
organizatoric activitii. mi aranjez un cadru de pdure,
(copcei ,brdui, spiridui, Criasa
Zpezii, Mo Nicolae - cadru ce
reprezint coninutul povetii).
-se pregtete materialul didactic
(cizmuliele, personajele din poveste -
att cele pozitive, ct i cele negative,
lipiciul solid i srmele de plu).
-se organizeaz grupa de copii.
Reactualizarea - voi purta o discuie cu copiii despre conversaia D D - Copii, v amintii despre cine am - verbal
cunotinelor srbtoarea de Mo Nicolae; I I povestit noi n aceast sptmn?
R R -Daa! Despre Mo Nicolae!
I I -i ce face Mo Nicolae, ce ne aduce el?
J J -Ne aduce daruri multe.
A A
T T
Captarea - se realizeaz printr-o surpriz observaia Spiriduul D - Voi prezenta copiilor sub form de
ateniei (cizmulia lui Mo Nicolae) Cizmulia I surpriz o cizmuli, din care va iei un
R spiridu (o cizmuli, prins pe perete,
I sub care se gsete coninutul povetii
J mele).
A
T

n Ateptarea Lui Mo Nicolae conversaia D


Anunarea activitate integrat I Copii, astzi o s v spun o poveste care
temei i a DLC - ,,n ara lui Mo Nicolae,, - poveste R se numete: ,,n ara lui Mo Nicolae,,.
obiectivelor creat ( povestea educatoarei) + DOS - I Voi trebuie s o ascultai cu atenie,
- verbal

5
,,Cizmulia,,- ,,Nuielua moului,,- J pentru a tii s o povestii i prinilor
activitate practic (lipire i rsucire) A votri. Dup aceea vom lipi i, vom
T decora ct mai frumos cizmulia i vom
confeciona bastonul lui Mo Nicolae .
Dirijarea observaia
nvrii Plan de idei a povestirii: spiridu; Povestesc copiilor povestea, folosind
1. Prezentarea trmului de basm, tonul i intonaia necesare.
respectiv, a locului de unde provine Mo expunerea
Nicolae i, a ajutoarelor sale spiriduii, decor cu
precum si cteva informaii despre cine csua lui D
este Mo Nicolae; Mo I
2.Pregtirea darurilor mpreun cu Nicolae, R
ajutoarele sale spiriduii (poposirea n povestirea I
atelierele de lucru: atelierul de dulciuri, spiriduii J
atelierul de tmplrie, atelierul de jucrii): A Explicarea cuvintelor noi:
3.Apariia celorlalte personaje: cei trei aricii T Trm(loc, ar);
arici jucui, vulpoiul Viclenil i Criasa Spiridu(fiin mic ,pitic,cu urechi
Zpezii. vulpea ascuite);
4. Surpriza pe care i-au pregtit-o aricii Atelier (locul unde se fabric i se
moului (omul de zpad) i, fapta urt ce brazi pregtesc cadourile pentru copii);
a fcut-o vulpoiul
5.Apariia Criesei Zpezii, care prin om de
puterea ei magic, readuce bucuria pe zpad
chipul aricilor, prin refacerea omului de
zpad i pedepsirea vulpoiului: copii care
6. Motivarea plecrii mai rapide a lui Mo dorm n D
Nicolae nspre copii: surpriza aricilor ptuuri I
pentru el, l-a fcut s-i dea seama ct este R
de dorit i de ateptat de copiii din lumea I
ntreag. J
7.Sosirea moului Nicolae la toi copiii, A
mprirea darurilor n ghetuele copiilor, T

6
dar i rspltirea aricilor, pentru cadoul
minunat ce l-au fcut moului i, totodat
iertarea vulpoiului, pentru c Mo Nicolae
este moul bun, ce iart pe toat lumea, aa D
cum i noi trebuie s iertm pe cei de lng I
noi. R
I
Obinerea 3-4 copii povestesc povestea ,, n ara lui Decor J - verbal
performanei Mo Nicolae,, ,ajutai de cadrul de poveste povestirea A - Unde se afl ara lui Mo Nicolae?
din grup i de mine. T (undeva sus, n ceruri ,foarte departe).
- Cine l ajut pe Mo Nicolae s
pregteasc darurile?(Spiriduii.)
conversaia - Unde pregtesc cadourile? (n atelier)
- Ce s-au gndit s fac aricii n pdure?
(S-au gndit s fac un om de zpad.)
- Pentru cine l fceau ?(Pentru Mo
Nicolae-ca o rsplat).
- V-a plcut cum s-a purtat vulpea fa
de arici ?
(- Nuuu!)
- Mo Nicolae aduce cadouri la toi
copiii?
(Daaa, pentru c el este bun i i iart pe
toi, aa cum l-a iertat i pe vulpoi.)

Voi pune accent pe ideea de a fi mai


buni ntre noi ,de a ne ierta unii pe alii, - scris
de a ne ajuta , aa cum s-a ntmplat i n
povestea noastr.

Haideti s ne relaxm puin i s ne

7
D jucm jocul de micare:,,Ninge-
Tranziie:,,Ninge-ninge,,-joc de micare I ninge,,Pe melodia acestui joc vom
cizmulie R poposi n atelierul magic.
Invit copiii n atelierul magic de creaie, frumos I
pregtit n cealalt sal de grup. observaia colorate J
- intuirea materialului de pe msue. A
- demonstrarea modului de lucru. lipici T Pentru a rmne n acest trm magic,
- lipirea personajului preferat (Criasa de poveste, v invit n atelierul de
Zpezii, Mo Nicolae, cei trei arici, demonstraia fulgi de creaie al moului, pentru a descoperi
spiriduii sau vulpoiul) pe cizmuli. nea mpreun, ce ne-a lsat Mo Nicolae
- decorarea cizmuliei cu materialul primit acolo. Vrei?
n coulee. - Daaaaa!
-confecionarea nuieluei moului . cizmulie O s ne mprim n dou grupe, grupa
personaje fulgilor de nea i grupa oamenilor de
le din D zpad.
poveste I -Ce am primit noi pe msue?
exerciiul R -Noi am primit nite coulee, cu
I cizmulie i personajele din poveste.
J -Iar noi am primit coulee cu srm
srm A pluat (colorat, ca de plu).
pluat T -Bravo! Aceste cizmulie reprezint
de cizmuliele fiecruia dintre noi i vreau
diferite s le decorm ct mai frumos ,pentru a
le vedea i moul. Vom alege din coule
culori
personajul nostru preferat din poveste,
apoi l vom lipi pe cizmuli, dup care
trecem la decorarea ei(prima grup). -verbal
Cealalt grup vom confeciona o
nuielu, exact ca i nuielua moului.
- efectuarea de exerciii de nclzire a nainte de a ncepe activitatea vom
muchilor mici ai minii executa nite exerciii de nclzire a
muchilor mici ai minii:cntm la

8
pian,nvrtim moritile,splm rufele.....
Alegem din coulee personajul preferat
din poveste, pe care l vom lipi pe
cizmuli., care v-a plcut cel mai mult.
Desfacem capacul lipiciului, lum un
-pe produs.
personaj,de ex. pe Mo Nicolae, l
ntoarcem pe partea cealalt i aplicm
lipici pe toat suprafaa, l rentoarcem
i-l lipim pe cizmuli. Atingem
imaginea uor cu palma, pentru a ne
asigura c se lipete cum trebuie. Dup
ce am terminat, vom lipi sus,pe
cizmuli bordura ei sau blnia,
reprezentat de bucata mare de carton
,pe care o avei n coule. Atenie cum
le lipim, s se suprapun una peste
cealalt. Trecem la lipirea vrfului
cizmuliei. Iar fulgii de nea din coule i
vei lipi unde dorii voi.
Cealalt grup, vom lua cele dou fire
de srm colorat i le vom petrece una
peste cealalt, exact aa cum v art eu.
Apoi, partea de sus o vom ndoi uor
pentru a forma o acadea sau o nuielu,
care poate fi chiar nuielua moului.
Aprecieri Voi face aprecieri asupra modului n care conversaia ecusoane D Copiii vor fi felicitai i recompensai cu -verbal
finale au rspuns la ntrebrile adresate cu privire I un ecuson ce reprezint un personaj din
la poveste, dar i asupra modului de lucru R poveste.
la activitatea practic. I
J
A
T

9
10
11

S-ar putea să vă placă și