Sunteți pe pagina 1din 24

GRDINIA CU PROGRAM PRELUNGIT

NUMRUL 1 SLATINA

PROIECT DE ACTIVITATE
PENTRU INPECIA CURENT II

PROF. NV. PREC. : DRUG MDLINA


DIRECTOR: IONI CORNELIA
PROFESOR METODIST: CERARU GINA
PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

DATA: 30.03.2017
GRUPA: mare C
TEMA DE STUDIU: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
TEMA PROIECTULUI: Cltori prin anotimpuri
SUBTEMA PROIECTULUI: Verde crud de primvar
TEMA ZILEI: Ne jucm i ne distrm, pe primvar o ajutm!
TIPUL ACTIVITII: verificarea i consolidarea cunotinelor
MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrat
ACTIVITI DE NVARE:
ALA Bibliotec: Scriem - litera P de la PRIMVAR i cuvntul
PRIMVARA pe tabla magnetic
ALA Construcii: Castelul Znei Primvara
ALA Art: colorm Zna Primvar

ADE D/DLC Joc interdisciplinar :Ne jucm cu primvara


DOS Activitate practic: Coronia primverii

SCOPUL ACTIVITII:
Verificarea i consolidarea cunotinelor copiilor referitoare la
caracteristicile anotimpului primvara; a deprinderilor matematice de
utilizare a numerelor n concentrul 1-10, exprimate ntr-un limbaj
matematic corespunztor; Educarea unei exprimri verbale corecte din
punct de vedere fonetic, lexical, sintactic; Consolidarea priceperii i
deprinderii de a lipi i asambla diferite materiale pentru a realiza o lucrare
practic inspirat din natur.

ALA 2 Dans tematic muzical: Hora primverii


ACTIVITI PE ARII DE STIMULARE
Activiti liber alese (ALA)
Bibliotec: Scriem - litera P de la PRIMVAR i cuvntul
PRIMAVARA
Material distributiv: tabl magnetic , marker;

Activiti liber alese (ALA)


Construcii: Castelul Znei Primvara
Material distributiv: truse de construit;

Activiti liber alese (ALA)


Art : Zna Primvar(ANEXA 4)
Mijloc de realizare: desen
Material distributiv: foi de desen, creioane colorate

ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE (ADE)

1. Domeniul limb i comunicare (DLC)/Domeniul tiine(D)


Joc interdisciplinar: Ne jucm cu primvara
Mijloc de realizare: joc didactic
OBIECTIVE OPERAIONALE:
s identifice caracteristicile anotimpului primvara i lunile
corespunztoare acestuia;
s numeasc flori de primvar (din natur, imagini);
s enumere nsuiri ale florilor, mediul de via, ciclu de via;
s gseasc ct mai multe cuvinte care ncep ori se termin cu
aceeai liter;
s alctuiasc propoziii simple i dezvoltate despre primvar;
s numere n ordine cresctoare/descresctoare n intervalul 1-10;
s numeasc vecinul din dreapta sau din stnga unui numr dat;
s compun/descompun un numr, gsind ct mai multe soluii;
s efectueze operaii de adunare i de scdere cu 1-2 elemente, n
limitele 1-10;

Material necesar: plane, imagini cu aspecte de primvar, stimulente;

2. Domeniul om i societate (DOS)


Activitate practic: Coronia primverii
Mijloc de realizare: lipire
OBIECTIVE OPERAIONALE:
s foloseasc corect tehnicile de lucru nsuite anterior: lipire,
asamblare;
s parcurg n ordine etapele de lucru n vederea realizrii temei;
s analizeze pe baza unor criterii clare lucrarea proprie i pe cele
ale colegilor;

Material necesar: fia de lucru, flori de narcis albe , lalele, lipici solid,
coronia din carton colorat verde

ACTIVITI PE ARII DE STIMULARE

Dans tematic muzical: Hora primverii


Mijloc de realizare : joc de micare , dans ;
OBIECTIVE OPERAIONALE
s intoneze corect cntecul, i s asocieze micrile
corespunztoare;
s participe activ, n calitate de actor;

STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exerciiul,
demonstraia, lucru n echip, jocul, observarea spontan i dirijat, turul
galeriei.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri
MIJLOACE DE NVMNT: fie de lucru, truse de construit,
lipici, erveele, creioane colorate, stimulente, elemente din anotimpul
primvara decupate: copcei nflorii, berze, rndunele, lalele, narcise,
lcrmioare, brnduse, zambile, ghiocei, soare, coroni din carton colorat
verde, lalele, flori de narcis albe.

RESURSE
1. UMANE: copii, educatoare
2. BIBLIOGRAFICE:
- Dumitru Gherghina, Oprescu Nicolae Paunescu Anca, Metodica
activitatilor instructiv educative in invatamantul prerimar, seria
Didactica Speciala, Editura Didactica Nova, Craiova, 2007
- Curriculum pentru invatamantul prescolar, Bucuresti, 2009
- Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii,
Editia a II-a, editura Integral, Bucuresti, 2005
SCENARIUL ZILEI

Copiii se adun n sala de grup. Activitatea debuteaz cu ntlnirea de


diminea.
Salutul se realizeaz prin tehnica comunicrii rotative, sub diferite forme : sub
form de telefon, dau mna, bat palmele.
Copiii sunt invitai s formeze cercul prieteniei. Salutul pornete de la educatoare
i este continuat de toi copiii grupei, fiecare salutndu-i colegul din partea dreapta.
Prezena voi numi un copil s numere copiii prezeni. Jetoanele cu fotografiile
copiilor abseni sunt puse n plicul copiilor abseni.
mprtirea cu ceilali se realizeaz printr-un dialog despre ce a vzut fiecare n
drum spre grdini.Atenia copiilor este ndreptat spre calendarul naturii.

Calendarul naturii va fi aezat pe un suport i mpreun vom purta o discu ie despre


tema sptmnii, despre anotimpul n care ne aflm, se fac aprecieri asupra zilei
sptmnii n care ne aflm, motivnd de ce am aezat imaginile respective n
calendar. Sunt adresate urmtoarele ntrebri:
- n ce anotimp ne aflm?
- n ce lun suntem?
- n ce an ne aflm?
- n ce zi a sptmnii suntem?
- A cta zi din sptmn este?
- Cum este vremea astzi?( sunt aezate jetoanele extrase din couleul special
pregtit)
Activitatea de grup se va realiza printr-un cntec de nviorare cunoscut de toi copiii.
Noutile zilei
Le voi spune copiilor c n drum spre grdini, m-am ntlnit cu Zna Primvara
care era tare suprat i trist. Era trista pentru c n drumul ei prin
ar a ntlnit copii
care nici mcar nu stiau cum o cheam. Nu stiau c ea aduce n ar, florile
primverii, pasrile cltoare, l roag pe soare s nclzeasc mai mult pmntul; c
odat cu venirea ei, natura se trezete la via . Eu i-am povestit znei ct de harnici i
istei sunt copiii din grupa mare C i c au nv at foarte multe lucruri despre
Primvara.
Pentru a o ajuta pe Primvara s nu mai fie trist, vom lucra la centrele pregtite .
Astzi vom desfura tema: Ne jucm i ne distrm, pe primvar o ajutm! ,
i vom completa tabloul primverii.
Vom trece mpreun n revist fiecare centru n parte, cu discu ii despre ce au de
realizat i cu enumerarea materialelor disponibile.
Activiti liber alese(ALA1)
BIBLIOTEC Scriem - litera P - de la PRIMVAR icuvntul PRIMVAR
pe tbliele magnetice.
CONSTRUCII
- Copii vor realiza o lucrare cu tema: Castelul Znei Primvara
ART Zna Primvar
Le explic copiilor modul de lucru;
- Colorm Zna Primvar folosind culori specifice anotimpului.
La ADE vom desfaura jocul interdisciplinar D/ DLC Ne jucm ine distrm, pe
Primvara o ajutm; iar n cadrul DOS, vom realiza coroniaprimverii.
La final vom dansa, hora Primverii.
Asigur condiiile necesare desfurrii Intr ordonat n sala de
activitii: grup ise aeaz n semicerc.
- aerisirea slii de grup; - conversa -frontal; -jetoanele
1.Moment - aezarea mobilierului pe grupe i ia; corespunzto
organizatoric semicerc; -explicaia are
- organizarea colectivului de precolari; calendarului
naturii;

Copiii ascult motivaia


Se aud ciocnituri n u. Doamna activitii.
ngrijitoare intr, i ne anun c a venit
potaul, care ne-a adus o scrisoare i un
pachet. Suntem tare incntai s aflm c
scrisoarea este de la Zna Primvar , care -conversa -frontal;
2.Captarea ateniei ne propune s jucm un joc, pentru a-i ia;
demonstra c noi tim foarte multe lucruri
despre ea.
Solicit copiilor s rspund unui set de Copiii rspund la ntrebri
ntrebri care sistematizeaz cunotinele
acumulate despre primvar:
- Care sunt anotimpurile anului? primvar, var, toamn i
iarn
- n ce anotimp ne aflm? primvara
3.Reactualizarea - Ce anotimp urmeaz? vara
cunotinelor - n ce lun suntem acum? martie -conversa
- Cum se mai numete primvara? anotimpul renvierii ia; -frontal;
- De ce? renvie natura: crete iarba, -observa -individual;
copacii nverzesc, cresc flori, ia spontan
psrile se ntorc i fac pui, idirijat;
apar insecte etc.
-Care sunt caracteristicile specifice se topete zpada, soarele
primverii? strlucete cu putere, apar
primele flori, ziua se mrete,
se ntorc psrile cltoare,
oamenii i ngrijesc grdinile,
nmuguresc pomii etc.

V plac surprizele?Astzi e o zi a
4. Anunarea temei surprizelor - ne vom juca i pe Primvara o
vom ajuta. Citesc copiilor -conversaia -frontal -cutie
scrisoarea(ANEXA2) de la Zna Primvara
care le propune jocul Ne juc i ne
distrm , pe Primvara o ajutm -explicaia
Prezint copiilor pachetul primit de la
pota.Toate rspunsurile corecte ne vor
ajuta s descoperim anumite elemente din
anotimpul primvara, pentru a putea s
completm tabloul primverii.

5. Dirijarea Explic regulile jocului: ne vom mpri


nvrii pe dou grupe. Copiii extrag dintr-un
scule cte o floare. n funcie de floarea -scule
a)explicarea extras grupa este mprit n dou echipe:
regulilor jocului narcise ilalele. Fiecare echip va avea un
lider care va coordona activitatea echipei.
Pentru fiecare rspuns corect veti primi o
bulin rosie iar pentru un raspuns gresit
veti primii o bulina neagr. Jocul are ase
probe. Ghicitorile din joc ne vor ajuta s -conversa
descoperim anumite elemente din Rspund solicitrilor. ia; -frontal;
anotimpul primvara, pentru a putea s -pe grupuri;
completm tabloul primverii. La ntrebri -lucrul n
vor rspunde copii care ridic dou degete. echip;
Nu vor fi punctate rspunsurile copiilor -explicaia
care vorbesc nentrebai. Copilul ales, care
nu tie rspunsul la ntrebare, poate fi ajutat -imagini cu
de un alt copil din echipa lui. Dac nici aspecte de
acel copil nu stie rspunsul, va rspunde primvar;
echipa advers. n timpul jocului este
pstrat linitea i ordinea. Va ctiga
echipa care acumuleaz numrul cel mai
mare de puncte.

b)jocul de prob Li se va adresa ambelor echipe cte o
ntrebare pentru a nelege mai bine
jocul:
Care sunt zilele sptmnii?
Ce zi este astzi?

Pe rnd cte un reprezentant din fiecare


c) desfurarea echip va avea de dezlegat ghicitoarea ide
jocului propriu-zis completat tabloul primverii.
Proba I
Echipa 1. Cine tie oare cte anotimpuri 4 anotimpuri(primvara,
anul are? vara, toamna,iarna)
Echipa 2. Primvara e cuvnt, 3 luni
Primvara-i anotimp,
Primvara-i mndr floare,
Cte luni aceasta are?

Echipa 1 i 2. tiu c primvara-i cnt martie, aprilie, mai


tiu c e un zmbet blnd
Haide spune-mi frioare
Numele lunilor care-i?

Proba II
Echipa 1 Mr frumos i aurit, soarele.
Chiar din cer a rsrit.
Ziua ntreag strlucete
i pmntul nclzete.
Cand apare el pe cer,
Stelele s-ascund i pier!
-conversaia
Echipa 2 Uita-te atent la soare are foarte multe raze -frontal;
5. Dirijarea Spune cate raze are? are forma rotund -pe grupuri; -imagini cu
nvrii i ce form, ce culoare este galben -lucrul n aspecte de
Are pe cer mndru soare? echip; primvar;
Proba III -explicaia
Echipa 1 Cine oare nmugurete copacul
Cnd vremea se nclzete
nfrunzete, nflorete
i miresme rspndete?

Echipa 2 Care flori de primvar ghiocelul, laleaua, zambila,


nfloresc la noi n ar? lcrmioara, vioreaua,
brndua etc.
Echipa 1 i 2 Ghici care este prima floare ghiocelul
Ce-ncolete n ninsoare?
Si vestete primvara cnd
sosete.

Proba IV
Echipa 1 Cine primvara vine psrile cltoare sau -conversa
Pleac toamna-n ri strine, migratoare ia;
Purtnd dorurile grele
Pe sub nouri, pe sub stele? -lucrul n -frontal; -imagini cu
echip; -pe grupuri; aspecte de
Echipa 2 Cum se numesc oare? psri sedentare -explicaia primvar;
Psrile,care, -plane;
Fie var, fie iarn,
Viscol,ger,ninsoare,
Stau la noi n ar ?

-conversa -imagini cu
5. Dirijarea Proba V ia; aspecte de
nvrii Echipa 1 Primavara fratioare 4 silabe primvar;
Spune cate silabe are! sunetul P -lucrul n -plane
Si ce sunete auziti echip;
Primavara cand rostiti? -explicaia

Echipa 2 Spunei mai multe cuvinte, par, prun, pat, picior,


Care au pe P-nainte pisic, pern, etc.
Unul s-l analizai, Pisica este un animal
Propoziii formulai domestic.

Proba VI -conversa -imagini cu


Copiii numr cresctor i Rezolv operaiile ia; aspecte de
5. Dirijarea descresctor , n limitele 1-10; -lucrul n -frontal; primvar;
nvrii Recunosc vecinii numerelor echip; -pe grupuri; -plane;
-explicaia
Copiii primesc sarcina de a rezolva o Identific materialul de pe
6.Obinerea fi de lucru (ANEXA3). msue. -conversaia
performanei
(complicarea
jocului)
7. Asigurarea Voi numra bulinele roii de pe panou,
reteniei ia desemnnd echipa ctigtoare.Voi face
transferului aprecieri asupra comportamentului pe
parcursul jocului.
Face aprecieri individuale iglobale asupra
8. ncheierea modului de desfurare a activitii, ofer stimulente
activitii stimulente.

Tranziie: Vine, vine Primvara

Rutin: Apa, prietena noastr. Copiii merg la toalet i se vor spla pe mini.
Se creeaz condiiile psiho-pedagogice
1. Moment necesare desfurrii activitii n condiii
organizatoric optime:
- Aerisirea slii de grup;
- Aranjarea scunelelor;
- Aranjarea materialului didactic;
- Introducerea copiilor n sala de
grup.
Dup obinerea momentului de linite voi
2.Captarea ateniei aduce n faa copiilor pachetul trimis de Elementul
Zna Primvara , din care voi scoate surpriz
coronia model, pe care o vom realiza
mpreun. -lipic solid ;
-frontal -flori din
-individual hrtie glasat;
-carton;
Se va purta o discutie despre florile care conversaia
3.Reactualizarea apar primvara: Ce flori de primvar Rspund la ntrebri
cunotiinelor cunoastei? Pe care le recunoatei de pe
coronia Primverii?

-fond
muzical;
Pentru a o nveseli pe Zna Primverii, o Ascult indicaiile educatoarei
4.Anunarea ultim prob o constituie realizarea acestei
temei. coronie. Noi vom confectiona din carton
colorat Coronia Primverii

Descoperirea i intuirea materialului


didactic: Copiii vor intui materialul descoperirea
Vom descoperi ce se afl n castronelele de conversaia frontal
5.Dirijarea pe mese. n castronele gsim: coroni din Lucrarea
nvrii carton colorat verde, narcise albe, lalele, model
lipici solid.
Explicarea etapelor de lucru: demonstraia
- Vom lua din tvi, coronia cea verde i
vom lipi pe ea florile. Copiii vor privi i asculta cu
- Vom aplica lipici pe partea din spate a explicaia
atenie etapele de lucru.
narcisei, dar doar pe mijloc, nu pe toat
floarea.La fel vom face i cu laleaua. Vei
lipi florile n ordinea care v place. Dup
ce vom lipi fiecare floare pe coroni, vom
presa cu podul palmei pe floare pentru
sigurana prinderii.
nainte de a trece la realizarea lucrrilor ,
vom avea grij s lucrm curat i ngrijit.
Vom face cteva exerciii de nclzire a Carton
minilor. colorat
Mna lebd o fac, Lipici
Care d mereu din cap. Lalele
Lebedele-n jur privesc, Flori narcis
Ele capul i-l rotesc.
Degetele-mi sunt petale,
Copiii vor executa exerciiile
Le desfac ca la o floare.
Boboc, floare, boboc, floare. de nclzire a minilor.
Ploaia cade ne-ncetat, vrful degetelor bat
Iar apoi le rsfirm, i la pian noi cntm.

Realizarea lucrrii:
Copiii vor avea timp de lucru pentru a
asambla elementele necesare.

6.Obinerea Copiii rspund la ntrebri conversaia


performanei Le voi adresa o serie de ntrebri legate de Frontal
lucrare, analiznd-o prin ntrebri fulger. Apreciaz lucrrile colegilor individual
Dup ce panoul este complet cu toate
lucrrile, copiii vor aprecia expoziia, iar eu
voi face completrile necesare.
8. ncheierea Copiii primesc cu ncntare
activitii Voi face aprecieri generale asupra laudele cuvenite
comportamentului copiilor pe parcursul
ntregii zile, a rspunsurilor date i
lucrrilor realizate.
Pentru c Zna Primvar a fost foarte
ncntat de ct de multe lucruri tim noi
despre ea ice coroniefrumoase am
realizat pentru ea, a promis c va duce
vestea n toat ara despre noi.
Etapele Coninut tiinific STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
activitii Metode i Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
Captarea Copii sunt invitai s participe la Frontal
ateniei hor de primvar.
,,Pentru c Zna Primverii este
foarte muumit de rspunsurile Conversaia
noastre, haidei s-i artm c noi
tim i s dansm.

Anunarea La noi n grup azi a fost mare


temei i a srbtoare i acum la final, s facem o Conversaia;
obiectivelor mic hor.

Dirijarea Copiii vor intona cntecul (ANEXA1 ) Aprecieri


nvrii i vor forma o hora. Se va urmri dicia Exerciiul Pe grupe verbale
copiilor, mimica i ritmul . Demonstraia

Asigurarea Copiii vor concluziona faptul c Frontal


reteniei i a primvara este anotimpul bucuriei i Cconversaia
transferului revenirii la via a naturii.

ncheierea Se fac aprecieri individuale i colective Conversaia Frontal Aprecieri verbale


activitii cu privire la prestaia copiilor n cadrul
programului artistic.
ANEXA 1

Copiii vor juca Hora primverii (pe melodia Alunelul, alunelul):

Floricic, floricic hai la joc


S ne fie, s ne fie cu noroc.
Cine-n hor o s joace, mare-mare se va face,
Cine n-o juca defel, s rmn mititel!

Buburuz, buburuz hai la joc


S ne fie, s ne fie cu noroc.
Cine-n hor o s joace, mare-mare se va face,
Cine n-o juca defel, s rmn mititel!

Psrele, psrele hai la joc


S ne fie, s ne fie cu noroc.
Cine-n hor o s joace, mare-mare se va face,
Cine n-o juca defel, s rmn mititel!
ANEXA 2

-,,Dragi copii,
A venit primvara i, odata cu ea, au venit i surprizele. Am
auzit c voi, suntei cumini, ateni i inteligeni. V propun un joc
pe care s- l jucai mpreun cu domna educatoare, pentru a-mi
demonstra, ct de multe lucruri tii voi despre mine.

Cu mulumiri, Zna Primvara.


ANEXA 3

NUME I PRENUME: DATA:


ANEXA 4
DEC- Educaie plastic Zna Primvara

Numele i prenumele

Data: 30.03. 2017

S-ar putea să vă placă și