Sunteți pe pagina 1din 11

Unitatea de nvmnt:coala gimnazial Alexandru Ioan Cuza

Profesor nvmnt colar : Dna Iacob Ana


Practicant :Dra Marin Ioana-Gabriela
Clasa : a XIIa A

PROIECT DIDACTIC
Data : 08.06.2017
Clasa : Pregtitoare A
Categoria de lecie : Matematic i explorarea mediului
Tema : Bucuriile verii
Subtema : Muntele i marea
Subiectul : Timpul
Mijloc de realizare : predare nvare
Tipul leciei : dobndirea i nsuirea de noi cunotine
Metode i procedee didactice : conversaia, observaia, exerciiul, explicaia, demonstraia;
Materiale i mijloace didactice: ghicitori,Legenda anotimpurilor, cntec Anotimpurile
(https://youtu.be/05gm8K7G4NQ), plane, videoproiector, laptop
Form de organizare : frontal, individual, pe grupe
Numrul de elevi : 31
Durata : 50
Bibliografie: * ,,Programele colare pentru Clasa pregtitoare, clasa I i clasa a II-a,Aprobat prin ordin al ministrului
Nr. 3418/19.03.2013;
Obiective educaionale

A.Competene specifice :
1.Utilizarea numerelor n calcule
2.Identificarea unor fenomene/relaii/ regulariti/structuri din mediul apropiat;
3. Generarea unor explicaii simple prin folosirea unor elemente de logic;
4. Utilizarea unor etaloane convenionale pentru msurri i estimri .

B.OBIECTIVE DE REFERIN :
1.1. Recunoaterea i scrierea numerelor nconcentrul 0-31;
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, n scopul identificrii unor
regulariti ;
4.1. Formularea unor observaii asupra mediului apropiat folosind limbajul comun, reprezentri prin desene i operatorii
logici i, nu ;
6.2. Utilizarea unor uniti de msur pentru determinare/estimarea duratelor unor evenimente familiare;

C.OBIECTIVE OPERAIONALE
La sfritul orei, toi elevii vor fi capabili
O1- S recunoasc cele patru anotimpuri, n funcie de caracteristicile specific observate n plane/ ilustraii;
O2 S asocieze lunile potrivite fiecrui anotimp ,pe baza explicaiilor;
O3- s enumere lunile anului i zilele sptmnii, n urma explicaiilor primite;
O4- s recunoasc numerele n concentrul 0-31, n urma exerciiilor anterioare.
Ob. Coninut tiinific Descrierea situaiilor de intruire /Timp Evaluare
Op.
1.MOMENT ORGANIZATORIC(1)

Crearea condiiilor necesare bunei desfurri a activitii :

Formareadeprinderilor de ordineidisciplin. - aerisirea slii de grup;


- amenajarea spaiului de desfurare a leciei ;
- pregtirea materialului didactic .
Metode:conversaia Forma de organizare:frontal

2.REACTUALIZAREA NOILOR CUNOTIINE


( 5)
Metode: jocul, explicaia
Copiii observ pe tabl 6 jetoane n form de flori colorate pe
care sunt scrise numerele 2, 23, 31, 10, 17, 9. (Anexa1)
Copii, azi am primit acest buchet de flori i un bileel.Nu tiu de
la cine sunt florile, dar vom afla mprerun dac rezolvm
Ordonarea cresctoare a numerelor 0-31 aceast sarcin.
Propuntoarea citete mesajul de pe bilet: Ordoneaz numerele
n ordine cresctoare. Apoi ntoarce jetoanele. Vei afla cine
sunt.(Anexa 2)
Cte un elev iese la tabl i aaz cte un numr n irul
numerelor . Cnd jetoanele sunt ntoarse, jetoanele formeaz
cuvntul TIMPUL.
Alturi de acest bileel , eu am primit i cteva imagini. i o
poveste.
Haidei s vedei despre ce este vorba.

3.CREAREA MOTIVAIEI PENTRU NOUL


CONINUT(2)

ANEXA 2 Se citete Legenda anotimpurilor i se arat imaginile. Cele 4


(Mo Timp , Fiicele Anului ) - ANEXA 3 imagini cu fiicele anului se aaz la tabl.
Copiii sunt solicitai s enumere cele 4 anotimpuri.
Oral

Metode: audiere , conversaia, explicaia


Materiale : Legenda anotimpurilor
Forma de organizare:frontal, individual

4.ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR(2)

Astzi la ora de matematic i explorarea mediului vom nva - frontal


Timpul i fiicele anului despre Timp i fiicele anului. - nelegerea
Metode: conversaia mesajului
transmis ;
Forma de organizare: frontal
5.DIRIJAREA INVAARII NOULUI
CONTINUT(35)
Lunile anului Metode: audiie cntec Anotimpurile, explicaie,
conversaie, exerciiu
Vom audia acum cntecul celor patru fiice ale anului.
Sa fii ateni ce spune fiecare fiic.
Se audiaz cntecul. n timpul audierii , propuntoarea solicit
elevii s repete lunile fiecrui anotimp.
La tabl sunt de asemenea jetoane colorate (3 bleu-decembrie,
Verde : Martie , Aprilie ,Mai ianuarie, februarie, 3 verzi-martie, aprilie , mai, 3 galbene-iunie,
Bleu: Decembrie , Ianuarie , Februarie iulie, august, 3 portocalii-septembrie, octombrie, noiembrie) pe
Galbene: Septembrie , Octombrie , Noiembrie care sunt scrise numele celor 12 luni.
Portocalii : Iunie , Iulie , August
Se audiaz a dou oar cntecul, ns se oprete dup fiecare
anotimp.
Copiii sunt solocitai s repete lunile corespunztoare
anotimpului. Apoi , trei elevi ies la tabl i aaz cte un jeton pe
care este scris numele lunii corespunztoare anotimpului.
Primesc cte o recompens pentru rspuns corect- abibid.
Ali trei elevi aaz n dreptul anotimpului cte un simbol
potrivit (iarna: fulg, om de zpad, brad de Crciun ; toamna:
dovleac, struguri, nori ; primvara: ghiocel, rndunic, narcis ;
vara: soare, cpuni , ochelari de soare)
Zpad s-a topit,
Ghiocelul a rsrit,
Pomul a nmugurit. 4.Ghicitori - anotimpuri
Ceanotimp a sosit?
(primavara)
Spicelenalteibogate
Pecmpiistaunlate,
Iar la muntei la mare
Mergcopiiisstea la soare.
Cred c-i uor de ghicit
Ceanotimp a sosit?
(vara)

Frunza-nglbenete,
Vremea se rcete,
Vacana s-a sfrit,
Cine a venit?
(toamna)

Cine vine cu stelue


Albe-n frunte
Dinspremunte?
(iarna)

Cele patru anotimpuri sunt : primvara , vara , Copacul anului


toamna i iarna.
Copiii primesc un copac pe frunzele lui sunt scrise numele
Lunile anului anului , copiii trebuie s coloreze cu albastru lunile de iarna, cu
verde lunile de primvar, cu galben lunile de var i cu
portocaliu lunile de toamn.
Metode : conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul
Materiale : fie , imagini, ghicitori
Forma de organizare : frontal, individual

6. OBINEREA PERFORMANEI (5)


Calendarul lunii mai Fiecare copil va primi cte o foaie din calendarul
lunii MAI . Sunt rugai s citeasc numerele, ce
Zilele sptmnii reprezint datele din calendar. Frontal
Lipsesc cteva numere. Ei le vor completa .
Numerele 0- 31 Apoi sunt solicitai s:
- coloreze casetele cu zilele n care nu merg la coala.(vor colora ziua
zilele de smbt i duminic)
- ncercuiasc data n care suntem .

ANEXA 4 Sunt rugai s numere cte zile merg la coal i


cte zile stau acas. (anexa 4)

Metode : conversaia, explicaia


Materiale : fi de lucru
Forma de organizare : frontal

7. NCHEIEREA LECIEI(1)

Se vor face aprecieri verbale asupra implicrii copiilor pe


parcursul leciei .

Metode : conversaia
Forma de organizare : frontal
ANEXA 2
Legenda anotimpurilor
Dumnezeu, dup ce a zidit lumea, cerul i pmntul, dup ce a creat toate vietile, s-a gndit s le dea un rost i celor patru fiice ale anului.

- Voi suntei cele patru fiice ale anului, gri Dumnezeu, cnd surorile s-au aezat smerite naintea sa.

- Eu sunt sora cea mare i m-ai botezat Iarna.

- Mie mi-ai dat numele Toamna, Doamne, i sunt a doua fiic a anului.

- Iar pe mine m-ai numit Vara i sunt a treia sor.

- Eu sunt mezina, Doamne! M numesc Primvara.

Dumnezeu le privi cu buntate i apoi le zise:

- Poruncesc s se mpart cele dousprezece luni ale anului n pri egale, urmnd ca fiecare dintre voi s ia cte o parte.

Auzind acestea, fiica cea mare, Iarna, se ntunec la fa i vorbi cu ndrzneal:

- Doamne, eu sunt fiica cea mare i, avnd drepturile primului nscut, trebuie s primesc partea cea mai mare din motenire.

Atunci, Dumnezeu se ncrunt i hotr s mpart celor patru surori lunile anului, dup firea fiecreia.

Aa c Iarna, fiind att de rea i de mbufnat, primi lunile cele mai reci, urte i posomorte: decembrie, ianuarie i februarie.

Toamnei i drui lunile cele mai bogate: septembrie, octombrie i noiembrie. ns, dup cum tii, Dumnezeu i ddu tot atta tristee, ct
bogie, deoarece nici Toamna nu se artase total mulumit la mpreal.

Cele dou surori mai mici, Vara i Primvara, fiind cele mai bune, mai blnde, mai cumini i mai mulumite de ce le-a dat Domnul, au avut
norocul de cele mai frumoase luni. Vara a primit lunile iunie, iulie i august, iar Primvara martie, aprilie i mai.

Tot atunci a hotrt Dumnezeu ca Primvara s vin dup Iarn, ca s se vad buntatea i frumuseea celei dinti, fa de rutatea i urenia
celei de-a doua. Aa c, Primvara este att de ateptat de ctre oameni, mai ales de ctre copii.Autori: Boncea Iulia, Varga Tiberiu,
Zgrean Iulia.
ANEXA 3
Nume_______________________ Data :__________________________
Clasa pregtitoare A

FI DE LUCRU

1. Coloreaz casetele cu zilele n care nu mergi la coal i ncercuiete data n care suntem astzi. Numr cte zile
mergi la coal i cte zile stai acas n luna mai i scrie n casete.

LUNI MARI MIERCURI JOI VINERI SMBT DUMINIC

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

- zile - zile