Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 29.05.2017
UNITATEA DE NVMNT: Scoala gimnaziala nr.7 Galati
CLASA: a V-a B
PROFESOR: Gavrila Catalina
TEMA PROIECTULUI : ,,Cartea, prietena mea
TEMA ACTIVITII: ,,Cartea

FORMA DE ORGANIZARE: frontal i pe grupuri mici


TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi i deprinderi
SCOPUL ACTIVITTII:
- mbogirea cunotinelor privind importana crilor cultivnd interesul i
dragostea pentru carte ;
- Formarea unei atitudini pozitive fa de carte .

OBIECTIVE OPERAIONALE:

a) cognitiv-informative:
- s neleag coninutul poeziei i mesajul etic;
- s tie s mnuiasc i s foloseasc corect o carte;
- s aplice n practic normele de comportare nvate legate de carte;
- s nutreasc sentimente de dragoste i grij fa de cri;
- s ordoneze crile dup un criteriu dat sau dou criterii luate simultan la jocul pe
calculator;
- s creeze modele originale pentru coperi i semne de carte;
- s orneze prin mbinare i lipire coperi pentru carte;

b) psiho-motorii:
- s manipuleze cu uurin materialele puse la dispoziie;
- s-i coordoneze micrile oculo-motorii n timpul utilizarii calculatorului;

1
c) afective:
- s coopereze n cadrul grupului;
- s participe activ i cu plcere la soluionarea sarcinilor de lucru;
- s manifeste o atitudine de aprobare fa de aciunile pozitive ale celorlali colegi.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE:
- conversaia, expunerea, exerciiul, explicaia, demonstraia,
problematizarea, munca n echip, instruirea asistat de calculator ;
MIJLOACE DE REALIZARE:
O carte care ilustreaz coninutul poeziei, raft de bibliotec cu cri: de
poveti, de colorat, de poezii, de englez, auxiliare, calculator i CD-soft
educaional ,,coala vesel, coperi pentru cri i semne de carte confecionate.

DURATA: 50 minute

2
Evenimentul Coninutul tiinific Strategii Evaluare
didactic didactice

Crearea condiiilor necesare bunei desfurri


a activitii:
Moment - aranjarea mobilierului n trei centre de -instructaj Se
organizatoric interes; verbal apreciaz
- pregtirea materialului demonstrativ i comportam
distributiv; entulcopiil
or

Se va face prin dezlegarea a dou ghicitori Sunt


despre carte: apreciate
Captarea ateniei -conversaia rspunsuril
,,Are foi i nu e pom, e corecte
i vorbete i nu-i om
D exemple sfaturi multe
Celor ce vor s-o asculte
Ghici cine-i?

,,Cine este o comoar -conversaia


De poveti i poezii Se aplaud
Si prinii n fiece sear rspunsuril
O citesc pentru copii. e bune

3
Astzi vom studia poezia ,,Carteade Corneliu -explicaia
Anunarea temei Stoica, pentru c ori de cate ori avem nevoie Se
i a obiectivelor de un sfat, de informaii ne ducem la carte; de apreciaz
asemenea, este bine s ne amintim cum rspunsuril
trebuie pstrate i mnuite crile e
-conversaia complete
-
Se prezint copiilor crile: au coperi, file,
un titlu i un autor. -conversaia Se
Se va face o discuie ampl despre apreciaz
importana crilor, componentele ei, despre curiozitatea
Dirijarea ce conin i de unde se procur (de la librrie -explicaia fa de
nvrii i bibliotec). carte
Se prezint cartea cu poezia Cartea de -demonstraia
Corneliu Stoica.
Se recit poezia model concomitent cu
indicarea ilustraiilor din carte.

Cartea

Flori de vis i-nelepciune


mi ofer cartea n dar, -demonstraia Se
Slovele parc-s petale apreciaza
Ce-au crescut n nopi de har. verbal i se
aplaud
Eu le strng cu mare grij rspunsuril
Le pstrez ca pe-o comoar , e corecte
Pentru inim i minte
Cartea e o floare rar. -exerciiul

- problemati-
Zilnic cartea s-o citeti, zarea
File s nu murdreti

4
Coperta s-o ngrijeti
Copil bun astfel tu eti.

Li se solicit copiilor s participe la Se aplaud


explicarea coninutului de idei, la explicarea
cuvintelor noi: nelepciune, slove, har i
comoar. Conversaia
Se insist pe coportamentul copilului fa
de carte.
Se urmrete recitarea corect, clar i
expresiv.
Asigurarea feed- Se solicit doi, trei copii s recite poezia
back-ului integral.
Se solicit copiilor s spun ce au nvat
din poezia ,,Cartea i se subliniaz cum
trebuie s se comporte cu crile.

Tranziie -conversaia
Se cere copiilor s cante un cntec legat de
carte ,, ara copilriei .
Se formeaza trei grupe.
Se prezint sarcinile de lucru :
1. Joc de rol ,,De-a blibioteca Se
Se explic jocul i se insist pe verbalizarea apreciaz
aciunilor efectuate la bibliotec. -explicaia rspunsuril
2. Art: e
Vei recondiiona adic repara coperi corecte
deteriorate de copiii de colegii vostri i vom
decora semne de carte pentru copiii din clasa -exerciiul
noastr.

Obinerea 3. tiin:
performanei La calculator avei un CD cu un joc ,,coala -instruirea
vesel despre cum ai putea aeza crile pe asistat de

5
rafturile bibliotecii: dupa culoare, grosime etc. calculator
Calculatorul v va corecta rspunsurile i v
spune cand greii.

Se
analizeaz
lucrrile
Evaluarea Se apreciaz rezultatele obinute la fiecare proprii i
Performanelor grupa. -turul galeriei ale
Vor aprecia att lucrrile proprii, ct i pe ale colegilor
colegilor i se va face o expoziie . -conversaia

Se fixeaz tema activitii prin completarea Se fac


ncheierea fisei de lucru i se fac aprecieri aprecieri
activitii asupra ntregii activiti. -conversaia finale i se
acord
Elevii vor cnta cntecul ,,Crticica mea stimulente
dup un CD cu negativ. crticele

Fi de lucru
Cartea. Elementele crii
Numele, prenumele elevului: ___________________________________,
clasa: _____

6
1. Coloreaz desenul de mai jos.

2. Recunoate componentele crii. Completeaz definiiile, avnd


ca reper termenii din parantez.
Cartea obiect cultural
a) _______________________ este persoana care scrie o oper, el are
o existen real, ceea ce se poate observa din biografia sa. Numele
lui se poate afla pe coperta crii;
b) _______________________este numele ales de autor pentru opera
sa. _______________________ trebuie s fie n legtur cu textul,
s captiveze cititorul, s-i trezeasc interesul.
___________________ poate fi format din unul sau mai multe
cuvinte. n cazul articolelor de ziare, ____________________
trebuie s ocheze, pentru a atrage publicul cititor;
c) Prile ce alctuiesc o carte sunt: ____________________,
_______________, ___________________,
_____________________, ______________________,
___________________, _________________,
______________________,
________________________________________________.
Aezarea n pagin se face cu ajutorul alineatelor;
d) _______________________ este partea unei cri ce asigur
protecia acesteia. Pe ______________________ I se afl numele
autorului, titlul operei, numele editurii, o imagine/ ilustraie care
reflect o idee inclus n text.
_________________________________ II poate conine o

7
recomandare a crii, o prezentare a autorilor, preul, alte informaii
utile;
e) ______________________ poate cuprinde titlul operei, autorul,
editura, numrul volumului(dac opera are mai multe volume);
f) _____________________ cuprinde enumerarea prilor unei
cri/capitoale ale acesteia, precum i paginile corespunztoare.
_____________________ poate s se afle att la nceputul crii
ct i la sfritul ei;
g) ______________________ este instituia care se ocup de tiprirea
crii, de promovarea ei i care editeaz carteam face corectura ei,
stabilete preul. Sigla editurii se afl pe copert;

Not: Unele cuvinte se pot repeta de mai multe ori!!!


(editura, cuprinsul, coperta, cotorul, autorul, titlul, coperile, filele,
pagina de titlu, prefaa, textul propriu-zis, postfaa, diverse tipuri de
note)
3. Indicai toate componentele crii.

53

S-ar putea să vă placă și