Sunteți pe pagina 1din 4

CENTRUL COLAR PENTRU EDUCAIE INCLUZIV SATU MARE

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 7.11.2016

CLASA: a VII-a B

PROPUNTOR: Curta Cosmina

DISCIPLINA: Formarea autonomiei personale i sociale

UNITATEA DE NVARE: Orientarea, organizarea i structurarea spaial

DETALII LA UNITATEA DE NVARE: Poziii spaiale

TIPUL LECIEI: consolidare de cunotine i deprinderi


OBIECTIV FUNDAMENTAL: Dezvoltarea orientrii spaiale

OBIECTIV DE REFERIN: Dezvoltarea capacitii de orientare, organizare i structurare spaial

OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1. S execute comenzile date de ctre profesor
O2. S denumeasc formele geometrice
O3. S localizeze poziiile spaiale ale formelor geometrice
O4. S potriveasc formele geometrice la locul indicat de ctre profesor
O5. S identifice poziia spaial adecvat a formei geometrice

Strategii didactice:
RESURSE MATERIALE: forme geometrice, plan, tabel, fi de lucru

RESURSE PROCEDURALE: explicaia, conversaia, demonstraia, exerciiul, observarea dirijat, joc didactic
1
FORME DE ORGANIZARE: frontal i individual

DURATA: 30 minute

Bibliografie:
1. Cerghit, I. (2008), Sisteme de instruire alternative i complementare. Structuri, stiluri i strategii, Editura Polirom, Iai
2. Ionescu, M., Radu, I. coord. (2001), Didactica modern, Editura Dacia, Cluj-Napoca
3. Punescu, C., Ene, L. M., (coord. Taflan, A., Muu, I.), (1999), Terapia educaional integrat, Bucureti, Editura Pro Humanitate

Demersul didactic

Etapele Coninut tiinific Strategii didactice Evaluare


activitii Ob.
op. Resurse Resurse Forme de
Activitatea propuntorului Activitatea elevilor procedurale materiale organizare

1.Moment Asigur climatul psihopedagogic Elevii se aeaz pe scaune conversaia plan, frontal Atenionri
organiza- necesar desfurrii n condiii forme
toric optime a activitii i pregtirea geometri-
materialului didactic ce

2.Captarea O1 Execut cu elevii un exerciiu de Ascult cu atenie i conversaia, plan frontal Stimularea
ateniei lateralitate recepioneaz explicaia interesului,
Atenioneaz elevii ca s fie ateni la i a curiozitii n
comenzile primite vederea partici-
Profesorul spune comanda: Execut comenzile primite prii tuturor
-Ridicai mna dreapt; la activitate
Ridicai mna stng;
Privii sus;
Privii jos;
Punei mna pe cap (capul se afl
ntre mna dreapt i mna stng-
mijloc).

2
3.Anunarea Anun tema: Poziii spaiale Ascult cu atenie i conversaia, forme frontal Observarea
temei recepioneaz explicaia geometri- comportamentu-
ce lui receptiv al ele-
vilor

4. Dirijarea Etaleaz formele geometrice pe mas Exploreaz i denumesc conversaia forme frontal ntriri pozitive
activitii formele geometrice geometri- individual prin aprecierea
O2 Provoac pe fiecare elev n parte s ce verbal a
exploreze i s denumeasc formele rspunsurilor
geometrice formulate i
O3 ncurajarea
O4 Le prezint elevilor o plan cu Ascult cu atenie demonstraia, plan frontal participrii
poziiile spaiale i le explic unde explicaia active
este poziionat fiecare form
geometric (sus, jos, dreapta, stnga,
mijloc)

Realizeaz un tabel alctuit din trei


coloane i trei rnduri

Distribuie elevilor fiele de lucru

Le explic elevilor sarcina de lucru: Rein tehnica de lucru exerciiul, fia de frontal Se consider:
s potriveasc formele geometrice la Fiecare elev pune formele observarea lucru, individual - reuit dac
locul indicat (dreapta sus/jos; stnga geometrice la locul indicat de dirijat forme potrivesc indivi-
sus/jos; mijloc) ctre profesor geometri- dual formele
ce geometrice;
- reuit parial
dac potrivesc
cu sprijin forme-
le geometrice;
- nereuit dac
nu potrivesc
nici o form
3
geometric
5.Fixarea i Profesorul propune jocul Carusel conversaia, tabel, frontal, Observarea
consolidarea forme individual comportamentu-
cunotine- O5 Le explic elevilor regulile jocului: Rein regulile jocului explicaia, geometric lui ludic al
lor -alege cinci forme geometrice diferite Elevii identific poziia joc didactic e elevilor
dar de aceeai culoare pe care le pune spaial adecvat a formei Oferirea
n cinci ptrate din tabel, iar o form geometrice ase stimulentelor:
geometric de alt culoare n ptratul -stimulent rou:
ase, a crei poziie trebuie dac identific
identificat de ctre fiecare elev; corect 3 din 4
-tabelul se rotete la 90 de grade, iar poziii spaiale
poziia formei geometrice ase se ale formelor
modific. geometrice;
-stimulent verde:
dac identific
corect 2 din 4
poziii spaiale
ale formelor
geometrice;
-stimulent gal-
ben: dac identi
fic corect 1 din
4 poziii spaiale ale
formelor geometrice.

6. Evaluarea Face aprecieri generale i individuale Ascult cu atenie conversaia frontal Aprecieri
activitii asupra modului n care s-a desfurat i apreciaz colegii care verbale
activitatea s-au evideniat prin
rspunsuri corecte i
participare activ pe tot
parcursul activitii

S-ar putea să vă placă și