Sunteți pe pagina 1din 4

DATA: 10.01.

2017
UNITATEA: SCOALA GENERALA CU CLASELE I-VIII BUGHEA DE SUS
CLASA: VII-a
PROFESOR: BUGHEANU Larisa

PROIECT DE LECIE

OBIECTUL: Limba i Literatura Romn


SUBIECTUL: Articolul de ziar/Revist
TIPUL LECIEI: Transmitere de noi cunotine
OBIECTIVE:

Cognitive

O1- s explice informaia transmis de articolul de revist;


O2 -s evidenieze cu exemple din textul dat trsturile textului nonliterar;
O3 -s numeasc elementele eseniale care privesc articolul dat (autorul, revista, titlul, tema).
O4 -s defineasc articolul de revist pe baza textului dat.

Afective

O5-s participe activ i afectiv la lecie.

STRATEGIE DIDACTIC:

Metode i procedee: demonstraie conversaia, brainstormingul, explicaia, metoda cadranelor, lectura, aprecierea verbal, exerciiul
Forme de organizare a invatarii: activitate frontal, alternative cu activitatea independent individuala.
Strategii : activiti pe perechi i n plen.
Materiale didactice: fie cu articolul de revist, dicionare explicative.

BIBLIOGRAFIE:
Crstocea, Elena, Limba i literatura romm. Pregtire complet, editura art, Bucureti, 2010.
Pamfil, Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu- structuri didactice deschise, editura Paralela 45, Piteti, 2003.
DESFASURAREA ACTIVITATII

Etapele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor OB. Du- Resurse Resurse Forme de
OP rata materiale procedurale organizare
Moment Creez condiiile necesare Numesc posibilii elevi abseni 2 Conversaia Frontal
organizatoric desfurrii activitii, solicit
prezena.
Verificarea Solicit ctorva elevi Civa elevi prezint propriul text 8 Diverse Conversaia, Fronatal,
cunotinelor prezentarea temei de cas care nonliterar precum i argumentul texte explicaia individual
anterioare const n reproducerea unui prin care demonstreaz caracterul nonliterare
text nonliterr i formularea nonlietrar al textului.
unui argument care s Precizeaz titlul leciei de zi:
demostreze caracterul TEXTUL si fac asociaii cognitive brainstormingul frontal
nonlitera al textului ales. n legtur cu aceast tem.
Verific oral aspecte eseniale
ale leciei de zi: titlul leciei,
definiia textului,
caracteristicile textului
nonliterar, exemple de texte
nonliterare.
Anuntarea Anun titlul leciei noi: Noteaz de la tabl, n caiete, tilul 2 Expunerea Frontal

2
temei i a ARTICOLUL DE ZIAR/ leciei noi.
obiectivelor REVIST si precizez
aspectele eseniale pe care le
voi urmri pe parcursul orei
(caracteristicile acestui tip de
text, limbajul, scopul,
nelegerea mesajului textului
nonliterar)
Transmiterea Ofer elevilor o fi xerox a Fac lectura in gnd i apoi cu O2
noilor unui articol de revist cu titlul voce tare a textului dat.
informaii Moara Richard de Bas Noteaz n cele patru cadrane de
Muzeu viu i le propun pe fi aspecte precum: cuvintele Lectura
cteva activiti care vizeaz necunoscute din text, trsturile Articol de Frontal,
nelegerea textului: textului nonliterar, ilustrarea O4 revist, fie individual
-lectura textului; trsturilor textului nonliterar cu de lucru,
-descifrarea mesajului prin exemple din articlolul dat, definiia 20 dicionare Metoda
metoda cadranelor. articolului de ziar. explicative. cadranelor

Formulez mpreun cu elevii O5


definiia articolului de ziar pe
baza exemplului analizat.
Fixarea Propun elevilor un exerciiu Formuleaz enunuri referitoare la: O1
cunotintelor care vizeaz nivelul de zona geografic la care face
nelegere al textului dat: s referire articolul, titlul articolului, Conversaia Frontal,
formuleze cte un enun n autorul/ autorii articolui, tema individual
3
care s numeasc cteva articolului.
elemente care privesc Exerciiul
articolul. O3 15
Le propun un concurs pe Particip la concurs.
echipe: fiecare echip Concursul pe
adreseaz celeilalte echipe echipe
cte o ntrebare care are n Pe grupe
vedere aspecte eseniale ale O5
articolului dat. Pierde echipa
care d primul rspuns greit.
Tema pentru Explic tema de cas: alegerea Noteaz cerinele temei de cas si 3
acas. unui articol de ziar i ascul aprecierile generale i
analizarea acestuia dup individuale referitoare la Explicaia, Frontal,
metoda cadranelor cu participarea lor la lecie. aprecierea individual
urmtoarele cerine: explicarea verbal
cuvintelor necunoscute,
formularea ideilor principale,
ilustarea trsturilor textului
nonliterar, precizarea scopului
cu acre a fost scris articolul.