Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

COALA GIMNAZIAL ,,DR. ILIE PAVEL, Rm. Srat


Data: 20. 03. 2017
Clasa: a VIII-a
Profesor: Necula Elena-Violeta
Disciplina: Limba i literatura romn
Subiectul leciei: Genul dramatic
Tipul leciei: Mixt
Durata: 50 minute

COMPETENE GENERALE, SOCIALE I CIVICE


1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de
comunicare dialogat i monologat
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse
4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte
de realizare, cu scopuri diverse

COMPETENE SPECIFICE: 1.1 nelegerea semnificaiei generale a mesajului oral, sesiznd progresia i coerena ideilor
exprimate
2.1 construirea unui discurs oral pe o tem dat
3.1 dovedirea nelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerine date
3.3 identificarea valorilor etice i culturale ntr-un text, exprimndui impresiile i preferinele
4.1 redactarea diverselor texte, adaptndu-le la situaia de comunicare concret

OBIECTIVE OPERAIONALE: La sfritul activittii, elevii vor fi capabili:


O1-s precizeze structura textului dramatic
O2-s identifice notaiile autorului
O3 -s formuleze rolul indicaiilor scenice
O4-s numeasc modurile de expunere specifice textului dramatic
O5-s defineasc genul dramatic
O6-s diferenieze un text dramatic de un text epic sau liric
VALORI I ATITUDINI:
Cultivarea interesului pentru lectur i a plcerii de a citi, a gustului estetic n domeniul literaturii
Stimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu diversele mesaje receptate
Cultivarea unei atitudini pozitive fa de limba romn i recunoaterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personal i
mbogirea orizontului cultural
Dezvoltarea interesului fa de comunicarea intercultural

STRATEGIA DIDACTIC:
a) metode i procedee: conversaia euristic, expunerea, explicaia, problematizarea, nvarea prin descoperire, ciorchinele
b) forme de organizare a activitii: activitatea frontal, activitatea individual, activitate n echip
c) mijloace de nvmnt: tabla, fia de lucru, manualul, calculatorul, videoproiectorul
d) forme de evaluare a activitii: observarea sistematic, evaluarea oral, evaluarea scris

RESURSE: capacitatea de nvare a elevilor

BIBLIOGRAFIE:
Program colar revizuit Limba i literatura romn clasele a V-a a VIII-a, 2009;
Limba i literatura romn manual pentru clasa a VIII-a, Corint, Bucureti, 2008;
Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Polirom, Iai, 1999;
Popescu, tefania, Gramarica practic a limbii romne, Tedit FZH, Bucureti, 2007
ACTIVITATEA DE NVARE
MOMENTELE DURATA METODE I EVALUARE
LECIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA PROCEDEE
ELEVULUI
-noteaz absenii -pregtesc materialele 1min conversaia
Moment organizatoric -verific dac elevii au pe banc necesare
materialele necesare desfurrii leciei.

Verificare temei i -verific tema pentru acas, fcnd - elevii urmresc 2min conversaia -evaluarea
actualizarea aprecieri asupra modului n care a fost verificarea temei i euristic oral
cunotinelor anterioare realizat corecteaz eventualele -observarea
greeli sistematic

-profesorul proiecteaz 3 texte literare: -citesc textul epic i textul


un text epic, un text liric i un text liric 8min problematizarea -apreciere
dramatic (Anexa 1) explicaia verbal
-cere elevilor s identifice trsturile ce -rezolv cerina
motiveaz ncadrarea primelor dou
Captarea ateniei texte la genurile nvate: genul epic i
genul liric
-atrage atenia asupra faptului c
fragmentul din Titanic-Vals are
caracteristici de form i de coninut
aparte, ce definesc genul dramatic
Anunarea temei noi i a -profesorul anun elevii c astzi se 2min expunerea
obiectivelor vor concentra asupra genului dramatic -sunt receptivi la anun
i vor descoperi elementele specifice
acestuia

-scrie titlul pe tabl ,,Genul dramatic -scriu titlul n caiete


-anun obiectivele leciei -sunt receptivi la explicaii
30min
-solicit elevilor citirea fragmentului -citesc fragmentul
din Titanic-Vals de Tudor Muatescu expunerea -observaia
sistematic

problematizarea
-puncteaz faptul c genul dramatic -noteaz n caiete explicaia
cuprinde operele literare destinate informaiile
reprezentrii scenice
-adreseaz ntrebri pentru ca elevii s -rspund ntrebrilor:
Dirijarea nvrii descopere trsturile textului dramatic: conversaia
Sunt precizate timpul i spaiul Timpul i spaiul aciunii euristic -apreciere
aciunii? sunt scrise la nceputul verbal
operei.
Care sunt personajele? Unde sunt -observ c numele
menionate numele lor? personajelor din Titanic
Vals sunt menionate ntr-o nvarea prin
list n deschiderea descoperire
textului -evaluarea
-adaug faptul c aciunea textului -noteaz n caiete rspunsurilor
dramatic este declanat de un conflict informaiile -observarea
puternic conflict exterior/conflict sistematic
interior
Ce observai n legtur cu structura Textul are o structur
textului dramatic? aparte. conversaia
-menioneaz c acest text este alctuit -noteaz n caiete euristic
din acte i scene/tablouri informaiile
-atrage atenia asupra faptului c textul -sunt receptivi explicaia
dramatic este construit dintr-o
succesiune de replici i c naintea
fiecrei replici este indicat numele
personajului care o rostete
Care sunt singurele intervenii ale -precizeaz c autorul apre nvarea prin
autorului n text? Cum sunt ele scrise? n text prin intermediul descoperire
-menioneaz c interveniile autorului unor notaii aezate ntre
n text se numesc indicaii scenice sau paranteze
didascalii, acestea fiind scrise ntre -noteaz n caiete
paranteze informaiile
Care credei c este rolul indicaiilor -Indicaiile scenice arat nvarea prin
scenice? gesturile personajelor, descoperire
-precizeaz c indicaiile scenice au strile lor interioare.
rolul de a oferi lmuriri privind
micarea scenic a personajelor,
gesturile acestora, mimica, atitudinea,
trairile lor; de asemenea, indicaiile
scenice pot fi i o modalitate de problematizarea
caracterizare a personajului atunci cnd
textul este citit
-solicit elevilor s numeasc modul de -rezolv sarcina conversaia
expunere folosit n fragmentul dat -stabilesc c modul de euristic
-transmite c dialogul i monologul expunere folosit este
sunt specifice operei dramamtice dialogul

Asigurarea reteniei i a -proiecteaz o secven din ecranizarea 5min metoda -oral, scris
transferului piesei Titanic-Vals ciorchinelui
-profesorul mparte fiecrui elev o fi
de lucru, ce const ntr-un ciorchine pe
care trebuie s-l completeze cu
trsturile genului dramatic (Anexa 2)
-solicit rezolvarea cerinelor
ncheierea activitii -profesorul face aprecieri generale i -noteaz tema 2min explicaia -oral, scris
individuale privind modul de
desfurare a leciei, apreciaz elevii
activi, i ncurajeaz pe cei timizi
-noteaz elevii pentru interveniile din
timpul leciei
-tema pentru acas:
Redacteaz o compunere de minimum
150 de cuvinte, n care s argumentezi
c textul citat n fia de lucru aparine
genului dramamtic.
Anexa 1

Fusese colar bun. Clasele primare le nvase la Domnu Ghervescu, n sat la ei. D. Ghervescu l-a vzut aa cuminte i cu
dragoste de carte i i s-a fcut oareicum mil. El avea un frate, pop la Bucureti i-a scris un rva lung, n care-i spunea c-a
descoperit un talent grozav ntr-un biat de acolo din sat i, cum biatul e srac i ar vrea s nvee mai departe, ar fi bine [...] s-l ia pe
lng dnsul i s-l dea acolo la gimnaziu. Mai trziu cine tie ce va putea iei din aceast binefacere
Frate-su i-a rspuns i el, printr-o scrisoare lung, c-l primete bucuros [].
Aa c lucrurile s-au pus iute la cale. Biata Ilinca Vduva i-a pregtit biatului n prip ce-a putut, a mai mprumutat cte o
bucic de pnz de prin sat, de i-a fcut i ea ce s-a priceput, ca o mam i pe la prguitul strugurilor s-a desprit, cu lacrmile pe
obraz, de singura odrasl a casei i singura ei mngiere.
- Radule mam, vezi de nu ne uita, s ne mai scrii de pe acolo
(Alexandru Vlahu, Din durerile lumii)

Salcmi, arbori de cmpie,


Cu flori albe npdite de albine,
Voi mi amintii copilria,
Voi suntei frai cu mine.

Acolo pe malul rului,


esul ntins, cireada de vite
Un copil descul alerga
Cu picioarele prin mrcini rnite.

O, drumuri lungi, erpuite prin iarb ...


Mai trii, salcmi, ori ai fost tiai
Cndva-ntr-o iarn cu zpezi i viscol,
Frai ai mei, frai?

Poate dintre toi numai eu


Am rmas s port venic florile voastre
Scuturndu-le, scuturndu-le
Albe, sub ceruri albastre.

Cci sufletul copilului de-atunci


Adeseori nvie-n mine
Salcmi, arbori de cmpie,
Cu flori albe npdite de albine.
(A. E. Baconski, Salcmi)
Titanic-Vals
Comedie n trei acte
de Tudor Muatescu
Personajele:
Spirache, funionar la prefectur. E un personaj compus din familie, slujb i cumsecdenie. Are patruzeci de ani i mai bine.
Dacia, soia lui. Cam de aceeai vrst. Conservat bine. Foarte voluntar, foarte activ, foarte nemulumit i foarte supus
mamei sale.
Chiriachia, soacra lui Spirache.
Sarmisegetuza, fiica lui Spirache, supranumit i ,,prinesa familiei, douzeci i doi de ani.
Gena, fiica lui Spirache din prima cstorie. chioap i talentat la pictur.
Traian, biatul cel mare al lui Spirache. A ajuns s strng pn la douzeci de ani trei clase de liceu.
Decebal, biatul cel mic al lui Spirache. Doisprezece ani.
Petre Dinu, funcionar la pota local. Prepar dreptul n particular. Are douzeci i patru de ani.
Stamatescu, cpitan de cavalerie
Rdulescu Mircea, liceniat n drept, fost magistrat, avocat. Preedintele organizaiei judeene a Partidului Naional-Social.
Procopiu, avocat, coleg de coal cu Spirache.
Un vecin, ca toi vecinii.
Doica, ca toate doicile.
O servitoare, ca toate servitoarele.
Un fotograf, ca toi fotografii.

Aciunea se petrece n anul 1932, n orice ora unde exist soacre, neveste i prefecturi.

Actul I
Scena I

Interior de funcionar de prefectur, cu leaf mic, copii mari i soacr prevzut, de ea nsi, n actul dotal.

Spirache, Dacia, Chiriachia, Gena, Traian i Decebal

Chiriachia (i cade o carte pe jos): Sarmisegetuza... Ia apleac-te, maic, i d-mi valetele de jos.
Miza: Mam-mare, te-am rugat de o sut de mii de ori pn acuma s nu-mi mai zici Sarmisegetuza... Zi-mi Miza, cum mi zice toat
lumea. (Se apleac n sil, Gena i ia nainte i ridic cartea)
Gena: Poftim... (i d cartea)
Chiriachia: Mersi, maic...
Traian (care n-o prea ,,nghite pe sor-sa): Puteai s te deranjezi mai repede, prineso, c nu i se deteriora silueta...

Chiriachia: Eu tiu c Sarmisegetuza te cheam... Miza nu e un nume de om... Miza, Liza, astea sunt nume de iepe, nu de fete de
oameni cumsecade...
Traian: Sigur... i unde pui c numele ei vine de la cea mai mare cetate din istoria romanilor... (Declamnd, ironic:) ,,La
Sarmasegetuza st mndrul Decebal, ce-a-nfruntat popoare multe de jos i de pe cal.
Chiriachia: Ba s m ieri dumneata. Numele ei vine de la rposatul, c el v-a botezat pe toi.
Traian: Da tiu c i-a btut joc de noi! (Arat pe fiecare din cei pe care i numete.) Sarmisegetuza... Decebal... Traian... Pe mama...
Dac mai aveam nc un frate... l-ar fi botezat Turnu Rou... c alt nume propriu nu mai exist din timpul luptelor cu dacii... ( Un
timp.) Parc am fi familie de mprat roman, nu de funcionar la prefectur...
Spirache (se ridic, i mpturete jurnalul i vrea s-i ia plria din cuierul n forma de coarne de bou ardelenesc. E o plarie
deteriorat de intemperii, cu panglica roas, cu borurile pleotite).
Dacia: Unde te duci?
Spirache: M duc puin pn la prefectur... Am uitat s ncui ceva n birou.
Dacia (ctre familie): Minte! Se duce s citeasc jurnalul n grdina public... Ce, nu tiu eu?
Chiriachia (msurndu-l, n timp ce el i pune plria): Cum dracu i mai vine s umbli cu pleaca aia n cap?
Dacia: De trei luni de zile i spun s-i ia o plrie nou... i nu vrea. Cap gros.
Traian: E bun pentru iarn, tat...s-o dai la-mblnit.
Miza: Zu, tat, ai putea sa-i iei o plrie ca lumea... Gndete-te la noi! Suntem fete mari! Ce zice lumea cnd te vede cu treana aia
in cap?...
Spirache: O plrie nou cost dou-trei sute de lei...
Chiriachia (care aprinde o igar): Las-te de tutun i f economie...
Spirache: Dac v e ruine cu mine... o s umblu cu capul gol... Tot e cald afar...
Chiriachia: Ai i mutr s faci pe englezul...
Gena (lng el): D-mi s i-o scutur puin, tat...
Spirache (cu o privire plina de iubire pentru ea): Las, tat, c nu m-alege nimeni... La revedere...
Anexa 2

OPERA
DRAMATIC

S-ar putea să vă placă și