Sunteți pe pagina 1din 7

Ministerul Educaiei al Republicii Moldova

Universitatea de Stat din Moldova


Facultatea de Istorie i Filosofie

Proiect didactic de scurt durat

A efectuat: Bobu Nicolae, student anul III, Istorie


Diriginte mentor: Lazariuc Victoria

Chiinu, 2017
I Date generale
1) Bobu Nicolae ( student practicant)
2) Diriginte: Lazariuc Victoria
3) Instituia: Liceul Internat Republican cu Profil Sportiv
4) Data: 16.03.2017
5) Oiectul de studiu: Diriginia
6) Clasa: VI-a C
7) Tema: Relaiile de prietenie i problema manipulrii
8) Tipul de lecie: lecie de formare a priceperilor i deprinderilor
9) Obiectivele operaionale:
Elevul va fi capabil:
1.S explice noiunea de prietenie i manipulare, n baza
cunotinelor acumulate pn n prezent
2.S disting principalele obligaii ntr-o prietenie, n baza
documentelor propuse
3.S compun o situaie de manipulare ntr-o relaie de
prietenie, n baza propriilor idei
4.S analizeze cauzele manipulrii ntr-o prietenie, n baza
cunotinelor acumulate
10) Tehnologia didactic:
Metode: conversaia, lucrul cu documentele, turul galeriei, joc
de rol, mini-prelegere, brainstorming
Forme: activitate frontal, activitate de grup
11)Bibliografie :
Marcus Tullius Cicero Despre prietenie
Sfntul Ioan Hrisostom Despre dragoste i prietenie
12) Timp: 45 min

II Desfurarea activitii

Obiectivele Demers acional Timp Forma de Resurse


operaionale activitate/Metode didactice
Moment organizatoric 3min
profesoara noteaz absenii

O1 10min - Activitate Fie, creioane


Evocare Profesorul provoac frontal colorate, lipici
elevii la discuie. Acetea - Activitate de
discut despre noiunile de grup
prietenie i - Conversaia
manipulare.Profesorul - Turul Galeriei
mparte elevii n grupuri cte 5, le
mparte nite fie, unde fiecare
grup trebuie s reprezinte
prietenia i manipularea aa
cum i-o imagineaz. Doritorii
prezint posterele n faa clasei,
argumentndu-le. Apoi
profesoara anun tema nou,
elevii notnd-o n caieel.
O2 12min - Activitate de Anexa 1, 2, 3,
Realizarea sensului Acum grup 4
profesorul explic succint tema. - Lucrul cu Creioane
Ea mparte elevii n 4 grupe, a documentele colorate
cte 7. Le propune la fiecare grup - Mini-prelegere
cte un document, pe care
trebuie s-l citeasc i s extrag
din coninutul lui principalele
obligaii ntr-o prietenie. Elevii
au la dispoziie 5 min, apoi
fiecare grup delegheaz cte 2
reprezentani, care vor prezenta
rspunsul n faa clasei.

O3 10min - Activitate de
Reflecie Elevilor li se propune grup
o nou sarcin: profesorul - Joc de rol
mparte elevii n grup cte doi, i
le spune urmtoarea sarcin:
compunei o situaie de
manipulare ntr-o relaie de
prietenie, n cteva fraze,
prezentnd-o n faa clasei. Elevii
au la dispoziie 6 min pentru a se
pregti.
Extindere Profesorul provoac 10min - Activitate
elevii la discuie. Acetea se vor frontal
expune asupra la ceea ce au - Conversaie
nvat astzi la or, vor expune - Brainstorming
ntrebrile care le au sau unele
neclariti. Profesorul face o
totalizare a leciei, mpreun cu
elevii, i le propune s se expun
asupra cauzelor manipulrii ntr-
o prietenie, n opinia lor.
Apoi profesorul noteaz pe cei
mai activi elevi i anun tema
pentru acas: scriei un eseu de
jumate de pagin, pe tema :
Prietenia este o comoar.
Anexa 1:
Prietenia este o relaie afectiv i de cooperare ntre dou
persoane. Este un sentiment de simpatie, respect, afinitate
reciproca ce leag dou fiine umane. Prietenia presupune o
atitudine de bunvoin reciproc, suport reciproc la nevoie
sau n criz, loialitate, buna-credin. Relaia de prietenie se
bazeaz pe ncrederea reciproc.Nicioadat nu trebuie s
profii de prieteni sau s-i trdezi, deoarece mai devreme
sau mai trziu vei rmnea fr ei. Respect-i prietenul i
nva s-i accepi micile defecte pe care le are, deoarece nu
exist om ideal, i tu ai neajunsuri.

Anexa 2:
Prietenia este o adevrat comoar, care trebuie pstrat
i ocrotit. Un prieten adevrat trebuie mereu s fie o
susinere pentru cellalt prieten, s-l ncurajeze, s-l ajute
cu ce poate, s-l susin cu o vorb bun. Un prieten are
datoria s participe la toate activitile distractive iniiate de
ctre cellalt prieten. Un prieten nu trebuie s apeleze la
cellalt prieten numai cnd are nevoie, ci i pur i simplu
pentru a vedea cum se simte, ce mai face, sau cum i merg
treburile. Adevrata prietenie se verific n momentele de
criz, prin felul n care cei doi prieteni tiu s gseasc o
ieire din situaie, fr s se rneasc reciproc.
Anexa 3:
ntr-o prietenie adevrat trebuie s fii un bun asculttor.
Uneori i face bine doar s povesteti cuiva ce ai pe suflet,
mai ales cnd acea persoan te ascult cu atenie, fr s te
ntrerup. ntr-o prietenie trebuie s nvei s spui iart-m.
Dac i s-a ntmplat s-i rneti un prieten cu vorbe grele,
atunci cere-i scuze din suflet. Fii alturi de prieten cu
ncurajri i susine-l n tot ce i propune. ncrederea st la
baza tuturor relaiilor adevrate. Un prieten adevrat este
acea persoan care te ntreab ce mai faci, atunci cnd nu ai
nimic s-i oferi.

Anexa 4:
Prietenia este cel mai frumos lucru pe pmnt. Prietenul de
lng tine este persoana n care ai cea mai mare ncredere,
persoan creia poi s te destinui mereu, i care o s te
asculte i nu o s te cricite. Un prieten trebuie s fie alturi
de cellalt prieten att la bine, ct i la ru. El are datoria s-i
spun adevrul gol-golu, chiar dac acest lucru te doare. El
trebuie s se in de cuvnt i s fac ceea ce a promis.
Prietenia nu se recunoate dup reguli, ci dup ncredere.
Nu este important ct atepi s primeti, ci ct oferi.

S-ar putea să vă placă și