Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
DATA: 03.06.2010
CLASA : a VIII a A
PROPUNATOR:OMER MAINOHUR
OBIECTUL: MATEMATICA-GEOMETRIE
SUBIECTUL: RECAPITULARE -TRUNCHIUL DE PIRAMIDA
POZITA LECTIEI IN MODUL: UNITATEA DE INVATARE-POLIEDRE
TIPUL LECTIEI:RECAPITULARE SI SISTEMATIZARE
Competente specifice:
1. Cunosterea si intelegerea conceptelor, a terminologiei si a procedurilor de calcul specifice matematicii
2. Dezvoltarea capacitilor de explorare/investigare i rezolvare de probleme
3. Dezvoltarea capacitii de a comunica, utiliznd limbajul matematic
4. Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii in contexte variate
Obiective operationale:
FORME DE ORGANIZARE
a) a continuturilor:modulara,integratoare
b) a activitatii:frontala ,individuala, pe grupe
RESURSE:
a)pedagogice (metode si procedee):conversatia, activitatea independent, activitatea pe
grupe,dezbaterea sub forma de mosaic(Expertii)
b)material: fise de lucru individual si pe grupe , marker,videoproiectorul, flichart.
c) bibliografice:
-specifice disciplinei: Manuale alternative clasa a VIII , Mate 2008/ 2009 , TAIDA
Matematica impreuna
Prof. Omer Mainohur- Material elaborat in cadrul Proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat
European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare selectat n cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea
Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social Extern (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetrii,
Tineretului si Sportului .
-metodice: Managementul activitatii didactice. Eficienta si calitate, autor Mariana Dragomir
Module de formare in cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat
d) temporale: 50 minute
Prof. Omer Mainohur- Material elaborat in cadrul Proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat
European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare selectat n cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea
Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social Extern (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetrii,
Tineretului si Sportului .
DESFASURAREA LECTIEI
Prof. Omer Mainohur- Material elaborat in cadrul Proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu
Finantare selectat n cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social Extern (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetrii,
Tineretului si Sportului .
ETAPELE LECIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE
de coninut de Forme de metode i mijloace (metode,
timp organizare procedee didactice instrumente,
indicatori)
1. Captarea ateniei 4 Activitate Conversaia
-Asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna
frontal
desfasurare a orei;
P: Verifica frontal temele scrise facand eventual
observatii, iar daca exista probleme nefinalizate ,le
sugereaza elevilor metoda de rezolvare;
E:elevii isi verifica tema si corecteaza eventualele greseli
2. Anunarea O.O1- P:In cadrul orei de astazi vom recapitula 2 Explicaia
obiectivelor O.O5 TRUNCHIUL Activitate
DE PIRAMIDA .Pentru
frontal
reamintirea notiunilor be baza vom folosi o fisa cu
itemi de completare si cu itemi de asociere.
-Elevii sunt anunai c i vor nsui noile cunotine
prin intermeiul unei metode interactive de predare-
nvare: MOZAICUL.
- Li se comunic obiectivele urmrite ntr-o manier
accesibil tuturor.
-
3. Dirijarea nvrii O.O1 -se distribuie fisele care propun spre rezolvare: 3
a)Prezentarea O.O2 Activitate Explicaia Fisa de lucru
Fisa de recapitulare 1 TRUNCHIUL DE Conversaia
coninutului ce O.O4 frontal individul
PIRAMIDA: Exercitiul
urmeaz a fi predat 1.Completati spatiile urmatoare pentru a obtine
propozitii adevarate:
1) Se numeste trunchi de piramida corpul Observarea
geometric obtinut prin sectionarea sistematica
unei..............................printr-un ................... paralel
cu baza, situat intre baza
si planul de sectiune.
2) Daca trunchiul de piramida provine dintr-o
piramida regulata , el se
numeste ................................. . V
3) Trunchiul de piramida cu bazele marginite
Aprecierea
de triunghiuri echilaterale se verbala
Activitate
numeste ......................... . individuala
4) Trunchiul de piramida D cu bazele C marginite
de patrate O se
numeste....................................................
E . B
5) Trunchiul de piramida F cu A M marginite
bazele
Prof. Omer Mainohur- Material elaborat in cadrul Proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice
de hexagoane regulate se numeste..............................
prin activitati de mentorat European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu
Finantare selectat n cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane D 2007-2013 (POS C DRU) si finantat din Fondul Social Extern (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetrii,
. Tineretului si Sportului .
6) Muchiile laterale ale unui trunchi de
piramida B
regulata
E O
sunt............................................................. . M
7) Fetele laterale Fale unui trunchi Ade piramida
Prof. Omer Mainohur- Material elaborat in cadrul Proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu
Finantare selectat n cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social Extern (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetrii,
Tineretului si Sportului .
V
A O C
M
B
A O C
M
B
Prof. Omer Mainohur- Material elaborat in cadrul Proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat
European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare selectat n cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea
Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social Extern (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetrii,
Tineretului si Sportului .
V
D C
O M
A B
D C
O
M
A B
Prof. Omer Mainohur- Material elaborat in cadrul Proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat
European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare selectat n cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea
Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social Extern (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetrii,
Tineretului si Sportului .