Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

A. DATE GENERALE
Obiectul: BIOLOGIE
coala nr. 10 Mihail Koiciu, Constanta
Clasa: a VI- a B
Data: 10.03.2016
Profesor: Suster Elena
Unitatea de nvare: Pasarile
Tema / Subiectul leciei: Alte pasari
Scopul leciei: Cunoasterea de catre elevi a altor pasari in vederea diferentierii lor.
Competene specifice abordate: 1.1, 1.4, 5.1.
Competene derivate:
CD.1 Sa cunoasca alte tipuri de pasari;
CD.2 Sa descrie caracterele specifice diferitelor tipuri de pasari;
CD.3 Sa cunoasca speciile inrudite.

B. RESURSE I STRATEGIA DIDACTIC


Locul de instruire: clas
Timpul alocat: 50 minute
Tipul leciei: mixt
Mijloace de nvmnt: manual, prezentare power point
-1-
Forme de organizare a activitii: activitate frontal, combinat cu activitatea individual
Resurse procedurale: conversaia, observaia,explicatia, nvarea prin descoperire
Modaliti de evaluare: evaluarea formativ, prin probe orale i scrise

Bibliografie:

Curriculum, instruire, evaluare, editia a III-a, Doina Mihalascu;


Manual clasa a VI-a

SCENARIUL ACTIVITII DIDACTICE

-2-
Nr. Evenimentele leciei i elemente de coninut Activitai de nvare Strategii didactice
CD eseniale
Metode Mijloace Forma de Evaluare
Activitatea profesorului organizare
I. MOMENT ORGANIZATORIC 2 min:
- verificarea prezentei
- asigurarea conditiilor necesare desfasurarii in
conditii optime a lectiei

II. REACTUALIZAREA
CUNOTINELOR ASIMILATE
ANTERIOR 8 MIN -elevii trebuie sa mentioneze
faptul ca la ultima lectie au avut
Profesorul adreseaza frontal urmtoarele
de invatat Porumbelul.
ntrebri:
- ei trebuie sa specifice faptul ca
- Ce ati avut de invatat pentru astazi?
traieste in zonele temperate Imagini
- Unde traieste porumbelul? videoproiectate
- referitor la corpul porumbelului Conversaia Frontal Evaluare
- Spuneti-mi ceva despre corpul porumbelului. trebuie sa cunoasca faptul ca este formativ
Ce forma are si la ce il ajuta? aerodinamic, adaptat la zbor, ca
are corpul acoperit de pene,
- Care sunt tipurile de pene?
membrele anterioare sunt
- De ce sunt apropiate de reptile? Care este transformate in aripi.
caracterul care dovedeste originea lor in
- elevii trebuie sa stie faptul ca
reptile?
pasarile se trag din reptile,
- Cum este scheletul? dovada acestui fapt fiind solzii

-3-
- Spuneti-mi o caracteristica importanta legata care sunt dispusi pe picioarele
de hranirea pasarilor. De ce inghit pietricele? lor.
- trebuie sa cunoasca faptul ca
scheletul este usor, gol pe
dinauntru si ca reduce greutatea
corpului pentru a usura zborul.
- ei trebuie sa retina ca pasarile
inghit pietricele pentru a putea
marunti hrana mai bine,
pietricele pe care le regurgiteaza
mai tarziu.
Imagini Frontal
videoproiectate combinat cu
activitatea
individual

III. ENUNAREA NOII LECII, A


SCOPULUI I OBIECTIVELOR Elevii afl ca lectia se numeste
ACESTEIA 5 MIN Alte pasari, descopera obiectivele
lectiei i devin coparticipani la
CD1 -CAPTAREA ATENIEI: activitatea didactic.
Profesorul precizeaz titlul leciei, l noteaz Conversaia
pe tabl Alte pasari i le comunic elevilor
obiectivele leciei i anume faptul c ei vor Explicatia
afla alte tipuri de pasari, dar si caracteristicile Invatarea prin
lor. descoperire

-4-
IV. PREZENTAREA OPTIM A
NOILOR CONINUINUTURI I
DIRIJAREA NVRII 25 MIN
Elevii observa imaginile si
recunosc unele pasari si vin cu
Pe baza imaginilor prezentate pe primul slide, completari.
cer elevilor sa recunoasca pasarile din imagine
si ii intreb ce alte pasari, inafara de cele din
imagine, mai cunosc.
Imagini
videoproiectate

Invarea prin
descoperire
CD1
Descopera speciile de pasari pe
Conversaia
care le vor nota in caiete, dar si
Realizez un tabel pe tabla in care voi scrie
faptul ca vor invata prin Explicatia
caracteristici si adaptari pentru fiecare pasare in
comparatie.
parte, pentru a le putea compara si retine
diferentele mai repede.

Recunosc diferite specii de pasari


si caracterele specifice lor, iau
Prezint imagini pe tot parcursul lectiei cu
notite si vin cu completari.
diferite pasari si caracteristicile lor, notand pe
CD2 tabla, in fiecare coloana, caracteristicile pasarii
care este prezentata in imagine. Frontal
combinat cu
Dirijati de profesor, descriu unele activitatea
Pe masura ce imaginile sunt proiectate pe tabla, adaptari si afla altele noi. individual
elevii vor trebui sa recunoasca pasarile, sa

-5-
descrie diferite trasaturi specifice si eventual sa Imagini
vina cu completari din experienta proprie. videoproiectate
Descopera alte specii de pasari
inrudite pe care le vor nota in
caiete.
Ii voi intreba pe elevi ce alte pasari inrudite cu
cele prezentate cunosc si voi nota cateva pe
tabla.

V. REALIZAREA FEED-BACK-ULUI
Prin chestionare orala pe tot parcursul leciei

VI. APRECIEREA PERFORMANEI 8 Conversaia


Sunt atenti la explicatii;
min
CD3 Explicatia
Noteaza in caiete
Profesorul pune intrebari elevilor din lectia
predata pentru a se asigura ca acestia au
inteles-o si pentru a vedea in ce masura a ajuns
informatia noua la ei.
Elevii raspund la intrebarile
adresate de profesor.
VII. ASIGURAREA
Noteaza in caiete.
POSIBILITILOR DE TRANSFER I
INTENSIFICAREA RETENIEI 2 min
Pentru fixarea noilor cunostinte, profesorul le
va arata elevilor imagini videoproiectate.

-6-
. Invatarea prin
descoperire
CD3
Conversaia
Explicatia

-7-

S-ar putea să vă placă și