Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

,,CE MI-A POVESTIT UN GREIER MIC

Data :
Unitatea de nvmnt:Gradinia cu Program Normal Lechinta
Propuntor :Inst .Matei Lavinia Gabriela
Nivel: I (3 5 ani)
Grupa mijlocie ,,Buburuzele"
Tema anuala de studiu:Cand,cum si de ce se intampla?
Tema saptamanii :Pregatirea vietuitoarelor pentru iernat
Tema zilei: Ce mi-a povestit un greier mic?"
Tipul: transmitere de cunotine -formare de priceperi i deprinderi
Forma de realizare:Activitate integrata (ADP+ALA+ADE)

ACTIVITI DE NVARE:
1. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL
ntlnirea de diminea :
,,Bun dimineaa,furnicue mici!"
Rutine :,,Sunt harnic i ordonat "(deprinderea de a duce la bun sfrit
lucrarea nceput i de a pstra ordinea);
Tranziii:
-,,Greieraul "-cntec,de C.Mere
-,,Vine iari toamna " de D.Donciu,cntec
-Ghicete insecta!"

2. ACTIVITI LIBER-ALESE-CENTRE DE INTERES


BIBLIOTECA:,,Balada unui greier mic"de G.Toprceanu-citire de imagini;
ART:,,Muuroiul furnicii "
TIIN:,,Insecte sub lup"
CONSTRUCII:,,Csue pentru prietenii greieraului"
,,Dansul greieraului"-joc de micare;

3. DOMENII EXPERENIALE
DOMENIUL LIMB I COMUNICARE:
,, Ce mi-a povestit un greier mic?"-povestirea educatoarei
DOMENIUL TIIN
,n lumea insectelor toamna "-observare

1
SCOPUL ACTIVITII:
Dezvoltarea capacitii de a se concentra i de a asculta cu atenie o poveste ;
Formarea capacitii de a observa dirijat insectele i de a sesiza
caracteristicile i manifestrile acestora n perioada pregtirii pentru iernat ;
Consolidarea deprinderii de a se exprima corect n propoziii,dezvoltarea
memoriei voluntare , a ateniei i a dragostei fa de natur i vieuitoare.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
Centre de interes :
ALA 1
BIBLIOTECA:,,Balada unui greier mic"de G.Toprceanu-citire de imagini;

-s rsfoiasc cartea cu interes respectnd regula ngrijirii crilor;


-s se exprime n propoziii ntocmite corect din punct de vedere gramatical;
-s neleag suprarea i suferina greieraului.

ART:,,Muuroiul furnicii "


-s rup hrtia pentru a reda muuroiul furnicii;
-s lipeasc respectnd algoritmul de lucru;

TIIN:,,Insecte sub lup"


-s denumeasc insectele din insectar;
-s observe cu lupa alctuirea corpului insectelor.

CONSTRUCII:,,Csue pentru prietenii greieraului"


-s construiasc adposturi pentru insectele din poveste;
-s gseasc utilitate csuelor.
ALA 2
,,Dansul greieraului"-joc de micare-distractiv(scunele muzicale);
-s respecte regula jocului;
-s participe cu interes la joc.

DOMENIUL LIMB I COMUNICARE:


s identifice aspecte din viaa insectelor urmrind textul expus de educatoare
i imaginile puse la dispoziie ;
s-i mbogeasc vocabularul cu cuvinte: rit (zgomot), pmnt afnat
(rrit), scurm (scormonesc), canale, zvelt (subire), stup, faguri de miere,
muuroi, viaa subpmntean, hambare (magazie pentru pstrat cereale) ;
s neleag mesajul povestirii cu ajutorul ntrebrilor puse de educatoare.
s ndrgeasc vietile din lumea nconjurtoare;

2
DOMENIUL TIIN
s enumere prile componente ale insectelor cu ajutorul mulajelor;
s neleag modul de via al insectelor,pregtirea lor pentru iernat;
s mnuiasc materialul pus la dispoziie;
s numere picioarele insectelor;
s ocroteasc insectele .
STRATEGII DIDACTICE :
METODE I PROCEDEE:
conversaia,expunerea,observaia,povestirea,explicaia,descoperirea,
problematizarea,brainstormingul,exerciiul,demonstraia,nvarea prin
cooperare,munca independent,mna oarb,jocul.

RESURSE MATERIALE: silueta de carton a unui greiere,cadru adecvat:mini-pdure


(copaci, frunze, muuroi, insecte); siluete-gze (mmrue, furnici, greieri, albine -
pentru fiecare copil); pliante cu insectele ntlnite n poveste, un stup (confecionat din
carton), albume, reviste, cri,insectar,lup,coulee cu hrtie glasat-neagr,buci de
hrtie reprezentnd muuroiul,lipici,diferite materiale de construcii,Cd-player,CD;

METODE DE EVALUARE :
Observarea sistematic a comportamentelor ;
Proba oral ;
Probe practice ;
Analiza produselor.

EVALUAREA ZILEI :
Aprecieri verbale individuale i de grup ;
Expunerea lucrrilor la mini-expoziia grupei ;
Recompense.
Bibliografie :
Boreanu Silvia,Brniteanu Rodica i colaboratorii ,Curriculum pentru
nvmntul precolar,didactica Publishing House,Bucureti,2009.
Adina Glava ,Maria Pocol,Lolica Lenua Ttaru,Educaia timpurie ghid metodic
pentru aplicarea curriculumului precolar,Editura Paralela 45,Piteti ,2009;
www.magicland..ro.

3
Scenariul zilei

Activitatea debuteaz cu ntrlnirea de diminea.

INTALNIREA DE DIMINEATA:
-Buna dimineata, furnicue mici!
M bucur c suntei aici,
A-nceput o nou zi,
Bun dimineaa,copii!
Prezenta copiilor :
Copilul numit de educatoare ,,citesteprenumele colegilor cu ajutorul
fotografiilor.Fotografia absenilor o aaz la locul special pregtit , numr fetele absente
i bieii abseni.
Calendarul naturii:este momentul n care copiii fac referiri la :data,ziua sptmnii,luna
curent,anul,starea vremii,aspecte ale anotimpului,mbracaminte adecvata anotimpului.
Evenimentul zilei :Astzi avem musafiri,d-na nvtoare a venit s vad cte lucruri
minunate nvai voi la grdini.
Captarea ateniei:
Activitatea de grup: educatoarea recit versurile:
-Vreau s v ntreb ,dragi copilai!
Auzit-ai voi ,de un greiera?
Este vai de capul lui,
El umbl pe cmp hai-hui .
N-are cas ,n-are mas,
Doar chitara lui aleas.
Povestea sa-i ascultm
Ca s l mai bucurm !
Prezint copiilor sub forma de surpriz silueta greierasului ,care a venit s petreac o zi
alturi de noi,este trist.Prezint copiilor sub form de surpriz cadrul-pdure,pregtit de
educatoare.
Noutatea zilei:
Greieraul ne-a adus o scrisoare .Vreti sa o citesc?
Dragi copii din grupa ,,Buburuzelor
V rog s m ajutati s mi gsesc un adpost,mi-e frig si nu mai pot
s cnt...Ziua de astzi se numete: ,,Ce mi-a povestit un greier micn
timp ce o s v spun povestea voi o s observai cteva gze care mi
sunt apropiate i care acum se pregtesc de iernat.
La centrele de interes v rog s rezolvai urmatoarele sarcini:

4
Biblioteca :,,sa cititi imaginile ,din poezia ilustrata ,,Balada unui
greier mic de George Toprceanu pentru a nelege mai bine motivul
suprrii mele.
Arta :realizai ,,Musuroiul furnicii "rupei i lipii hrtia,poate mi
gsii i mie un locor ?
Constructii : construiti din diferite materiale,(din natur:castane i
smburi de piersici),,Csute pentru prietenii greierasului
tiin :studiem ,,Insecte sub lup" (un instrument care mrete
obiectele sau imaginea).
La sfritul activitii doresc s petrecem mpreun executnd
,,Dansul greierasului pe fond muzical.Dac voi o s rezolvai aceste
sarcini o s fiu bucuros .V doresc s avei o zi minunat !
Semneaz : Greieraul hai-hui.
Dirijarea nvrii :

Cu ajutorul jetoanelor reprezentnd insecte, a insectelor aezate n cadru-pdure i a


unei minunate povestiri, copiii sunt antrenai n a observa i a se informa despre acestea.
Se observ alctuirea fiecrei insecte: culoare, form, cap, piciorue, antene, hran,
adpost, foloase.
n timpul povestirii m voi opri la fiecare insect, pentru a fi observat de ctre copii.
Fixarea cunotinelor: se face prin ntrebri referitoare la insectele ntlnite n poveste.
Voi concluziona faptul c unele insecte mor odat cu venirea frigului, altele se ascund
foarte adnc n pmnt, unele nu mnnc nimic iarna.
Copiii asculta ghicitori despre insectele din poveste.Copilul care rspunde corect
primete un ecuson cu insecta respectiv.Ceilali copii vor alege prin procedeul ,,Mna
oarbjetoane pentru a se ndrepta spre cele patru centre deschise copiilor.
Tranzitie Cntecul Greieraul de C.Mere.
Prezint copiilor materialele puse la dispozitie, intuiesc materialele .
Explic si demonstrez copiilor de la centrul Arta modul de realizare al musuroiului,celor
de la Constructii le dau fru liber imaginaiei creatoare,la tiin cercettorii albine
studiaz cu lupa insectele din insectar.M ndrept spre centrul Biblioteca unde o s
,,citim mpreun cu copiii poezia ilustrat,, Balada unui greier mic de G.Toprceanu.
Efectum exercitii de nclzire a muchilor mici ai minii :
,,Minile nu stau deloc,
Ci se pregtesc de joc
Degetele-mi sunt petale
Se deschid ca la o floare
Iar apoi le rsfirm
La pian ,frumos cntm.
Urez copiilor spor la lucru !
n timp ce copiii lucreaz i supraveghez,ajut dac este nevoie Fac aprecieri asupra
modului de desfurare a activitii de astzi,expun lucrrile copiilor la cele dou
expoziii ale grupei preciznd faptul c toi copiii au fost harnici ca albinele i furnicile .
Greieraul le mulumete copiilor pentru toate activitile de astzi i i felicit.
Tranziie:,,Vine iari toamnacntec,de D.Donciu

5
Educatoarea ofer recompense copiilor. .n continuare desfurm jocul,,Dansul
greieraului". Copiii vor fi lsai s discute liber despre cele nvate, activitatea
ncheindu-se ntr-un mod relaxant, destins.

EVENIMENTE CONTINUTUL TIINIFIC STRATEGII FORME DE


DIDACTICE DIDACTICE EVALUARE
I.Organizarea Pregatirea materialului didactic Copiii sunt
activitii necesar pentru activitatile pe aezai n
domenii experentiale:silueta semicerc .
greierasului, macheta-
cadru,pdurea,siluetele
insectelor:greieras,furnica,buburuza,
albina, asezate in mediul lor de
viata,siluete de insecte pentru
fiecare copil (ecusoane).
Scunele sunt asezate n semicerc.
Msuele se grupeaz n patru
grupuri,pe fiecare msu este
aezat o insect ,astfel
:buburuze,albine,furnici,greierai.

INTALNIREA DE DIMINEATA: Particip la


-Buna dimineata, furnicue mici! dialog Capacitatea de
M bucur c sunteti aici, atenie
A-nceput o nou zi,
Bun dimineaa,copii!
Prezena copiilor :
Copilul numit de educatoare Numeste copiii
,,citesteprenumele colegilor cu prezenti,
ajutorul fotografiilor.Fotografia Absenti. Aprecieri verbale
absentilor o aaza la locul special Numr
pregtit , numr fetele absente i
bieii abseni.
Calendarul naturii:este momentul Completeaza
n care copiii fac referiri la calendarul
:data,ziua sptmnii,lunacurent naturii observarea
,anul,starea vremii,aspecte ale Particip la comportamentului
anotimpului,mbrcminte adecvat dialog copiilor
anotimpului de afar. Aprecieri verbale
Evenimentul zilei :Astzi avem
musafiri,d-na nvtoare a venit s
vad cte lucruri minunate nvai
voi la grdini.

Activitatea de grup:

6
II. educatoarea recit versurile: Asculta cu
Desfurarea -Vreau s v ntreb ,dragi copilai! interes
activitii Auzit-ai voi ,de un greiera?
a) Captarea Este vai de capul lui, Observ
ateniei El umbl pe cmp hai-hui .
N-are cas ,n-are mas,
Doar chitara lui aleas.
Povestea sa-i ascultm observarea
Ca s l mai bucurm ! comportamentului
Prezint copiilor sub forma de copiilor
surpriz silueta greieraului ,care a
venit s petreac o zi alturi de Participa la
noi.Prezint copiilor sub form de dialog
surpriz cadrul-pdure,pregtit de
educatoare.
Noutatea zilei: Rspund la
Greierasul ne-a adus o scrisoare ntrebare
.Vreti sa o citesc?

b) Anunarea Dragi copii din grupa


temei i ,,Buburuzelor
enunarea V rog s m ajutati s mi
obiectivelor gsesc un adpost,mi-e frig si nu
mai pot s cnt...Ziua de astzi se
numete: ,,Ce mi-a povestit un
greier micn timp ce o s v spun
povestea voi o s observai cteva Observarea
gze care mi sunt apropiate i comportamentu-
care acum se pregtesc de lui copiilor
iernat.Doi copii repet denumirea Aprecieri verbale
zilei.
La centrele de interes v rog s
rezolvai urmatoarele sarcini: Asculta cu
Biblioteca :,,sa cititi imaginile interes
,din poezia ilustrata ,,Balada unui
greier mic de George
Toparceanu pentru a nelege mai observarea
bine motivul suprrii mele. comportamentului
Arta :realizai ,,Musuroiul copiilor
furnicii "rupei i lipii
hrtia,poate imi gasiti i mie un
locor .
Constructii : construii din
diferite materiale,(natur),Csue
pentru prietenii greieraului
tiin :studiem ,,Insecte sub

7
lup" (un instrument care
mrete obiectele sau imaginea).
La sfritul activitii doresc s Interesul pentru
petrecem mpreun executnd mesajul
,,Dansul greieraului (scaunele transmis
muzicale)pe fond muzical.Dac
voi o s rezolvai aceste sarcini o
s fiu bucuros .V doresc s avei
o zi minunat !
Semneaz : Greieraul hai-hui.

c)Dirijarea Cu ajutorul jetoanelor Observa observarea


nvrii reprezentnd insecte, a insectelor materialul comportamentului
aezate n cadru-pdure i a unei prezentat copiilor
minunate povestiri, copiii sunt
antrenai n a observa i a se
informa despre acestea. Se observ
alctuirea fiecrei insecte: culoare,
form, cap, piciorue, antene, hran,
adpost, foloase.
n timpul povestirii m voi opri
la fiecare insect, pentru a fi
observat de ctre copii.

...... E toamn. Vntul a primit Expunerea


porunc de la Criasa Toamn, s Ascult, rein.
sufle mai tare.ntr-o zi destul de
frumoas, mergnd de la grdini
spre cas, am auzit c m strig Observ
cineva: cadrul-pdure
- Doamna educatoare, stai puin!
M-am uitat n stnga i n dreapta
i ce s vezi, un greiera mic negru,
cu corpul scurt i gros, cu antene
lungi i subiri, se tot agita pe o Problematiza-
frunz aproape uscat. rea Observarea
- Ce s-a ntmplat? am ntrebat. comportamentu-
- Ce s fie? Uitai. ntr-o zi am lui copiilor
auzit nite copii de la Expunerea
dumneavoastr din grup

8
vorbind despre noi, gzele Ei
nu tiu prea multe lucruri despre
viaa noastr, a vieuitoarelor
mici, ri greieraul. Observaia
- Ai dreptate, greieraule...
- Atunci, v invit cu mine n
lumea noastr pentru a cunoate Explicaia
din universul gzelor mici. Vreau Brainstormingul
si ntreb pe copii dac tiu cum
cnt eu aa de frumos. i care este
casa mea? Convorbirea Evaluare oral
Greierele mic, negru, corp scurt
i gros, antene lungi i subiri. Observ silueta
Adpostul sub o frunz uscat, Verbalizeaz
sub o piatr mare, sap pmntul ceea ce observ,
afnat Hrana bucele de frunze.
rie prin frecarea picioarelor
din spate.
Vntul a nceput s bat i era ct Expunerea
pe-aci s-l dea jos pe greiera de pe
frunza pe care sttea. Ascult, rein.
- Ei, a venit toamna, nu glum...
toamna cea adevrat, a zis
greieraul i ne-am grbit s
- Mergem mai departe, a zis Ascult i rein.
greieraul. Privesc
- Pe cine credei c am ntlnit pe Insecta i
tulpina unui copac? BUBURUZA pliantului.
(mmrua).
O buburuz i-a desfcut aripile i
a zburat tocmai pe mna mea. M-am
bucurat. I-o fi frig, am zis eu. Dar
nu-i nimic o voi nclzi. i am
ridicat mna spre soarele cald care
strlucea, am suflat ncetior i ea a
zburat grbit s-i termine
aprovizionarea pentru iarn.

MMRUA (buburuza) Observ i Observaia


insect mic, cap rotund, aripi verbalizeaz. Conversaia
roii, 7 buline negre. Triete n Explicaia
crpturile scoarei copacilor,
zboar desface aripile. Hrana
seva de pe scoara copacilor,pureci
de pe plante..

9
- Oare ce a trecut aa de repede n Expunerea Observarea
zbor pe lng noi? ... comportamentului
- O albin, a zis greieraul. Albina i copiilor
- O albin? i unde se grbea ea aa pliantului.
de tare?
- O s-i arat! La stup.
i aici era mare forfot i agitaie,
bzit de albine, unele plecau altele
veneau aducnd polenul florilor din
care prepar mierea. Regina
mam(matca,sefa stupului) i
conducea foarte bine albinele s
adune mierea dulce n faguri pentru
ca s le dea oamenilor care au grij
de ele i s avei voi copiii, miere
dulce ca s cretei sntoi i
frumoi.Albinele au ace ascuite cu
care neap dac nu le dai pace,
dup aceea mor.
ALBINA insect de culoare Observ i
galben cu dungi negre, adun verbalizeaz. observarea
polenul din flori l duce n stup i Expunerea comportamentului
prepar miere i cear n faguri. copiilor
Albina este o insect folositoare Conversaia
deoarece mierea este sntoas Explicaia Chestionare oral
pentru organismul omului.
- Ce minunat este lumea albinelor,
greieraule!
- Este adevrat, albinele sunt
foarte harnice! Dar stai s vezi i Ascult i rein.
alte lucruri i mai i!
Am plecat mai departe.
- Oare ce or fi ridicturile acestea de
pmnt, greieraule?
- Muuroaie. Aici locuiesc
FURNICILE, mi-a zis greieraul. Observ i
Furnicile sunt insecte mici, negre, verbalizeaz Observarea
foarte harnice, ct sunt ele de ceea ce vd comportamentului
mici i triesc n coloni (mai multe copiilor
la un loc).
FURNICA - insect mic, foarte
harnic, culoare neagr, triesc n Chestionare oral
colonii muuroi (via Observ.
subpmntean galerii, unde i
construiesc "hambare (cmri)
cu mncare).

10
Eu.... cam am necazuri cu
furnicile, a zis greieraul puin Expunerea
necjit. Cnd vine iarna i nu mai
am ce mnca m duc s cer
mprumut de la ele o bucic de
mncare i ele m ceart foarte
tare c nu sunt prea harnic i nu- Ascult, rein.
mi adun provizii pentru iarn, din Observarea
timp. Dar, ele sunt bune la suflet comportamentului
i m ajut. copiilor
- Ce facei, suratelor? le-a
ntrebat greieraul pe furnici.
- Am terminat de mult cu lucrul, cu Ascult.
adunatul pentru iarn pentru c
suntem harnice.
Aa c ne-au luat cu ele n oraul
furnicar, ca s ne arate ct de
frumos i curat este la ele. n cmri Expunerea
erau aranjate mncrile, n dormitor
erau puii-furnicue pe care i
ngrijeau mamele lor, iar ntr-o
camer, la cldur erau puse oule
din care vor iei puii. Furnicile
duceau povara n spinare, n
hambarele din furnicar, saci de fin
ca s coac la iarn plcinte i
cozonaci. Ce minunat este lumea
furnicilor! Dragi furnici, nu fii
suprate pe greiera i v rog
frumos s-l ajutai cnd are nevoie
pentru c azi m-a purtat cu el ntr-o
lume minunat, o lume a
vieuitoarelor mici, pe lng care
trecem n fiecare zi i nu prea i dm
importan, pentru c este foarte
mic. Dar este minunat! Conversaia
Ei, greieraule, s-a fcut trziu i Explicaia
acu se face noapte.La revedere ! Exerciiul
Mi-am luat la revedere de la Observarea
greiera i i-am mulumit pentru comportamentului
plimbare i pentru cele vzute i Ascult. copiilor
nvate.
Am plecat agale acas, cu gndul la
ceea ce vzusem. Greieraul mi
cnta ca s nu-mi fie urt n drumul Imit cntecul Aprecieri verbale
meu spre cas. greieraului

11
- Ce minunat este lumea gzelor
mici !
S cntam cu el! Aprecieri
- Ce credei voi despre aceast lume individuale
a insectelor (a gzelor)?
d) Fixarea - Care dintre gze v-a plcut cel mai Evaluarea
cunotinelor mult? - De ce? rspunsurilor
- Cum trebuie s ocrotim insectele? Rspund la
- Ne aduc foloase? Care dintre ntrebri
insecte? (albina,buburuza).
Dac ai fi o furnic ce ai face?Dar o
albin?Dar dac ai fi greiera? Chestionare oral
Voi concluziona faptul c unele
insecte mor odat cu venirea
frigului, altele se ascund foarte Observarea
adnc n pmnt, unele nu mnnc comportamentu-
nimic iarna. lui
Tranzitie Cntecul Greieraul de
C.Mere.
Haidei, copii, s-i cntm
greieraului un cntec i s-i
mulumim pentru lucrurile Interpreteaza
interesante pe care le-am nvat de cantecul
la el.. Copiii cnt cntecul

Copiii asculta ghicitori despre


insectele din poveste :
,,Mica ,dar voinica,
In spate ridica Aprecieri
Sacul cu povara individuale
e) Obinerea Sa-l duca-n camara.(furnica)
performanei Copilul care ghiceste primeste
ecuson cu ,,furnica.
,,Mititica si draguta,
In stup cu regina sta.
Ea zboara din floare-n floare, Ascult
Mierea dulce s-o prepare.(albina)
Copilul care ghiceste primeste
ecuson cu ,,albina Raspund la
,,Rosie pe aripioare, ghicitori
Cu buline pe spinare, Chestionare
Cand copiii o gasesc Oral
Repede asa rostesc:
-Unde vei zbura
Acolo m-oi marita! (buburuza)
Copilul care ghiceste primete

12
ecuson buburuz.
De cu zori i pn seara , Ascult
Cant ntr-una cu ghitara ! Rspund la
Altdat cu vioara! ghicitori
Copilul care ghiceste primeste
ecuson cu ,,greiera.Ceilali copii
primesc ecusoane pentru formarea
grupurilor prin metoda ,,Mna
oarb copiii iau ecusoane din co
i se ndreapt spre centrele puse la
dispoziie.Prezint copiilor
materialele pregtite la fiecare
centru , intuiesc materialele .
Explic si demonstrez copiilor de la
centrul Arta modul de realizare al Mna oarb
muuroiului,celor de la Construcii
le dau fru liber imaginaiei Realizeaz sarcini
creatoare,la tiin cercettorii n funcie de
albine studiaz cu lupa insectele din Copiii se centrul ales
insectar.M ndrept spre centrul indreapta spre
Biblioteca unde o s ,,citim centrele
mpreun cu copiii poezia pregatite de
ilustrat.Amintesc copiilor regulile : educatoare . Proba practic
-vorbim in oapt!
-lucrm n echip! Rezolva
-suntem buni colegi! cerintele
Efectum exercitii de nclzire a
muchilor mici ai minii :
,,Minile nu stau deloc,
Ci se pregtesc de joc
Degetele-mi sunt petale
Se deschid ca la o floare
Iar apoi le rsfirm
La pian ,frumos cntm.
Urez copiilor spor la lucru !
Analiza lucrrilor
n timp ce copiii lucreaz i
supraveghez,ajut dac este nevoie
Fac aprecieri asupra modului de Fac aprecieri
desfurare a activitii de
astzi,expun lucrrile copiilor la
cele duo expoziii ale grupei
preciznd faptul c toi copiii au
fost harnici ca albinele i furnicile .
f)Realizarea Greieraul le mulumete copiilor Recompense
feedback-ului pentru toate activitile de astzi i

13
i felicit. Conversaia
Educatoarea ofer recompense
copiilor. .n continuare desfurm
jocul,,Dansul greieraului".Copiii il
cunosc.

III. ncheierea Copiii vor fi lsai s discute liber


activitii despre cele nvate, activitatea
ncheindu-se ntr-un mod relaxant,
destins.

14
INTALNIREA DE DIMINEATA:
-Buna dimineata, furnicue mici!
Ma bucur ca sunteti aici,
A-nceput o noua zi,
Buna dimineata,copii!

Prezenta copiilor :
Copilul numit de educatoare ,,citesteprenumele colegilor cu ajutorul
fotografiilor.Fotografia absentilor o asaza la locul special pregatit , numara fetele absente
i bieii abseni.
Calendarul naturii:este momentul in care copiii fac referiri la :data,ziua saptamanii,luna
curenta,anul,starea vremii,aspecte ale anotimpului,imbracaminte adecvata anotimpului .
Evenimentul zilei :Astzi avem musafiri,d-na inspectoare a venit s vad cte lucruri
minunate nvai voi la grdini.

Activitatea de grup:recit versurile:


-Vreau s v ntreb ,dragi copilai!
Auzit-ai voi ,de un greiera?
Este vai de capul lui,
El umbl pe cmp hai-hui .
N-are cas ,n-are mas,
Doar chitara lui aleas.
Povestea sa-i ascultm
Ca s l mai bucurm !
Prezint copiilor sub forma de surpriz silueta greierasului ,care a venit s petreac o zi
alturi de noi.prezint copiilor sub form de surpriz cadrul-pdure,pregtit de educatoare.

15
Noutatea zilei:
Greierasul ne-a adus o scrisoare .Vreti sa o citesc?

Dragi copii din grupa ,,Buburuzelor


V rog s m ajutati s mi gsesc un adpost,mi-e frig si nu mai pot s cnt...Ziua
de astzi se numete: ,,ce mi-a povestit un greier micn timp ce o s v spun
povestea voi o s observai cteva gze care mi sunt apropiate i care acum se
pregtesc de iernat.O s vedei ce face le n casa lor.
La centrele de interes v rog s rezolvai urmatoarele sarcini:
Biblioteca :,,sa cititi imaginile ,din poezia ilustrata ,,Balada unui greier mic de
George Toparceanu pentru a nelege mai bine motivul suprrii mele.
Arta :realizai ,,Musuroiul furnicii "rupei i lipii hrtia,poate imi gasiti si mie un
locsor ?!
Constructii : construiti din diferite materiale,,Casute pentru prietenii greierasului
tiin :studiem ,,Insecte sub lup" (un instrument care mrete obiectele sau
imaginea).
La sfritul activitti doresc s petrecem mpreun executnd ,,Dansul
greierasului (scaunele muzicale)pe fond muzical.Dac voi o s rezolvai aceste
sarcini o s fiu bucuros .V doresc s avei o zi minunat !
Semneaz : Greieraul hai-hui.

16
Ce mi-a povestit un greier mic

...... E toamn. Vntul a primit porunc de la Criasa Toamn, s sufle mai


tare.
ntr-o zi destul de frumoas, mergnd de la grdini spre cas, am auzit c
m strig cineva:
- Doamna educatoare, stai puin!
M-am uitat n stnga i n dreapta i ce s vezi, un greiera mic negru, cu
corpul scurt i gros, cu antene lungi i subiri, se tot agita pe o frunz
aproape uscat.
- Ce s-a ntmplat? am ntrebat.
- Ce s fie? Uitai. ntr-o zi am auzit nite copii de la dumneavoastr
din grup vorbind despre noi, gzele Ei nu prea tiu multe lucruri
despre viaa noastr, a vieuitoarelor mici, ri greieraul.
- Ai dreptate, greieraule...
- Atunci, v invit cu mine n lumea noastr pentru a cunoate din
universul gzelor mici. Vreau si ntreb pe copii dac tiu cum cnt eu
aa de frumos. i care este casa mea?
Greierele mic, negru, corp scurt i gros, antene lungi i subiri.
Adpostul sub o frunz uscat, sub o piatr mare, sap pmntul afnat
Hrana bucele de frunze.
rie prin frecarea picioarelor din spate.
Vntul a nceput s bat i era ct pe-aci s-l dea jos pe greiera de pe
frunza pe care sttea.
- Ei, a venit toamna, nu glum... toamna cea adevrat, a zis greieraul i
ne-am grbit s
- Mergem mai departe, a zis greieraul.
- Pe cine credei c am ntlnit pe tulpina unui copac? BUBURUZA
(mmrua). O buburuz i-a desfcut aripile i a zburat tocmai pe mna
mea. M-am bucurat. I-o fi frig, am zis eu. Dar nu-i nimic o voi nclzi. i am
ridicat mna spre soarele cald care strlucea, am suflat ncetior i ea a
zburat grbit s-i termine aprovizionarea pentru iarn.
Mmrua (buburuza) insect mic, cap rotund, aripi roii, 7 buline

17
negre. Triete n crpturile scoarei copacilor, zboar desface aripile.
Hrana seva de pe scoara copacilor,pureci de pe plante..
- Oare ce a trecut aa de repede n zbor pe lng noi? ...
- O albin, a zis greieraul.
- O albin? i unde se grbea ea aa de tare?
- O s-i arat! La stup.
i aici era mare forfot i agitaie, bzit de albine, unele plecau altele
veneau aducnd polenul florilor din care prepar mierea. Regina
mam(matca,sefa stupului) i conducea foarte bine albinele s adune mierea
dulce n faguri pentru ca s le dea oamenilor care au grij de ele i s avei
voi copiii, miere dulce ca s cretei sntoi i frumoi.Albinele au ace
ascuite cu care neap dac nu le dai pace, dup aceea mor.
Albina insect de culoare galben cu dungi negre, adun polenul din
flori l duce n stup i prepar miere i cear n faguri. Albina este o
insect folositoare deoarece mierea este sntoas pentru organismul
omului.
- Ce minunat este lumea albinelor, greieraule!
- Este adevrat, albinele sunt foarte harnice! Dar stai s vezi i alte
lucruri i mai i!
Am plecat mai departe.
- Oare ce or fi ridicturile acestea de pmnt, greieraule?
- Muuroaie. Aici locuiesc FURNICILE, mi-a zis greieraul. Furnicile
sunt insecte mici, negre, foarte harnice, ct sunt ele de mici i triesc n
coloni (mai multe la un loc).
Furnica - insect mic, foarte harnic, culoare neagr, triesc n colonii
muuroi (via subpmntean galerii, unde i construiesc "hambare
(cmri) cu mncare).
Eu.... cam am necazuri cu furnicile, a zis greieraul puin necjit.
Cnd vine iarna i nu mai am ce mnca m duc s cer mprumut de la
ele o bucic de mncare i ele m ceart foarte tare c nu sunt prea
harnic i nu-mi adun provizii pentru iarn, din timp. Dar, ele sunt bune
la suflet i m ajut.
- Ce facei, suratelor? le-a ntrebat greieraul pe furnici.
- Am terminat de mult cu lucrul, cu adunatul pentru iarn pentru c suntem
harnice.
Aa c ne-au luat cu ele n oraul furnicar, ca s ne arate ct de frumos i
curat este la ele. n cmri erau aranjate mncrile, n dormitor erau puii-
furnicue pe care i ngrijeau mamele lor, iar ntr-o cmar la cldur erau
puse oule din care vor iei puii. Furnicile duceau povara n spinare, n
hambarele din furnicar, saci de fin ca s coac la iarn plcinte i colaci.

18
Ce minunat este lumea furnicilor! am exclamat. Dragi furnici, nu fii
suprate pe greiera i v rog frumos s-l ajutai cnd are nevoie pentru c
azi m-a purtat cu el ntr-o lume minunat, o lume a vieuitoarelor mici, pe
lng care trecem n fiecare zi i nu prea i dm importan, pentru c este
foarte mic. Dar este minunat!
Ei, greieraule, s-a fcut trziu i acu se face noapte.La revedere !
Mi-am luat la revedere de la greiera i i-am mulumit pentru plimbare i
pentru cele vzute i nvate.
Am plecat agale acas, cu gndul la ceea ce vzusem. Greierasul mi canta
ca sa nu-mi fie urat in drumul meu spre cas.
- Ce minunat este lumea gzelor mici !!!
Sa cantam cu el!
- Ce credei voi despre aceast lume a insectelor (a gzelor)?
- Care dintre gze v-a plcut cel mai mult? - - De ce?
- Cum trebuie s ocrotim insectele?
- Ne aduc foloase? Care dintre insecte? (albina,buburuza).
Dac ai fi o furnic ce ai face?Dar o albin?dar dac ai fi greiera?
Voi concluziona faptul c unele insecte mor odat cu venirea frigului, altele
se ascund foarte adnc n pmnt, unele nu mnnc nimic iarna.
Tranzitie Haidei, copii, s-i cntm greieraului un cntec i s-i
mulumim pentru lucrurile interesante nvate de la el.. Copiii cnt
cntecul Greieraul
Copiii asculta ghicitori despre insectele din poveste :
,,Mica ,dar voinica,
In spate ridica
Sacul cu povara
Sa-l duca-n camara.(furnica)
Copilul care ghiceste primeste ecuson cu ,,furnica.
,,Mititica si draguta,
In stup cu regina sta.
Ea zboara din floare-n floare,
Mierea dulce s-o prepare.(albina)
Copilul care ghiceste primeste ecuson cu ,,albina
,,Rosie pe aripioare,
Cu buline pe spinare,
Cand copiii o gasesc
Repede asa rostesc:
-Unde vei zbura
Acolo m-oi marita! (buburuza)
Copilul care ghiceste primete ecuson buburuza.

19
De cu zori i pn seara ,
Cant ntr-una cu ghitara !
Altdat cu vioara!
Copilul care ghiceste primeste ecuson cu ,,greiera.Toti copiii primesc
ecusoane si se indreapta spre centrele deschise :
Constructii :Ecusoanele furnici;
Arta:Ecusoanele greieri;
Biblioteca :Ecusoanele buburuze.
tiin :Ecusoane albine.
Ma indrept spre sectoare ,prezint copiilor materialele puse la dispozitie,
intuiesc materialele .
Explic si demonstrez copiilor de la centrul Arta modul de realizare al
musuroiului,celor de la Constructii le dau frau liber imaginatiei creatoare si
m indrept spre centrul Biblioteca unde ne pregtim s ,,citim inpreuna cu
copiii poezia ilustrata.Amintesc copiilor regulile :
-vorbim in soapta
-lucram in echipa
-suntem buni colegi
La tiin cercettorii albine studiaz cu lupa insectele din insectar.
Efectum exercitii de nclzire a muchilor mici ai minii :
,,Minile nu stau deloc,
Ci se pregtesc de joc
Degetele-mi sunt petale
Se deschid ca la o floare
Iar apoi le rsfirm
La pian ,frumos cntm.
Urez copiilor spor la lucru !
n timp ce copiii lucreaz i supraveghez,ajut dac este nevoie Fac aprecieri
asupra modului de desfurare a activitii de astzi,expun lucrrile copiilor
la expoziia grupei.
Greieraul le mulumete copiilor pentru toate activitile de astzi
Educatoarea ofer recompense copiilor.n continuare desfurm
jocul,,Dansul greieraului".

20

S-ar putea să vă placă și