Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecie

Dac muzica nu-i n suflet, n-o cuta n fluier.


Rabindranath Tagore

1
DATA: 28.05.2014

CLASA: I

PROPUNTOR: Todinca Anca Lavinia

ARIA CURRICULAR: Arte

OBIECTUL: Educaie muzical

UNITATEA DE INVARE: Elemente de limbaj muzical :Timbrul

SUBIECTUL- cntec Azi Grivei e mnios

TIPUL LECIEI: mixt


OBIECTIVE CADRU: Valorificarea in practica muzical vocal si instrumental a elemetelor de limbaj muzical receptate.

OBIECTIVE DE REFERIN:
1.1-s diferenieze auditiv sunete diverse din natur i din mediul nconjurtor;
1.3-s reproduc un repertoriu de cntece receptate dup auz, respectnd intonaia corect;

OBIECTIVE OPERAIONALE SPECIFICE ACTIVITII:

O1 : - s recunoasc sursa sunetelor audiate;


O2 : - s intoneze corect cntecul propus;
O3 : - s diferenieze timbrul muzical individual i de grup;
O4 :- s asocieze textul cntecelor interpretate cu micri sugestive corespunztoare, n ritmul melodiei;

STRATEGII DIDACTICE:
a) Resurse procedurale:
1. Metode i procedee didactice:
conversaia, explicaia, exerciiul muzical, jocul muzical, demonstraia , lectura explicativ ,aprecierea verbal;
2.Forma de organizare:

2
frontal, individual, pe grupe.

b) Resurse materiale:
Prezentare powerpoint -imagini reprezentnd lumnri aprinse pe tort, can cu ceai aburind, femeie suflnd n palme, copaci aplecai de vnt,
flori de primvar;
Imagini -O familie cu un cine, o feti mbrind un cine.
Prezentare powerpoint cu cntec i animaie: : O vioar mic , Dac vesel se triete, : Iarna vesel , Azi Grivei e mnios .
nregistrri audio: sunete din natur: o main, ploaie, psri, un cel.
- Mozart-repetiie de concert (cor de copii cu solist)
clopoel, laptop, videoproiector, catalog, stimulente.

BIBLIOGRAFIE:
1. Avram Florea: Educaia muzical i didactica muzicii, Ministerul Educaiei i Cercetrii/Proiectul pentru nvmntul
Rural,2007
2. Programa colar
3. www.google.ro-imagini

3
Etapele leciei Activitatea invtorului Activitatea elevilor Procedurale Materiale Organiza Evaluare
torice
1. Moment Organizez clasa pentru buna Se pregtesc pentru lecie. Conversaia Frontal Observarea
organizatoric-1 min desfurare a leciei de educaie sistematic
muzical: pregtirea materialului
didactic necesar, asigurarea disciplinei.
2. Discuii Conversaie introductiv: Rspund la ntrebri identificnd Conversaia Frontal Evaluare
pregtitoare-2 min Iniiez un dialog privitor la zgomotul i sursa acestuia. oral
recreaia care tocmai s-a ncheiat: Identific reaciile proprii precum i
ale colegilor la auzul soneriei. Observarea
O1 -Cine a anunat sfritul recreaiei? clopoel
sistematic
-Ce ai fcut cnd ai auzit
clopoelul (soneria) ?
Difereniaz zgomotele de sunetele nregistrare
Invit copiii s asculte n continuare muzicale. audio
un fragment muzical:
-Mozart-
-Ce ai auzit ? Care au fost reaciile repetiie de
voastre ? concert (cor
Trim ntr-o lume plin de sunete: de copii cu
unele plcute, linititoare, altle solist)
neplcute, aspre. Sunetele care ne laptop
ncnt auzul se numesc sunete
muzicale cele care sunt neplcute se
numesc zgomote.
3. Anunarea temei i Calitatea sunetelor de a se deosebi Rein tema leciei precum i Frontal
a obiectivelor- dup sursa care le produce se numete obictivele acesteia. Observarea
2 min timbru sau culoare sonor. Despre sistematic
timbru vom discuta astzi. Trebuie s
recunoatei tipurile de timbru,
timbrul unei persoane i al unnui grup.
n prima parte a orei, vom repeta Se mobilizeaz pentru activitate. Explicaia
cntecele pe care le-am nvat dar din conversaia

4
perspectiva timbrului vocal. Vom
repeta, de asemenea i modurile de
interpretare: n cor, cu solist i cor, i reamintesc cntecele nvate
dup modul de interpretare.
acompaniindu-ne cu percuie
corporal bti din palme, bti din
picior din picior, cu ajutorul pozitivului
muzical.
Dac o s fii ateni i vei cnta Ateapt cu nerbdare surpriza
frumos, n partea a doua a orei vom promis.
nva ceva nou i plcut, dar aceasta
va fi o mic surpriz, pe care o vei afla
la momentul potrivit.
4. Reactualizarea - Pentru nceput, vom cnta cntecelul Frontal
cunotinelor -10 prin care reproducem sunetele scoase conversaia Evaluare
min de instrumente. Cum se numete oral
cntecul? Individual
1. O vioar mic interpretare cu
soliti i cor. Cte un elev va reprezenta Prezentare
Jocul muzical evaluarea
O2 -Ai recunoscut cine a cntat fiecare instrumentul din cntec, iar clasa va powerpoint cu reciproc
strof? Dup ce ? interpreta sunetele scoase de acesta. cntec i
O3 Cum ne mai putem acompania Particip la discuii privind explicaia animaie
O4 cntecele, dac nu avem nici un recunoaterea timbrului vocal al unei O vioar
persoane. Observarea
instrument sau alt obiect la ndemn? mic ,
sistematic
Ce cntecel n care ne-am acompaniat Recunosc cntecul. Laptop
cu ajutorul minilor, picioarelor i videoproiector
degetelor am nvat?
2. Dac vesel se triete joc Evaluare
muzical cu acompaniament de percuie Cnt doar trei strofe, cu oral
Prezentare
O2 corporal. acompaniere de bti din palme, Jocul muzical
cu percuie powerpoint cu
Fac discuii referitoare la timbul vocal: btaie din picior i pocnit din degete. Pe grupe
O3 corporal cntec i
-Recunoatei cine a cntat ? Dup ce? Prima strof este cntat de fete, a
animaie
5
O4 Cum este timbrul vocal al fetelor? Dar doua de catre biei i a treia de conversaia Dac vesel evaluarea
al bieilor? ntreaga clas. se triete reciproc
Recunosc timbrul vocal al fetelor , al laptop
3.Prezint copiilor nceputul bieilor i cel de grup(mixt) videoproiector
Jocul muzical Prezentare Frontal Observarea
cntecelului Iarna vesel. Le cer s Interpreteaz n cor cu intonaie sistematic
recunoasc despre ce cntec este cald, i cu micri de dans n timpul powerpoint cu
O2 conversaia
O3 vorba i s-i aminteasc cntecul. cntecului. cntec i
O4 Iarna copiii se joac n zapad cu ali animaie Evaluare
copii dar se pot juca i cu ali prieteni. Iarna vesel. oral
Enumer prietenii copiilor: cini,
Care sunt cei mai buni prieteni ai Laptop
pisici, papagali, etc. conversaia evaluarea
videoproiector
copiilor?
reciproc
5. nsuirea noilor Prezint dou imagini : Intuiesc imaginile, discut pe conversaia Imagini Frontal
cunotine-15 min -Cine face parte din aceast familie? marginea lor. powerpoint
- Cine este cel mai bun prieten al -O familie cu Evaluare
acestei fetie? un cine oral
Vom nva astzi un cntec frumos -O feti
Rein denumirea cntecului.
despre un cel, care se numete Azi mbrind Observarea
Grivei e mnios. Cntarea un cine sistematic
Cnt model cntecul. Ascult cntarea model. model Laptop
MEMORAREA TEXTULUI. videoproiector
1.Recit integral poezia, dup care elevii Rein versurile poeziei. Recitarea
o vor memora pe etape. model Evaluare
oral
2.Recit prima strof i explic cuvintele
necunoscute:
Particip la explicarea cuvintelor
Mnios= nervos, suprat. necunoscute.
Nu rzbete= nu reuete, nu l poate Rein explicaiile. Lectura
nfrnge explicativ Frontal
Se frmnt= se agit
Trnt= btaie, lupt
Memoreaz a doua strof. Explicaia Prezentare
3.Recit a doua strof i explic cuvintele
Rein explicaiile . powerpoint cu
6
necunoscute: Lectura cntec i Evaluare
Se zbrlete= se supr, se ciufulete explicativ animaie oral
l voi rpune= sfrma, zdrobi Indentific aciunile caelului i fac Azi Grivei e
discuii referitoare la Explicaia Observarea
Discuii referitoare la textul cntecului mnios
comportamentul oamenilor fa de sistematic
i mesajul lui. animale. laptop
2. nvarea poeziei pe strofe videoproiector
Recitarea Frontal
O2 repetarea n cor, cu reluarea celei individual
precedente; Recit poezia integral.
3. Recitarea individual de ctre doi Individual
O3 trei elevi; Cnt pe rnd: fetele, bieii, pe
O4 rnduri de bnci, individual, cu toat conversaia
Cntarea individual i n grup a
clasa.
cntecului. Fac referiri la timbul vocal al celor
Discuii referitoare la timbrul vocal al care interpreteaz cntecul.
celor care cnt.
6. Obinerea Acum vom face un joc. Fiecare dintre Rein explicaiile . Explicaia Frontal evaluarea
performanei- voi va trebui s-i cnte numele pe o Compun o melodie cu numele Demonstraia reciproc
3 min melodie aleas de el. fiecaruia. Jocul muzical Individual Observarea
Exemplific cntnd numele meu . Observ timbrul individual. sistematic
7. ncheierea Fac aprecieri asupra modului de Elevii care au fost activi n timpul aprecierea catalog Frontal Evaluare
activitii-2 min participare a elevilor la activitate. orei i au rspuns corect vor fi verbal oral
Evideniez elevii cu prestaie recompensai cu stimulente sau Aprecierea
deosebit acordndu-le calificative. calificative. prin stimulente Individual
Anun elevii c pentru ora viitoare vor Rein tema pentru acas. calificative
avea de repetat cntecelul.

7
8