Sunteți pe pagina 1din 4

Ministerul Educaiei al Republicii Moldova

Liceul Teoretic Republican Ion Creang, Bli

PROIECT DIDACTIC

Data: 11.03.2016
Disciplina: Informatica
Clasa: XI B
Profil: Real
Profesor: Rusnac Ecaterina
Unitatea de nvare: Tehnici de programare
Tema: Complexitatea temporal a algoritmilor
Tipul leciei: Lecie de comunicare / nsuire a noilor cunotine
Varianta: Lecie mixt
Timpul acordat: 80 min
Locul de desfurare: laboratorul de informatic (cab. 647)
Competene specifice: CS3 - Identificarea structurii generale a sistemelor digitale, a principiilor
de funcionare a sistemelor de transmitere, stocare i de prelucrare a informaiei.
Subcompetene:
Estimarea complexitii algoritmilor.
Obiectivele leciei: La finele leciei fiecare elev va fi capabil:
O1: s defineasc corect noiunea de complexitatea temporal a algoritmilor cu cuvintele proprii;
O2: s clasifice corect tipuri de algoritmi n funcie de complexitate a acestora, fr manual;
O3: s exemplifice corect fiecare tip de algoritmi i termenii dominani ai acestora, utiliznd
manual;
O4: s rezolve exerciiile propuse, din 7 exerciii s fie rezolvate corect minim 5.
Tehnologii didactice:
a. Metode i procedee didactice: povestirea, explicaia, exerciiul, conversaia,
algoritmizarea.
b. Resurse materiale i digitale: sala de calculatoare, manual.
c. Forma de activitate: frontal.

Bibliografie:

1. Informatic, Curriculum pentru clasele a X-a a XII-a, Chiinu, tiina 2010;


2. A. Gremalschi. Informatic. Manual pentru clasa a XI-a. tiina 2014.

Desfurarea liciei
Etapele Obiectivele Activitatea profesorului Activitatea Not
leciei elevului
Evocare Salutul elevilor. Crearea climatului Salut profesorul;
favorabil pentru lecie. se pregtesc pentru
Verificarea temei pentru acas: lecie.
-prin ntrebri orale:
Ce este volumul necesar de memorie?
Cum se noteaz volumul necesar de Rspund la
memorie? ntrebri.
Care este alocarea memoriei interne n
Turbo PASCAL 7.0?
n cte seciuni este devizat memoria
intern n turbo PASCAL 7.0 i cum se
numesc aceste?
Descriei fiecare seciune i destinaia
ei.
-prin verificarea nsrcinrii practice Prezint tema
(manual, p.99, Nr.6). pentru acas.
Realizare Anun tema nou i obiectivele leciei. Scriu tema nou n
a sensului n informatic complexitatea temporal caiete.
a algoritmilor se caracterizeaz prin
timpul de execuie T(n) sau numrul de Asimileaz
operaii elementare Q(n). ntruct informaia
calculatoarele prezentat.
moderne au o vitez de calcul foarte
mare - 108 ... 1010 instruciuni pe
secund, problema timpului de execuie
se pune numai pentru valorile mari ale
lui n. n consecin,
n formulele ce exprim numrul de
operaii elementare Q(n) prezint
interes
numai termenul dominant, adic acel
care tinde ct mai repede la infinit.
De exemplu, numrul de peraii
elementare ale procedurii Sortare se
exprim
prin formula:
Q(n)=16 n 2 13 n+2.

Termenul dominant din aceast formul


este 16n2. Evident, pentru valorile mari
ale lui n numrul de operaii elementare
Q(n) 16n2, iar timpul de execuie

T(n) 16n2.
2
n funcie de complexitatea temporal,
algoritmii se clasific n:
algoritmi
polinomiali;
algoritmi Noteaz n caiete
exponeniali;
definiii, denumirea
algoritmi
nederminist elementelor unui
polinomiali. algoritm.

Un algoritm se numete polinomial ,


dac termenul dominant are forma Cnk,
adic
Q(n) Cnk ; T(n) Cnk ,
unde:
-n este caracteristica datelor de intrare;
-C o constant pozitiv;
-k un numr natural. Complexitatea
temporal a algoritmilor polinomiali
este redat prin notaia O(nk).
Un algoritm se numete exponenial
dac termenul dominant are forma Ckn,
adic
Q(n) Ckn; T(n) Ckn,
unde k>1. Complexitatea temporal a
algoritmilor exponeniali este redat
prin notaia O(kn).
Algoritmii nederminist polinomiali se
studiaz n cursurile avansate de
informatic.

n funcie de complexitatea temporal


se consider c o problem este uor
rezolvabil dac pentru soluionarea ei
exist un algoritm polinomial. O
problem pentru care nu exist un Anexa 1
algoritm polinomial se numete dificil.

Propun elevilor exemplu de alegere a


unui algoritm pentru soluionare a unei
probleme.
Reflecie Propun elevilor s rezolve din manual: Ies cte unu la tabl
p. 111, Nr. 1 a)b)c)d), 3 a)b)c) i rezolv
problemele
propuse. Ceilali

3
rezolv n caiete.
Extindere Tema pentru acas: Noteaz tema
4.5. p. 109; p. 111. Nr. 1 e)f)g), 3 pentru acas.
d)e)f), 4.

ANEXA 1

Fie c pentru soluionarea unei probleme exist doi algoritmi, unul polinomial cu timpul de
execuie T1(n) i altul exponenial cu timpul de execuie T2(n):
T 1 (n)=1000 n2 ;
n
T 2 (n)=2 .

S determinm termenii dominani:


n 1000 n2 2n
3
1 10 2

2 4103 4

5 25103 32
5
10 10 1024

18 324103 262144
5
20 410 1048576

50 20105 1125899906842624

Dup cum putem observa, pn cnd n 18 , T 1(n)<T 2(n) ; deci vom prefera algoritmul

exponenial. Dar ncepnd cu n=19 , preferabil va deveni aldoritmul polinomial.

S-ar putea să vă placă și