Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 15.III.2013
OBIECTUL: GEOGRAFIE
CLASA: a X-a
PROFESOR: Ardeleanu Mariana
UNITATEA DE INVATAMANT: Liceul Particular Marin Coman Galai
TEMA LECTIEI: RESURSELE NATURALE
TIPUL LECTIEI: recapitularea si sistematizarea cunotinelor
COMPETENE GENERALE:
utilizarea adecvat a terminologiei i a limbajelor specifice pentru explicarea mediului
geografic
interpretarea corect a hrii
prelucrarea datelor statistice i interpretarea lor corect
localizarea, pe hart, a fenomenelor i proceselor geografice
sesizarea unei anumite succesiuni de procese naturale i antropice
raportarea elementelor semnificative din societate,tiin i tehnologie la mediul
nconjurtor ca ntreg i la sistemele sale componente
manifestarea interesului pentru problema utilizarii resurselor naturale in mod raional i
eficient.

COMPETENTE SPECIFICE:

R.1. Prezentarea aspectelor definitorii referitoare la resursele naturale, utiliznd corect i


coerent terminologia specific domeniului;
R.2. Interpretarea corect a hrii i graficelor referitoare la resursele naturale
R.3. Explicarea relaiilor observabile dintre tiine, tehnologie, populaie, resurse i
dezvoltare, prin analiza unor sisteme i structuri (teritoriale i funcionale) ;
R.4. Explicarea relaiilor observabile dintre sistemele naturale i umane (integrate) .

COMPETENTE DERIVATE:
C1.-elevii definesc resursele naturale
C2.-elevii clasific resursele naturale dup criteriile: repartiiei geografice, modul de utiliyare
economica i durabilitatea exploatrii
C3. -elevii sesizeaz succesiunea ntre resursele naturale, modul de valorificare, produsele
obinute, durabilitatea exploatrii i impactul exploatrii lor asupra mediului nconjurtor pentru
cel puin trei resurse naturale
C4.-elevii identific, pe harta lumii, cel puin 5 zonele cu potenial sau rezerve importante de
resurse naturale
C5.- elevii identific, pe harta Romniei, cel puin 3 zonele cu potenial sau rezerve importante
de resurse naturale
C6.-elevii identific, pe harta mut a lumii, primele 5 statele cu cele mai mari producii de
resurse naturale,pe baza fiei de lucru.
C7. -elevii efectueaz sarcina de lucru, pe baza fiei individuale, n timpul acordat.

STRATEGII DIDACTICE: expunerea, conversaia euristic, lucrul cu harta, activitatea pe


grupe, metoda ciorchinelui, puzzle geografic,interpretarea hrilor i a diagramelor legate de
resursele naturale,aritmogrif geografic.

MIJLOACE DE NVMNT: harta lumii, atlase geografice,videoproiector , flipchart,fie


de lucru.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: -manuale alternative pentru clasa a X-a.

SCENARIUL LECIEI

1. Moment organizatoric : notarea absenelor, verificarea materialului didactic


2. Pregtirea aperceptiv: pentru a destinde atmosfera , profesoara propune un exerciiu de
spargere a gheii: pronun numele unei geosfere i elevul numit va
spune numele unei resurse ce poate fi exploatat din acel nveli, apoi
elevul numit pronun numele unui coleg i spune numele unei geosfere
urmnd ca acel coleg numit s pronune numele unei resurse naturale...
exerciiul continu pn cnd profesoara oprete jocul.

3. Recapitularea cunotinelor :
Stimularea motivaiei prin prezentarea decupajului din realitate i conversaia
euristic:
Elevii sunt mprii pe trei grupe, pentru a lucra mpreun. Metoda aleas atrage dup
sine cerina pentru educarea elevilor n vederea coordonrii noiunilor individuale cu cele ale
grupului, ale colaborrii, formarea unei conduite individuale care s graviteze spre colectivitate.
Aceast metod ntrete deprinderile de colaboare i dezvoltarea spiritului colectiv.
Profesoara anun elevii c vor lucra pe grupe i va trebui s respecte anumite reguli:
- fiecare grup s-i aleag un nume legat de tema leciei
-fiecare grup s i aleag un lider care s prezinte bine rezultatul final obinut dup rezolvarea
sarcinii de lucru
-s colaboreze ntre ei i s lucreze eficient i n linite
-s-i organizeze informaiile pe foaie n colaborare cu ceilali, innd cont de prerea fiecrui
coleg (dac aceasta este corect)
-s se ncadreze n timpul acordat sarcinii de lucru
-s-i asculte cu atenie i ceilali colegi i s-i evalueze, eventual s-i corecteze cnd este cazul

C1.- elevii definesc resursele naturale

Profesoara cere elevilor s defineasc resursele naturale i s precizeze care este


importana lor pentru societate.

C2.-elevii clasific resursele naturale dup mai multe criterii

Profesoara propune elevilor s realizeze o clasificare a resurselor naturale dup trei


criterii, folosind metoda ciorchinelui:
- prima grup va clasifica resursele naturale dup criteriul repartiiei spaiale (geografice)
- a doua grup va clasifica resursele naturale dup criteriul durabilitii i particularitilor de
refacere
- a treia grup va clasifica resursele naturale dup modul de utilizare economic.
Fiecare grup va primi cte o foaie de flipchart i cte un plic n care sunt cartonaele cu
ajutorul crora elevii vor realiza un ciorchine care s repreyinte clasificarea resurselor dup
criteriul dat.
Timpul acordat sarcinii de lucru este de 3 minute, dup care liderul grupei va prezenta
rezultatul final.

C3.-elevii sesizeaz o anumit succesiune ntre resursele naturale, modul de valorificare,


produsele obinute, durabilitatea exploatrii i impactul exploatarii lor asupra mediului
nconjurtor

Profesoara le d ca sarcin de lucru elevilor s rezolve un puzzle, fiecare pies de puzzle


coninnd cte o informaie , o imagine, o hart, o noiune astfel nct s rezulte, n final,
caracteristici legate de o resurs natural, inndu-se cont de urmtoarele aspecte:
- geosfera din care se exploateaz- numele resursei (imaginea)- modul de utilizare economic-
produse obinute- localizarea n lume-localizarea n Romnia-durabilitatea exploatrii -impactul
asupra mediului nconjurtor.
n final, fiecare grup va gsi 3 resurse naturale astfel:
- prima grup va descoperi caracteristici legate de energia apelor curgtoare, pduri i crbuni;
- a doua grup descoperi caracteristici legate de energia eoliana, aur i energia mareelor;
- a treia grup descoperi caracteristici legate de energia solar, petrol i minereuri de fier.
Timpul acordat sarcinii de lucru este de 5 minute, dup care liderul grupei va prezenta
rezultatul final.

C4.- elevii compar, dup anumite criterii, diferite resurse naturale

Folosind Diagrama Venn, profesoara d ca sarcina de lucru elevilor s compare cte


dou resurse naturale innd cont de urmtoarele aspecte:
-localizare / potenial de utilizare
-factori care influeneaz utilizarea lor
-modul de utilizare economic i produsele obinute
-avantaje / dezavantaje
-ri cu potenial / producii nsemnate
-durabilitatea exploatrii
-impactul asupra mediului nconjurtor

n final, fiecare grup va completa cte o Diagram Venn astfel:


-prima grup va compara energia solar cu energia eolian
-a doua grup va compara petrolul cu crbunii
-a treia grup va compara energia mareelor cu energia apelor curgtoare
Timpul acordat sarcinii de lucru este de 5 minute, dup care liderul grupei va prezenta
rezultatul final.

C5.-elevii localizeaz, pe hri, resursele naturale de pe teritoriul Romaniei i din lume

Fiecare grup i va desemna cte 2 reprezentani care s localizeze, att pe harta lumii,
ct i pe harta Romniei, zone cu exploatri importante de resurse naturale.
Elevii vor lipi, pe harta lumii, bulinue colorate pentru:
- cele mai importante zone cu potenial de folosire a energiei mareelor
- cele mai importante exploatri de petrol (offshore)
- fluvii cu potenial hidroenergetic
- cele mai importante exploatri de crbuni
- cele mai importante zone forestiere din lume i din Romnia

C6.-elevii identific, pe harta mut a lumii, statele cu cele mai mari producii de resurse
naturale

Pentru a completa cunotinele legate de resursele naturale, profesoara d ca sarcin de


lucru elevilor s localizeze, pe hart mut a lumii, rile cu cele mai mari producii de cupru,
uraniu i platina , folosind datele statistice din tabel.
Elevii vor haura, pe hrile mute, primele 5 state mari productoare de cupru, uraniu i
platin. Fiecare grup va primi cte un tabel cu date statistice pentru una dintre resursele
menionate i cte o hart mut.

La finalul orei, profesoara i provoac pe elevi la o discuie legat de resursele ce pot fi


utilizate n judeul Galai. Elevii vor enumera resursele cu potenial de folosire n judeul nostru:
energia solar, energie eolian ,resursele biosferei (plante, animale, lemnul pdurilor, puni un
foarte valoroase calitativ), petele din Dunre, rurile i blile judeului, apa (pentru consumul
populaiei, irigaii sau n industrie).

FEED BACK-UL (2-3 min)


La cererea profesoarei, elevii vor preciza, concluziile de la sfritul orei:
- 3 aspecte negative ale utilizrii uraniului
- 2 resurse care vor fi utilizate n viitor la scar larg
- 1 resurs pe care o consideri cea mai important

APRECIEREA LECIEI I NOTAREA


Se fac aprecieri, de ctre profesor, vizavi de participarea la lecie a elevilor i se justific
notele acordate. Se anun temele viitoare. 2 3 min.
SARCINA DE LUCRU

Comparai, folosind Diagrama Venn, cele dou resurse


naturale innd cont de urmtoarele aspecte:

-localizare / potenial de utilizare

-factori care influeneaz utilizarea lor

-modul de utilizare economic i produsele obinute

-avantaje / dezavantaje

-ri cu potenial / producii nsemnate

-durabilitatea exploatrii

-impactul asupra mediului nconjurtor


ARITMOGRIF GEOGRAFIC

ORIZONTAL:

1.Statul cu cele mai mari producii de petrol


2.Statul european care obine 100% energie electric din valorificarea energiei apelor curgtoare
3.Statul cu cele mai mari mari suprafee forestiere din Europa
4.Statul cu cele mai mari producii de energie electric obinut prin valorificarea energiei
eoliene
5.Statul care a construit prima centrala mareemotric.
6.Continentul cu cel mai mare procent de mpdurire
7. Statul cu cele mai mari producii de crbuni

VERTICAL:
Form natural de materie sau energie oferit omului de mediul natural, ce poate fi exploatat
din interiorul sau de la suprafaa scoarei terestre.
PLAN DE RECAPITULARE

CAPITOLUL RESURSELE NATURALE

1.DEFINIIA I IMPORTANA RESURSELOR NATURALE PENTRU ECONOMIE


2. CLASIFICAREA RESURSELOR NATURALE dup :
-criteriul repartiiei spaiale
-modul de utilizare economic
-locul expoatrii (posibilitatea de transport)
-durabilitatea exploatrii (particularitile de regenerarea).
3. RESURSELE EXTRAATMOSFERICE energia solar
4. RESURSELE ATMOSFERICE: -energia eolian
- gazele atmosferei
5. RESURSELE LITOSFEREI:
a.Resursele energetice: - combustibilii fosili crbuni
- petrol
- gaze naturale
- isturi bituminoase
-energia geotermal
- substanele radioactive
b.Resurse de materii prime : - minerale
- minereuri feroase
- minereuri neferoase
- roci de construcie
c. Resurse alimentare: - sare
- plante i animale

6. RESURSELE HIDROSFEREI:
- energia apelor curgatoare
- energia apelor oceanice: - energia mareelor
- energia curenilor oceanici
- energia valurilor
- diferena de temperatur dintre straturile de ap din zona
intertropical
-resursele minerale
-resursele biotice: - peti
- alge marine
- crustacee i molute
7. RESURSELE BIOSFEREI: - pduri
- puni
- plante i animale (terestre i acvatice).

* Pentru fiecare dintre aceste resurse se va avea n vedere:


- zonele cu potenial de exploatare
- modul de utilizare economic
- produse rezultate
- localizarea pe Glob i n Romnia
- durabilitatea exploatrii (particularitile de regenerare)
- avantajele i dezavantajele
- impactul asupra mediului

S-ar putea să vă placă și