Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data :
Clasa : a V-a
Propuntor:
Aria curricular:
Disciplina : Matematica
Unitatea de nvare: Operatii cu fractii zecimale
Numar ore:
Tema : Exercitii
Tipul leciei: consolidare
Competente generale:- identificarea unor date si relatii matematice si corelarea lor in functie de contextul in care au fost
definite;
- Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse in enunturi matematice;
-Utilizarea algoritmilor si a conceptelor matematica pentru caracterizarea locala sau grobala a unei
situatii concrete
- analiza si interpretarea caracteristicilor matermatica ale unei situatii problema

Cometente specifice:3.3 Alegerea formei de reprezentare a unui numr raional pozitiv i utilizarea de algoritmi pentru
optimizarea calculului cu fracii zecimale
3.4 Exprimarea, n rezolvarea sau compunerea unor probleme,
3.5 Interpretarea matematic a unor probleme practice prin utilizarea operaiilor cu fracii zecimale i a
ordinii efecturii operaiilor
Obiective operationale: la sfarsitul orei elevul va fi capabil sa:
O1: sa rezolve exercitii continand toate operatiile cunoscute;
O2:sa transpuna o problema intr-un exercitiu;
O3:sa compuna exercitii cu fracii zecimale.
Forme de organizare a activitii: frontal, individual, pe grupe

Resurse :
a) umane: elevii clasei, profesor
b) procedurale: conversaia, explicaia, problematizarea, exerciiul, jocul didactic, algoritmizarea, metode i tehnici creative,
munca Independent, lucrul n echip.
c) materiale: manual, caiete, creioane, fie de lucru, tabla, creta,
d) temporale: 50 min.
DESFURAREA LECIEI
Etapele leciei Comp Activiti de nvare Resurse Forme de Modaliti de
specifi Temporale Materiale Procedurale organizare evaluare
ce
Moment Asigurarea condiiilor optime pentru Caiete Conversaia Frontal
organizatoric desfurarea leciei. 1 min. Manual
Verificarea -n timp ce verific tema cantitativ, elevii Munca
temei 3.3 primesc o scurt munc independent: independent Aprecieri
3.4 rezolvati exercitiul 1punctul a) si b) de pe 4 Caietul Exerciiul Individual individuale i
fisa elevului Conversaia colective
-Verific tema calitativ i apoi munca
independent.
Captarea 3.3 -Realizeaz captarea ateniei verificarea 2 Fisa de Frontal Aprecieri
ateniei exercitiului rezolvat anterior lucru Conversaia individuale
Explicaia i colective

Anunarea -Se anun , pe scurt, scopul i obiectivele 1 Caietul Frontal


scopului i a urmrite n cadrul leciei. elevului Conversaia
obiectivelor -Se scrie pe tabl titlul leciei: Exercitii
operatii cu fractii zecimale
Dirijarea nvrii Se incepe rezolvarea exercitiilor de pe fisa Caietul Conversaia Frontal Aprecieri
(a consolidrii i 3.3 atat pe caiete cat si la tabla: elevului si Explicaia Individual individuale
sistematizrii 3.4 c)5 - 3,19= 1,81 tabla Exerciiul Pe grupe i colective
cunotinelor) 3.5 Problematizar Chestionarea
d)6 + 3,9 + 4,1 12,18=9,9+4,1 35 ea oral
12,18=14-12,18=1,82 Explicaia Interevaluri
Jocul didactic Aprecieri
individuale
Conexiunea 3.4 Primesc fie de munc independent n 5 Fie de Explicaia Fie de Prob scris
invers(feed- 3.5 care aplic operaiile cu fracii. munc Munca lucru
back) independe independent
nt Exerciiul
Aprecierile i Se fac aprecieri asupra modului cum 1 Frontal
tema pentru acas s-au prezentat elevii la ora de matematic.
Se d tema pentru acas: de terminat
Fisa de lucru

1.Rezolvati exercitiile: k) 3,16 : 6 + 0,12 =


a) 3,16 + 2.8 = l) =
b)5,3 - 4,79 =
c) 5 - 3,19 = m)
d)6 + 3,9 + 4,1 12,18 =
e) 4 3,178 + 0,028 + 1,15 =
n)
f) 5 0,3 0,18 =
o) =
g)0,18 25 3,65 =
p)
h) 5,6 + 4,3 2,8 =

i) 7 2,2 1,5 = q)
r) 0,2 + 1,5 =
j) 1,3 0,15 + 0,89 =

2. Bunica face dulceata de visine. Cata dulceata ii iese daca foloseste 2,5 Kg visine din care 0,257Kg sunt
samburi, 1,5 Kg zahar, 0,250 Kg coaja de lamaie ?
3. Inventeaza o problema asemanatoare cu cea de le punctual 2.