Sunteți pe pagina 1din 13

coala Gimnaziala Buznea, Ion Neculce

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VI-a
Data: 19.03.2013
Profesor: Cristea Maria
Disciplina : Matematic
Unitatea de nvare: Operaii cu numere intregi
Subiectul : Inmultirea numerelor intregi
Tipul leciei : Lectie mixt (fixare i dobndire de cunotine noi)
Locul de desfurare : Sala de clas
Competene generale:
1. Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de contextul n care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse n enunurile matematice
3. Utilizarea algoritmilor i conceptelor matematice pentru caracterizarea local sau global a unei situaii concrete
4. Analiza i prelucrarea caracteristicilor matematice ale unei situaii problem

Competene specifice:

1. Identificarea caracteristicilor numerelor intregi in contexte variate;


2. Aplicarea regulilor de calcul si folosirea parantezelor in efectuarea operatiilor cu numere intregi;
3. Interpretarea unor date din probleme care se rezolva utilizand numere intregi;
4. Trasnpunerea unei situatii-problema in limbaj matematic, rezolvarea problemei obtinute si interpretarea rezultatului.
Obiectivele operaionale ale leciei:

La sfritul leciei, elevii trebuie:

O1 : s aplice corect regula semnelor la operaiile de adunare, scdere si inmulire cu numere intregi;

O2 : s efectueze operaii cu numere ntregi;

O3 : s identifice rezultatul plauzibil dintr-o list de rspunsuri posibile.

Mijloace i strategii didactice

1. Materiale suport: tabla, caiete, fie de sistematizare, culegere;


2. Metode: conversaia, exerciiul, invatarea prin descoperire, explicatia, expunerea;
3. Forme de evaluare: conversatia oral , observarea sistematica;
4. Forme de organizare a activitii: frontal, pe grupe
5. Bibliografie:
www.mateinfo.ro, www.mate30.lx.ro, www.didactic.ro ,
Manual pentru clasa a VI-a, autori:Ion Petrica, Victor Balseanu, Ioroslav Chebici, Editura Petrion
Culegere de probleme de matematic clasa a VI- a Dan Zaharia , Maria Zaharia, Editura Paralela 45.

Etapele leciei

1. Momentul organizatoric
2. Captarea ateniei
3. Reactualizarea cunostintelor
4. Anuntarea subiectului si a obiectivelor
5. Predare (asimilarea) noilor cunostinte
6. Fixarea cunostintelor si asigurarea feedback-ului
7. Incheierea leciei
DESFURAREA LECIEI

ETAPA OB. CONINUTUL METODE FORME DE


ORGANIZAR
E

1.Momentul
organizatoric
Se pun absenele, elevii i pregtesc materialele;
(2 min) Conversaia Frontal
Se asigur de existena materialelor necesare;
2.Captarea Tema se verific cantitativ i calitativ (prin citirea rezultatelor). Frontal
atentiei
O1 Sunt efectuate la tabl exerciiile i problemele la care elevii au ntmpinat
(5 min) Conversaia Individual
dificulti.
Elevii sunt ateni i rein explicaiile oferite n vederea soluionrii
exerciiilor i problemelor.

3.Reactualizare Elevii vor rspunde la ntrebri de tipul:


a
cunostintelor O1 1. Ce este un numar intreg?
Conversaia Frontal
(5 min) O2 2. Unde intalnim in practica numerele intregi?
O3 3. Cu ce litera se noteaza multimea numerelor intregi?
4. Cum se obtine opusul unui numar intreg? Individual
5. Ce intelegem prin modulul unui numar intreg?
6. Cum adunam, scadem doua numere intregi? Exercitiul
1. Calculati:

|7|;|6|;|5|;|0|;|2|;|5| ;

2. Realizai legturile corecte:


a.) (+5)+(+3) 1. -10 Explicatia
b) (-15)+(+5) 2. 8
c) (-6)-0 3. 0
d) (+2)-(-2) 4. -6
5. 4
4.Anuntarea Scriu titlul pe tabl: Inmultirea numerelor intregi. Reguli de calcul
subiectului si a
obiectivelor Anun obiectivele leciei
Conversaia Frontal
(1 min)
5.Predarea Pornind de la cateva exemple incercam sa deducem regulile de inmultire general
(asimilarea) valabile ale numerelor intregi:
noilor Invatarea
cunotine Ex.
(10 min) prin
a) 5 (3 ) =(3 ) 5=3+ (3 ) + (3 ) + (3 )+ (3 )=15 descoperire

b) (-2 3=-2+(-2)+(-2)=-6
daca inmultim doua numere intregi cu semne diferite inmultim modulele lor
iar rezultatului ii punem semnul -
c) 4+(-4)=0 / (-3) Frontal
Conversaia
4 3)+(-4) (3 ) =0

-12+ 12 =0 (-4) (3 ) =12


O1 daca inmultim doua numere intregi cu acelasi semn inmultim modulele lor Conversaia
O2
iar rezultatului ii punem semnul +

O3 Reguli de calcul

Fie a, b numere naturale . Avem: Explicaia Individual

(+a) (+b)= +a b Frontal


Exerciiul
(-a) (-b)= +a b

(+a) (-b)= -a b
(-a) (+b)= -a b

c 0=0, c Z

sau
Exercitiul
(+) (+)= (+)

(-) (-)= (+)

(+) (-)= (-)


Conversaia

(-) (+)= (-)

Numerele a si b se numesc factorii produsului, iar operaia prin care se obine


produsul a dou numere ntregi se numete inmultire.

Ex.
Explicaia
(+2) (+5)= +10

(-2) (-5)= +10

(+2) (-5)= -10

(-2) (+5)= -10

Se propun spre rezolvare urmtoarele aplicaii:


1) Efectuai:

a) (-3)(+4)= Exerciiul
b) (+5)(+7)=

c) (-12)(-6)=

d) 9(-1)=

e)(- 23)0=

f) (-2)(+6)(-4)=

g) -2+(-5) 4=

h) -5-7(-1)=

i) (-1) (-2)+3(-6)=

Elevii rezolva si repet regulile de calcul: -dac numerele au semne diferite, atunci
rezultatul va avea semnul (-)

(-3)(+4)= -12

- dac numerele au acelai semn, atunci rezultatul va avea semnul (+)

(+5)(+7)= +35

(-12)(-6)= +72

(-2)(+6)(-4)= (-12)(-4)= +48

6.Fixarea O1
cunostintelor si Pentru a se asigura c notiunile au fost inelese, se realizeaza o activitate pe grupe. Pe grupe
asigurarea O2
feedback-ului Se formeaz 5 grupe :
(24 min) O3
-matematicienii Exercitiul

Conversatia

-studioii

-nelepii
Exercitiul

-juctorii
Conversatia

Pe grupe
-campionii

Fiecare grup primeste cte o fi de sistematizare (anexa 1)


Se rezolv aplicaiile din fi, fiecare elev din grup indeplinete cte o
Expunerea
sarcin.
Se realizeaza supravegherea activitatii elevilor, ajutndu-i cnd ntmpin
dificulti.
Profesorul anun elevii c notarea se va realiza pe durata intregii activiti,
i echipa cu cel mai mare punctaj va iei invingatoare.
Dup ce au rezolvat aplicaile din fi, fiecare grup numete un reprezentant
ce prezint la tabl rezultatele obinute; fiecare rpsuns corect primete 1
punct.
7.Incheierea Profesorul evalueaz elevii care au rspuns la lecie i au participat ct mai
lectiei
(3 min) activ.
Conversaia Frontal
Se fac aprecieri asupra modului in care s-a desfurat activitatea si se
noteaz membrii echipei ctigtoare.
Se anun tema pentru ora viitoare: ex. 1, 2, 3 pag 57 din culegere.
Elevii sunt ateni la aprecierile fcute de ctre profesor si noteaz tema
pentru ora viitoare.

-matematicienii
Anexa
1
Fi de sistematizare

-nmulirea numerelor ntregi-

-1-

1. Produsul a dou numere ntregi pozitive este un numr ntreg......................................

2. Efectuai:

a) (-5)(+8)=

b) (-9) (-7)=

c) (-3) 0=

d) (-7) (-10) (+7)=

e) 9(-6)+ 84=
-studioii

Fi de sistematizare

-nmulirea numerelor ntregi-

-2-

1. Produsul a dou numere ntregi negative este un numr ntreg......................................

2. Efectuai:

a) (-4)(+3)=

b) (+8) (-2)=

c) (-50) (-50)=
d) (-5) (2) (-5)=

e) (-3)11+ 7(-4)=

-nelepii

Fi de sistematizare

-nmulirea numerelor ntregi-

-3-
1. Produsul a dou numere ntregi de semne contrare este un numr ntreg......................................

2. Efectuai:

a) (+4)(-6)=

b) (-3) (-2)=

c) 8(-10)=

d) (-2) (-9) (-2)=

e) 76+ (-9) 3=

-juctorii

Fi de sistematizare
-nmulirea numerelor ntregi-

-4-

1. Produsul a dou numere ntregi.........................................este un numr ntreg pozitiv.

2. Efectuai:

a) (-4)(-5)=

b) (+7) (-9)=

c) (-6) (+4)=

d) (+9) 0 (-7)=

e) 4(-10)+ 4(+7)=
-campionii

Fi de sistematizare

-nmulirea numerelor ntregi-

-5-

1. Produsul a dou numere ntregi.........................................este un numr ntreg negativ.

2. Efectuai:

a) (-4)(-8)=

b) (+5) (-3)=

c) (-5) 4=

d) (-2) (-9) (-2)=

e) (-1)7+ (-3) 21=