Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATEA: Cunoasterea mediului

TEMA: Marul

TIPUL DE ACTIVITATE: Dobandire de cunostinte

FORMA DE REALIZARE : Observare

SCOPUL ACTIVITATII : Perceperea organizata a unor insusiri vizibile :


culoarea sa rosie si galbena, forma rotunda, mirosul specific, gustul dulce acrisor, consistenta,
precum si a unor parti componente : coaja, miez, samburi, codita.
Imbogatirea si activizarea vocabularului cu urmatoarele cuvinte : miez, tare, rotund,
rostogoleste, etc.
Cunoasterea unor cerinte cu privire la consumarea merelor si respectarea regulilor igienice in
acest sens.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - Sa cunoasca si sa denumeasca insusirile vizibile ale marului: culoare, forma, miros,
gust ;
O2 - Sa enumere partile componente ale fructului :coaja,miez,samburi,codita.
O3 - Sa retina cuvintele noi : miez, rostogoleste, samburi etc.
O4 - Sa se exprime utilizand un limbaj adecvat.
O5 - Sa cunoasca si sa respecte regulile de igiena cu privire la consumarea fructelor.
O6 - Sa participe cu interes la activitate.

METODE SI PROCEDEE : Observatia, demonstratia, conversatia, explicaia, exerciiul

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT : 3-4 mere de diferite culori si marimi


asezate pe o farfurioara,minge,bila de plastilina.
Pentru fiecare copil : cate un mar, un capac de plastic, o felie de mar, samburi, o bucata de
coaja.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC : Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de


copii . Cunotine despre natur i om in grdinia de copii -Maria Taiban,Valeria Nistor,
Ecaterina Brsei, Maria Petre,Valeria Vornicu,Antonia Berescu

DURATA:15 MINUTE
DESFASURAREA ACTIVITATII
MOMENTELE CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGIILE EVALUAREA
LECTIEI DIDACTICE
Captarea Se realizeaza printr-o scurta povestire : copiii Conversatia Observarea
atentiei de la scoala au cules merele din gradina. Ei au comportamentului
trimis si grupei mici un cos cu mere pt a vedea Frontal copiilor
ce mere frumoase au crescut . Educatoarea
trece pe la fiecare copil urmarind ca acesta sa Un co cu mere
se serveasca civilizat si sa foloseasca formulele
de politete necesare.
Anuntarea Astazi, copii, ne vom juca cu aceste mere, le Explicaia
temei vom observa cu atentie pentru a afla multe Frontal
lucruri noi. Se precizeaza ca mai tarziu vor
manca marul, dupa ce se vor uita bine la el si
dupa ce va fi spalat.

Dirijarea Precizarea insusirilor marului. Conversatia


invatarii Ce mere frumoase aveti ! Ce culoare are
marul din mana mea ? (rosie) Sa ridice toti
copiii marul care are aceeasi culoare! Ce alta
culoare mai au merele voastre?(galbena) . Frontal
Copiii care au mere galbene vor fi soliciati sa Aprecierea
precizeze culoarea. Da copii, merele pot avea copiilor
culoarea rosie sau galbena. Mere pentru
Educatoarea prezinta o minge mica si marul. fiecare copil Stimularea
Priviti,cum este mingea?Este marul Minge de tenis interesului
asemanator cu mingea?(Da) Eductoarea
rostogoleste mingea. Ce fac eu cu mingea? Observatia
De ce se rostogoleste ?(pt ca e rotunda) Sa
vedem daca si marul se rostogoleste ? Luati
marul vostru si incercati sa-l rostogolii incet.
De ce se rostogoleste si marul ? Frontal
Copii, marul se rostogoleste pt ca este rotund
ca o minge.
Prezinta apoi o bila de plastilina.O apasa cu Bil de
degetele si-i indeamna si pe ei sa faca la fel,si plastilin
apoi constata ca degetele lasa urma. Apoi apasa
marul,cere si copiilor sa execute aceeasi
actiune. De ce nu intra degetele in mar ca si
in bila de plastilina,daca apasam cu toata
puterea ? Pentru ca marul este tare,daca-l
apasam cu degetul.Degetele nu lasa urma.
Cautati si alte obiecte tari. Apasati Apreciera
masa,scaunul. raspunsurilor
Apropiati marul de nas si trageti bine aer in copiilor
piept. Ce simtiti ? Va place mirosul de mar ?
Marul are un miros placut,pe care il are numai
el,nu si alte fructe sau lucruri. Pt a-i
convinge,se vor da sa fie mirosite si alte fructe
sau alimente.
Educ da copiilor cate o felie de Felii de mar
mar,indemnandu-i sa guste. Va plac ? Ce gust pentru fiecare
au ? Merele,copii,au un gust bun,dulce copil
acrisor.
Sinteza partiala se va realiza printr-un
joc Spune mai departe . Educ incepe o Exerciiul
propozitie,iar copiii continua :Marul are Individual
culoara
In partea a doua se analizeaza partile
componente. Educ curata coaja si o arata Observatia
copiilor.Ce fac eu acum ?Cu ce este acoperit
marul ? Cum este coaja,daca o pipaim ? Se Demonstratia
va cere copiilor sa ia in mana coaja de mar de
pe masa lor. Ce a ramas dupa ce am curatat
coaja ? Copiilor li se imparte cate o bucata de Frontal
mar,li se cere sa indice cu degetul care este Individual
coaja,care este miezul. Copii,marul este
acoperit cu o coaja subtire. Sub coaja se afla
miezul alb.
Se trece apoi la intuirea samburilor. Ce se afla
in mijlocul marului ? Luati in mana un
sambure si apasati-l. Spuneti cum este ?
Copii,in mijlocul marului se afla samburi
mici si tari. Conversatia
Modul de utilizare,de consumare.
De unde culegem merele ? De ce le
cumparam de la piata ? La ce sunt folosite
acasa ? Ce pregatesc mamele voastre din
mere ?
Copii, merele se mananca crude sau se
folosesc la compot, placinta, prajituri.inainte
de a fi mancate ele se spala. .Merele nespalate
pot sa imbolnaveasca pe copii sau pe oricine le
va consuma.
Obtinerea Sinteza finala se va efectua sub forma unui joc Exerciiul Aprecieri
performantei imitativ de-a curatatul merelor. Copiii vor Frontal
mima actiunea de curatare a cojii, de taiere in Mere
doua a marului, de scoatere a samburilor.
Copiii solicitati denumesc partea de mar cu
care se executa o anumita actiune.
Incheierea Se va realiza o actiune aplicativa. Copiii sunt Demonstratia Aprecieri
activitatii invatati sa spele bine marul pe care apoi il vor generale asupra
manca. Se va insista asupra regulilor de Conversatia modului de
consumare corecta a fructelor. Frontal desfasurare a
Mere activitatii

S-ar putea să vă placă și