Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Botezatu Ana-Maria


Data: 29.10.2015
coala: coala Gimnazial George Clinescu Oneti
Clasa: a V-a A
Obiectul: limba i literatura romn
Subiectul: O furnic de Tudor Arghezi
Tipul leciei: de actualizare i de fixare a cunotinelor

COMPETENE GENERALE:

1. Formarea capacitii de a RECEPTA un mesaj oral/scris;


2. Formarea capacitii de a PRODUCE un mesaj oral/scris.

COMPETENE SPECIFICE:

1. Identificarea informaiilor eseniale dintr-un mesaj oral, n scopul nelegerii sensului global al acestuia;
2. Identificarea secvenelor de dialog, de naraiune i de descriere dintr-un mesaj oral, n scopul nelegerii modului de structurare a
acestora;
3. Sesizarea unitilor lexicale necunoscute n fluxul vorbirii, n scopul clarificrii acestora;
4. Sesizarea corectitudinii/ incorectitudinii gramaticale a unui enun i/ sau a formelor lexical;
5. Aplicarea principiilor ascultrii active n manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;
OBIECTIVE OPERAIONALE:

A. COGNITIVE:

C1 s recunoasc titlul textului pe baza imaginii prezentate;


C2 s identifice mesajul textului;
C3 - s expun informatii despre autorul poeziei , curioziti despre viaa furnicilor;
C4 s citeasc corect, contient, fluent i expresiv texul O furnic, de Tudor Arghezi;
C5 s identifice sensul unor cuvinte necunoscute cu ajutorul dicionarului;
C6 s construiasc enunuri i texte, folosind cuvinte/ expresii cu acela i nteles/ sensuri diferite din textul liric studiat.

B. AFECTIVE:
A1: - s participe cu interes la lecie;

C. MOTRICE:

M1: - s scrie lizibil i corect;


M2: - s utilizeze corect semnele ortografice i de punctuaie.

Strategie didactic: inductiv


Metode de predare: explicaia, conversaia, demonstraia (scheme), exerciiul, expunerea
Metode de evaluare: observarea curent/sistemic, chestionarea oral
Mijloace utilizate: caietele elevilor, manualul, auxiliarul, tabl, cret
Forme de organizare a activitii: frontal, individual
Resurse:
umane: o clas format din 25 de elevi;
pedagogice: Alexandru Crian, Sofia Dobra, Florentina Smihian, Limba romn: Manual pntru clasa a V-a, Bucureti,
Editura Humanitas, 2000; Curriculum Naional programa pentru clasele V-VIII, 2009; Gramatica fie de lucru, clasa a V-
a, Editura Paralela 45, Piteti, 2015;
temporale: durata leciei este de 50 de minute.
Sinteza proiectului didactic

O S I E

Obiective: Sarcini didactice: Instrumentar: Evaluare:

O.C.I.: s identifice S.O.C.I.- identificai - tehnici inductive


mesajul textului mesajul textului i deductive
Chestionare
O.C.II.: s expun S.O.C.II.- expunei informatii - demonstraia oral
informatii despre autorul despre autorul poeziei ,
- explicaia Fie de lucru
poeziei , curioziti curioziti despre viaa
despre viaa furnicilor furnicilor - exerciiul
Observare

O.C.III.: s construiasc S.O.C.III.- construii - conversaia curent


enunuri i texte, folosind enunuri i texte, folosind
euristic
cuvinte/ expresii cu cuvinte/ expresii cu acelai
acelai nteles/ sensuri nteles/ sensuri diferite din - observaia
diferite din textul liric textul liric studiat
- problematizarea
studiat

AXA LECIEI
C E A P D O F E R T

1 2 3 4 15 8 3 10 1 3

OA OC1 OC1 OC3 OC3 OC1 OC OA OC1 OC3

OC3 OC2 OC2 OA OC1 OC3

OC3 OM OA

OA OM
SCENARIUL DIDACTIC

Metode
Nr. Ob. Etapele Forme de
i
Activiti de nvare organizare a Evaluare
crt. op. Leciei procede
activitii
e

Captarea
ateniei
Activitate Chestiona
1. Prezint o ghicitoare.
1 frontal re oral

Momentul anterior va permite nceperea


Enunarea orei de limb i literatur romn ntr-o atmosfer
obiectivelor Expuner
plcut. Profesorul anun titlul leciei care va fi
Activitate
2. scris pe tabl i pe caiete. Dup aceasta, ea
2 frontal
profesorul anun obiectivele leciei.

Actualizarea
Propuntorul verific tema pentru acas,
cunotinelor Activitate
OC fcndu-se aprecieri sau observaii, dup caz. Chestiona
3. frontal+individ
1 3 Acesta are rolul de a verifica dac elevii i-au re oral
ual
nsuit noiunile nvate anterior.
Prezentarea

OC1 coninutului
Propuntorul va detalia obiectivele i va Activitate Expunere
4.
4 comunica planul de lucru. frontal a

Profesorul va spune elevilor date biografice Conversa


despre Tudor Arghezi (anexa 2). ia
catihetic
mpreun, pe baza imaginii din manual vom
realiza lectura acesteia. Exerciiul

Dirijarea Observare
n continuare, profesorul, le cere copiilor s rspund la cteva Demonstr
OC1 a curent
nvrii cerinte din Harta poeziei, (Anexa 3), pe care o vom completa.
aia
Activitate
15 Chestionar
5. Unde, cnd se petrece aciunea i cine particip la frontal+individ
OC2 aciunea poeziei? e oral
ual
Care este autorul i titlul poeziei?
Fie de
OC3
Solicit copiilor s spun cteva informatii i curiozitti despre lucru
viaa unui muuroi de furnici.

Se va citi poezia i se vor scoate cuvintele necunoscute.

6. OC1 Obinerea Elevi vor trebui s realizeze o compara ie ntre informa iile Exerciiul Fie de
acumulate pe baza lecturii imaginii i ntre lectura textului.
OC2 performanei lucru
OC3

8
Observare
Demonstraia
a curent

Feedbackul Pentru consolidarea noiunilor nvate, elevii vor


OC1
OC2 3 rspunde ntrebrilor formulate de ctre profesor.
7.

OC3

OC1
Activitate
OC2 Evaluarea frontal Evaluare
8. Evaluarea se realizeaz pe parcurusul ntregii ore.
OC3 10 Activitate oral

individual

Retenia
Se recapituleaz informaiile acumulate pe
9. 1
parcursul acestei ore.

10. Transferul Tem: de scos expresiile frumoase din poezia


studiat.
3
Anexa 1:
Ghicitoare - Mic, dar voinic,
In spate ridic
Sacul cu povar,
S-l duc la moar.
(Furnica)

FISA DE SCRIITOR - Anexa 2


TUDOR ARGHEZI
(1880 1967 )
Tudor Arghezi (1880-1967) este unul dintre cei mai mari poei din secolul nostru. A scris, de asemenea, proz
i literatur pntru copii. Printre volumele sale se numr: Cuvinte potrivite, Flori de mucigai, Cartea cu jucrii,
Crticica de sear, Povestirile boabei i ale frmei.

S-a nscut la Bucureti, la 23 mai 1880, numele su adevrat fiind Ion N. Theodorescu. Pseudonimul Arghezi
provine, dup cum mrturisete nsui poetul, de la numele vechi al Argeului , Argesis.

La vrsta de 16 ani public n revista lui Al. Macedonski, Liga ortodox, poezia Tatlui meu sub pseudonimul
Ion Theo.

Primul su volum de poezii apare foarte trziu, n 1927, la vrsta de 47 de ani, avnd un titlu sugestiv
Cuvinte potrivite, dup care public i alte volume de versuri, romane i numeroase articole. Se stinge din via la
14 iulie 1967 i este nmormntat n grdina casei sale de la Mrior.

n operele sale, scriitorul imagineaz un univers, recreeaz o lume. De aceea, literatura nu se confund
niciodat cu realitatea, fiind un produs al fanteziei creatoare a scriitorului.

Poezia O furnic face parte din volumul Versuri de sear.


Recomandri de lectur:
o Din volumul Prisaca: Fetica, Tlharul pedepsit;
o Din volumul Cartea cu jucrii: Cheile, Furnicile, Jucriile;
o Alte volume de poezii: Cuvinte potrivite, Frunze, Cadene.
Anexa 3

HARTA POEZIEI

Autorul Numrul
strofelor
.
Locul aciunii
... ,,
Mesajul .........

textului ... Timpul actiunii
Personajele
acestei
poezii
Scrie cuvinte cu sens sunt:
asemntor pentru:
.........................
Infipt =
..............
crac =
..
merinde =
fptur =

mhnit =

a nvli =