Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Unitatea de invatamant:Grup scolar Constructii de Masini Colibasi-Mioveni


Data:26 aprilie 2012
Clasa:XID
Obiectul: Consiliere psihopedagogica
Subiectul: Efectele consumului de alcool Ce inseamna sa fii cool?
Propunator: Dinescu Mihaela
Profesor metodist:Balcau Stefania
Scopul : contientizarea efectelor imediate i de durat ale consumului de alcool i
promovarea unor metode alternative pentru dezvoltarea unor comportamente dezirabile
social;
Obiective de referin :
- s explice termenii de cool i prietenie pe baza unor definiii personale;
- s analizeze coninutul filmuleului prezentat i s descrie comportamentele
dezirabile social;
- s identifice efectele consumului de alcool.
Metode : conversaia euristic, observaia, vizionarea i analiza filmului, explicaia,
dezbaterea, studiu de caz, brainstorming.
Mijloace didactice : Tv./ Dvd/ video ; flip-chart, coli flip-chart, markere, coli A4.
Bibliografie :
Film Ce nseamn s fii cool? realizat de Ministerul Educaiei i Cercetrii,
Inspectoratul General de Poliie i Asociaia Berarii Romniei n cadrul Campaniei
Alcoolul nu te face mare.
Adriana Bban : Consiliere educaional, Ghid metodologic pentru orele de dirigenie
i consiliere, Cluj-Napoca, 2001
Demers didactic

1. Moment organizatoric : se pregtesc materialele audio-video;


2 minute

2. Captarea ateniei : nainte de vizionarea filmuleului profesorul anun titlul i


obiectivele leciei, apoi face o scurt introducere despre coninutul tematic al filmului
( un elev silitor de liceu se ndrgostete de fata cea mai cool, dar pentru a o impresiona
consider c Alcoolul l face mare)- a se citi n prealabil anexa 1 cu scenariul
5 minute

ANEXA 1
FILM Ce nseamn s fii cool

Avem un grup de fete i un grup de biei. ntre aceste dou grupuri exist un
aparent conflict, avnd ca element central o convenie. O anchet este fcut de 2 echipe
de filmare printre liceeni. Tema anchetei poart un nume : Ce nseamn s fii cool?
O echip de filmare este format din fete, cealalt din biei. Fetele intervieveaz
fete, bieii inervieveaz biei. Rspunsurile sunt diferite, dar se nvrt n jurul temei i
sunt mai mult sau mai puin teribiliste. Ele exprim o diversitate de opinii, avnd ns un
numitor comun. Percepia pe care o au fetele despre bieii cool, nu mult diferit de cea
pe care o au bieii despre fetele cool.
Dintre toi bieii intervievai, se distinge unul. Cel mai timid dintre ei. Tocilarul
ochelarist, o tipologie destul de des ntlnit. Are couri i se mbrac napa. Fetele
rd de el atunci cnd trece pe holurile colegiului. Dar a sosit timpul pentru o schimbare,
pentru c Tocilarul nostru s-a ndrgostit de o nou coleg, cea pe care, de cnd a venit,
baieii o privesc admirativ, iar fetele cu o uoar invidie, dei au adoptat-o din prima
clip.
ntr-o zi, Tocilarul trece prin curtea colii. La un momet dat apare Ea, noua
coleg, plutind pe role. Vdit surprins de aceast nou prezen, Tocilarul o privete
uimit, lsnd la o parte orice urm de ruine, mai ales c atunci cnd trece pe lng el,
fata i arunc un zambet plin de simpatie. Cum ntoarce capul spre ea, un coleg
binevoitor, un biat de gac, i pune piedic, aa c Tocilarul se trezete ntins pe asfalt,
cu ochelarii spari. Dar surpriz! Cine l ajut s se ridice de jos? Chiar frumoasa lui
coleg care i adun crile mprtiate, n timp ce biatul o privete paralizat de uimire.
Dup acest pitoresc episod, fata pleac senina, cu acelai zmbet bievoitor pe buze.
Simind c nu-i este indiferent fetei, Tocilarul consider c e momentul s renune
la ochelari, chiar dac fr ei nu vede prea bine, la hainele demodate, ntr-un cuvnt - la
complexe. Dar, cum pentru toate astea trebuie n primul rnd o schimbare de atitudine i
curaj i cum curajul are nevoie de combustibil pentru a f ntreinut, Tocilarul se decide
s atenteze asupra minibarului prinilor din sufragerie.
Cum pn i colegii au observat miraculoasa transformare, n momentul cnd
acesta apare att de schimbat, practic alt om, pe terenul de sport, civa dintre ei,
bieii de gac ai liceului, l adopt, mai ales c Tocilarul nostru i cinsteste cu ce a
mai rmas din sticla subtilizat din minibarul prinilor, semn c n sfrit a fost
acceptat...
Ameit de butur, acesta asist la o nou nfruntare, a celor dou grupuri,
cel al bieilor i cel al fetelor, care au transformat curtea colii ntr-un veritabil ring de
dans. Vrea s se afirme i el, mai ales c ntr-un col al curii se afl i Ea, noua coleg.
Cum nu dispune ns de mijloacele coregrafice necesare i nici de echilibrul unui om cu
alcoolemia n limite normale, Tocilarul se trezete pe spate, pe asfalt, dup un fli-flac
nereuit, nconjurat fiind de toi colegii, care l privesc de sus, unii cu mil, alii
badjocoritor.

Revenit la aspectul umil dinainte, cu ochelarii pe nas, cu servieta doldora de


cri, acesta strbate curtea colii, aproape strecurndu-se, parc dorind s devin
invizibil. La un momet dat apare Ea, noua coleg, plutind pe role. Trece pe lng biat,
care s-a fcut mic de ruine. Ea trece cu aceeai senintate, umbrit pentru o clip de
prezena umilului Tocilar, pe care se face c nu-l observ.

Interviurile (testimonialele), care punctez ritmic povestea descris mai sus, se


ncheie cu mrturia fetei despre tema pus spre dezbatere: Pentru mine un biat cool
nu trebuie neaprat s arate bine. Este mai important inteligena i sigurana de sine.
Aspectul este o noiune relativ i schimbatoare.

3. Desfurarea activitii :
30 minute

Se vizioneaz filmul Alcoolul nu te face mare


Pe 2 coli de flip-chart se scriu cuvintele cool i prietenie, iar elevii vor identifica
semnificaii, sinonime ale cuvintelor. Pe baza acestora vor crea definiii.
Profesorul le va adresa cteva ntrebri :
- Ce ne comunic specialistul din film despre expresia a fi cool?
- Dar prerea voastr care este?
- n alegerea prietenilor ce considerai mai important?
- n ce msur considerai c consumul de alcool ajut un individ s devin cool?
- Este alcoolul o soluie?
- Identificai cteva soluii pe care elevul din film le-ar fi putut gsi pentru a-i depi
problema.
- Ce efecte ale consumului de alcool au enumerat elevii din film? (halucinaii, grea,
senzaii de ameeal, amorete simurile, provoac dependen, scade inteligena, devii
mai btrn, faci ciroz, te schimb n sens ru).
Gsii i alte efecte.

4. Concluzii i aprecieri:
2 minute
Profesorul concluzioneaz faptul c adolescenii i aleg prietenii n funcie de anumite
caliti : inteligen, ncredere, sociabilitate, punnd mai puin accentul pe aspectul fizic
i nicidecum pe alcool.
Profesorul parafrazeaz specialistul din filmule : Ceea ce butura face cool, dragostea
refuz.

5 . Evaluare:
10 minute
Se analizeaz situaia elevului din film folosind ANALIZA GAP;
Fiecare elev va primi o fi cu tabelul :
Situaia prezent Situaia viitoare Paii parcuri pentru a depi prpastia

Pentru completarea tabelului li se va cere elevilor s identifice din filmule elementele


situaiei prezente, precum i cele ale situaiei viitoare aa cum apar n film iar n ceea
ce privesc paii pentru a depi prpastia, s gseasc soluii alternative consumului de
alcool.

Analiza GAP ( exemplu):


Situaia prezent Situaia viitoare Paii care ar fi putut fi parcuri pentru a depi prpastia
- un elev considerat - prin schimbare se - ncrederea n sine;
tocilar se ndrgostete integreaz uor ntr- - imagine pozitiv despre sine;
de fata cea mai cool o gac, consum - s nvee s mearg pe role, s zmbeasc;
din liceu; alcool, toate fetele - s-i ngrijeasc aspectul fizic;
- aceasta i zambete, rad de el, devine - ali ochelari, cmaa, prul;
dar el pentru a o stngaci n micri, - s fac sport, s participe la diverse
impresiona consider cade, i sparge concursuri ca s fie remarcat.
c ar trebui s fac o ochelarii, iar fata
schimbare, alege cool i ntoarce
consumul de alcool spatele.
pentru a deveni cool.

-
6.Tem pentru acas:
1 minut
Elevii primesc tem pentru acasa: realizai un eseu cu tema Alcoolul nu te face mare
n care s evideniai comportamente alternative la consumul de alcool.