Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data:

Clasa: a XI-a I

Unitatea de invatamant: Colegiul Tehnic Dr. Al. Barbat- Victoria

Profesor: Rusu Georgeta Adriana

Disciplina: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare: Orientari tematice in romanul interbelic

Titlul leciei: Personajul literar in romanul psihologic


Text-suport Ultima noapte de dragoste, ntia noapte de rzboi de Camil Petrescu

Tipul leciei: Lecie de formare a priceperilor i a deprinderilor

Scopul leciei: Formarea priceperilor i deprinderilor de caracterizare a personajului literar

Competene generale:

1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n diferite situaii de comunicare


2. Comprehensiunea i interpretarea textelor
3. Situarea n context a textelor studiate prin raportare la epoc sau la curente culturale / literare
4. Argumentarea oral sau n scris a unor opinii n diverse situaii de comunicare

OBIECTIVE OPERATIONALE

Obiective cognitive:
- sa cunoasca particularitatile de constructie a personajului in romanul psihologic;
- s ncadreze personajul ntr-o tipologie;
- sa-si insuseasca conceptul operational de personj-narator;
- s identifice trsturile definitorii ale personajului;
- s ilustreze aceste trsturi prin secvene semnificative de text;
- s evidenieze mijloacele de caracterizare a personajului.

Obiective afective:
- s contientizeze necesitatea formrii priceperilor i deprinderilor de caracterizare a
personajului literar
- s valorifice ideile elaborate prin brainstorming
- s-i organizeze un sistem de valori

1
- s interiorizeze valorile etico-estetice

Metode i procedee didactice:


- lectura expresiv
- conversaia euristic
- analiza de text
- brainstorming
- descoperirea

Metode de evaluare:
- chestionarea oral
- observarea curent

Materiale i mijloace de nvmnt:


- volumul autorului
- manualul (studiul textului-suport)
- fie de lucru
- plane
- fi de (auto)evaluare

Locul de desfurare a leciei:


- sala de clas

Timp 50 minute

SCENARIUL DESFURRII ACTIVITII

1. Momentul organizatoric:

Consemnarea elevilor abseni i crearea atmosferei propice leciei.

2. Captarea ateniei i asigurarea momentului afectiv:

Se distribuie fiele de lucru i se comunic rolul acestora n lecia ce urmeaz s se desfoare.

3. Reactualizarea structurilor anterior nvate :

Se reactualizeaz ideile i problemele ancor dintre obiectivele operaionale ale precedentei


activiti i cele ale activitii n curs de desfurare. Se verific tema pentru acas, care va permite
trecerea la urmtorul moment n desfurarea leciei (elevii au avut de pregatit pentru desfasurarea acestei
ore extragerea de citate semnificative pentru a ilustra atat trairile eroului cat si observatiile asupra
celorlalti)

4. Comunicarea titlului leciei n curs de desfurare i enunarea obiectivelor:

Se comunic elevilor titlul leciei: Personajul literar in romanul psihologic


Text-suport Ultima noapte de dragoste, ntia noapte de rzboi de Camil Petrescu

2
Sunt enunate obiectivele cognitive ca n proiectul didactic.
Obiectivele afective nu vor fi enunate, dar se va urmri atingerea lor pe tot parcursul leciei.

5. Prezentarea sarcinilor de nvare i dirijarea nvrii:

Se comunic Planul de dezbatere care are rolul de a ajuta elevii n formarea priceperilor i a
deprinderilor de caracterizare a personajului i de redactare a unui eseu structurat.
Fiecare punct al planului de dezbatere constituie o sarcin de nvare dirijat de profesor.
Se va lucra pe fia nr. 1.

6. Obinerea performanei i asigurarea feedback-ului:

a) Dup realizarea fiecrei sarcini de nvare, profesorul va face aprecieri n legtur cu nivelul
activitii elevilor i va face referiri la calitatea rspunsurilor.
b) Profesorul va sugera soluii n cazul nereuitei nvrii, va avea n vedere permanent
eliminarea erorilor i a lacunelor.

7. Evaluarea rezultatelor:

Elevii vor avea ca sarcin de lucru pentru evaluarea formativ exerciiul 6/ pag. 222 din manual
(Grup Editorial Art): Atenia i luciditatea nu omoar voluptatea real, ci o sporesc, aa cum de altfel
atenia sporete i durerea de dini. Marii voluptuoi i cei care triesc intens viaa sunt, neaprat, i
ultralucizi. Pornind de la aceast afirmaie a lui tefan Gheorghidiu, stabilete n ce msur o asemenea
nsuire genereaz drama personajului.
Observare curent. Chestionare oral.
Rezolvarea sarcinilor fr niciun sprijin din partea profesorului. Cotarea rezultatelor, notarea
elevilor.

8. Asigurarea reteniei:

Comentarea eventualelor erori din rspunsurile elevilor.


Noi precizri.

9. Asigurarea transferului:

Se comunic tema pentru acas:

Redacteaz un eseu structurat, de 2-3 pagini, n care s caracterizezi personajul principal dintr-
un roman modern studiat. n redactarea eseului, vei avea n vedere:
- ncadrarea personajului ntr-o tipologie;
- identificarea trsturilor personajului i ilustrarea acestora cu secvene potrivite din roman;
- prezentarea relaiei protagonistului cu alte personaje;
- prezentarea, cu ajutorul exemplelor, a modalitilor de caracterizare.

Sau

Redacteaz eseul nestructurat intitulat: Condiia intelectualului n romanul camilpetrescian

3
Fia de lucru

Ultima noapte de dragoste, ntia noapte de rzboi


de Camil Petrescu

Citete cu atenie fragmentele din partea stng a fiei de lucru;


Identific trsturile personajului;
Precizeaz modalitile de caracterizare.

Citate semnificative Analiza de text

Eram insurat de doi ani si jumatate cu o colega de la


universitate si banuiam ca ma insala.

- Iubesti intai din mila, din admiratie, din duiosie, iubesti


pentru ca stii ca asta o face fericita...

Incepusem totusi sa fiu magulit de admiratia pe care o avea mai


toata lumea pentru mine, fiindca eram atat de patimas iubit de una
dintre cele mai frumoase stundente si cred ca acest orgoliu a
constituit baza viitoarei mele iubiri.

Cnd e cu adevrat vorba de o iubire mare, dac unul dintre


amani ncearc imposibilul, rezultatul e acelai. Cellalt, brbat
sau femeie, se sinucide, dar nti poate ucide. De altminteri aa e
i frumos. Trebuie s se tie c i iubirea are riscurile ei. C acei
care se iubesc au drept de via i de moarte, unul asupra celuilalt.

N-ai spirit practic... Ai sa-ti pierzi averea... Cu filozofia


dumitale nu faci doi bani. Cu Kant ala al dumitale si cu
Schopenhauer nu faci in afaceri nicio branza. Eu sunt mai destept
ca ei cand e vorba de parale.

4
Am neles c n sufletul ei se petreceau comparaii care nu-mi
erau favorabile i c suferea fr s spun, din cauza asta.
Simeam c nici nu era singura inferioritate pe care mi-o gsea.
Pare-se c snobii, pe care i admira acum, aveau un stil al lor pe
care eu nu-l aveam, vedeam cum zi de zi femeia mea se nstrina,
n preocuprile i admiraiile ei de mine.

Sunt cazuri cnd experii ntr-un tablou vechi, dup felurite


splturi, descoper, sub un peisaj banal, o madon de vreun
pictor al Renaterii. Printr-o ironie dureroas, eu descoperisem
acum, treptat, sub o madon crezut autentic, originalul : un
peisaj i un cap strin i vulgar.

- Ce scandal ? Ti s-a parut tie. Nu ai vazut ca -ti-am spus- toate


femeile fac la fel ? Asa sunt petrecerile astea. Odata acasa,
niciuna nu se mai gandeste apoi la cunostintele si intamplarile de
aici. Ai sa vezi ca nici tu nu ai sa te recunosti cu toata lumea de
aici... Esti de o sensibilitate imposibila.

Si totusi imi trece prin minte, ca un nour de intrebare...dar daca


nu e adevarat ca ma insala ? Daca din nou am acceptat o serie
gresita de asociatii ?
Dar nu, sunt obosit si mi-e indiferent chiar daca e nevinovata.

I-am scris ca-i las absolut tot ce e in casa, de la obiecte de pret,


la carti... de la lucruri personale la amintiri. Adica tot trecutul.

5
Anexa 1

PLANUL DEZBATERII

I.
1. ncadrarea personajului n oper
2. Ce fel de personaj este (n raport cu realitatea) ?
3. Cine este personajul?
4. n ce mprejurri este nfiat el ?

II.
nsuirile fizice i morale ale personajului aa cum se desprind ele:
a) din prezentarea direct fcut de:
- personajul nsui (autocaracterizare);
b) din prezentarea indirect:
- prin faptele personajului;
- prin comportarea, gndurile i frmntrile lui sufleteti;
- prin relaia cu celelalte personaje;
- prin punerea personajului n situaii-limit;
- prin limbaj

III.
1. Atitudinea scriitorului fa de personaj.

6
2. Categoria tipologic mai larg reprezentat de personaj.
3. Modaliti (procedee) de caracterizare folosite de autor (autoanaliza lucida,
introspectia, monologul interior, rememorarea, memoria involuntara, fluxul
constiintei)

S-ar putea să vă placă și