Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

CLASA- a XI-a G
PROFESOR- Irina Cpn
DATA- 7 aprilie 2006
UNITATEA DE NVARE- Simbolismul.Deschideri ale simbolismului ctre modernism
SUBIECTUL LECIEI- George Bacovia- Plumb
TIPUL LECIEI- de dobndire de noi cunotine
DURATA-50 de minute
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) cognitive:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili :
O1- s identifice tema i motivele poeziei Plumb
O2- s explice particularitile de compoziie ale poeziei
O3- s motiveze ncadrarea ntr-o specie liric
O4- s explice tehnica poetic a corespondenelor
O5- s motiveze ncadrarea textului n tiparul poeziilor ce produc sensul prin procesul de
transfigurare prin selecie obsesiv
b) afective:
O6-s fie dispui s recepteze noile informaii
O7-s aprecieze informaiile ca relevante i folositoare n nelegerea textului
O8-s participe activ la desfurarea orei

CONINUTURI:
C(O1) eecul existenial, moartea, plumbul, sicriul, aripa;
C(O2) alternana exterior-interior nivelul compoziiei exterioare a textului i la nivelul
imaginilor artistice, discursul fragmentat, expresia concentrat, elementele compoziiei
interioare;
C(O3) elegie existenialist, pastel simbolist;
C(O4) corespondena ntre lumea exterioar-realul destructurat, fragmentat i starea
interioar de solitudine, monotonie, tristee, austeritate, apsare sufleteasc, limitare;
C(O5) atitudinea eului creator fa de existent, motivarea ontologic, condiiile propice,
starrea de spirit a eului creator, definirea procesului de producere, materia folosit, relaia cu
destinatarul, efectele obinute.

STRATEGII DIDACTICE
a)metode i procedee: expunerea, conversaia, problematizarea, brainstormingul
b)material didactic: manualul
c)organizarea clasei: frontal, pe grupe, individual
d)evaluarea: continu

BIBLIOGRAFIE:
1. Negrici, Eugen (coord.)-Limba i literatura romn pentru clasa a XI-a, Ed. Art, Bucureti,
2002
2. Negrici, Eugen- Sistematica poeziei, Editura Fundaiei Culturale Romne, Bucureti, 1998
3. Lefter, Ioan Bogdan-Recapitularea modernitii, Ed. Paralela 45, Piteti, 2000
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Min


1.Organizarea Profesorul noteaz absenii, solicit elevilor Elevii se pregtesc pentru 1
clasei pentru lecie s-i pregteasc pentru lecie caietele. lecie.
2.Captarea ateniei Profesorul anun titlul leciei i obiectivele Elevii noteaz pe caiete. 1
i enunarea urmrite.
obiectivelor
urmrite
3.Reactualiza- Profesorul le solicit elevilor s i readuc Elevii rspund la ntrebrile 12
rea cunotinelor aminte coordonatele majore ale operei poetice profesorului.
bacoviene i s prezinte caseta modelului
transfigurrii prin selecie obsesiv.
4.Dirijarea nvrii Profesorul solicit elevilor s citeasc textul Elevii rspund ntrebrilor i 20
poeziei Plumb i conduce o discuie i noteaz ideile desprinse
frontal,pentru a identifica tema poeziei. din discuie.

Profesorul mparte clasa n 5 grupe i solicit Elevii rezolv sarcina de lucru


elevilor ca, pornind de la cele apte i prezint, printr-un purttor
componente ale casetei modelului de cuvnt, observaiile
transfigurrii, s identifice particularitile realizate. Elevii completeeaz
textului bacovian. Profesorul le va cere pe caiete modelul casetei.
elevilor s explice, n mod special, procesul de
producere a transfigurrii (tipul de lirism,
corelativul obiectiv, tratarea diferitelor niveluri
ale textului poetic) i materia folosit
(semnificantul fragmentat).

5.Asigurarea feed- Profesorul solicit elevilor s i reaminteasc Elevii rspund la ntrebare, 13


back-ului definiia artei poetice i s redacteze, realizeaz sarcina de lucru pe
individual, trei argumente prin care Plumb caiete i prezint argumentele
se poate ncadra n aceast specie liric. gsite.
6.Asigurarea Profesorul cere elevilor s i noteze tema Elevii noteaz tema i 2
transferului pentru acas- Realizeaz un eseu de 20-30 de eventualele repere de urmrit.
rnduri, n care s dezvoli ideea coninut de
urmtorul citat: Poezia modern ese un
romantism deromantizat (Hugo Friedrich
Structura liricii moderne)