Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

coala: SAM D.Popa Mogoeti-Iai


Disciplina: Ed. Tehnologic
Data:
Cl.a V-a
Unitatea de nvare:Criterii de selecie a produselor alimentare
Tema:Caracteristici organoleptice
Tipul leciei: transmitere i nsuire de noi cunotine
Prof.Stoica Maria
Locul de desfurare: sala de clas
Timp: o or

Scopul leciei: Cunoaterea caracteristicilor organoleptice pentru produsele


alimentare.
Obiective de referin:
-2.4.s analizeze calitatea produselor alimentare n funcie de:
nevoile pe care le satisfac proprietile organoleptice, valoarea nutritiv, energetic
i estetic;
-2.5. s coopereze i s-i asume responsabiliti n activitile de grup;
-3.2.s explice termeni i simboluriprivind calitatea,igiena produselor
alimentare i protecia consumatorilor;
Obiective operaionale:La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
- s enumere caracteristicile organoleptice;
- s descrie caracteristicile organoleptice;
-s compare caracteristicile organoleptice ale
diferitelor produse alimentare
- s utilizeze corect termenii specifici
Demersul didactic:
a)Resurse procedurale: mozaicul ( metoda Jigsaw), observaia, demonstraia,
conversaia euristic, explicaia;
b) Resurse materiale: monstre cu diferite alimente( carne, preparate din carne,
lapte, produse lactate, ou, pete, fin, zahr, produse finoase, lmi, cafea),
manualul.
c) forma de activitate: individual, frontal i pe grupe.
Anticiparea dificultilor: - deteriorarea materialelor: reorganizarea grupelor;
- asigurarea unui fond de documentare suplimentar;
Evaluare: formativ prin chestionare oral i aplicaii practice.
Bibliografie:
1.Costic Niuc, Tudor Stanciu, Didactica disciplinelor tehnice,
Editura Performantica Iai,2006.
2. Gabriela Lichiardopol, Viorica Stoicescu, Silvica Neacu, Ed.
Tehnologic,Manual pentru cl.a V-a, Editura Aramis, 2005.
3.Carmena Neamu, Doina Sandu, Ed. Tehnologic, caietul elevului cl.a V-
a ,Editura LVS crepuscul, 2005.

Desfurarea leciei

Etapele Activitatea Activitatea


leciei profesorului elevilor
Organizarea - noteaz n catalog elevii abseni i - i pregtesc crile i caietele;
clasei verific dac sunt condiii optime
pentru desfurarea orei;
- pregtete materialul didactic necesar
desfurrii leciei
Verificarea Prin chestionare oral: Se gndesc i rspund la ntrebri:
cunotinelor - Care sunt factorii de mediu - Factorii de mediu importani pentru
importani pentru cretera animalelor? creterea animalelor sunt:
- Cu ce se hrnesc vacile de lapte temperatura, umiditatea aerului,
vara? Dar iarna? radiaiile solare, compoziia aerului,
- Ce alimente minerale se dau oilor aternutul din adposturi.
iarna? - Vacile de lapte se hrnesc vara cu
- n ce const ngrijirea porcilor? furaje verzi, iar iarna cu furaje
- Care sunt produsele alimentare care concentrate, fn, paie, coceni.
pot fi valorificate? - Iarna oilor se asigur sare sub form
de bulgri pentru lins.
- ngrijirea porcilor const n:
asigurarea cureniei n adposturi,
adpare, plimbare zilnic.
- Produsele care pot fi valorificate
sunt: carnea i produsele din carne,
laptele i produsele lactate, oule,
mierea.
Captarea - Utiliznd demonstraia i comparaia - Elevii emit ipoteze cu privire la
ateniei i
solicit elevilor s identifice asemnri diferenele dintre alimentele ambalate
reactualizarea
i deosebiri ntre produsele alimentare i cele neambalate, despre modul de
cunotinelorambalate i neambalate (ceea ce prezentare.
observ).
Anunarea -Anun i scrie pe tabl tema leciei i - Noteaz n caiete titlul leciei i
temei i a prezint obiectivele pe care elevii urmresc obiectivele;
obiectivelor trebuie s le cunoasc la terminarea
leciei;
Dirijarea - mparte tema: Caracteristici - Se grupeaz dup indicaiile
nvrii organoleptice n 4 subteme: senzaiile profesorului i ncep s studieze
create de vz, senzaiile sonore, individual subtema repartizat.
mirosul i senzaiile gustative i - Dup ce au parcurs faza de lucru
senzaiile tactile. Realizeaz o fi independent experii cu acelai numr
expert n care trece cele 4 subteme, se reunesc constituind grupe de
fi ce va fi oferit fiecrui experi pentru a dezbate problema
grup.Stabilete pentru fiecare subtem mpreun.
elementele principale pe care trebuie - Elevii transmit cunotinele
s pun accentul elevul prin oferirea asimilate reinnd la rndul lor
schemei leciei pe care elevii o vor cunotinele pe care le transmit
completa pe msur ce studiaz colegii lor experi n alte subteme.
subtemele oferite. - Elevii utilizeaz demonstraia pe
- mparte elevii n grupe de cte 4. monstrele de produse alimentare
Fiecare elev din grup primete un pentru a identifica caracteristicile
numr de la 1 la 4 i are ca sarcin s organoleptice.
studieze n mod independent, subtema - Noteaz n caiete schema de pe
corespunztoare numrului su. tabl.
- Dup dezbaterea problemei n grup - Exemplific caracteristicile
solicit experilor s se ntoarc n organoleptice prin exemplele
echipa iniial. identificate n monstre.
- n faza demonstraiei solicit
grupelor de elevi s prezinte
rezultatele ntregii clase.
- Dup fiecare secven realizeaz
schema la tabl i face fixarea parial
a noiunilor.
- Solicit elevilor s realizeze exerciii
de identificare a caracteristicilor
organoleptice pe monstrele de produse
alimentare.
- Insist asupra terminologiei specifice
prin repetarea termenilor cu un grad de
dificultate n exprimare.
Obinerea - Inventariaz principalele informaii - Rspund la ntrebri.
performanei cernd elevilor s dea rspunsuri
elevilor rapide, clare, concrete.
Evaluarea - Prin chestionare oral i identificarea - Rspund la ntrebrile adresate de
performanei unor caracteristici organoleptice pe profesor.
produsele alimentare.
Tema pentru -Studiu de caz:Determinarea - Sunt ateni la ntrebrile
acas caracteristicilor organoleptice ale profesorului i cer informaii
produselor: suplimentare dac este cazul.
Luai dou pahare cu lapte, un pahar l
punei n frigider i unul pe masa din
buctrie. Dup dou zile analizai
cele dou pahare cu lapte i precizai:
care sunt proprietile organoleptice
ale produsului n cele dou cazuri.
Cum a influenat mediul exterior
calitatea produsului.
Rezultatele obinute le putei nota ntr-
un tabel comparativ.
Caracteristici organoleptice schema leciei

Produsele alimentare neambalate pot fi apreciate n funcie de caracteristicile


organoleptice ale lor, care se stabilesc cu ajutorul organelor de sim i sunt
reflectate n senzaiile create.
Prin vz se apreciaz:- forma produsului;
- aspectul;
- culoarea;
- mrimea.
Senzaiile sonore care ajut la estimarea calitii produselor pot fi apreciate
prin:
- sunetul care apare la masticare;
- sunetul produs la ruperea unor produse;
- zgomotul buturilor carbogazoase.
Prin miros- se apreciaz substanele mirositoare.
Privind senzaiile gustative, create n cavitatea bucal, se disting patru gusturi:
- dulce;
- acru;
- srat;
- amar.
Prin senzaiile tactile se apreciaz duritatea i elasticitatea produsului. Se
exprim prin cuvintele:
- neted;
- aspru;
- tare;
- moale;
- uleios;
- finos.
Fi de lucru

Completai caracteristicile organoleptice pentru produsele alimentare pe care


le avei pe masa de lucru completnd tabelul:
Produsul Caracteristici Descrierea caracteristicii
alimentar organoleptice

S-ar putea să vă placă și