Sunteți pe pagina 1din 10

LICEUL TEFAN PROCOPIU VASLUI

Profesor: PALADE MONICA


Clasa: a X a L (profil tehnologic)
Tipul leciei: De predare/invare
Titlul leciei: Numere complexe: forma algebric; operaii cu numere complexe
Durata: 50 minute
Locul desfurrii: Sala de clas

Proiect de lecie

Competene generale:
Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie
de contextul n care au fost definite;
Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural sau
contextual cuprinse n enunuri matematice;
Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale
unei situaii concrete i a algoritmilor de predare a acestora;
Utilizarea algoritmilor pentru caracterizarea unei situatii concrete.
Competene specifice:
Identificarea caracteristicilor tipurilor de numere utilizate n algebr i
formei de scriere a unui numr complex n contexte specifice;
Determinarea echivalenelor ntre forme diferite de scriere a unui
numr;
Aplicarea unor algoritmi specifici calculului cu numere complexe n
contexte variate
Alegerea strategiilor de rezolvare n vederea optimizrii calculelor;
Determinarea unor analogii ntre proprietile operaiilor cu numere
complexe
Obiecte operaionale:
Obiective cognitive:
Elevul va fi capabil s:
- defineasc mulimea numerelor complexe;
- identifice numere complexe;
- scrie un numr complex sub form algebric;
- efectueze corect operaii cu numere complexe scrise sub form
algebric;
Obiective psihomotorii:
- scrierea lizibil la tabl i pe caiete;
- s se lucreze ordonat.
Obiective afective:
- stimularea curiozitii elevilor n domeniul matematicii;
- dezvoltarea spiritului de observaie i concentrarea n rezolvare;
- captarea ateniei elevilor i participarea afectiv i activ la
lecie;

Strategii didactice
- principiul participrii i nvrii active;
- principiul asigurrii progresului gradat al performanei;
- principiul conexiunii inverse.
Metode i procedee
- conversaia, nvarea prin descoperire, exerciiul,
problematizarea, explicaia, munca independent
Mijloace de realizare
- fie de lucru, tabl colar, cret;
- manual cls. a X-a, Marius Burtea;
- culegeri de probleme;
Forma de organizare a clasei
- frontal i individual

Secvenele Activitatea Activitate Metode Procedee


activitii profesorului a elevului de
didactice evaluare
Moment Asigurarea ordinii Elevii se Conversai Observai
organizatoric i linitii pregtesc a a
2 minute Notarea absenelor pentru
or.
Captarea Se recapituleaz Elevii Conversai Observai
ateniei noiuni despre sunt a. a.
3 minute mulimea ateni i Explicaia.
numerelor rspun la
naturale, ntregi, ntrebril
raionale, reale. e
profesoru
lui
Anunarea Astzi vom discuta Elevii i Conversai
temei i a despre Numere noteaz a
obiectivelor complexe: forma n caiete
leciei algebric i titlul
2 minute operaii cu numere leciei.
complexe. Se
anun obiectivele
propuse.
Comunicarea Numere Elevii i Conversai
noilor complexe. noteaz a
cunotine Forma algebric n caiete
15 minute a numerelor informaii
complexe le
Numerele prezentat
complexe au e de
aprut pentru profesor
prima data n
matematic din
necesitatea
rezolvrii ecuaiilor
de gradul doi cu
< 0.

Formal, mulimea
numerelor
complexe
reprezint
mulimea tuturor
perechilor
ordonate de
numere reale
(a , b) nzestrat

cu operaiile de
adunare i
nmulire definite
mai jos:
( a , b ) + ( c , d )=

(a+ c , b+ d)

( a , b )( c ,d ) =

(acbd , bc+ ad)

Un element
z=(a , b) , al

mulimii numerelor
complexe se
numete numr
complex.
Numerele
complexe se
noteaz cu orice
liter mic a
alfabetului.
Un numr complex
poate fi scris sub
forma
z=a+ bi , a , b R .

Spunem c
numrul complex
este scris sub
form algebric,
iar
a R se numete

partea real a lui z


i
bi partea

imaginar a lui z.
b reprezint
coeficientul prii
imaginare, i
unitate imaginar.
Se folosesc
notaiile:
a = Re(z)
b = Im(z)
n aceste condiii:
C={ z=a+ bi|a , b R , i2=1
}

C=C {0

mulimea
numerelor
complexe nenule.
Exemple de
numere complexe:
z 1=2+3 i

z 2=5+ 6 i

Egalitatea a doua
numere complexe
z1 z2 C
Fie , ,
z 1=a1 +b 1 i

z 2=a2 +b 2 i

Numerele
z1
complexe i
z2
sunt egale
dac i numai
dac au prile
reale egale i
coeficienii prilor
imaginare egali.
Aadar,
a1 +b 1 i=a 2+ b2 i

a1=a2
,
b1=b2

Exerciiu rezolvat
S se determine
numerele x, y
R pentru care

are loc egalitatea


x+ 2 y + ( y 3 x ) i=58i

Soluie
Aplicnd
egalitatea
numerelor
complexe scrise
algebric se obine
sistemul de ecuaii
cu necunoscutele
x i y: x+2y=5, y-
3x=-8 cu soluia
x=3, y=1.
Operaii cu
numere
complexe
Adunarea
Suma a doua
numere complexe
este un numr
complex care are
partea real egala
cu suma prilor
reale i partea
imaginar egal cu
suma prilor
imaginare ale
numerelor.
z 1=a1 +b 1 i
Fie ,
a1 , b1 R

z 2=a2 +b 2 i
i ,
a2 , b2 R

z 1+ z 2=( a1 +a2 , b1 +b2 )

a1 +a 2+ ( b1 +b2 ) i
=

Proprieti:
asociativitatea,
comutativitatea,
existena
elementului
neutru, elemente
opuse
Exemplu:
z 1=1+i
Fie
z 2=23 i

z 1+ z 2=1+i+23 i=1+2+ ( 13 ) i=32 i

nmulirea
numerelor
complexe
Operaia algebric
z 1=a1 +b 1 i
Fie ,
a1 , b1 R
z 2=a2 +b 2 i
i ,
a2 , b2 R

a
( 1+b 1 i )
z 1 z 2=

( a2 +b 2 i ) =

a1 a2b1 b 2+ ( a1 b2 +a2 b1 ) i

Proprieti:
asociativitatea,
comutativitatea,
existena
elementului
neutru, elemente
inversabile,
distributivitatea
fa de adunarea.
Puterile lui i
i 4 k =1, i 4 k+1 =i,

i 4 k+2 =

-1, i 4 k+3 =-i,

oricare ar fi k
numr natural

Fixarea noilor Se rezolv Un elev Munc Observare


cunotine i exerciiile din fia rezolv la independe a
realizarea feed- de lucru pregtit. tabl, iar nt sistematic
back-ului ceilali i a
18 minute noteaz elevilor i
n caiete. aprecierea
Fiecare rspunsuri
elev lor primite
rezolv
pe caiet,
apoi
comunic
rezultatul
.
Evaluarea Apreciez Clasa va Conversai Apreciere
5 minute cunotinele aprecia a a verbal
elevilor ce s-au elevii ce
remarcat la or, s-au
solicitnd prerea remarcat
proprie a clasei n la or.
vederea notrii.
Tema pentru Tem pentru Noteaz Activitate Notarea
acas acas: problemele tema independe rspunsuri
5 minute nerezolvate din nt lor
fi.
Fis de lucru: Numere complexe

1. S se determine numerele reale x i y, dac


a) (x+2y)+(7x+y)i = 3+8i
b) x(1+2i)+y(2-i) = 4+3i
x1 y2
+i=5+ i
c) 2 3

2. S se scrie sub form algebric:


a) (-2+3i)-(4+i)
b) 2 ( 4i )3(12i)

c) ( 32 42 i)+( 12 +1 15 ) i
3. S se precizeze partea real i partea imaginar a numerelor:
2
a) z 1=( 3+i )
6
b) z 2=( 3+i )

4. Calculai
z 1+ z 2 i z1 z 2
dac:
z 1=12i z 2=2+3i
a) ,
z 1=15 i z 2=1+5 i
b) ,
z 1=i z 2=3 i
c) ,

5. Determinai opusele numerelor


a) 1+i
b) -2-i
2 2
6. S se arate c numrul (1+i 3) + (1i 3) este ntreg.

7. Calculai:
a) ( 2+i )( 32i )(12 i)(2i)

b) ( 1i ) (1+2 i )3 ( 2i )
c) ( 24 i )( 3+ 4 i )(4+7 i)

8. S se calculeze:
2
a) (1+i)

b) (1+i)20

c) 1+i+i 2 +i 3+ i 4 ++i 7

S-ar putea să vă placă și