Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE LECTIE

UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Generala Bahnea


INSTITUTOR: Bratian Adina
CLASA: aIII-a A
ARIA CURRICULARA:Limba si comunicare
OBIECTUL: Limba si literatura romana
SUBIECTUL LECTIEI: Parti principale de propozitie
TIPUL LECTIEI: Consolidare si sistematizare a cunostintelor
TINTE URMARITE:
1.Predarea interactiva centrata pe elev.
2.Evaluarea continua.
SCOPUL LECTIEI: consolidarea partilor principale de propozitii

OBIECTIVE OPERATIONALE:
I.COGNITIVE
O1 -sa identifice subiectele si predicatele, adresand ntrebarea corecta;
O2-sa analizeze partile principale de propozitie;
O3-sa alcatuiasca enunturi , respectand cerintele date;
O4-sa argumenteze de ce subiectul si predicatul sunt parti principale de
propozitie.
O5-sa descrie si sa compare subiectul si predicatul;
II.AFECTIV- ATITUDINALE
-sa doreasca sa realizeze sarcinile trasate;
-sa se incadreze in disciplina de lucru;
-sa traiasca intens sentimentul de bucurie cand castiga;
III.MOTRICE
-sa pastreze disciplina in cursul lectiei.
DURATA LECTIEI:50 de minute
METODE SI PROCEDEE: explicatia, exercitiul, analiza gramaticala,
observatia, cubul, ciorchinele, turul galeriei, munca independenta;
MIJLOACE DE INVATAMANT:fise de evaluare .
MODURI DE ORGANIZARE A INVATARII: frontal, individual.
BIBLIOGRAFIE: Metodica predarii limbii si literaturii romane la clasele I-
IV EDP, Bucuresti, 2003
Numele si prenumele__________________________________________
Data__________________

Fisa de lucru:

1.Partile principale de propozitie sunt


2.Subliniati partile principale de propozitie din textul urmator:
Vine vacanta in curand.
Noi asteptam de mult vacanta mare.
Maria si Alina pleaca la mare.
La munte merg ei.
3.Analizati subiectul si predicatul din prima propozitie.

Numele si prenumele__________________________________________
Data__________________

Fisa de lucru:

1.Partile principale de propozitie sunt


2.Subliniati partile principale de propozitie din textul urmator:
Vine vacanta in curand.
Noi asteptam de mult vacanta mare.
Maria si Alina pleaca la mare.
La munte merg ei.
3.Analizati subiectul si predicatul din prima propozitie.

Numele si prenumele__________________________________________
Data__________________

Fisa de lucru:

1.Partile principale de propozitie sunt


2.Subliniati partile principale de propozitie din textul urmator:
Vine vacanta in curand.
Noi asteptam de mult vacanta mare.
Maria si Alina pleaca la mare.
La munte merg ei.
3.Analizati subiectul si predicatul din prima propozitie.
DESFASURAREA LECTIEI:

Momentele Timp Ob Activitatea Activitatea elevilor Metode Evaluarea


lectiei op invatatorului

1.Moment Creez conditiile optime Elevii isi pregatesc pe


organizatoric 3 necesare desfasurarii banca cartile si caietele
eficiente a lectiei de de limba romana.
limba romana.

2.Verificarea Verific modul de Prezinta caietele la Conversatia Frontala si individuala


temei 5 efectuare al temei coltul bancii. explicatia
frontal si individual.
3.Captarea Initiez o discutie legata
atentiei de tema lectiei:
Copii va plac jocurile Da!
Ce ati zice voi daca la
limba romana v-ati Aproba
Conversatia Ev. orala.
juca diferite jocuri?
Ei bine astazi v-am
5 pregatit mai multe Asculta, recepteaza si
jocuri care sa va ajute retin.
sa consolidati notiunile
voastre insusite pana
acum .

4.Anuntarea Voi anunta ca vor lucra


temei 2 exercitii cu partile explicatia
principale de propozitie
invatate.
5.Reactuali- Elevii sunt impartiti pe
zarea grupe.
si fixarea Se alege un conducator
cunostintelor pentru fiecare grupa.
explicatia
Elevii isi vor lipi cate
un semn distinctiv in
piept, semn ales de pe
masa de conducatorul
grupei respective Conversatia Evaluarea colectiva
(mamarute,furnicute,
fluturasi).
Ce sunt cuvintele? parti de vorbire
Ce devin ele cand parti de Definesc partile de
intra in alcatuirea pro- propozitie explicatia propozitie
pozitiilor? subiectul si CIORCHINELE Completeaza ciorchinele.
Care sunt partile prin- predicatul
cipale de propozitie?
-In paralel se Completeaza
completeaza ciorchinele.
CIORCHINELE Explica exercitiul
22 Ce este subiectul? parte de propozitie Conversatia
despre care se spune
ceva cu ajutorul
predicatului.
,,Ce este predicatul? ,,partea principala de
propozitie care arata ce
face, cum esta, ce este
sau ce se spune despre
subiect

Apoi se prezinta Exercitiul


metoda ,,Cubul
Fiecare grupa
rostogoleste cubul si
apoi isi selecteaza cate
doua fise
corespunzatoare
.Fiecare fata a cubului
este colorata intr-o Copii rezolva Observarea sistematica
culoare. exercitiile date. CUBUL
-DESCRIE
- COMPAR
- ASOCIAZ
- ANALIZEAZ
- APLIC
- ARGUMENTEAZ

O5 exercitiul
Descrie fiecare parte
principala de
propozitie.
Compara SUBIECTUL
cu PREDICATUL.
O4
Asociaza cuvitele din
coloane pentru a obtine Observarea sistematica
propozitii.

circula fluturasul
invata elevul
rasare pietonii
zboara vorbesc
ele soarele execitiul

O2 Analizati partile
principale de propozitie
din textul urmator:

A rasarit soarele.Natu-
ra se trezeste la viata.. Elevii scriu pe foaia
Pe firele crude de iar- colorata.
ba straluceste roua.In
curand, albinele, bubu-
ruzele si fluturii multi-
colori vor colinda din
floare in floare.
O3
Aplica pe spatiile
punctate cuvintele care
se potrivesc.Subliniati
subiectele si
predicatele.

1)Masina..
2)...miauna.
3)Fetele. Elevii vor completa
4)Ninsoarea... spatiile punctate pentru
a obtine propozitii.
O4
Argumenteaza de ce Evaluarea pe grupe de
subiectul si predicatul Grupa respectiva va elevi.
sunt parti principale de gasi argumentele
propozitie. respective

Apoi aplicand
metoda ,,Turul
galeriei vom evalua
rezultatele fiecarei
grupe.
Conducatorul fiecarei
grupe va analiza fetele
cubului lipite pe tabla
si va nota rezultatele .
Castiga echipa care
intruneste cele mai
multe puncte.
6.Obtinerea Voi imparti copiilor Elevii vor rezolva Conversatia Evaluare scrisa.
10
performan- fise de lucru. sarcinile primite. Explicatia
tei Exercitiul
1.Partile principale de
propozitie
sunt
2.Subliniati partile
principale de propozitie
din textul urmator:
Vine vacanta in curand.
Noi asteptam de mult
vacanta mare.
Maria si Alina pleaca la
mare.
La munte merg ei.
3.Analizati subiectul si
predicatul din prima
propozitie.

Voi face aprecieri Ev. finala


7.Incheierea asupra desfasurarii Conversatia
activitatii lectiei, asupra explicatia
3
cunostintelor elevilor.
COMPAR subiectul cu predicatul.

Asemnri Deosebiri
DESCRIE fiecare parte principal de propozitie.
APLIC pe spatiile punctate cuvintele care se
potrivesc.Subliniati subiectele si predicatele.

1)Masina..

2)...miaun.

3)Fetele.

4)Ninsoarea...
ARGUMENTEAZ de ce subiectul si predicatul sunt parti
principale de propozitie.
ANALIZATI partile principale de propozitie din textul
urmator:

A rasarit soarele.Natura se trezeste la viata..


Pe firele crude de iarba straluceste roua.In curand, albinele,
buburuzele si fluturii multicolori vor colinda din floare in floare.
ASOCIAZ cuvitele din coloane pentru a obtine propozitii.
Scrie mai jos propozitiile.

circula fluturasul
invata elevul
rasare pietonii
zboara vorbesc
ele soarele

S-ar putea să vă placă și