Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data :
Clasa : a-VII-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Profesor : RAMONA MANCU
Obiectul: Biologie-Anatomie
Unitatea de nvaare: Funciile organismului uman, baza lor anatomic i noiuni elementare de
igien
Tema : Igiena urechii
Competene specifice:
Stabilirea relaiilor ntre funciile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman si
influena factorilor de mediu (1.2)
Prezentarea informaiilor folosind diverse metode de comunicare (4.2)
Utilizarea corect a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare.
(4.1)
Obiective operationale:

O1. Sa identifice factorii de risc si actiunea lor asupra urechii;


O2. Sa explice efectul lor asupra urechii;
O3. Sa argumenteze importanta pastrarii regulilor de igiena a urechii.

Tipul lectiei: dobandirea de noi cunostinte

Demersul didactic:
a)Resurse materiale: post-it-uri, creioane colorate, plana cu ochiul categorii de factori de risc,
mulajul urechii, manual, reviste de igiena si sanatate.
b)Resurse procedurale: explicatia, conversatia euristica, observare independenta, dialogul,
metoda bulgarele de zapada
c) Forma de activitate: frontal, pe echipe
Locul desfasurarii lectiei: -Sala de clasa

Bibliografie :
1. Mihaela Marcu Lapadat, Florica Macovei, Floarea Dobran - Biologie. Manual pentru clasa
a VII a, Editura Teora , Bucuresti 1999;
2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baa a organizarii procesului de predare-
invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007;
3.Cezar Th. Niculescu si colab- Compendiu de anatomie si fiziologie a omului, Editura
Corint, 2007;
4.Viorel Lazar . Metode utilizate in predarea biologiei, Editura Arvens, 2009
Desfasurarea lectiei

ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR


LECTIEI

1.Moment -Noteaza in catalog elevii absenti si - Isi pregatesc cartile si caietele.


organizatoric. verifica daca sunt conditii optime pentru
desfasurarea arei;
-Pregateste materialul didacticnecesar
pentru desfasurarea lectiei.
2.Verificarea -Prin chestionare orala: -Elevii se gandesc si raspund
cunostintelor intrebarilor profesorului
-Care sunt cele trei parti componente ale -Cele trei parti ale urechii sunt:
urechii? urechea externa, urechea medie si
urechea interna.
- Care sunt functiile pe care le - Urechea indeplineste doua
indeplineste urechea? functii: de auz si echilibru.

- La nivelul carui segment sunt - Receptorii pentru auz si echilibru


localizati receptorii pentru auz si sunt localizati la nivelul urechii
echilibru? interne astfel: cei pentru auz se
gasesc in melmul membranos si
cei pentru echilibru in utricula si
sacula si la baza canalelor
semicirculare membranoase.
- Care sunt partile componente ale - Aceste parti componente sunt:
urechii ce fac posibila actiunea pavilionul urechii- canalul auditiv
stimulului ( undele sonore) asupra extern- timpanul- cele trei oscioare
receptorilor? articulate- perilimfa si endolimfa.

3.Captarea Adreseaza o intrebare: Ce s-ar intampla Se gansesc si raspund ca


atentiei pentru in cazul in care o componenta din acest transmiterea undelor sonore pana
lectia noua lant nu ar mai functiona corespunzator? la receptori ar fi ingreunata sau nu
Incurajeaza elevii sa emita ipoteze. ar mai fi posibila, in functie de cat
de grava este afectiunea.
4.Anuntarea temei Pornind de la parele emise de elevi, Noteaza in caiete titlul lectiei si
si obiectivelor orecizeaza ca in lectia de astazi se vor urmaresc obiectivele.
ocupa de factorii care afecteaza urechea
si consecintele lor.
Scrie pe tabla titlul lectiei si enunta
obiectivele pe care elevii trebuie sa le
cunoasca la terminarea lectiei.
5.Dirijarea Organizeaza lectia folosind metoda Urmaresc indicatiile profesorului
invatarii Bulgarelui de zapada . si noteaza pe fiecare post-it primit
Ca tema pentru acasa elvii au avut de cate o regula de igiena aurechii ce
pregatit un referat cu tema Igiena li se pare impportanta.
urechii.
Solicit elevilor ca, individual, sa scrie
fiecare 2 reguli de igiena in accord cu
tema noastra, pe care le considera foarte
importante, cte una pe cte un post-it.
Recomand sa evite formularile generale
( Sa respectam normele de igiena)

Organizez clasa n echipe de 4 5 Ocupa locul indicat de profesor si


persoane n jurul cte unei mese.Solicita citesc post-it-urile puse in milocul
elevilor sa puna post-it-urile completate mesei in vederea ierarhizariilor
n centrul mesei, s poat fi citite de toi dupa importanta stabilita de comun
membrii echipei, cu scopul ierarhizarii acord.
lor n ordinea importanei i stabilirea
de comun acord care snt cele mai Citesc regulile scrise de ei si de
importante 3 reguli. colegi si le ierarhizeaza, astfel
incat sa prezinte cele mai
importante 3 reguli.

Dupa munca in echipa si ierarhirea Aduc postiturile la catedra, citesc


facuta, solicit elevilor sa aduca la regulile scrise de colegii lor si
catedra cele trei optiuni ale lor si sa le
stabilesc cele mai importante patru
puna in mijlocul catedrai ca sa poata fi reguli pe care sa le respecte
citite de toti. intreaga clasa, astfel incat sa
pastram buna functionare a
Rog elevii sa le citeasca sis a discute componentelor urechii ce fac
astfel incat sa stabileasca de comun posibila pastrarea functiilor
acord care snt cele mai importante 4 acesteia.
reguli (5, dac nu putei cdea de acord
doar pe 4).

Cele 4(5) reguli finale sunt lipite pe un


desen ce reprezinta urechea .

6.Obtinerea Inventariaza principalele informatii si - raspund intrebarilor


performantei observatii, cerand elevilor sa dea - conversatie profesor-elev
elevilor raspunsuri rapide, clare, concrete.

7.Evaluarea Folosind metoda Eseu de 5 minute Realizeaza un eseu dupa indicatiile


performantei solicit elevilor sa-si exprime opinia primite.
despre activitatea de astazi si sugestii
pentru desfasurarea activitatilor
ulterioare.