Sunteți pe pagina 1din 7

COLEGIUL NAIONAL DE INFORMATIC MATEI BASARAB

RMNICU VLCEA
CLASA A VII-A C
DATA: 7.06.2017
PROPUNTOR: ANTON PETRE

PROIECT DIDACTIC

DISCIPLINA: CULTUR CIVIC


ARIA CURRICULAR: OM I SOCIETATE
TIPUL LECIEI: MIXT
SUBIECTUL LECIEI: LIBERTATEA I RESPONSABILITATEA PRESEI
DURATA: 50 minute

COMPETENE SPECIFICE:

1.1. Utilizarea corect a termenilor i a conceptelor cu coninut civic n diferite context;

2.7. Explicarea rolului ndeplinit de mass-media n societate i n formarea opiniei publice.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

Pe parcursul i pn la sfritul leciei elevii vor fi capabili:

O1: s realizeze diferena ntre noiunea de libertate a presei i responsabilitate a acesteia. Obiectivul se consider realizat dac toi elevii
reuesc s fac diferena ntre cele dou noiuni.

O2 - s enumere cele 10 principii ale jurnalistului. Obiectivul se consider realizat dac toi elevii enumer 7 din cele 10 principii ale
jurnalistului.
O3 - s utilizeze modaliti variate de exprimare a unui punct de vedere personal. Obiectivul se consider realizat dac toi elevii reuesc s-
i exprime cel puin un punct de vedere personal cu privire la o situaie dat.

STRATEGII DIDACTICE

METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, observaia, problematizarea, exemplificarea, studiul de caz


MIJLOACE DE NVMNT : fie de lucru, manualul
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
BIBLIOGRAFIE:
Programa colar pentru disciplina Cultura Civica, Anexa nr.3 la ordinul Ministrului Educaiei, Cercetrii i Inovrii nr.
5097/09.09.2009;
Elena Nedelcu, Ecaterina Morar - Manualul de Cultur civic, Editura All, Bucureti, 1999;
Paul Dobrescu, Alina Brguan - Constituia Romniei;
www.paginademedia.ro/2009;
www.didactic.ro.
Etapele leciei Ob. Coninuturi tiinifice Strategii didactice Evaluare
opera.
1.Moment Se asigur condiiile optime nceperii orei de cultur civic. conversaia
organizatori
c
1 min
2.Captarea ateniei exerciiul, frontal,
i Elevii enumer puterile n statul romn preciznd atribuiile conversaia individual
reactualizarea acestora. exemplificarea
cunotinelor Profesorul arat c presa este cunoscut ca a patra putere n
5min stat, datorit importanei i rolului pe care-l are ntr-o societate
democratic.
Chestioneaz elevii n legtur cu existena unei legi a presei n
Romnia.
Elevii vor fi tentai s rspund afirmativ dat fiind importana
domeniului.
Profesorul arat c dei este o adevrat putere, la noi n
ar presa nu are o lege de baz. Arat c exista o mulime de
reglementari neunitare care au tangen cu presa: codul penal,
legea de funcionare a serviciilor publice de radio i tv; legea
privind accesul la informaiile de interes public; o lege care
reglementeaza acreditarile jurnalitilor pe lng instituiile
publice; legea privind funcionarea ageniilor de pres.
(ANEXA 1)
Se anun i se va scrie pe tabl titlul leciei: Libertatea i conversaia, frontal
3. Anunarea temei responsabilitatea presei, iar elevii vor fi informai cu privire individual,
i a obiectivelor la ce vor trebui s tie i s fac pe parcursul orei precum i la explicaia,
leciei sfritul acesteia. obervarea
1 min sistematic a
exerciiul comportamentului
elevilor

n 1787, Thomas Jefferson (preedinte al SUA, 1801-1809) conversaia, frontal


4. Dirijarea scria : Dac ar fi ca eu s decid dac trebuie s avem un sistem explicaia
nvrii O1 de guvernare fr a avea ziare sau ziare fr a avea un sistem de
30 min
guvernare, nu a ezita s prefer cea de-a doua posibilitate.

Orice om are dreptul la libertatea opiniilor i exprimrii ;


acest drept include libertatea de a avea opinii fr imixtiune
din afar, precum i libertatea de a cuta, de a primi i de a
rspndi informaii i idei prin orice mijloace i independent
de frontierele de stat. DUDO art.19
Libertatea de exprimare a gndurilor, a opiniilor sau a
creaiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini,
prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare n public,
sunt inviolabile. Cenzura de orice fel este interzis.
Libertatea presei implic i libertatea de a nfiina publicaii.
Constituia art. 30 (alin. 1, 2 i 3)

PRESA, ca definiie,reprezint:

n sens restrns, ansamblul publicaiilor periodice.

n sens larg, totalitatea mijloacelor scrise sau audio-vizuale de


producere, prelucrare i difuzare a informaiei.

1. PRES SCRIS ziare, reviste, publicaii

2. PRES AUDIO-VIZUAL TV-ul, radioul

3. PRESA ON-LINE prin intermediul INTERNETULUI

Presa independent: informeaz, relateaz fapte i


evenimente petrecute n societate. Face acesta cutnd s
respecte adevrul, s nu omit nimic din ceea ce este
important, s fie imparial i obiectiv n raport cu diferite
persoane sau instituii.
Presa partizan: interpreteaz faptele, evenimentele de pe
poziii care servesc interesele unor persoane, grupuri sau
instituii.
Presa orientat ctre senzaional: amplific informaiile,
caut senzaionalul cu orice pre i chiar l inventeaz, dac
el nu exist.
N FUNCIE DE PERIOADA DE APARIIE

Cotidiane cu apariie zilnic


Sptmnale o dat pe sptmn
Lunare o dat pe lun
Anuale o dat pe an
N FUNCIE DE ZONA DE APARIIE

LOCALE apar pe raza unui jude


REGIONALE apar ntr-o regiune
NAIONALE la nivel naional
INTERNAIONALE la nivel internaional
Prin libertatea presei nelegem dreptul cetenilor de a
nfiina publicaii i n acelai timp de a nu se supune nici
unei autoriti politice, economice, de orice fel, care s
impun modul de elaborare, transmitere a informaiei.

Este foarte important ca, ntr-o societate democratic, presa s


fie liber.

Pentru ca presa s fie cu adevrat bine informat, jurnalitii


trebuie s aib acces la informaii.

De multe ori, presa nu se mulumete doar s informeze


cetenii. Ea vrea mai mult: s-i influeneze, s-i conving, s-i
atrag i, de aceea, de multe ori, prezint informaii eronate i
argumente false.

Persoana sau instituiile care se consider victime ale unor


jurnaliti, pot aciona n justiie ziarul respectiv. Totodat,
persoana calomniat are dreptul la replic-poate rspunde la
articolul incriminator prin alt articol, pe care directorul ziarului
este obligat s l publice.

Presa UN DREPT dreptul la informare corect i pluralism

Li se comunic elevilor c la Convenia Organizaiilor de


Media din 23-24 octombrie 2009, a fost adoptat Codul
Deontologic Unic al Jurnalitilor. Conflictele de interese,
protecia minorilor, detalierea aspectelor morbide,
confidenialitatea surselor, viaa privat, discriminarea i
prezumia de nevinovie sunt 6aspecte reglementate de acest
cod.(Vezi Anexa 2 Cele 10 principii ale jurnalitilor). Se vor
enumera si scrie pe caiete aceste 10 principii.

Li se precizeaz c n anul 1993, pe data de 3 mai, ONU a


decretat Ziua Mondial a Libertii Presei;
Se menioneaz existena C.N.A. = Consiliul Naional al
Audiovizualului i se precizeaz scopul i atribuiile C.N.A

Elevii vor fi mprii pe grupe i vor fi invitai s rezolve fia de


lucru propus.(ANEXA 3) pe grupe
5.Obinerea O3 Se va verifica fia de lucru .
performanei explicaia

Asigurarea reteniei exerciiul


i a transferului
5 min conversaia
problematizarea

Explicaia 6individual
frontal
6. Evaluarea O2 La finalul orei, elevii vor primi o fi de evaluare (ANEXA 4) exerciiul
cunotinelor Se va corecta fia de evaluare.
Asigurarea feed-
back-ului
7 min conversaia
conversaia frontal

7. ncheierea Se vor face aprecieri asupra modului cum s-au prezentat elevii.
activitii
1 min