Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de activitate integrata

Inspectie- gradul didactic II

Gradinita cu program normal Sugag


Prof. inv. prescolar: Nicoara Nicoleta
An scolar: 2012- 2013

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
FLORI PENTRU MAMA !

Gradinita P.N. Sugag


Data : 08 .03.2013
Nivel : I
Grupa : mica Buburuzelor
Educatoare: Nicoara Nicoleta
Tema anuala:Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?
Tema saptamanala: De ziua mamei!
Tema: Flori pentru mama!
Forma de realizare: Activitate integrata ADP+ ALA1+ ADE(DS+DOS)+ALA2
ADE:DS +DOS
DS: Flori pentru mama ! formarea unor
grupe de obiecte dupa criteriul culoare;

DOS: Vaza cu flori - lipire - Activitate practica

ALA 1 : Arta Flori pentru mama!(colorare/pictura)

Constructii Flori daruite mamei

Joc de masa Imbracamintea mamei- sortare de imagini

Tipul activitatii: Verificare si consolidare de cunostinte


Durata: o zi
Forma de organizare: frontal, individual..
Mijloc de realizare : joc didactic

2
Scopul activitatii:

Consolidarea deprinderii de a forma grupe de obiecte dup anumite criterii;


Consolidarea deprinderii de a separa un obiect sau mai multe dintr-un grup;
Verificarea numaratului in limitele 1- 2;
Formarea si consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare
(asamblare, lipire, decorare ) ;
Dezvoltarea gandirii creatoare, a atentiei voluntare si a unor trasaturi de caracter
(perseverenta);
Educarea gustului estetic;

Obiective operationale:

ADE:

DS: - Activitate matematica


Sa formeze grupe de obiecte dupa criteriul cerut;
Sa recunoasca culoarea fiecarei flori;
Sa numere corect in limitele 1- 2;
Sa foloseasca un limbaj matematic adecvat;

DOS:- Activitate practica:


Sa foloseasca corect tehnicile de lucru insusite anterior(lipire);
Sa aplice indicatiile educatoarei privind ordinea etapelor de lucru in vederea
realizarii temei;
Sa coopereze cu colegii in realizarea lucrarii;

ALA:

1) Activitati pe centre de interes:

Arta: - Sa coloreze in contur;


- Sa aplice culoarea pe suprafata de lucru fara sa depaseasca
conturul;
- Sa foloseasca culorile adecvate;
Constructii: - Sa uneasca diverse figurine pentru a constitui o floare;
- Sa recunoasca partile componente ale unei flori;
Joc de masa: - Sa reconstituie o imagine, atasand anumite jetoane ;
- Sa lucreze in echipa;

Strategii didactice:

3
a) Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea,
observatia, expunerea, demonstratia, jocul, Turul galeriei;
elemente de joc: surpriza, aplauzele, manuirea materialelor, miscarea;
b) Material didactic:
Intalnirea de dimineata: panoul Astazi sunt prezent , buburuze cu
fotografia copilului, calendarul naturii, jetoane cu zilele saptamanii, starea vremii;
Constructii: cuburi de diferite marimi, culori, forme;
Arta: fise cu imagini cu flori, creioane colorate, acuarele, pensule, pahare
apa;
Joc de masa: jetoane cu diverse obiecte de imbracaminte;
Activitate matematica: flori de diverse culori: galbene, rosii, portocalii,
albastre, vaze colorate pentru flori, ecusoane cu flori;
Activitatea practica: lucrarea model, felicitari colorate, vaze, flori
colorate, lipici;
c) Forme de organizare: frontal, individual;

Resurse: - Umane: educatoarea si grupa de copiii;


- Temporale: o zi

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru invatamantul prescolar 3-6/7 ani,2008;


Preda,Viorica,Invatarea bazata pe proiecte,Editura Arves,Craiova,2009;
Activitatea integrata in gradinita ghid metodic,Editura DPH,Bucuresti,2008;
Revista Invatamantul Prescolar Nr.1-2/2011,Editura Arlequin,Bucuresti,2011;
Neagu,Mihaela;Beraru,Georgeta,Activitati matematice in gradinita,Editura
ASS,1995;
tefania Antonovici,Cornelia Jalb,Gabriele Nicu Jocuri
didactice pentru activiti matematice in gradini-culegere,
Editura Aramis,Bucureti , 2005
Programa activitailor instructiv educative n gradinia de
copii,Bucuresti,2005;

SCENARIUL ZILEI
4
Intalnirea de dimineata: Debuteaza cu:
I. Salutul: Dimineata a sosit
Toti copiii au venit.
In cerc sa ne adunam
Si frumos ne salutam.
Buna dimineata buburuzelor!
Ma bucur ca ne reintalnim
A-nceput o noua zi,
Buna dimineata, copiii!
Bun dimineaa, eu sunt buburuza Ariana, salutul curgnd firesc de
la o margine la alta a semicercului ntr-o atmosfer de relaxare i bun dispoziie
II Prezenta:
Dupa ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat
Colegii ne-am intalnit;
Cine oare n-a venit?

Se verifica copiii absenti, la panoul cu buburuze; fiecare copil isi pune


buburuza cu poza lui inscriptionata pe panou. Buburuzele care raman pe masuta
semnifica absentii din ziua respectiva.

III Calendarul naturii:


Se lucreaza pe panou:
- In ce anotimp suntem?
- Ce zi a saptamanii este astazi?
- Cum este vremea? (Copiii afiseaza imagini reprezentative pentru ziua
in curs).

Se anunta copiii orarul activitatii de astazi la capatul careia ii asteapta mari


surprize. Dar pentru aceasta va trebui sa rezolve mai multe sarcini.
Se anunta obiectivele zilei:
va trebui sa lucram pe centre de activitate;
va trebui sa jucam un joc matematic;
va trebui sa realizam o felicitare pentru mame Vaza cu flori;
si, dupa cum spune un proverb romanesc:Dupa munca si rasplata, la
final veti primi si recompense meritate!

Rutine: Imi astept randul- deprinderea de a avea rabdare la spalatul pe maini,


inainte de micul dejun..

Tranzitie: Daca vesel se traieste!- joc cu text si cant.

5
La centre, copiii vor colora/ picta fise cu diferite flori, vor construi cu ajutorul
unor figurine colorate mai multe flori si vor gasi jetoanele potrivite cu imbracamintea
mamei.
Dupa expirarea timpului de lucru, se evalueaza rezultatele activitatii
independente, prin metoda Turul Galeriei, se realizeaza expozitia si se ofera feedback
pozitiv.
Tranzitie: Bat din palme: clap- clap- clap
Din picioare: trap, trap, trap,
Ne-nvartim, ne rasucim
Si la locuri noi pornim ! joc cu text si cant;
In cadrul Domeniului Stiinte, la activitatea matematica, copiii vor numara
florile pentru mama atat cat stim, in limitele 1-2, apoi le vom sorta dupa criterul
culoare;
Tranzitie : Cate unul pe carare joc cu text si cant.
Domeniul Om si Societate activitate practica: copiii vor lipi vaza si
florile pentru a realiza vaza cu flori pentru mama.

6
EVENIMENT CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUA-
UL METODE SI MIJLOACE DE FORMA RE
DIDACTIC PROCEDEE INVATAMANT DE
ORGANI-
ZARE
1.Moment Asigurarea unui climat educational favorabil; Conversatia ; Toate materialele Observarea
organizatoric Pregatirea materialului necesar pentru activitatile necesare; comportame
propuse; n-tului
Intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa; copiilor
2. Captarea n sal la noi a venit Ghiocel care este foarte
atentiei suprat deoarece el a primit n dar de la Zna
Primavara un cos cu flori, de culori diferite, dar Surpriza; Flori; Frontal; Stimularea
care sunt amestecate si nu stie sa le grupeze dupa Cos; interesului
culoare si sa le numere, asa cum Primavara i-a cerut. Scrisoare; pentru
Cum Ghiocel este foarte ordonat si ascultator, vrea activitate;
sa le aseze in vaze dupa criteriul culoare.
,,Eu sunt Ghiocel Expunerea ;
i sunt suprat niel.
Florile s-au ncurcat
Culorile s-au amestecat
i v rog dac putei
Pe culori s le punei
-Vrei s l ajutm pe Ghiocel?
-Ce a primit Ghiocel in co?
Daca sunteti de acord sa il ajutam, el are pregatite
mai multe flori pentru voi, pe care m-a rugat sa vi le
pun in piept si astfel toti vom fi niste flori.
3. Anuntarea Dragi copii, Ghiocel a ajuns la noi intr-un moment
temei si a bun, deoarece noi stim sa numaram. Astazi, la Expunerea; Frontal; Stimularea
obiectivelor activitate matematica ne vom juca cu florile primite interesului
activitatii de Ghiocel de la Zana Primavara cu scopul de a-l Explicatia; pentru
ajuta pe acesta sa nu mai fie suparat, sa le poata activitate;
numara corect si grupa dupa criteriul culoare, asa
cum Zana Primavara l-a rugat. Dupa indeplinirea
acestor sarcini Ghiocel ne roaga sa lipim aceste flori
in vaze, pe care sa le daruim mamelor noastre.

7
4. Explicarea si A)Prezentarea regulilor jocului
demonstrarea Pentru ca jocul nostru sa fie mai frumos iar Explicatia;
jocului Ghiocelul multumit, va trebui s venii la mine cnd
suntei chemai i s puneti florile de culoare rosie n Flori;
vaza rosie, cele de culoare albastra in vaza albastra, Frontal;
cele galbene in vaza galbena, iar cele portocalii, in Exercitiul;
vaza portocalie. De asemenea, va trebui sa numaram
cate flori am pus in fiecare vaza.

Va trebui sa rspundei corect n propoziii i s Vaze de diferite


spunei ce grupe de flori ai format. culori

B)Jocul de proba
Instructajul
Va fi efectuat de un copil pentru a vedea dac verbal;
regulile jocului au fost inelese.
-Alege toate florile de culoare albastra si pune-le in
vaza corespunztoare! Exercitiul;
-Ce ai format aici?
-Eu am format grupa florilor de culoare albastra. Conversatia;
Individual;
C) Desfasurarea propriu-zisa a jocului Selectarea
florilor de
Copii vor veni pe rnd i vor ndeplini sarcinile culoare
cerute. Vor aeza florile in vaze n funcie de rosie,
culoare, vor denumi grupele formate- grupa florilor albastra,
de culoare rosie, grupa florilor de culoare albastra, galbena,
grupa florilor de culoare galbena si grupa florilor de respective
culoare portocalie.. portocalie.
La cererea Ghiocelului vor trebui sa si numere
florile din vaze.
5. Complicarea Voi insista asupra exprimrii corecte dar i asupra
jocului folosirii unui limbaj matematic adecvat.
Exercitiul;

Se.va face prin gruparea copiilor, in functie de


8
culoarea florii din piept. Explicatia;
Voi stabili patru unghiuri in sala de grupa si le voi
cere: florile rosii se grupeaza aici, cele albastre aici,
6. Incheierea cele galbene aici, iar cele portocalii aici. Frontal;
activitatii Vor fi implicai ct mai muli copii n desfaurarea
jocului. Exercitiul;
Copiii vor fi ncurajai cu aplauze.

Ghiocelul le va multumi copiilor pentru ce l-au


invatat, pentru faptul ca l-au ajutat sa-i indeplineasca Aprecierea
dorinta Zanei Primavara, promitandu-le ca va merge Conversatia; rezolvarii
si la alte gradinite sa desfasoare acest joc si cu alti corecte a
copii. Exercitiul; sarcinilor
Se va face fixarea activitatii si aprecieri asupra Individual; date;
participarii si comportarii copiilor la activitate

(Copiii vor primi stimulente flori de culorile


preferate de ei).

- Copiii, priviti ce mi-a lasat mie Ghiocelul, la


plecarea din gradinita noastra: ( voi pune intr-o vaza
cate o floare din fiecare culoare cu care ne-am jucat Vaza cu flori;
la matematica ).

- Ce ziceti, sunteti de acord sa lipim si noi vaza cu


aceste flori, pentru a le darui mamelor cu ocazia
7. Intuirea zilei lor? Conversatia;
materialului
didactic Tranzitie : Cate unul pe carare- joc cu text si
cant.

Se aseaza copii la masute. Cer fiecaruia sa


8. Explicarea si identifice si sa denumeasca materialele primite in Lucrarea model;
demonstrarea cosulete. Prezint lucrarea model. Expunerea;
modului de Felicitare, flori,
lucru vaze, cosulete;

9
Le voi explica ordinea in care lipim floricelele, cu
ce element incepem, pe ce parte a materialului Explicatia;
aplicam lipiciul, aceste explicatii fiind insotite in Demonstratia;
paralel de o demonstratie.
Exercitiul;
Se efectueaza exercitii de incalzire a muschilor
mici ai mainilor:

Umerii i vom mica / spatele vom ndrepta,


9. Executarea sus - jos, sus - jos, / pentru a lipi frumos.
temei de catre Mna lebd o fac / Care d mereu din cap,
copii Lebedele-n jur privesc./ Minile eu le rotesc.
Palmele nu stau de loc / Ci se pregtesc de joc,
Degetele-mi sunt petale/ Se deschid precum o Individual;
floare. Boboc-floare
se trece la realizarea propriu-zisa a lucrarii.

In timp ce copiii executa lucrarile, eu voi trece pe Aprecierea


10.Incheierea la fiecare pentru a-i indruma, stimulandu-le Lucrul rezolvarii
activitatii increderea in fortele proprii, incurajandu-i. individual; Coli colorate; corecte a
Lipici; sarcinilor
Dupa expirarea timpului de lucru se organizeaza o Vaze; date;
expozitie si se ofera feedback pozitiv. Flori;

Vom aprecia lucrarile cu momentul Turul


galeriei.

Voi face aprecieri generale asupra desfasurarii Stimulente; Aprecierea


activitati. rezultatului
activitatii;
Ziua se va incheia cu miscare, o hora jucata pe un
cantecel vesel de primavara.

10
11