Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 10.10.2007

GRUPA: mijlocie

GRDINIA CU P.N.

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activiti matematice

SUBIECTUL: Mai multe, mai puine-exercitii cu material individual

TIPUL ACTIVITII: predare-nvare-evaluare

SCOPUL: -Dezvoltarea operaiilor


intelectuale prematematice.
-Formarea capacitii copiilor
de a observa i compara grupe de obiecte, de a sesiza unele relaii
cantitative, prin formare de perechi (punere n coresponden, obiect
cu obiect, din cele dou grupe comparate); de a indica prin gest i a
exprima verbal unde sunt mai multe dect ", unde sunt mai
puine dect.

METODE I PROCEDEE: jocul didactic, observatia, conversaia,


explicatia, demonstraia, exerciiul

MATERIALE DIDACTICE:

DURATA: 15-20

PROPUNTOARE:

BIBLIOGRAFIE: Programa activitilor instructive-educative n


grdinia de copii, M.E.N, Bucureti, 2005
Etape i coninut Obiective Conceperea i organizarea activitii Evaluare
esenial operaionale
1.Moment -Se realizeaz un climat afectiv corespunztor
organizatoric desfurrii activitii.
-Sala este aranjat sub form de careu.
-Pregtirea materialelor necesare pentru nceperea
activitii.
2.Captarea atentiei -Introducerea n activitate se va realiza cu ajutorul
-s precizeze ce poeziei: Toamna de Demostene Botez
fructe si legume a Toi acei ce-ntreaga var / Au lucrat din zori n -aprecierea
adus Zana sear rspunsurilor
Toamna Toamna au roade bogate / Au i fructe i bucate.
Mere, pere, n panere / Prune bune i alune,
i gutui amrui / Cu puf galben ca de pui.
i tot felul de legume / De nu le mai tii pe nume.
Se cere copiilor s precizeze i s descopere ce
fructe i legume a adus Zna Toamn.
Identicarea fructelor si legumelor din cosul asezat
in fata copiilor pe o masa.
3.Anuntarea temei Azi noi ne vom juca cu fructele i legumele ,vom
nva s formm grupe de obiecte (legume i -observarea
fructe) din coul Toamnei, s formm perechi comportamentului
ntre ele i s spunem unde avem Mai multe, mai nonverbal
puine.

4.Dirijarea Pentru inceput se numesc cativa copii sa aleaga


activitii fructele si legumele de un fel si sa precizeze
cantitatea fructelor alese. Cum sunt fructele care
le-ai ales?Multe sau putine?Care fructe/legume
sunt mai multe?
-s selecteze Dupa aceasta le cer copiilor sa vina si sa formeze -aprecierea
-varianta I jetoanle dup multimi de legume/fructe dupa un criteriu rspunsurilor
criteriul mai dat.Formeaza mutimea fructelor mai
multe-mai putine multe!Formeaza multimea legumelor mai
putine.Li se cere sa verbalize ce multime au
format.
-
-varianta a II-a s grupeze Se impart apoi copiilor cosuri cu diferite jetoane
jetoanele in specifice toamnei:frunze,crizanteme,fructe si
multimi mai legume dar nu in aceiasi numar. Li se cere copiilor
putine si mai sa ordoneze jetoanele apoi sa specifice multimea
multe jetoanelor formate. Li se cere sa aseze multimile
de jetoane mai multe in partea de susu a mesei iar
jetoanele mai putine in partea de jos.
-varinata a III-a
Li se da o fisa de lucru cu doua feluri de exercitii.
-s completeze Sarcina copiilor este la primul exercitiu sa
corect fia de incercuisaca multimea obictelor mai putine, iar la -aprecierea
lucru al doi exercitiu sa coloreze multimea obictelor modului de lucru
mai multe

6.Concluzii/Evaluare Se fac aprecieri verbale stimulative individuale i -recompense


colective.Se evaluaeza modul de lucru al copiilor -aprecieri verbale
cu fisele.

S-ar putea să vă placă și