Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Botezatu Ana-Maria


Data: 05.11.2015
coala: coala Gimnazial George Clinescu Oneti
Clasa: a V-a A
Obiectul: limba i literatura romn
Subiectul: Versul, strofa, rima text suport: Sfrit de toamn de Vasile Alecsandri
Tipul leciei: de actualizare i de fixare a cunotinelor

COMPETENE GENERALE:

1. Formarea capacitii de a RECEPTA un mesaj oral/scris;


2. Formarea capacitii de a PRODUCE un mesaj oral/scris.

COMPETENE SPECIFICE:

1. Identificarea informaiilor eseniale dintr-un mesaj oral, n scopul nelegerii sensului global al acestuia;
2. Identificarea secvenelor de dialog, de naraiune i de descriere dintr-un mesaj oral, n scopul nelegerii modului de structurare a
acestora;
3. Sesizarea unitilor lexicale necunoscute n fluxul vorbirii, n scopul clarificrii acestora;
4. Sesizarea corectitudinii/ incorectitudinii gramaticale a unui enun i/ sau a formelor lexical;
5. Aplicarea principiilor ascultrii active n manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;
OBIECTIVE OPERAIONALE:

A. COGNITIVE:

C1 s recunoasc titlul textului pe baza imaginii prezentate;


C2 s identifice mesajul textului;
C3 - s expun informatii despre autorul poeziei;
C4 s citeasc corect, contient, fluent i expresiv texul Sfrit de toamn, de Vasile Alecsandri;
C5 s identifice sensul unor cuvinte necunoscute cu ajutorul dicionarului;
C6 s construiasc enunuri i texte, folosind cuvinte/ expresii cu acela i nteles/ sensuri diferite din textul liric studiat.
C7 s identifice numrul strofelor i al versurilor din textul-suport;
C8 s recunoasc rima din textul suport.

B. AFECTIVE:
A1: - s participe cu interes la lecie;

C. MOTRICE:

M1: - s scrie lizibil i corect;


M2: - s utilizeze corect semnele ortografice i de punctuaie.

Strategie didactic: inductiv


Metode de predare: explicaia, conversaia, demonstraia (scheme), exerciiul, expunerea
Metode de evaluare: observarea curent/sistemic, chestionarea oral
Mijloace utilizate: caietele elevilor, manualul, auxiliarul, tabl, cret
Forme de organizare a activitii: frontal, individual
Resurse:
umane: o clas format din 25 de elevi;
pedagogice: Alexandru Crian, Sofia Dobra, Florentina Smihian, Limba romn: Manual pntru clasa a V-a, Bucureti,
Editura Humanitas, 2000; Curriculum Naional programa pentru clasele V-VIII, 2009; Gramatica fie de lucru, clasa a V-
a, Editura Paralela 45, Piteti, 2015;
temporale: durata leciei este de 50 de minute.
Sinteza proiectului didactic

O S I E

Obiective: Sarcini didactice: Instrumentar: Evaluare:

O.C.I.: s identifice S.O.C.I.- identificai - tehnici inductive


mesajul textului mesajul textului i deductive
Chestionare
O.C.II.: s expun S.O.C.II.- expunei informatii - demonstraia oral
informatii despre autorul despre autorul poeziei ,
- explicaia Fie de lucru
poeziei , curioziti curioziti despre viaa
despre viaa furnicilor furnicilor - exerciiul
Observare

O.C.III.: s construiasc S.O.C.III.- construii - conversaia curent


enunuri i texte, folosind enunuri i texte, folosind
euristic
cuvinte/ expresii cu cuvinte/ expresii cu acelai
acelai nteles/ sensuri nteles/ sensuri diferite din - observaia
diferite din textul liric textul liric studiat
- problematizarea
studiat
AXA LECIEI

C E A P D O F E R T

1 2 3 4 15 8 3 10 1 3

OA OC1 OC1 OC3 OC3 OC1 OC OA OC1 OC3

OC3 OC2 OC2 OA OC1 OC3

OC3 OM OA

OA OM
SCENARIUL DIDACTIC

Metode
Nr. Ob. Etapele Forme de
i
Activiti de nvare organizare a Evaluare
crt. op. Leciei procede
activitii
e

Captarea
ateniei Profesorul va cere elevilor s realizeze o
Activitate Chestiona
1. scurt compunere n care s descrie un
1 frontal re oral
sfrit de toamn.

Momentul anterior va permite nceperea


Enunarea orei de limb i literatur romn ntr-o atmosfer
obiectivelor Expuner
plcut. Profesorul anun titlul leciei care va fi
Activitate
2. scris pe tabl i pe caiete. Dup aceasta, ea
2 frontal
profesorul anun obiectivele leciei.

Actualizarea
Propuntorul verific tema pentru acas,
cunotinelor Activitate
OC fcndu-se aprecieri sau observaii, dup caz. Chestiona
3. frontal+individ
1 3 Acesta are rolul de a verifica dac elevii i-au re oral
ual
nsuit noiunile nvate anterior.
Prezentarea

OC1 coninutului
Propuntorul va detalia obiectivele i va Activitate Expunere
4.
4 comunica planul de lucru. frontal a

Se va citi poezia i se va discuta fiecare strof. Conversa


Dirijarea Observare
OC1 ia
nvrii Elevii vor identifica i motiva starea sufleteasc a autorului. a curent
catihetic
Se va discuta relaia titlu-oper. Activitate
15 Chestionar
5. frontal+individ Exerciiul
Se va realiza harta poeziei (anexa 2). e oral
OC2 ual
Elevii vor transcrie imaginile vizuale i auditive din textul Demonstr
analizat, de asemenea se va alctui cmpul lexical al toamnei. Fie de
OC3
aia
lucru
Profesorul va explica i defini termenii de: vers, strof, rim.

OC1
OC2 Obinerea
Fie de
OC3 performanei
Exerciiul lucru
6. Se va completa fia de lucru (anexa 1).
8
Demonstraia Observare
a curent

7. OC1 Feedbackul Elevii vor rspunde ntrebrilor adresat de profesor.


OC2
3
OC3

Activitate
OC1
Evaluarea frontal Evaluare
8. OC2 Evaluarea se realizeaz pe parcurusul ntregii ore.
10 Activitate oral
OC3
individual
Retenia
Se recapituleaz informaiile acumulate pe
9. 1
parcursul acestei ore.

Transferul

10. 3 Tem: exerciiile 5, 6, 7, 8/ fia de lucru.

Anexa 1
FI DE LUCRU
1. Notai semnele sfritului de toamn desprinse din textul poeziei:
2. Identificai i transcriei imaginile vizuale i auditive din poezie, folosind urmtorul
model :
imagini vizuale : imagini auditive :

cocostrci i rndunele(...)/Prasit-au a lor cuiburi vntul uier

____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
___________________________________________

3. Poezia Sfrit de toamn de Vasile Alecsandri surprinde dup cum sugereaz i


titlul- transformrile pe care le sufer natura n acest anotimp.Scriei elementele
cadrului natural aparinnd att spaiului terestru ct i celui cosmic.
Elemente ale spaiului terestru Elemente ale spaiului cosmic
cmpia soarele

4. Gsii cinci verbe din text i precizai timpul i persoana acestora:


_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
________

5. Ce semnificaie are titlul acestei poezii?


_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________

6. Subliniai semnele sfritului de toamn desprinse din textul poeziei!


plantele se ofilesc, animalele sunt nelinitite, boii rag, vulpea e trist, frunzele
cad, plou, adie vntul, oamenii se ntristeaz, noaptea se mrete, cade bruma, pleac
psrile cltoare, bate vantul aspru, cmpia este vestejit,
lunca pare ruginit, floarea-soarelui este suprat, frunyele porumbului au nglbenit, se
apropie furtuna.

7. Asociai o imagine semnificativ fiecrei strofe din poezie i scriei cuvntul cheie .
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
.....................

............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
.....................

8. Colorai doar imaginile semnificative anotimpului toamna.


Anexaare
Poezia 2 -...............
Harta poeziei: strofe Autorul Fiecare stof are patru .........................
...........................................................................................

Titlul textului
................................................... ...................................

Identificai trei verbe de micare din text


Ex. au fugit
___________________________________________________________________________

Scriei semnificaia expresiilor:


u expresii frumoase din poezie au pribegit.......................
_______________________________________________________________________
btut de brum.................
cade pe gnduri.................
..........................................