Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecie

Unitatea de nvmnt: Colegiul Naional de Art "Ion Vidu"


Propuntor: Voica Lisa-Daniela
Data: 10 Mai 2017
Clasa: a VI-a
Aria curricular: Limb i comunicare
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul/ tema: Adverbul
Tipul de lecie: lecie mixt
Timp: 50 minute

Competene specifice:

Obiective operaionale
O1. S identifice adverbul.
O2. S defineasc adverbul.
O3. S recunoasc corect determinanii adverbului.
O4 S clasifice corect adverbele respect nd diferite criterii
O5 S stabileasc gradele de comparaie ale adverbelor.
O6 S identifice funciile sintactice ale adverbelor.
O7 S utilizeze trsturile adverbului ntr-un exerci iu

Strategia didactic:
Metode de predare: expunerea, explicaia, conversaia, problematizarea, exerciiul;
Mijloace i materiale didactice: tabl, marker, fi de lucru, manualul;
Forme de organizare: frontal, individual;

Evaluare: observarea sistematic, aprecierea verbal;


Bibliografie:
1. IONI Florin, SAMIHAIAN Florentina, CRSTOCEA Elena, SFIRLEA Lenuta, KUDOR Dorina,
COLUMBAN Monica, Limba si literatura romana. Clasa a VI-a., Bucureti, Editura Art, 2015
2. METEA, Alexandru, LIMBA ROMN ACTUAL. fonetic, vocabular,gramatica pentru elevi,
studeni,invtori,institutori, profesori-editia a II-a, Bucureti, Editura Ernia, 2008.

SCENARIU DIDACTIC
Etapele leciei T Ob Coninutul nvrii
I op Strat
M Metode i Mijl
P procedee

1. Se salut clasa de elevi, apoi se face prezena, dup care se


Moment 2 min pregtesc materialele pentru desfurarea leciei. Conversaia
organizatoric

2. - Profesorul verific tema de ora trecut, elevii rspunznd pe


Verificarea temei 3 - rnd la exerciii. Conversaia -tabl
min Profesorul face observaii i aprecieri. Explicaia -marke
Problematizarea
3. O Profesorul scrie pe tabl dou propoziii: -tabl
Captarea ateniei 3 min O1 Conversaia -marke
Toamna aceasta a fost ploioas. Problematizarea
Toamna se numr bobocii. Explicaia

Elevii sunt rugai s identifice valoare morfologic a


cuvntului ,,toamna. Se va observa diferena dintre
substantiv (parte de vorbire flexibil) i adverb (parte de
vorbire neflexibil).
4. 1 - n urma exerciiul de dinainte, se anun tema de astzi:
Anunarea temei 1 Adverbul recapitulare a trsturilor nvate anterior i Conversaia -tabl
min formarea de noi cunotinte -marke

5. Reactualizarea D O Din exerciiul de pe tabl (anterior) se deduce definiia Conversaia -tabl


cunotinelor 2 min O2 adverbului cu ajutorul ntrebrilor: Exerciiul -marke
Explicaia -manua
Ce putem spune c este un adverb? Ce nseamn o parte de
vorbire neflexibil? Ce exprim un adverb? Care sunt
termenii regeni?

--Adverbul este partea de vorbire neflexibil care exprim


caracteristica unei aciuni, stri, nsuiri i mprejurarea n
care are loc o aciune.--
O Adverbul este parte de vorbire neflexibil deoarece nu se
H declin i nici nu se conjug.
5 min O
O3 Dup ce s-a clarificat definiia adverbului, profesorul face Conversaia
mpreun cu elevii, exerciiile 1 i 2 / pg. 197 pentru a afla Exerciiul
termenii regeni ai acestei pri de vorbire. Explicaia -tabl
-marke
Clasificri ale adverbului: -manua
1. Dup sens
Pentru a se reactualiza cunotinele ce in de sensurile
adverbelor, se va utiliza urmtorul exerciiu 1 / pg. 197 din
manual. Pentru a afla felul, se vor pune ntrebri ajuttoare:
Cnd?, Ct de des?, Cum?, n ce mod?, Unde? Pe unde?

7 2. Dup origine:
5 min Proveniena adverbelor ine de modul de formare a acestora,
prin intermediul: derivrii, compunerii, schimbrii valorii
O4 gramaticale (conversiunea) sau pot fi adverbe propriu-zise.
Se ofer urmtoarele exemple pe tabl, de unde elevii Conversaia
identific adverbele i deduc modul de formare al acestora -- Exerciiul
se indic (acolo unde este necesar) partea de vorbire de unde Explicaia -tabl
s-a format: -marke
El mi vorbete prietenete derivare -manua
Bineneles c te voi ajuta compunere
Adeseori mi-a spus ce nu trebuia. compunere
Iarna mergem la munte. - conversiune
Maria citete frumos. conversiune
Vom ajunge astfel la locul dorit. - derivare
6. 1 Grade de comparaie
Dirijarea nvrii 7 O5 Se va explica elevilor c adverbul are anumite trsturi Exerciiul
Min similiare cu alte pri de vorbire, cum ar fi adjectivul. Explicaia -fi de
Drept reper, se va da exerciiul 1, de la pagina 198. Elevii Conversaia -tabl
vor ncercui cuvintele ce indic gradele de comparaie i vor -marke
sublinia cu o linie adverbele din propoziii. Apoi, vor uni cu -manua
o linie, adverbele la gradele de comparaie din prima
coloan, cu denumirea gradelor de comparaie din a doua
coloan. Pe tabl, se va face o schem a gradelor de
comparaie.

Se dau urmtoarele adverbe: mine, niciunde, afar. Elevii


ncearc s le treac la grade de comparaie.

Funcii sintactice
7 min Se ofer urmtoarele exemple pe tabl:
O6
Prietena mea nu s-a comportat frumos cu mine. C.C.M.
Mine o s ning. C.C.T Exerciiul
Am fost acolo de multe ori. C.C.L Explicaia
Cabana de acolo e prsit. atribut adverbial Conversaia

Profesorul explic elevilor c funcia sintactic uzual a


adverbului este de complement, ns complementul exprimat
prin adverb poate s fie de mai multe tipuri. Pe baza
exemplelor, se vor extrage denumirile acestor complemente:
de loc, de timp, de mod. De asemenea, se va meniona
existena atributului adverbial.
Adverbele din propoziiile de pe tabl se vor sublinia cu o
linie i se va zice funcia sintactic a acestora.

Se d urmtorul exemplu:

Chiar nu tiu omul din faa mea.

Se deduce c exist i unele adverbe care nu au funcie


sintactic, cum ar fi: mai, cam, chiar, doar, numai, dect,
tocmai etc.
7. O Pentru a verifica cunotinele dobndite de elevi n aceast Conversaia -fi de
Fixarea noilor 10 O7 or, profesorul va mpri fie de lucru, ce vizeaz evaluarea Exerciiul -tabl
cunotinte min individual a fiecrui elev. Fia de lucru const ntr-un tabel Explicaia -marke
ce trebuie completat n funcie de trsturile adverbului. De
asemenea, acest tabel este folositor pentru realizarea analizei
gramaticale a adverbelor:
Exemplu de analiz gramatical:
,,deodat adverb de mod, f.s. de C.C.M
(Anexa 1)
8. 3 O Ca tem, profesorul va da exerciiul 2 / pagina 202 din
Asigurarea 1 manual, ce urmrete verificarea cunotinelor dobndite de explicaia - tabla
reteniei i min ctre elevi pe parcursul modului (Fabula + Adverbul). conversaia - mark
a transferului
Anexa 1

Completai csuele cu adverbul, felul acestuia, termenul regent, gradul de


comparaie i funcia ce se regsete n enun.
GRAD DE
ENUNUL ADVERBUL FELUL DETERMIN FUNCIA
COMPARAIE

Complement
Cinele din spate latr mai adverb de Comparativ de
argos Un verb(latr) circumstanial
argos dect cel din fa. mod superioritate
de mod

Voi merge afar dup


minge.

Rana suferind odinioar e


vindecat.

El se afl foarte aproape


de noi.

S-a oferit s m ajute


mine.

A cntat la fel de bine ca i


colegul tau.

Iarna voi veni n vizit.