Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 29.03.2017
Gradinita:
Educatoare:
Grupa:
Tema anual: Cnd/cum i de ce se ntampla?
Proiect tematic: Primavara cea zglobie, la noi iari a sosit!
Subtema(tema sptmnii): Micii grdinari (flori de primvar)
Domeniul / domeniile de activitate: estetic i creativ (educaie muzical)
Tema activitii: nfloresc grdinile
Tipul activitii: mixt
Mijloc de realizare - activitate integrat prin cntec;
Metode i procedee: conversaia, observaia, demonstraia, explicaia, exerciiul, lucrrile practice.
Forme de organizare: frontal, individual, n grupuri mici.
Scopul activitii: formarea deprinderii de a intona corect, expresiv, omogen cntecul, respectnd poziia corect, tonul,
semnalul de nceput i respiraia n emiterea sunetului;
Obiective operaionale:
O1: s execute exerciiile de nclzire a vocii;
O2: s-i nsueasc melodia i coninutul cntecului;
O3: s aib dicie i respiraie corect n interpretare;
Resurse materiale: plan imagine Primvara, casetofon, cd
Durata: 20 minute
Scenariul activitii

Evenimentele Activitatea educatoarei i activitatea prescolarilor Metode i Forme de


activitii procedee organizare
Momentul Asigur condiiile necesare desfurarii activitii.
organizatoric mi pregtesc materialul didactic. Aez scaunele i aerisesc sala de grup. Asigur
intrarea organizat a copiiilor n sala de grup i aezarea lor ct mai conforabil. Conversaia Frontal
Captarea Acest moment al activitii se realizeaz prin adresarea ctorva ntrebri:
ateniei - Copii, n ce anotimp ne aflm noi acum ?
- tim c fiecare anotimp aduce cu sine i multe schimbri. Aadar, acum, n
anotimpul primvara, cum este vremea?
- Ce se ntampl cu copacii ? Conversaia Frontal
- Dar cu psrile ?
Acum, urmeaz prezentarea planei care va fi folosit ca suport intuitiv pentru
consolidarea cntecului.
Anunarea
temei i - Copii, astzi vom nva cntecul nfloresc grdinile . Conversaia Frontal
enunarea
obiectivelor
Dirijarea a) Familiarizarea cu coninutul cntecului
nvrii Se va analiza imaginea prezentat, astfel voi ajunge, mpreun cu precolarii la Observaia
i obinerea concluzia c n cntec este vorba despre primvar, despre schimbrile pe care le
performanei aduce aceasta. Frontal
b) Activiti muzicale pentru nclzirea vocii
Atrag atenia asupa adoptrii poziiei corecte a corpului atunci cnd cntm:
spatele drept, picioarele sub scaun, minile pe genunchi.
Execut cu precolarii exerciii pentru reglarea respiraiei i omogenizarea vocii.
Exerciii de respiraie ( mirosim floarea, suflam ntr-o ppdie,stingem Exerciiul
lumnrea, umflam balonul);
Exerciii de mobilizare a corzilor vocale (ca trompeta, ca toba, claxonul
mainii);
Scurte fragmente melodice din cantecul ce va fi predat
c) Interpretarea model a cntecului Demonstraia
Voi interpreta cntecul clar i expresiv, apoi voi explica expresiile necunoscute
de copii.
(ceru-i ca oglinda = cerul este curat, limpede, fr nori; albinele i-au pornit
Frontal
colinda = albinele au plecat s culeag polen i s fac miere; ciocrlie= o pasre
care cnt foarte frumos; bttur = n ograd, n curte)
d) nvarea cntecului de ctre copii
cnt prima strof model, apoi o repet de 2-3 ori cu precolarii (nfloresc n grupuri mici
grdinile/Ceru-i ca oglinda/Prin livezi albinele/i-au pornit colinda )
cnt a doua strof model, apoi o repet cu precolarii de 2-3 ori ( Cnt
ciocrliile/ Imn de veselile/Fluturii cu miile / Joac pe cmpie)
cnt a treia strof model, apoi o repet de 2-3 ori cu precolarii (Joac fete i
biei / Hora-n bttur / Ah! De ce n-am zece viei s te cnt natur!?)
cnt model ntreg cntecul apoi repet cu precolarii de cteva ori.

ncheierea Lucrrile se expun la panoul grupei; se fac aprecieri / recomandri precolarilor. Conversaia Frontal
activitatii

S-ar putea să vă placă și