Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data :
Clasa : a VI a B
Prof. Diriginte Muntenasu Mariana

Tema : Alfabetul circulaiei rutiere

Obiective operaionale ale leciei :

cunoaterea regulilor de circulaie pentru pietoni i bicicliti ,


identificarea semnelor de circulaie pentru pietoni i bicicliti
formarea unui comportament responsabil ca participant la traficul rutier .

Mijloace de nvmnt

Material didactic

Plane cu semne de circulaie pentru bicicliti i pietoni


Plan i fi de lucru pentru identificare regulilor de circulaie
Noul cod rutier
Fi de evaluare

Metode de nvmnt

Expunerea
Observaia
Studiul de caz
Dezbaterea

Forme de organizare a clasei

Activitate frontal
Activitate individual

Desfurarea leciei pe secvene de instruire

1. Moment organizatoric consemnarea participrii elevilor la or .

2. Motivarea elevilor

Cine nu tie cum trebuie traversat o strad?


Cine nu tie ce reguli de circulaie trebuie aplicate n asemenea situaii? Totui sunt multe cazuri n
care uitm s punem n practic aceste lucruri. Pe parcursul acestei ore vom ncerca s nvm reguli
i semne de circulaie care ne pot fi de folos n evitarea accidentelor de circulaie.

3. Anunarea temei i a obiectivelor activitii:

Tema propus este: Alfabetul circulaiei rutiere, scopul ei fiind atingerea obiectivelor mai sus
enunate.
4. Desfurarea activitii:

Circulaia rutier este nsumarea a trei factori cu aciune conjugat: omul (n calitate de
conductor de vehicul, piton sau pasager), vehiculul i drumul. Dintre aceti trei factori, omul
are cea mai mare importan pentru c, de modul n care cunoate i respect normele de
circulaie depinde sigurana traficului rutier.
Statisticile din ultimul an arat c media accidentelor de circulaie din care rezult victime
omeneti produse din vina pietonilor, reprezint ntre 30% i 40% din totalul accidentelor.
Care este cauza? Rspunsul este foarte simplu: nerespectarea regulilor de utilizare a drumurilor.
Deci ,pentru protecia noastr i sigurana rutier trebuie s acordm o mare importan comportrii pe
arterele rutiere.
S analizm o plan cu imagini referitoare la traversarea strzii i la mersul pe biciclet
(plana nr.1). Putem observa astfel ce reguli de circulaie sunt cunoscute de elevi , ce reguli de
circulaie trebuiesc respectate de pietoni i de bicicliti.
Circulaia pietonilor
Cteva dintre regulile sau obligaiile pietonilor, ca participani la trafic, sunt:
Circulaia s se desfoare numai pe trotuare, iar acolo unde acestea lipsesc, doar pe
potecile de pe marginea drumurilor publice. n localitile unde i acestea lipsesc se
poate folosi limita extrem a prii carosabile, aceea de pe partea stng a sensului
de mers al pietonului.
Traversarea perpendicular pe axul drumului, n pas vioi, fr oprire, pe trecerea de
pietoni.
Nu se traverseaz prin faa sau prin spatele autobuzelor staionate sau aflate n mers.
Se recomand trecerea n grup prin locurile cu marcaje speciale destinate pietonilor
pentru evitarea staionrii o perioad lung de timp a autovehiculelor.
Fiecare dintre aceste reguli sunt explicate prin exemple date de elevi .
Pentru o mai bun nelegere a regulilor de circulaie se d urmtorul exemplu (studiu de caz).
Autovehiculul se apropie de pasajul pietonal, pe care nu este nimeni. A redus viteza, oferul
este atent. i totui, la 1-2m n faa mainii sare un pieton. Pietonul este lovit. Putem spune c
vinovia este doar a oferului deoarece pietonul era pe trecerea zebrat?
Din analiza acestei situaii se trag urmtoarele concluzii:
Neatenia pietonului poate provoca un accident de circulaie.
n cazul unei coloane de maini se poate realiza un accident n lan.
ntlnirea cu un ofer neexperimentat se poate solda cu un accident cu urmri fatale.
Circulaia bicicletelor.
Circulaia cu bicicleta este permis prin lege, pe drumurile intens circulate, numai copiilor cu
vrste peste 14 ani. Pentru conducerea unei biciclete nu este necesar s ai permis de conducere dar este
obligatoriu s deii reguli de circulaie specifice mersului pe biciclet i traficului rutier n general.
Deseori proasptul posesor al bicicletei pleac n prima curs fr a se uita mcar pe regulamentul de
circulaie. Ori, i pentru biciclist sunt perfect valabile regulile de prioritate, de depire, etc. A nva
s mergi pe biciclet nseamn a ncepe mai nti cu nsuirea corect a regulilor de circulaie i abia
dup aceea s urcm pe biciclet.
Cteva reguli de circulaie i de conducere specifice a bicicletelor sunt:
Biciclitii s circule ct mai aproape de partea dreapt a strzii.
Este total contraindicat a merge cu bicicleta n spatele unor autovehicule i n
special a celor cu gabarit mare.
Biciclitii trebuie s mearg unul dup altul, nu n grupuri.
Pe o biciclet nu poate circula dect o singur persoan. Dac pe biciclet se
ataeaz un suport special (n partea din fa), pe el pot fi transportai copii pn la
vrsta de 7 ani.
Cunoaterea acestor reguli de circulaie nu este suficient pentru deplasarea pe drumurile
publice, pietonii i biciclitii trebuind s cunoasc i mijloacele de reglementare a circulaiei,
stabilite prin Codul Rutier.

Cteva din mijloacele de reglementare a circulaiei sunt :


1. Marcajele rutiere.
2. Semnalele semaforului electric.
3. Semnalele lmpii cu lumin galben intermitent.
4. Indicatoarele rutiere.
5. Semnalele agentului de circulaie, etc.
Dintre acestea , o importan deosebit o au indicatoarele rutiere. Acestea sunt specifice pentru
pietoni , bicicliti sau conductorii auto.
- n plana nr. 2 sunt prezentate indicatoare ce trebui cunoscute de pietoni
- Plana nr. 3 prezint indicatoare ce trebuie cunoscute de bicicliti
Se analizeaz fiecare indicator apreciindu-se importana cunoaterii lor .

5 Asigurarea feed back-ului

Se realizeaz prin :
- Evaluare oral, folosind ntrebri de genul :
1. Ce reguli de traversare a strzii cunoatei ?
2. Cum se traverseaz strada n cazul n care afar plou sau ninge ?
3. Ce reguli de circulaie trebuie s cunoasc biciclitii ?
4. Enumerai 2 semne de circulaie specifice pentru pietoni i 2 pentru bicicliti.
FI DE EVALUARE
1. Drumul este alctuit din :
a)
b)
2. Locurile de traversare a strzii sunt :
a)
b)
c)
3. Cele dou indicatoare din imagine se refer la :

S-ar putea să vă placă și