Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

SCOALA GENERALA NR. 4 VULCAN


PROFESOR: BREITIGAM LEONTINA FLORINA
DATA: 23.03.2010
CLASA: a VIII a C
OBIECTUL: LIMBA SI LITERATURA ROMN
SUBIECTUL: TIPURI DE SUBORDONATE STUDIATE
TIPUL LECIEI: de recapitulare i sistematizare
OBIECTIVE CADRU:
- Dezvoltarea capacitii de exprimare oral
- Dezvoltarea capacitii de exprimare scris
OBIECTIVE DE REFERIN:
2.3 s asigure corectitudinea relaiilor sintactice la nivelul textului comunicat
4.2 s utilizeze n redactarea unui text propriu cunotinele de morfo-sintax, folosind adecvat semnele
ortografice i de punctuaie
OBIECTIVE OPERAIONALE:
A. Cognitive: La sfritul activitii, elevii vor fi capabili:
OC1 s identifice toate tipurile de subordonate nvate;
OC2 s recunoasc i s analizeze elementele regente;
OC3 s recunoasc i s analizeze elementele introductive;
OC4 s formuleze fraze n care un element introductiv s introduc diverse tipuri de subordonate;
OC5 s creeze fraze n care anumite subordonate s aib ca regent diferite pri de vorbire;
OC6 s cunoasc topica i punctuaia propoziiilor studiate.
B. Afective: Elevii:
OA vor prezinta interes pentru lecie, manifestat prin participare activ

RESURSE:
A. BIBLIOGRAFICE:
a) tiinifice:
- V. Guu Romalo (coordonator), Gramatica limbii romne, Editura Academiei Romne, 2005
b) metodico didactice:
- Ioan Danil, Elena arlung, Lecia n evenimente, Editura Egal, Bacu, 2002
- Constantin Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Editura Polirom, Iai, 1999
- Alexandru Crian, Sofia Dobra, Florentina Smihian, Limba romn - Manual pentru clasa a VIII-a,
Editura Humanitas, Bucureti, 2002.
B. METODOLOGICE
a) Strategia didactic: dirijat, algoritmic.
b) Metode i procedee: conversaia euristic, analiza gramatical, exerciiul gramatical, demonstraia,
exerciii creatoare, jocul didactic
c) Mijloace de nvare: manualul, tabla, fie de lucru, rebusul, ppt
d) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
B. TEMPORALE
- durata leciei: 50`
SCENARIUL DIDACTIC

I. Organizarea clasei 1 min.


Se stabilete ordinea n clas: asigurarea cu cele necesare desfurrii leciei
( instrumente de scris, fie, videoproiector, laptop)

II. Actualizarea cunotinelor nsuite anterior 5 min.


Profesorul verific tema cantitativ, dar mai ales calitativ, solicitnd elevii s o citeasc; se fac
corecturile necesare

III. Captarea atentiei 5 min.


Se realizeaza cu ajutorul unui rebus (A-B: SUBORDONATE) (Anexa 1)

IV. Anunarea temei i a obiectivelor propuse 5 min.


Li se va meniona elevilor c vor recapitula toate propoziiile studiate i vor sistematiza cele
studiate: SB, PR, AT, CD, CI, CT, CL ,CM., enumerandu-li-se obiectivele lectiei.
Li se va prezenta elevilor un material ppt in care se regasesc, schematic, subordonatele
invatate

V. Conducerea procesului de recapitulare i sistematizare 20 min.


Elevii sunt impartiti in patru grupe de cate sase, respectiv sapte elevi si li se vor distribui
fise de lucru ce contin diferite tipuri de itemi pentru consolidarea, recapitularea si
sistematizarea subordonatelor. Astfel, grupa I va rezolva Itemi cu alegere duala, grupa a II-
a va rezolva Itemi de tip pereche, grupa a III-a- Itemi cu alegere multipla, iar grupa a IV-
a- Itemi de completare si cu raspuns scurt. (Anexa 2)

Profesorul monitorizeaz permanent activitatea fiecrei grupe de elevi, i ndrum pentru a


se asigura c s-au transmis corect informaiile.

Solicita cte unui elev expert din fiecare grup c citeasc planul rezultat din activitatea pe
grupe. Completeaz, ndrum i corecteaz, la nevoie, rspunsurile elevilor.

Elevii isi vor completa exercitiile de la toate grupele.

VI. Asigurarea feedbackului


Are loc permanent, pe parcursul conversaiei i al analizei i se concretizeaz prin aprecieri
verbale fcute de profesor sau prin solicitarea unor exemple formulate de elevi
autoevaluare

VII. Obinerea performanei 5 min.


Se d ca activitate frontal jocul didactic ce cuprinde proverbe in care sunt incluse
subordonatele invatate.

VIII. Asigurarea reteniei i a transferului 2 min.


Se va da ca tem pentru acas cautarea altor proverbe (zece cel putin) si stabilirea
subordonatelor existente.
ANEXA 1

A
S

N
A

Cerinte:

1. Se pronunta cu o singura deschizatura a gurii


2. C.c.m. raspunde la intrebarea........
3. Exprima actiune, stare, existenta
4. a,e,i,o,u,, sunt...............
5. Tine locul unui substantiv
6. unde, cand, cum, cat sunt........
7. Intre prop. de acelasi fel este raport de .......
8. Arata numarul sau ordinea obiectelor
9. Doua vocale alaturate care se despart
10.C. de ........ raspunde la intrebarea cand?
11.C.c.l. raspunde la intrebarea ........

ANEXA 2 FISA DE LUCRU


GRUPA I (Itemi cu alegere duala)
Citeste cu atentie afirmatiile de mai jos si incercuieste DA sau NU:
1. Propozitia subordonata din fraza: ,,Trebuia sa se reintoarca la avocatura este SB. DA/NU
2. Propozitia subordonata din fraza: ,, Ea se face ca este bolnava este PR. DA/NU
3. Subordonata din fraza: ,, Am vizitat satul unde s-a nascut Ion Creanga este CL. DA/NU
4. In enuntul: ,, Aaflat cand se intoarce si unde va locui, exista o CT si o CL. DA/NU
5. In fraza: ,,Cine va veni, nu stiu subordonata este CI. DA/NU
GRUPA aII-a (Itemi de tip pereche)
Scrie in spatiul punctat din coloana A subordonatele corespunzatoare din coloana B:
A B
1. Din gradina se vede care alearga mai repede. CM
2. .In clipele cand se gandea la examen devenea tensionat. AT
3. ..Nu m-am hotarat cand ii voi raspunde. CD
4. .Cum se lasa seara, plecam. SB
5. .A adormit fara sa manance. CT
CI
GRUPA a III-a (Itemi cu alegere multipla)
Incercuieste litera corespunzatoare raspunsului corect:
1. Subordonatele din fraza ,, E de mirare cum a reusit, dar e de inteles ca nu stie incotro se indreapta sunt in ordine:
a) CM, SB, SB
b) SB, SB, CL
c) SB, SB, CD
2. In fraza ,,Locul unde s-au intalnit era minunat, dar au plecat acolo unde au putut zari marea. exista:
a) AT, CL
b) doua CL
3. Subordonatele din fraza: ,,Se angajase independent de cine ii propusese sa termine lucrarea al carei proiect
atrasese atentia tuturor, subordonatele sunt in ordine:
a) CI, CD, AT
b) SB, CD, AT
c) CI, AT, AT
4. In fraza: ,,Asta inseamna ca timpul poate roade si mistui nu numai amintirea intamplarilor pe care chiar el le-a
zamislit, exista:
a) PR, AT
b) SB, AT
5. Propozitiile din fraza: ,,Ceea ce face Titulescu la Geneva e interesant, dar e insuficient sunt in ordine:
a) SB, PP, PP
b) CD, PP, SB
GRUPA a IV- a (Itemi de completare si cu raspuns scurt)
Completeaza spatiile punctate cu informatiile corecte:
1. Realizeaza expansiunea cuvantului sclipind din enuntul: ,,Ochii lui ageri dintr-odata aparura, sclipind
..
In fraza: ,,Cand voia sa se retraga, episcopul isi intoarse ochii spre grumazul aplecat catra multime al lui Constantin
2. Propozitiile sunt in ordine:..
3. Realizeaza contragerea primei propozitii:..
4. Realizeaza expansiunea cuvantului aplecat..
5. Alcatuieste fraze simple in care adverbul relativ cand sa introduca alte trei subordonate diferite de cea din text:
..
..
.

S-ar putea să vă placă și