Sunteți pe pagina 1din 7

Calculul mecanismului de ridicare al stivuitoarelor i al coeficienilor de stabilitate

I. Mecanismul de ridicare al stivuitorului

Ecuaiile de echilibru:
- proiecii pe axa Ox: N1 = N2;
- proiecii pe axa Oy: T = G + Gc + FRC.
FRC = wo(N1+N2)

Ecuaia de momente:
Gl + Gclc N1bc = 0

N1=N2= [daN]

FRC =2 wo( ) [daN]

T = G + Gc + 2 wo( ) [daN]
n continuare se izoleaz una dintre cele dou roi dinate pentru ntoarcerea lanurilor.
T1=T

T2= = = ( ( )) [daN]
unde a reprezint randamentul angrenrii lanului pe roile de
ntoarcere, cu valori ntre 0,8 i 0,9.

Fp = T1+T2= ( ( ))

Fora care trebuie s acioneze asupra pistonului trebuie s ia n


considerare i greutatea ramei mobile a mecanismului de ridicare, Gr.
Fp=Fp+Gr [daN]

Fp=Gr+ ( ( ))

Pnec= [kW]

sau Pnec= [kW]

I.1.1 Electrostivuitor numrul 1 cu ncrctur


V=0.48 m/s
G=65 daN
Gc=70 daN
lc=500 mm=0.5m
l=x+c=820 mm=0.820 m
bc=800 mm=0.8 m
wo=0.03

N1=N2= = =110.375 [daN]

FRC=2 wo( )= 20.03110.375=6.6225 [daN]

T=G + Gc + 2 wo( )=65+70+6.6225=141.6225 [daN]

n continuare se izoleaz una dintre cele dou roi dinate pentru ntoarcerea lanurilor.
T1=T

T2= = = ( ( )) = 141.6225= 177.028 [daN]

Fp= 141.6225 = 318.65 [daN]


Fora care trebuie s acioneze asupra pistonului trebuie s ia n considerare i greutatea
ramei mobile a mecanismului de ridicare, Gr=175 [daN].
Fp= 175+318.65=493.65 [daN]

Pnec= =1.7 [kW]


I.1.2 Electrostivuitor numrul 1 fr ncrctur
V=0.54 m/s
Gc=70 daN
lc=500 mm=0.5m
l=x+c=820 mm=0.820 m
bc=800 mm=0.8 m
wo=0.03

N1=N2= = =43,75 [daN]

FRC=2 wo( )= 20.0343,75=2,625 [daN]

T= Gc + 2 wo( )=70+2,625=72,625 [daN]

n continuare se izoleaz una dintre cele dou roi dinate pentru ntoarcerea lanurilor.
T1=T

T2= = = ( ( )) = 72,625= 90,78 [daN]

Fp= 72,625 = 204,26 [daN]

Fora care trebuie s acioneze asupra pistonului trebuie s ia n considerare i greutatea


ramei mobile a mecanismului de ridicare, Gr=175 [daN].
Fp= 175+204,26=379,26 [daN]

Pnec= =1,46 [kW]

I.2.1 Electrostivuitor numrul 2 cu ncrctur


V=0.26 m/s
G=175 daN
Gc=80 daN
lc=500 mm=0.5m
l=x+c=820 mm=0.820 m
bc=800 mm=0.8 m
wo=0.03

N1=N2= = =229.375 [daN]

FRC=2 wo( )= 20.03229.375=13.76 [daN]

T=G + Gc + 2 wo( )=175+80+13.76=268.76 [daN]

n continuare se izoleaz una dintre cele dou roi dinate pentru ntoarcerea lanurilor.
T1=T

T2= = = ( ( )) = 268.76= 335.95 [daN]

Fp= 268.76 = 605.71 [daN]

Fora care trebuie s acioneze asupra pistonului trebuie s ia n considerare i greutatea


ramei mobile a mecanismului de ridicare, Gr=170 [daN].
Fp= 170+605.71=775.7 [daN]

Pnec= =1.44 [kW]


I.2.2 Electrostivuitor numrul 2 fr ncrctur
V=0.5 m/s
Gc=80 daN
lc=500 mm=0.5m
l=x+c=820 mm=0.820 m
bc=800 mm=0.8 m
wo=0.03

N1=N2= = =50 [daN]

FRC=2 wo( )= 20.0350=3 [daN]

T= Gc + 2 wo( )=80+3=83 [daN]

n continuare se izoleaz una dintre cele dou roi dinate pentru ntoarcerea lanurilor.
T1=T

T2= = = ( ( )) = 83= 103,75 [daN]

Fp= 83 = 186,75 [daN]


Fora care trebuie s acioneze asupra pistonului trebuie s ia n considerare i greutatea
ramei mobile a mecanismului de ridicare, Gr=170 [daN].
Fp= 170+186,75=356,75 [daN]

Pnec= =1,27 [kW]

II. Determinarea coeficienilor de stabilitate ai stivuitoarelor.


a. Cazul n care stivuitorul se deplaseaz cu ncrctura pe o suprafa n pant, cu
unghiul fa de orizontal i n plus stivuitorul este frnat brusc.
Se traseaz forele ce actioneaz asupra stivuitorului i a ncrcturii dup care, scriind ecuaia
de momente n raport cu axa de rsturnare, se determin coeficientul de stabilitate.

b. Cazul n care stivuitorul se afl n repaus iar furca mpreun cu ncrctura se ridic la
nlimea maxim de stivuire.
Se traseaz forele ce actioneaz asupra stivuitorului i a ncrcturii dup care, scriind ecuaia
de momente n raport cu axa de rsturnare, sedetermin coeficientul de stabilitate.

II.1.a Electrostivuitorul numrul 1 Combin frigorific


Centru de greutate combin frigorific:
- nlime unitate de ncrctur: 2200 mm
- centru de greutate unitate de ncrctur: 1100 mm
Centru de greutate total: HT= 1100+m1+s=1100+120=1220 mm

hc=0,35m
d=0,53m
HT=1,22m
y=1,61m
c=0,5m
=5o
( )
( )

Fi1=65 =141.7 [N] = 14.17[daN]

Fi2=4035 =8796.3 [N]= 879.63 [daN]


II.1.b Electrostivuitorul numrul 1
Hmax=3195+1220=4415=4.415 m

( )
( )

II.2.a Electrostivuitorul numrul 2 Palet cu televizoare


Centru de greutate palet:
- nlime unitate de ncrctur: 1250 mm
- centru de greutate unitate de ncrctur: 625 mm
Centru de greutate total: HT= 1100+m1+s=625+80+45=750 mm

hc=0,35m
d=0,53m
HT=0,75m
y=1,15m
c=0,5m
=5o
( )
( )

Fi1=175 =201,25 [N] = 20,125[daN]

Fi2=2700 =3105 [N]= 310,5 [daN]


II.2.b Electrostivuitorul numrul 2
Hmax=2800+750=3550=3,55 m

( )
( )