Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

-Activitate integrata-

SCOALA GIMNAZIALA NR.15


EDUCATOARE:NITICA MIHAELA
DATA: 25.11.2014
Grupa:Mare
Tema anuala: CINE SUNT/SUNTEM?
TEMA PROIECTULUI: ,,Acesta-s eu!
TEMA SAPTAMANALA:,,Noi suntem romani!
Scopul activitatii: -Dezvoltarea capacitatii de a recunoaste,
denumi si descrire elemente, componente ale insemnelor
nationale: forma, culoare, marime.
Formarea unor deprinderi de lucru specific picturii.
Activitati de invatare: Activitate integrata (DLC+DEC)
Activitati pe domenii experientiale:
*Domeniul Limba si Comunicare (DLC): Tricolorul, de Irimie
Straut-memorizare.
*Domeniul Estetic Creativ (DEC): Tricolorul-pictura.
Obiective operationale:
-sa recite corect logic, expresiv, respectand intonatia, accentul,
pauza,
ritmul, tonul si nuantarea vocii in timpul recitarii poeziei;
-sa memoreze poezia ;
-sa-si insuseasca noile cuvinte si expresii din textul poeziei:
patria strabuna, steag, cununa;
-sa picteze steagul in culorile potrivite;
-sa utilizeze tehnici si instrumente adecvate;
-sa pastreze pozitia corpului in timpul lucrului.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, expunerea,
demonstratia,
exercitiul, observatia, Turul galeriei.
Mijloace didactice: steag, foi Xerox, pensule, acuarele,
recipiente cu apa, recompense.
Durata: 60 minute
Bibliografie:
1.Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani)-2008;
2.Lolica Tataru, Mihaela Gadaleanu, Livia Pojar, Mihaela
Cosma-Activitatile integrate-Intrebari si raspunsuri, Editura Casei
Corpului Didactic Cluj 2009;
3.Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga-
Metode interactive de grup Ghid metodic, Ed.Advers 2002.
SCENARIUL ZILEI
Dupa intalnirea de dimineata care a cuprins urmatoarele
momente:
1.Salutul- Buna dimineata tricolorilor!
2.Impartasirea cu ceilalti: Sunteti tricolori pentru ca o sa va
spun o legenda a tricolorului din care vom deduce numele vostru
de astazi.
3.Activitatea de grup: Pe rand copiii vor spune ce flutura in
vant la Palatul Cotroceni .
4.Noutatea zilei: Copii, pentru a descoperi ce insemn al tarii
ne poarta peste mari si tari, vom invata poezia Tricolorul, de
Irimie Straut pe care il vom si picta.
5.Tranzitie: De-a soldatii, Cursa steguletelor
Noi usor alergam
In semicerc ne asezam
Si in liniste asteptam
Poezia sa o invatam

DLC:Tricolorul, de Irimie Straut-memorizare


Reactualizarea cunostintelor: se poarta o discutie cu privire
la importanta steagului.
Copiii sunt familiarizati cu continutul poeziei, se recita model de
catre educatoare de 1, 2 ori.
Se trece la invatarea poeziei de catre copii folosindu-se
procedeul invatarii pe strofe.
La sfarsit ,se imparte grupa in doua echipe: baieti si fetite. Se
recita poezia pe grupe si apoi cu grupa intreaga. Vor fi facute
aprecieri verbale asupra gradului de insusire a poeziei de catre
copii.

Tranzitie: Frumoasa-i tara mea-cantec


DEC: copiii vor picta Tricolorul
In incheiere se fac aprecieri generale asupra desfasurarii
activitatii, se impart recompense.

EVENIMEN CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUAREA


TE DIDACTICE (instrumente
DIDACTICE si indicatori)
Moment Se creeaza
organizat conditiile
psihopedagogic
oric
e necesare
desfasurarii
activitatii in
bune conditii:
aerisirea salii de
grupa,aranjarea
scaunelelor in
semicerc
Captarea Educatoarea va prezenta Explicatia Orala
atentiei copiilor un steag cat si Frontala
culorile din care este
format,cat si importanta
acestuia
Anuntare Astazi ca drept respect Expunerea Observarea
a temei si pentru acest insemn al tarii comportament
noastre vom invata poezia ului
a
Tricolorul de Irimie Straut
obiectivel
or
Prezentar Se trece la activitatea de
ea (invatare)- memorizare
respectandu-se
continutu
urmatoarele etape:
lui si Reactualizarea
dirijarea cunostintelor: Conversatia
invatarii Se poarta o discutie la Observarea
importanta tricolorului,cat comportament
si culorile care-l compun. Explicatia ului
Sunt familiarizati cu
continutul poeziei, se recita
model de catre educatoare Demonstratia
de 1-2 ori.
Se trece la invatarea Exercitiul
poeziei impreuna cu
copiii,folosindu-se
procedeul invatarii pe
strofe. Se repeata cu
fiecare copil individual. La
sfarsit se imparte grupa in
doua echipe:baieti si fetite: Evaluare orala
se recita poezia pe grupe si
apoi cu grupa intreaga.
Vor fi facute aprecieri
verbale asupra gradului de
insusire a poeziei de catre
copii.
Obtinerea Prin tranzitiaFrumoasa-I
performa tara meacopiii sunt dirijati
spre masute unde vor
ntei
desfasura activitatea
artistic-plasticaTricolorul-
pictura
Se vor parcurge etapele de
mai jos cu ajutorul
intrebarilor,explicatiei si
demonstratiei.
-intuirea materialului
didactic
-Explicarea si demonstrarea
modului de lucru (realizate
concomitent de catre
educatoare).
Vor evidentia modul de
utilizare a materialelor de
lucru date ,acuratetea
lucrarii.
-Incalzirea muschilor
mici ai mainii conform
miscarilor sugerate de
poezia recitata in ritm lent
de educatoare:
Ne jucam,ne jucam
Cu degetele noi ne jucam
Cand degetele au oboist
Palmele au si sosit.

Ne jucam,ne jucam
Cu palmele noi ne jucam
Cand palmele au oboist
Pumnisorii au si sosit.

Ne jucam,ne jucam
Cu pumnisorii noi ne jucam
Cand pumnisorii au oboist
Coatele au si sosit.

Ne juvam,ne jucam
Cu coatele noi ne jucam
Demonstratia Aprecieri
Cand coatele au oboist
Exercitiul positive
Ochisorii au si adormit.
privind
comportament
Buna dimineata!
ul copiilor
A rasarit soarele

Executarea temei de catre


copii- individual respectand
indicatiile educatoarei
utilizand corect materialele
abordand original tema: voi
ajuta copiii care solicita
sprijin.
-atentionarea pastrarii
ordinei si disciplinei.

Evaluarea Se realizeaza o Conversatia Evaluarea


performa miniexpozitie cu lucrari ale orala
copiilor si se analizeaza
ntei
- Corectitudinea
executiei
- Originalitatea
- Acuratetea
- Finalizarea lucrarii
Copiii trec in sir ,pe rand Turul galeriei
prin fata lucrarilor si Analiza
lipesc cate o bulina rosie produselor
langa lucrarea preferata, activitatii
explicand alegerea
facuta.
Incheiere Se vor face aprecieri asupra Conversatia
a activitatii si se vor imparti
recompense
activitatii

S-ar putea să vă placă și