Sunteți pe pagina 1din 1

Care este decizia pe care trebuie s o adopte autoritatea contractant n situaia

n care una sau mai multe oferte primite depesc valoarea estimat a
contractului de achiziie public?

n conformitate cu art.6 alin.(1) din Hotrrea Guvernului nr.925/2006, cu modificrile i


completrile ulterioare, "(1) Autoritatea contractant are dreptul de a iniia aplicarea
procedurii de atribuire numai dac se ndeplinesc n mod cumulativ urmtoarele condiii:
a) produsele/serviciile/lucrrile sunt cuprinse n programul anual al achiziiilor publice, cu
excepia cazului n care necesitatea atribuirii contractului este determinat de apariia unei
situaii de for major sau caz fortuit;
b) sunt identificate sursele de finanare prin care se asigur fondurile necesare n vederea
ndeplinirii contractului de achiziie public;
c) este ntocmit documentaia de atribuire."

Potrivit art. 36 alin.(1) lit. e) din H.G. nr. 925/2006, cu modificrile i completrile ulterioare,
oferta este considerat inacceptabil n situaia n care "preul inclus n propunerea
financiardepete valoarea fondurilor care pot fi disponibilizate pentru ndeplinirea
contractului de achiziie public respectiv.n accepiunea noastr, identificarea surselor s-ar
putea interpreta prin stabilirea oportunitilor de finanare ale autoritilor contractante,
oportuniti traduse prin certitudinea existenei sumelor necesare efecturii plilor
aferente, la momentul ncheierii contractului.

Prin urmare, n msura n care autoritatea contractant poate identifica, n sensul celor
menionate, fondurile necesare n vederea ndeplinirii contractului de achiziie public de
furnizare ce se dorete a fi atribuit, are dreptul de a continua aplicarea procedurii
competitive potrivit legislaiei n vigoare, ns la momentul semnrii contractului, ce
reprezint angajamentul legal, sursele de finanare trebuie asigurate n mod obligatoriu.

n subsidiar, apreciem c estimarea fcut de ctre autoritatea contractant nu reprezint


o valoare maxim pe care o poate avea contractul ce urmeaz a fi ncheiat, ci este o
estimare a valorii contractului elaborat pe baza calculrii i nsumrii tuturor sumelor
pltibile pentru ndeplinirea contractului respectiv, estimare ce nu poate reprezenta
ntotdeauna rspunsul pieii din momentul n care ofertanii i depun ofertele.

Art.36 lit.e) din H.G. nr.925/2006, cu modificrile i completrile ulterioare, ce face referire
la faptul c oferta este considerat inacceptabil n situaia n care "preul inclus n
propunerea financiar depete valoarea fondurilor care pot fi disponibilizate pentru
ndeplinirea contractului de achiziie public respectiv", trebuie interpretat ca o limitare a
preului prezentat de ctre ofertant n interiorul fondurilor ce pot fi disponibilizate de ctre
autoritatea contractant n vederea ncheierii contractului de achiziie public.