Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de activitate

Data:16.05.2017
Unitatea de nvmnt: G.P.P. Floare de Col Piteti
Nivel:II , Grupa: Mare
Educatoare: Dumitrescu Vasilica
Tema anual: Cine i cum planific/organizeaz o activitate
Domeniul experiential: Domeniul Limb i Comunicare
Subtema : Organizm o excursie/drumeie
Tema zilei : Pe drumuri de munte
Varianta de realizare : Lectura educatoarei
Subiectul : Povestea tietorului de lemne-poveste popular
Tipul: transmitere de cunotine i deprinderi
Scop : Dezvoltarea creativitii i expresivitii limbajului oral;
Obiective operationale :

O1. -S precizeze titlul povetii;


O2.- s povesteasc un moment ndrgit din poveste pe baza imaginilor;
O3.- s formuleze propoziii cu cuvintele/expresiile noi ntlnite n poveste;
O4. -s clasifice personajele n pozitive(fapte bune) i negative(fapte rele);
O5. -s gseasc alt sfrit povetii prezentate;
Strategia didactic:
Metode i procedee: conversaia, povestirea, explicaia, jocul de rol
Resurse materiale:culegere de texte,, Poveti populare, imagini,
Forme de organizare: frontal, individual
Durata:25-30 minute
Bibliografie:
1. Angelica Hobjil, ,,Didactica activitilor de educare a limbajului, curs;
2. Monica Lespezeanu, ,,Tradiional i modern n nvmntul precolar-o metodic a activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, Editura
Omfal Esenial, Bucureti, 2007, Ediia a II-a revzut;
3. Revista ,,nvmntul precolar i primar, nr. 1-2/2013, Editura Arlequin
DESFURAREA ACTIVITII

Nr. Strategii didactice


Cr. Secvena Obiective Coninutul tiinific Evaluare
didactic Metode i
procedee Mijloace Forma de
didactice realizare
1. Momentul -asigurarea condiiilor optime
introductiv pentru desfurarea activitii,
pregtirea materialelor ce vor fi
utilizate, aranjarea copiilor n
semicerc
2. Captarea ateniei -voi prezenta sub form de surpriz Conversaia Coule cu Frontal, Oral-evaluez
un coule n care se afl o carte de plane din individual capacitatea copiilor de a
poveti i un set de imagini. poveti, descoperi i intui
carte de materiale necesare
poveti desfurrii activitii
3. Anunarea Astzi vom citi o poveste i vom Conversaia frontal Oral- evaluez
subiectului i a afla peripeiile unui tietor de capacitatea copiilor de a
obiectivelor lemne. asculta cu atenie i de a
reine titlul povetii
4. Dirijarea Un copil va repeta titlul povestirii, Povestirea Carte de Oral- evaluez
nvrii/Povestirea O1 apoi voi povesti punctnd educatoarei poveti i frontal capacitatea copiilor de a
propriu-zis succesiunea episoadelor i a imagini asculta i de a reine
imaginilor concomitent cu textul. reprezenta coninutul povetii,;
Voi explica n acelai timp tive
cuvintele i expresiile
noi(toporica, a plnge cu lacrimi
de crocodil, cinste).
Momentele povestirii:
1.Tietorul de lemne a pierdut
toporul, cea mai important unealt
de lucru
2. Zna fermecat i-a oferit topoare
din materiale preioase, dar el le-a
refuzat;
3. Zna fermecat i druiete, pe
lng toporul pe care l-a pierdut si
celelalte topoare pe care le
refuzase;
4. Tietorul cinstit se ntlnete cu
alt coleg, cruia i povestete ce i
s-a ntmplat;
5. Cel de-al doilea tietor i
arunc singur toporul n ap, apoi
ncepe s plng, ateptnd zna;
6. Zna apare i i ofer un topor
de aur, pe care acesta l accept
imediat;
7.Zna se supr i arunc toporul
de aur n ap, certndu-l pe
tietorul necinstit i lacom.

5. Fixarea/obinerea Copiii vor relua momentele Convorbirea Imagini individual Oral- evaluez
performanei O2 povestirii i vor reda coninutul pe , povestirea reprezent capacitatea copiilor de a
baza imaginilor. Vor fi identificate copiilor, nd scene ordona imaginile din
personajele , se red dialogul din poveste respectnd
dintre zn i celelate personaje, se poveste succesiunea
vor enumera cteva caracteristici ntmplrilor, de a
care rezult din comportamentul rspunde la ntrebri, de
tietorilor, se vor folosi cuvintele a formula propoziii cu
noi i n alte contexte pentru a le cuvintele/expresiile noi
nelege mai bine. din poveste
-Copiii vor integra povestea
ntr-o serie de poveti cunoscute de
O3 ei i n care au ntlnit ca personaj Oral- evaluez
zna. (,, Cenureasa; ,,Zna capacitatea de a integra
Lalea;,,Zna Mselu). Se va Convorbirea povestea ntr-o serie de
scoate n eviden ce fel de poveti cunoscute
personaj este zna, ce rol are ea n
viaa celorlalte personaje
O4 Cum sunt personajele? Pozitive
sau negative? Care au fost greelile
pe care le-au fcut?

6. Asigurarea O5 Copiii vor fi solicitai s gseasc Jocul de rol individual -evaluez capacitatea
reteniei i a alt final al povetii. copiilor de a interpreta
transferului un rol

7. ncheierea Voi face aprecieri privind modul de


activitii participare al copiilor la activitate,
apoi voi mpri recompense
Tietorul de lemne
(dup o poveste popular)

ntr-o ar cu cer senin i ape limpezi precum cristalul, tria un tietor de lemne. Avea o csu n pdure i o droaie de copii. Muncea din zori i pn n noapte.
n ziua aceea muncise mai mult ca de obicei. Mort de oboseal, merse la ru, i spl faa, dar ntr-un moment de neatenie i czu toporica n ap. Tietorul se
aez pe mal i ncepu s plng.
- Omule, ce-i cu tine de plngi aa amarnic? l ntreb Zna Pdurii.
- Ce s fie, frumoas zn, mi-am pierdut toporica. Nu tiu s not i nu pot s-o caut.
- N-ai nici o grij, i-o aduc eu imediat, i spuse zna i dispru imediat n ap.
Nu peste mult vreme zna apru la suprafa i i aduse un topor din aur, dar tietorul i spuse suprat c nu este toporul lui. Zna intr din nou n ap i, de
aceast dat, i aduse un topor din argint, dar tietorul i rspunse acelai lucru. Zna intr n ap pentru a treia oar i i aduse un topor din bronz.
- Nici asta nu-i toporica ta ?
- Nu, Zna Pdurii, pe-a mea nu cred s-o mai gsim, spuse tietorul i ncepu s plng i mai amarnic.
Zna intr n ap pentru a patra oar i, cnd iei, inea toporica tietorului de lemne. Bucuria acestuia nu cunotea margini.
- O, Zna Pdurii, i mulumesc din inim c mi-ai gsit toporica. M duc repede s-mi vd de treab. Am pierdut prea mult timp.
- Stai, omule, nu te grbi aa! Vreau s-i druiesc ceva: toporul de aur, pe cel din argint i pe cel din bronz; le merii pe deplin pentru cinstea ta!
Zna dispru att de iute c tietorul nici nu avu timp s-i mulumeasc.
O porni fericit prin pdure. Se ntlni cu un alt tietor de lemne i, cnd acesta l ntreb de unde are toporitile, i povesti cele ntmplate. Apoi se desprir i-
i vzur de drum. Dar cel de-al doilea tietor alerg la ru i i arunc toporul, apoi ncepu s plng cu lacrimi de crocodil. Nu dup mult vreme apru i
Zna Pdurii.
- Ce ai, omule, de plngi ?
- O, Zna Pdurii, mi-am pierdut toporul n ap i nu tiu s not!
Zna intr repede n ap i peste puin vreme reveni cu un topor din aur.
- O, frumoas zn, acesta este toporul meu. i mulumesc mult.
Zna se nfurie peste msur. Arunc n ap toporul din aur i i zise:
- Eti necinstit i mincinos, omule. Du-te i caut-i singur toporul, cel pe care singur cu mna ta l-ai aruncat n ap i ine minte, omule, i
spune i celorlali c cinstea pentru un om este mai presus dect aurul.

S-ar putea să vă placă și