Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC

Propuntor: Pdurice Elena


Data: 1 iunie 2017
Unitatea colar: Colegiul Naional Unirea Focani
Clasa: a X-a D, real
Unitatea de nvare: Structura i dezvoltarea personalitii
Disciplina: Psihologie
Subiectul: Conceptul de personalitate: individ-persoan-personalitate
Tipul lectiei: predare-nvare-evaluare
Locul desfurrii: sala de clas
Durata: 50 minute

OBIECTIVE DE REFERIN:

1. Utilizarea conceptelor specifice tiinelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoatere i explicare a
unor fapte, evenimente, procese din viaa real
2. Aplicarea cunotinelor specifice tiinelor sociale n rezolvarea unor situaii problem, precum i n
analizarea posibilitilor personale de dezvoltare
3. Cooperarea cu ceilali n rezolvarea unor probleme teoretice i practice, n cadrul diferitelor grupuri

COMPETENE SPECIFICE

1.3. Caracterizarea principalelor dimensiuni ale personalitii

2.3. Analizarea profilului propriei personaliti i a personalitii celorlali

3.2. Exemplificarea, prin cooperare cu ceilali, a unor trsturi ale personalitii necesare reuitei n activitate

OBIECTIVE OPERAIONALE:

1. sa coopereze in rezolvarea de probleme


2. sa-si dezvolte capacitatea de evaluare critica a activitatii desfasurate

3. sa defineasca personalitatea

4. sa distinga intre persoana si individ, intre individualitate si personalitate

5. sa enumere trasaturi ale personalitatii

6. sa explice factorii de formare a personalitatii

7. sa enumere stadiile dezvoltarii personalitatii

8. sa explice specificul adolescentei

RESURSE PROCEDURALE I MATERIALE:

Metode i procedee: expunerea, explicaia didactic, conversaia, activitatea independenta pe baza de fisa de
lucru;

Forme de organizare: frontal, lucru in echipe, individuali;

Mijloace de nvmnt: tabla, caiete, markere, video-proiector, laptop.

BIBLIOGRAFIE :

1
Elena Lupsa, Daniela Voinea, Victor Bratu, Alina Bratu, Psihologie - sinteze, aplicatii si teste Ed. Corvin, Deva,
2005;

Mielu Zlate, Tinca Cretu, Nicolae Mitrofan, Mihai Anitei, Manual de psihologie pentru clasa a X- a, Editura Aramis
Print, Bucuresti, 2005;

2
SCENARIUL DIDACTIC:

3
Evenimentele Ob. operaionale Coninuturile activitii instructiv-educative Strategia didactica
instruirii. Activitatea propuntorului Activitatea elevilor Metode si Mijl. de Forma de
Dozarea procedee nv. org.

1.Moment Creaza conditiile necesare unei Se pregatesc pentru ora


organizatoric bune desfasurari a lectiei;
1 min
Se cere elevilor sa se aseze in
banci si sa se pregateasca de
inceperea orei.

2.Verificarea Adresez intrebari pentru a Elevii formuleaza Conversatia


cunostintelor aprecia modul cum si-au insusit raspunsurile; 1.polaritatea,
anterioare cunostintele dobandite anterior, intensitatea, durata,
5 min din lectia: Afectivitatea 1.Care mobilitatea, expresivitatea.
sunt trasaturile specifice ale
afectivitatii? 2.Emotiile superioare sunt
legate nu atat de obiecte cat
2.Caracterizati emotiile de o activitate pe care o
superioare desfasoara individul.

Sentimentele- sunt triri


afective intense, de lung
durat,relativ stabile.

-se nasc din triri repetate

-ele se nasc,se
cristalizeaz(se maturizeaz)
i mor

Pasiunile-sunt sentimente
foarte intense i durabile

-ele sunt: lucide(conduc la


creaii valoroase), negative-
vicii,oarbe(cu efecte
distructive), centrate pe eul
personal(egoitii,zgrciii)ce
ntrat pe altul(gelozia
morbid-boal), centat pe
lume(pentru jocurile de
noroc), inaniie(nu sunt
hrnite),suprasolicitare
(sufocar).
3.Captarea Profesorul expune elevilor pe4 Expunerea, conversatia, video-proiector,
Elevii privesc imaginile,
ateniei video-proiector imagini cu un laptop
sunt atenti si raspund
7 min individ, o persoana, o
intrebarilor adresate.
personalitate, respectiv un
personaj cu mastile sale (Anexa
1,2,3,4), pe baza carora se vor
Anexa 1

5
Anexa 2

6
Anexa 3

7
Anexa 4

S-ar putea să vă placă și