Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial Gyulaffy Lszl


DATA :
CLASA: a VII-a
ARIA CURRICULAR: Limba i comunicare
DISCIPLINA: Limba si literatura romn
UNITATEA DE NVARE: Funcionarea descrierii n naraiune
SUBIECTUL : Pronumele personal
TIPUL LECIEI: de actualizare a cunotinelor nsuite anterior
SCOPUL LECIEI: utilizarea corect a limbii romne literare n contexte variate
LOCUL DE DESFURARE: sala de clas

COMPETENE GENERALE:
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de
comunicare monologat i dialogat.
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.

VALORI I ATITUDINI:

Cultivarea unei atitudini pozitive fa de limba romn i recunoaterea rolului


acesteia pentru dezvoltarea personal i mbogirea orizontului cultural

COMPETENE SPECIFICE CONINUTURI ASOCIATE


2.3. respectarea normelor morfosintactice - utilizarea corect a prilor de vorbire
n propoziii i n fraze flexibile i neflexibile nvate; construirea
corect a unor enunuri din punct de vedere
sintactic;
3.3 sesizarea corectitudinii i valorii ex- - categorii morfologice specifice prilor de
presive a categoriilor gramaticale i lexicale vorbire (coninuturi noi): pronumele
nvate, ntr-un text citit personal i personal de politee ; relaii i
funcii sintactice;
- rolul utilizrii categoriilor morfologice i
sintactice ntr-un text;

OBIECTIVE OPERAIONALE :
Obiective cognitive:
La sfritul orei, elevii vor fi capabili:
O1. s defineasc pronumele personal si personal de politee;
O2. s recunoasc formele accentuate i neaccentuate ale pronumelui personal si personal de
politee din diferite texte ;
O3. s realizeze exerciii de analiz gramatical;
O4. s recunoasc funciile sintactice ale pronumelui personal si personal de politee;
O5. s utilizeze n contexte noi noiunile nvate (alctuirea unor diloguri).
Obiective afective:
s manifeste spirit de colegialitate i cooperare n cadrul echipei;
s introduc cunotinele acumulate n propriul sistem de valori;
s contientizeze importana studierii limbii romne;
s-i dirijeze atenia ctre centrul de interes vizat de profesor.
Obiective psihomotorii:
s utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite, spaiul tablei, respectiv al caietului.
STRATEGII DIDACTICE
Metode i procedee: conversaia euristic, nvarea prin descoperire, cvintetul
(piramida), explicaia, analiza gramatical, tabelul, rebusul, ciorchinele.
Metode de evaluare: observarea curent, chestionarea oral, evaluarea scris
Forme de organizare: activitate frontal; activitate n perechi, activitate pe grupe de elevi;
activitate individual.
Resurse:
a. materiale i mijloace tehnice de nvtmnt: tabl, cret, caiete de notie, marker, flipchart,
fie de lucru, test formativ, prezentare n Power Point, videoproiector, laptop
b. umane - capaciti de nvare: elevii clasei a VII-a: capacitatea de receptare a elevilor,
capacitatea elevilor de a colabora, cunotinele nsuite anterior; n ceea ce privete capacitatea de
nvare, clasa este omogen (ritmuri de nvare foarte apropiate).
CONDIII PREALABILE:
- clas de nivel mediu;
- elevii vor lucra pe grupe compacte i vor expune rezultatele produselor lor.
c. de timp: 50 de minute.
d. bibliografice:
1. oficiale:
Curriculum colar naional
2. metodice:
Constantin Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal. Ghid teoretico-
aplicativ, Iai, Editura Polirom, 1999.
Vistian Goia, Didactica limbii i literaturii romne- pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia
Educaional, Cluj-Napoca, 2002.
Alina Pamfil Limba i literatura romn. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45,
Cluj-Napoca, 2003.
Crian, Alexandru, Dobra, Sofia, Smihian, Florentina, Limba romn. Manual pentru
clasa a VII-a, Editura Humanitas Educaional, 2003
DEMERSUL DIDACTIC

VERIFICAREA TEMEI PENTRU ACAS calitativ i cantitativ: o compunere despre copilrie

EXERCIII DE SPARGERE A GHEII: CINE SUNT EU? ( 3 min)

Ex. Eu sunt Luminia cea linitit i luminoas. Dar tu cine eti? Ce suntei voi? Despre care
copil am vorbit ultima oar?

1) EVOCAREA:
a) Clasa este mprit n cinci echipe a cte patru i cinci elevi: fiecare grup cuprinde elevi
de diverse capaciti intelectuale pentru a le da tuturor elevilor posibilitatea s completeze jocul tip
rebus. Elevii completeaz jocul tip rebus (Anexa 1)- timp de 5 minute (atenia elevilor este acum
focalizat pe subiect).
Elevii privesc spre videoproiector i, rezolvnd jocul de tip rebus, vor descoperi pe verticala
A-B numele prii de vorbire pe care o vor actualiza n aceast or. Elevii desemnai completeaz
rspunsurile pe flipchart.
ANEXA 1
REBUS

1. Mama lui Nic dorete ca acesta s mearg la coal pentru a


deveni ............. .
2. Pe mama lui Nic o cheam ........................ .
3. Localitatea unde trebuie s plece Nic la coal.
4. Numele personajului principal al operei Amintiri din copilrie.
5. Satul natal de care nu voia Nic s se despart.
6. Pentru a nu pleca la coal la Socola, Nic i prezint mamei mai
multe .................. .
7. Creang nfieaz n opera sa Amintiri din copilrie tradiii
i ................. specifice satului moldovenesc.
8. Noaptea de dinaintea plecrii, Nic i face planuri s devin .............. .
9. Opera Amintiri din copilrie este o oper ......... .
b) Pentru a-i aminti rolul pronumelui n comunicarea oral, ct i n scris, elevilor li se propune
lectura unui scurt text :

Ex. n textul pe care l-a scris, Mihai a observat c unele cuvinte se repet suprtor. Cu
ce ar putea nlocui cuvintele respective, pentru ca textul s capete o form adecvat? Ajut-l,
recitind textul corect!

Andrei este prietenul meu cel mai bun.


Andrei are o relaie foarte bun cu toi colegii lui.
Pe sora lui o cheam Ana. Ana este n clasa a VI-a
la aceeai coal la care nva i Andrei. Mama
i tatl lui Andrei sunt ingineri la o fabric
de mobil. Mama i tatl lui Andrei i fac adesea
timp pentru copiii lor, dei sunt nite persoane ocupate.

Li se propune apoi completarea, pe tabl, a textului unei poezii ns i cu alte forme ale pronumelui
personal:

Anexa 2
Frumoasa si dulce...

Frumoas si dulce
Pe lume poveste
sunt, ......................
eti, ......................
este, ......................
Frumos si dulce
Pe lume cnt
suntem, .....
suntei ..
sunt. ..
(Simion Ghimpu)
Anunarea subiectului.
2) REALIZAREA SENSULUI:

a) Pentru momentul Anunarea obiectivelor i a temei:


Ne reamintim! Fiecare grup completeaz ciorchinele( ANEXA 3) cu informaii pe care le deine despre
pronume, iar profesorul le trece la tabl, dup care mparte o fi pentru portofoliul elevilor ( activitate
frontal, 10 min)

b) Obtinerea performanei

Profesorul propune cteva exerciii de analiz gramatical, individual, pentru punerea n practic a
noiunilor de teorie recapitulate. ( 10 min )
Anexa 4
Fia de lucru

Precizai cazul i funcia sintactic i forma (accent. sau neaccentuat), genul, numrul pronumelor
marcate n enunurile de mai jos:

Enunul Tipul Forma Persoana Nr. Gen. Caz Funcia


pronumelu sintactic
i
El a venit la mine.
I-am spus mamei Buna
seara si am plecat.
Tu! Soare, cte raze ai ?
Scrisoarea este a dnsei.
V-am ateptat, dar n-ai mai
venit.
Vreau s vorbesc cu
dumneata.
c) Realizarea feed-back-ului sau etapa exprimrii orale:
Eleviilor, pe grupe sau n perechi, li se propune s improvizeze dialoguri pe diferite teme n care s
foloseasc ct mai multe forme ( acc. sau neacc., de politee ) ale pronumelui personal. Elevii constat c, n
funcie de situaie de comunicare, se folosete un limbaj familiar sau oficial i c e important folosirea
corect a acestor forme.
Elevii sunt anunai c astzi n loc de rubrica M.O! li se propune un alt titlu: Linguria de
corectitudine, care cuprinde scrierea corect a formelor prescurtate ale pronumelor personale de politee.

Anexa 4

M.O! sau Linguria de corectitudine

Abrevieri ale pronumelui de politee:


Dumneata...d-ta
Dumneasa...d-sa
Dumitale.d-tale
Dumneaei...d-ei
Dumnealui .d-lui
Dumneavoastr..dv., dvs., d-voastr
3) RETENIA I TRANSFERUL

Li se propune elevilor, ca n final, s compun un cvintet pentru pronume, aa cum au procedat i n


cazul lui Nic: o poezie de 5 versuri a crei construcie are la baz anumite reguli pe care elevii trebuie s le
respecte, iar timpul de ntocmire este de 5 minute. Elevii primesc cuvntul-cheie din lecia de zi, pronumele,
iar ei, n timpul dat, trebuie s dovedeasc capacitatea lor de a crea i de a fi receptivi la cele discutate n
clas.

Regulile de ntocmire a unui cvintet:


primul vers este format din cuvntul tematic ( un substantiv);
al doilea vers este format din 2 cuvinte ( adjective care s arate nsuirile cuvntului
tematic) ;
al treilea vers este format din trei cuvinte ( verbe la gerunziu care s exprime aciuni ale
cuvntului tematic);
al patrulea vers este format din patru cuvinte ce alctuiesc o propoziie prin care se
afirm ceva esenial despre cuvntul tematic;
al cincilea vers este format dintr-un singur cuvnt ( de obicei, verb), care sintetizeaz
tema/ ideea .
TEMA DE CAS: exerciiul ....din manual de la pagina....
Notarea elevilor

S-ar putea să vă placă și