Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Grupa: Mijlocie
Domeniul de activitate: Educatie pentru stiinta
Categoria de activitate: Activitate cu continut matematic
Mijlocul de realizare: Joc didactic-(pozitii spatiale)
Subiectul activitatii: ,,Unde se afla multimea de pisici?
Scopul:- Formarea reprezentarilor despre pozitia pe care o ocupa multimea de obiecte in spatiu;
- Formarea deprinderii de a asculta cu atentie cerintele educatoarei si de a actiona corect
in raport cu cerintele acesteia.
Obiective operationale:
O1- sa identifice pozitiile spatiale si sa plaseze multimea de obiecte in pozitia spatiala indicata.
Exemplu: sus, jos, stanga, dreapta, in mijloc, pe, sub, deasupra, langa, intre, etc;
O2- sa recunoasca si denumeasca relatiile pozitionale intre elementele aceleiasi multimi.
Exemplu: fata in fata; spate in spate; unul dupa altul; departe unul de altul; aproape unul de altul
etc.
O3 sa utilizeze corect cuvantul ,, multime si sa verbalizeze actiunile efectuate.
Sarcina didactica: Recunoasterea si denumirea corecta a pozitiilor spatiale.
Regulile jocului: Copilul chemat de pisici schimba pozitiile spatiale;
La semnalul educatoarei, copiii inchid si deschid ochii.
Elementele jocului: Inchiderea si deschiderea ochilor, schimbarea pozitiei multimii de pisici,
aplauze.
Strategia didactica:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, observatia, demonstratia, exercitiul, jocul,
surpriza.
Material didactic: o multime de 5 pisici din plus, etajera, o jucarie, ecusoane cu pisici
albe si negre, plicuri cu fise de lucru, carioca..
Durata: 20-25 de minute
Evenimentul Continutul stiintific Strategia Evaluare
didactic didactica
Organizarea - aerisirea salii de grupa; Observarea
activitatii - aranjarea scaunelelor in forma de comportamentului
semicerc; copiilor
- pregatirea materialului didactic;
- aranjarea copiilor pe scaunele.
Captarea atentiei Se va realiza prin prezentarea Conversatia Aprecieri pozitive
materialului sub forma de Observatia asupra
surpriza(acoperit cu o panza); raspunsurilor
Se solicita descrierea materialului copiilor
prezentat.
Enuntarea Se anunta titlul jocului: Conversatia Observarea
obiectivelor - Copii, aceste pisici au venit sa se joace Observatia comportamentului
cu voi. Jocul se numeste,,Unde se afla copiilor
multimea de pisici ?
Se numeste asa pentru ca pisicile isi vor
schimba mereu locul, iar voi va trebui sa
le gasiti.
Se vor anunta scopul si obiectivele
jocului in termeni accesibili. Se
precizeaza regulile jocului.
Reactualizarea La bataia din palme a educatoarei, copiii Explicatia Aprecieri pozitive
cunostintelor cu inchid ochii, iar ea va aseza jucaria in Exercitiul asupra
privire la pozitiile diferite pozitii spatiale. La alta bataie raspunsurilor
spatiale insusite din palme, copiii deschid ochii si copiilor
anterior ghicesc.
Conducerea Demonstrarea jocului si explicarea Explicatia Aprecieri pozitive
invatarii si regulilor de joc. Demonstratia asupra actiunilor
prezentarea noului Pisicile cheama un copil la ele, iar Conversatia si raspunsurilor
continut ceilalti copii inchid ochii. Chemarea se Exercitiul corecte.
face sub forma de versuri:
,,Copilas, dragalas
Treci iute la pisoiasi!
Copilul aseaza grupa de pisici sub masa,
(educatoarea ii indica pozitia spatiala),
bate din palme, copiii deschid ochii si el
intreaba:,,Unde se afla multimea de
pisici?
Copiii raspund individual sau in cor. Se
aplauda raspunsurile corecte.
Executarea jocului Exercitiul Aprecieri pozitive
Alt copil este chemat de pisici si aseaza asupra actiunilor
dupa cerinta educatoarei multimea de si raspunsurilor
pisici in alte pozitii spatiale mai sus corecte.
mentionate. Jocul continua pana se
ocupa toate pozitiile spatiale propuse.
Aceeasi pozitie poate fi ocupata de mai
multe ori.
Complicarea jocului: Explicatia Aprecieri pozitive
Copiii vor fi impartiti in doua echipe: Exercitiul asupra actiunilor
pisici albe si negre si se vor aseza in Jocul
perechi. La comanda educatoarei: fata in
fata; spate in spate; unul dupa altul;
departe unul de altul; pisicile albe pe
covor; cele negre langa covor etc, .copiii
vor executa pozitiile spatiale indicate.
Jocul poate continua prin schimbarea
perechii de joc sau a ecusoanelor.
Realizarea feed- Se prezinta fisele de lucru cu sarcinile: Conversatia Aprecieri asupra
back-ului si a -,,Colorati pisoiul care se afla pe masa. exercitiul modului cum au
performantei -,,Taiati cu o linie pisoiul care se afla executat sarcinile
langa masa. de lucru
Incheierea Se apreciaza rezultatele si modul de Conversatia Aprecieri pozitive
activitatii desfasurare al activitatii.