Sunteți pe pagina 1din 5

A P R O B: A P R O B:

______________/20____ ______________/20____
_________Pilipenco Dina _________ef catedr
(semntura managerului (semntura administraiei catedrei)
instituiei)
Proiect didactic
I. Date generale statistice.
Instituia de nvmnt: Gimnaziul Maxim Topal, satul Briceni, rn. Dondueni.
Director instituie: Pilipenco Dina;
ef catedr: Serdeniuc Cristian;
Profesor de obiect: Serdeniuc Cristian;
Disciplina: limba i literatura romn;
Aria curricular: limb i comunicare;
Clasa: a VIII-a.
Data: ____________________/20____
II. Date despre tipologia leciei.
Unitatea de nvare: Capitolul 3. Doina popular i doina cult. Noiuni de sintax.
Subiectul leciei: Doina specie a literaturii populare. Textul Codrule, codruule de Lucian Blaga.
Tipul leciei: de formare a priceperilor i deprinderilor.
Timpul leciei: 45 minute.

III. Obiectivele leciei:


O1 S defineasc noiunea de doin;
O2 - S exemplifice polisemia cuvntului doin;
O3 S demonstreze justificat caracteristicile specifice ale doinei;
O4 S comunice despre Lucian Blaga ca poet al metaforelor;
O5 S lectureze expresiv textul;
O6 S interpreteze textul poeziei n conformitate cu specificul tradiional al doinei;
O7 S comenteze expresii din text/ vis- a vi de text;
O8 S manifeste un comportament adecvat, exprimndu-i liber prerea personal.

IV. Strategia leciei:

Metode tradiionale Metode active/ Mijloace de realizare/ Forme de evaluare


interactive/ suport didactic
ludice
Conversaia euristic; Asaltul de idei; Computer; Frontal;
Conversaia catehetic; Metoda ceasurilor; Power point(realizri); Individual;
Povestirea; Acrostihul; Microfon; n perechi.
Exerciiul; Microfonul Fie de lucru;
Exemplul; sonor(textele calciate); Plana(balade i doine);
Descrierea; Intepretarea; Ceasuri(reprezentri pe
Lectura explicativ; Diagrama Wenn fie);

Observarea; Rechizite colare;

V. Bibliografie:
- Curriculum disciplinar/ limba i literatura romn pentru gimnaziu. Chiinu, 2010(modernizat).
- Manual de limba i literatura romn, clasa a VIII-a. Editura tiina 2013.
- Dicionar de istorie i teorie literar. Ediia a III-a. Chiinu, 2004.
- Educaia familial. A. Cutasevici. Chiinu, 2005(metode active).
Etapele leciei Activitatea profesor elev Strategii didactice Evaluare
Evocare Salutul cu elevii. Computer frontal
Prezentarea power- point despre Mihail Sadoveanu- ceahlul Prezentare poer
prozei romneti sau tefan cel Mare al literaturii romne. point
Prezentarea are drept scop promovarea imaginii scriitorului pe Comunicare
fondul literaturii i rememorarea imaginii sale n ziua naterii Povestire
sale 5 noiembrie(1880). Demontrare
Reactualizarea Metoda ceasurilor. Cearul ntlnirilor n perechi
cunotinelor - Primind fia i gsindu-i partenerii cu care se vor ntlni,
anterior nvate. elevilor li se va propune urmtoarea tematic de discuie:
a. La orele 09.00 despre Mihai Eminescu i Grigore Vieru;
b. La orele 12.00 despre conversiunea n gramatica limbii romne;
c. La orele 15.00 despre textele funcionale; Chestionare oral
d. La orele 18.00 despre Bacovia- marele simbolist.
(elevii se ntlnesc i discut succint la subiect, ntrebrile sunt adresate
reciproc)
Verificarea temei Pentru acas elevii au avut de elaborat o invitaie(vie) cu tematic Caiet, invitaie, Frontal
de acas. liber. exerciiu. individual
Prezentarea subiectului pe nite desene, pe verso sunt literele Descoperire Frontal
cuvntului doin. Conversaie
D O I N A Observare
Descriere

rani
O pdure

Frunze

Lacrim
O mioar

Prezentarea
subiectului nou i
enunarea
obiectivelor. - Toate desenele au comun nsi specificul doinei, zonele de Definire
la sat, natura de la sat, ranul i ndelitnicirile lui. Exerciiu
Exemplu
- Elevi, descoperind acest cuvnt, afirmm c doina s-a Acrostih
nscut la sat.
Acrostihul cuvntului doin.
D- duioie, doliu;
O om, oftare;
I inima, interior cosmic, iubire;
N nzuin, nelinite; Exerciiu
A ardoare, avnt, alint; Lucru cu manualul Frontal
Realizarea Formm cu elevii o definiie proprie a cuvntulu doin.
sensului Definim conform manualului, pagina 57.
Alctuim enunuri orale cu cuvntul doin. DEX
Descoperim polisemia cuvntului:
Posterul babal
- Consultm DEX-ul;
doin
- Alctuim enunuri pe caieel;
- Verificm caietele. Apreciem.
Fie
Diagrama Wenn balad i doin.
Wenn
- Definim noiunile;
- Precizm ce au comun acestea i prin ce se difer.
aBalal

- Perscreti;
- Familiale;
Asaltul de idei.
- Mitologice;
- Ciobneti;
- Profesionale;
- Fantastice.
Conversaie
Caracteristica cuvntului doin. Exemplu
Din viaa oamenilor Problemele vieii Emoii i sentimente Povestire
Bocete, lacrimi, Team de zeiti
intepretri Doin Metoda lecturii
Natura n centrul Omul n singurtate Dimensiuni explicative
ateniei existeniale Algoritmizarea
Metoda lecturii explicative.
A. Pagina 56, textul Codrule, codruule de Lucian Blaga. Date Lectura
generale despre Lucian Blaga; Exerciiul Individual
B. Lectura model a textului; Povestire
C. Lectura de ctre elevi; Portretele scriitorilor:
D. Analiza textului. Blaga, Sadoveanu.
- Lucrul cu cuvintele textului;
- Exerciii de ordin semantic i creativ;
Microfonul sonor: Texte calchiate
Elevii primesc microfonul s spun ce gndesc dup lectura textului: Microfonul sonor individual
a. M-a impresionat .........................................
b. Am simit la lectur ...........................................
c. Textul este ......................................................
d. Doina citit red o stare de .................................. Exerciiul
e. Nu mi-a plcut ...................................................... Lucrul cu manualul
f. Prerea mea este c.................................................
(textele calchiate)
Exerciiul 7 pagina 57 - individual.
Evaluarea leciei Panoul de idei. Conversaia ghidat Frontal/
Elevii primesc cte o fi unde vor indica cuvinte- cheie ale individual
leciei. Vom discuta despre obiectivele leciei.
- Se noteaz elevii dup apreciere.
Tem pentru De memorat poezia pagina 56; Explicare -
acas Exerciiul 9 pagina 57. comunicare
De nvat definiiile propuse de manual.

S-ar putea să vă placă și