Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lecie

Profesor :Dnil Marian Gabriel


Aria curriculara : Educatie fizica si sport
Disciplina : Educatie fizica
Data : 12.05.2017
Clasa : a VI-a
Locul de desfasurare : Terenul de fotbal
Durata : 45 minute

Teme si competente :
T1 : D.M . specifice unor ramuri sportive , Handbal:nvarea/consplidrea
prinderii+pasrii mingii, cu accent pe ndoirea corespunztoare a braelor (la prindere ) ,
ducerea braului cu mingea sus deasupra umrului i rsucirea trunchiului (la pasare ) ;
T2: C.M. Rezistenta : Dezvoltarea C.M. Rezistenta prin intermediul metodei Fart Leck ; cu
accent pe mentinerii ritmului in timpul alergarii;

Competente specifice :
1.Utilizarea notiunilor specifice domeniului , in situatii de instruire .
2. Respectarea regulilor specifice activitatilor sportive , din lectie si din afara ei .
3.Manifestarea unor indici corespunzatori ai calitatilor motrice , in functie de specificul
actiunilor motrice .
4.Aplicarea deprinderilor motrice fundamentale si sportive elementare , in actiuni motrice
variate .
5.Asumarea rolurilor de conducere sau subordonare specific activitatilor motrice .

Competente derivate :
- Folosirea de catre elevi a unui limbaj specific lectiei de Educatie Fizica
- Executarea corecta a exercitiilor selective ,cu si fara obiective specifice , pentru
dezvoltarea fiecarui segment al corpului , dupa modelul demonstrat ;
- Intelegerea si aplicarea regulilor de desfasurare a activitatii , pe teren , in sala ;
- Imbunatatirea cunostintelor despre educatie fizica , ca obiect de studiu ;
- Folosirea la maximum a capacitatilor motrice imbunatatite , in desfasurarea lectiei .

Obiective cognitive :
-sa respecte regulile si indicatiile date ;
- sa respecte corect tipurile de exercitii date conform comenzilor si in sincronizarea
cu ceilalti copii in limita posibilitatilor individuale .

Obiective psihomotrice :
- Sa execute cu deplin control miscarile simple si complexe ;
- Sa execute corect pasareami ngii, punand accent pe lucrul picioarelor .

Obiective affective :
- Sa manifeste ointa in recep[tarea informatiilor aduse de professor ;
- Sa manifeste fair-play in conditii de joc ;
Strategii didactice :
1.Resurse procedurale ( metode de invatamant ) : explicatia , demonstratia , exercitiul
, exersarea , conversatia , corectarea , concursul , jocul de handbal
2. Forme de organizare : frontal , pe grupe ;
3.Forme de dirijare : - dirijata de profesor ;
-independenta ;
4.Resurse material : fluier ,jaloane , mingi, tricouri ;
5.Metode de evaluare : continua ( formativa) , observarea sistematica ;
6. Tipul lectiei : mixta

Nr. Verigile lectiei si Continutul lectiei Doz Indicatii Obs .


Crt. durata are metodice si
organizatorice ,
formatii de
lucru , forme de
exersare si
corectari
1 2 3 4 5 6
1. Organizarea Exercitii de front 2 In linie pe un
colectivului de elevi , ordine si Min rand ,frontal
3 formatii:
-Adunarea; Se vor corecta
- Alinierea ; pozitiile incorecte
-Salutul;
-Numaratoarea;
- Verificarea
tinutei si a starii
de sanatate ;
- Comunicarea
temelor ;
- Exercitii pentru
captarea atentiei
(Dialogul).

2. Pregatirea 1. Forme de
organismului mers :
pentru efort 7 -mers pe varfuri cu
bratele intinse sus ; 1/2 In coloana cate
-mers pe calcaie cu Diag unul .
bratele la spate; .
-mers pe exterioara
a labei piciorului ; 1/2
- mers pe partea Diag
intorioara a labei .
piciorului ;
-mers ghemuit ;
- mers fandat ; 1/2
- trecere in Diag
alergare ; .

1/2
Diag
.

1/2
Diag
.

2. 2.Exercitii din
scoala alergarii :
- alergare cu joc de 1L
glezna ;
- mers de revenire ; 1L
-alergare cu Se dau
genuchii sus ; 1L indicatii si se
- mers de revenire ; fac corectari
- alergare cu pe tot
pendularea 1L parcursul
gambelor spre deplasarii
inapoi ; elevilor la
- mers de revenire ; toate formele
- alergarea cu pas de mers si
adaugat cu ducerea 1L deplasare
bratelor lateral , unde se
fata in int. ; impune.
- mers de revenire ;
- alergare cu pas
incrucisat , cu 1L
bratele intinse
lateral ;
- mers de revenire ;
- alergare cu 1L
pendularea
gambelor intinse
spre inainte ;
- mers de revenire;
- alergarea cu pas
saltat ; 1L
- formarea coloanei
de gimnastica
Complex de exercitii
libere :
1. Exercitii pentru
centura scapulo
umerala:
Influentarea
3. selective a P.i . Stand departat cu
aparatului bratele indoite si In coloana cate doi .
locomotor palmele pe solduri : 4x8 In linie cate doi
T1- aplecarea capului
10 spre inainte ;
T2 revenire
T3- aplecarea capului
spre inapoi
T4- revenire
T5 inclinarea lat.
dreapta
T6 revenire
T7- inclinare lat.
dreapta
T8- revenire .
Bratele intinse din
2.P.i.Stand departat : cot. Se vor corecta
T1 T2- rotirea bratelor executiile in functie
spre inaine 4x8 de situatiile aparute .
T3-T4- rotirea bratelor
spre inapoi
T5-T6- idem t1-t2
T7-T8 idem t3-t4

3.P.i. Stand departat


bratele indoite bratele Se va insist ape
indoite la nivelul amplitudine si
pieptului : 4X8 corectitudine .
T1-T2- extensia bratelor
catre inapoi cu arcuire Bratele intinse perfect
T3-T4-extensia la nivelul umerilor .
antebratelor catre inapoi
cu arcuire
T5-T6- idem t1-t2
T7-T8- idem t3-t4
3. Influentarea selective a Exercitii pentru trunchi
aparatului locomotor
10 4. P.i. Stand departat
bratele indoite la nivelul
pieptului :
T1-T2 aplecarea
trunchiului cu arcuire In linie pe
spre partea dreapta 4 doua randuri
T3-T4- aplecarea x .
trunchiului spre partea 8
stanga cu arcuire
T5-T6- Idem t1-t2
T7-T8- Idem t3-t4
5. P.i Stand departat :
Genuchii
T1- T2 extensia intinsi .
trunchiului cu arcuire ,
concomitent cu ridicarea 4 Brate intinse
bratelor inainte sus . x .
T3-T4-. Indoirea 8
trunchiului cu arcuire ,
concomitent cu
atingerea varfurilor
degetelor pe sol .
T5-T6 idem t1-t2
T7-T8- idem t3-t4

6. P.i Stand departat cu


bratele intinse lateral :
T1-indoirea rasucita a Brat picior
trunchiului spre dreapta opus .
concomitent cu atingerea
gleznei dreapta cu palma
mainii stangi ;
T2- indoirea rasucita a 4
trunchiului spre stanga x
concomitent cu atingerea 8
gleznei stangi cu palma
mainii drepte ;
T3- idem t1
T4- idem t2
T5- T8- idem t1- t4
Exercitii pentru trenul
inferior :

7.P.i. Stand departat ,


bratele indoite cu
palmele pe sold

T1-T2- fandare arcuita


spre inainte cu piciorul
drept
T3-T4- fandare arcuita
spre inainte cu piciorul
stang
T5-T6- idem t1-t2
T7-T8- idem t3-t4

8. P.i. Stand cu mainile


pe sold
T1-T4- sarituri ca
mingea pe loc
T5-T8- sarituri ca
mingea spre inainte si
spre inapoi
4. nvarea
/Consolidarea Handbal : nvarea
deprinderilor /Consolidarea
motrice prinderii pasrii cu
specific unor accent pe ndoirea
ramuri corespunztoare a
sportive braelor (la prindere
10 )
-cate 2 elevi , asezati
fata in fata pe
lungimea terenului ,
cu interval intre grupe
aproximativ 2-3 si o 2
minge la fiecare grupa
: elevii executa Colectivul
prinderea si pasarea este impartit
mingii; pe grupe .
- acelasi exercitiu ,
numai ca de data
aceasta ambii elevi
sunt orientate cu fata
spre una dintre porti ;
- acelasi exercitiu
doar ca de data
aceasta un elev este
pozitionat cu fata la o
poarta , iar celalalt cu
fata la poarta opusa ;
- gupe de cate 3 elevi ,
2 elevi sunt plasati pe 2
o parte a terenului de
handbal (unul langa
celalalt ),cu fata spre
interior , iar al treilea 2
elev se aseaza la 4-5
m de acestia ,tot cu
fata in interiorul
terenului sic ate o
minge la elevii care
sunt singuri in grupa :
elevii executa 2
prinderea si pasarea
mingii;
- acelasi exercitiu , 2
numai ca de data asta
se lucreaza cu 2 mingi
;

5 Dezvoltarea unei Rezistenta :


calitati motrice dezvoltarea
10 rezistentei anaerobe
prin intermediul
metodei Fart Leck ;
-Metoda Fart Leck
presupune alergare
de viteza de tip 5 t de
lansata pe lungime teren
si mers pe latime

6. Revenirea -alergare usoara ; 1L In coloana cate


organismului - mers cu miscari de unul .
dupa efort respiratii(inspir pe 1L
3 nas , expir pe gura );

7. Concluzii si -Aprecieri asupra In linie pe un


aprecieri comportamentului rand .
2 elevilor la lectie ;
- Evidentieri pozitive
si deficiente ;
- teme pentru acasa ;

S-ar putea să vă placă și