Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECIE

Obiectivul central (scopul) leciei: Elevii s stabileasc legturile dintre structura ininii i funciile sale, n vederea
nelegerii rolului acesteia n organismul uman,;

Obiectivele operaionale:
O1. S identifice componentele peretelui inimii, pe baza prezentrii acestora cu ajutorul unui desen realizat pe tabl; fiecare
elev s denumeasc aceste componente;
O2. S recunoasc elementele care compun structura intern a inimii, pe baza desenului realizat la tabl; fiecare elev s
identifice aceste elemente de structur;
O3. S coreleze elementele de structur ale inimii cu funciile pe care aceasta le ndeplinete; fiecare elev s numeasc rolul
inimii.

Tipul i varianta de lecie: lecie mixt (predare i asimilare de cunotine noi)


Resurse procedurale: observaie, conversaie, explicaie, demonstraie, nvare prin descoperire
Resurse materiale: manual
Tipul de organizare a activitii: colectiv
Anticiparea dificultilor: elevii pot ntmpina dificulti n nelegerea structurii peretelui inimii
Bibliografie: S.Ene, G. Sandu, G. Gmneci. Biologie. Clasa a X-a. Editura Crepuscul, 2005
Obiective Etapele (evenimentele) leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
operaionale
Moment organizatoric M prezint, ntreb dac sunt elevi abseni;

Reactualizarea noiunilor necesare Solicit elevilor s prezinte marea i mica Descriu circulaia sngelui;
trecerii la lecia nou circulatie

Captarea ateniei pentru lecia nou Notez titlul lectiei pe tabl; Noteaz titlul leciei n caiete;
Prezint scopul i obiectivele de atins pn la
finalul leciei;
Prezentarea coninutului leciei noi Realizez pe tabl un desen care ilustreaz Realizeaz desenul n caiete;
inima, evideniind alctuirea peretelui neleg structura peretelui inimii;
Dirijarea nvrii acesteia (pericard, epicard, miocard, Noteaz n caiete noiunile
endocard); descriu pe scurt fiecare prezentate;
O1 component n parte, insistnd asupra
miocardului;
Conexiune invers
ntreb elevii ce rol are fiecare element din Identific rolurile pericardului,
structura peretelui inimii; epicardului, miocardului i
endocardului;
Prezentarea coninutului leciei noi Descriu, pe baza desenului realizat la tabl, neleg alctuirea intern a inimii;
structura intern a inimii, insistnd asupra Noteaz n caiete informatiile
Dirijarea nvrii valvulelor atrioventriculare i semilunare; prezentate;
O2 descriu rolul acestora;

Conexiune invers terg desenul de pe tabl i invit un elev s Un elev iese la tabl, iar ceilalti
vin s l refac, completnd i legenda; verific dac desenul este realizat
corect;
Prezentarea coninutului leciei noi Descriu, pe baza desenului realizat pe tabl Sunt atenti la explicatii, noteaz n
de ctre elev, ciclul cardiac i punctez rolul caiete informaiile prezentate;
Dirijarea nvrii. valvulelor n asigurarea circulaiei sngelui
ntr-un singur sens;
O3
Conexiune invers Cer elevilor sa descrie pe scurt evenimentele Rspund ntrebrilor, identific
care se petrec ntr-un ciclu cardiac i s rolul componentelor inimii n
identifice rolul fiecrui element de structur realizarea ciclului cardiac;
al inimii n asigurarea circulaiei ntr-un
singur sens a sngelui;

Fixare Pun ntrebri elevilor din aspectele Rspund la ntrebri;


importante ale leciei. i fixeaz cunotintele.
SCHEMA TABLEI

INIMA

-localizat n mediastin, ntre cei doi plmni


-pericard fibros
seros- foi parietal
visceral = epicard
miocard
endocard

atriul stng bicuspid


atrioventriculare
Valvule atriul drept tricuspid

semilunare = sigmoide

Alctuirea inimii

Vascularizaia inimii este asigurat de artere i vene coronare.

S-ar putea să vă placă și