Sunteți pe pagina 1din 1

PROKURORIA E PRGJITHSHME

KABINETI
Tiran, m 13.04.2017
NJOFTIM PER MEDIAN
Drgohet pr gjykim nj grup t strukturuar kriminal, i akuzuar pr
shtrngim me ann e kanosjes pr dhnie pasurie

Prokuroria pr Krime t Rnda prfundoi hetimin dhe drgoi pr gjykim 5 shtetas, t akuzuar si
antar t nj grupi t strukturar kriminal, t drejtuar nga shtetasi Emiljano Shullazi.
T pandehurit Emiljani Shullazi, Gilmando Dani, Besmir Shullazi, Endrit Qyqja, Endrit Zela
akuzohen pr disa vepra penale, t kryera n periudhn 2014-2016, dhe, m konkretisht pr:
1. Shtrngim me an t kanosjes pr dhnie pasurie, n dm t shtetasve Ylvi Beqja, Jani
Zaka dhe Adriatik Kruku
2. Kanosje pr shkak t detyrs, n dm t shtetasve Mynyr Kone dhe Dhori Kule
3. Shkatrrim prone me eksploziv, n dm t prons s shtetasve Jani Zaka dhe Adriatik
Kruku
4. Grup i strukturuar kriminal
5. Veprime n kuadr t grupit t strukturuar kriminal
T akuzuarit jan hetuar t gjith nn masn e siguris arrest me burg.
N baz t hetimeve t Prokuroris pr Krime t Rnda, t akuzuarit akuzohen pr disa episode
t ndryshme:
1. Nga hetimet rezulton se n periudhn 2014-2016, t akuzuarit si grup kriminal kan
shtrnguar me ann e kanosjes shtetasin Ylvi Beqja, dhe ky i fundit i kaloi n pronsi
Emiljano Shullazit nj pjes t ish-hotel Vollga n Durrs, si edhe shuma t
konsiderueshme monetare.
2. N Janar 2016, t akuzuarit si grup i strukturuar kriminal kan shtrnguar pr dhnie
pasurie shtetasin Adriatik Kruku, i cili ishte pronar i nj biznesi mjetesh lundrimi n
Lushnje. Dy muaj pas krcnimeve ndaj ktij shtetasi, konkretisht n Mars 2016,
pjestart e grupit, akuzohen se kan vendosur dhe shprthyer lnd plasse tritol n
ambjentet e biznesit t t dmtuarit Adriatik Kruku.
3. N Shkurt 2016, t akuzuarit si grup kriminal kan shtrnguar pr dhnie pasurie
shtetasin Jani Zaka, i cili posedonte pron n Tiran. T pandehurit akuzohen se i kan
vendosur lnd shprthyese tritol nj garazhdi n pronsi t Jani Zaka, n shenj
krcnimi pr qllime prfitimi t paligjshm
4. N Prill 2016, t pandehurit akuzohen se kan kanosur pr shkak t detyrs shtetasit
Dhori Kule dhe Mynyr Kone, pedagog dhe drejtues n Universitetin e Tirans, me
qllim q profesor Kone t largohej nga gara pr Rektor n kt universitet.
Sa m sipr, Prokuroria pr Krime t Rnda prfundoi hetimet pr veprat penale t msiprme
dhe krkoi gjykimin e shtjes penale pran Gjykats pr Krime t Rnda.

Albi SERANI

KSHILLTAR PR MEDIAN