Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECIE

Propuntor: Calinescu Cecilia


Clasa a VI-a
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limb romn
Subiectul leciei: Cazurile substantivului
Tipul leciei: lecie de aprofundare a cunotinelor anterioare
Elevii prezeni: Abseni:

1. Obiectiv cadru: s sesizeze organizarea morfologic i sintactic a textelor


Obiective de referin:
O1 s i nsueasc noiunea de caz, a celor cinci cazuri cu
caracteristicile lor
O2 s deosebeasc cazurile dup funcia sintactic, ntrebri i form
O3 s i dezvolte gndirea logic prin dezvluirea raporturilor de
interdependen dintre morfologie i sintax.
Obiective operaionale:
Cognitive:
- S recunoasc pe text substantivele aflate la cele cinci
cazuri
- S analizeze corect substantivele din text
- S construiasc independent enunuri folosind
substantivele la cele 5 cazuri
- S recunoasc funciile sintactice ale substantivului
- S pun corect ntrebrile specifice fiecrei funcii
sintactice i fiecrui caz
Afectiv-atitudinale:
s participe activ la lecie
s manifeste interes i sensibilitate
s manifeste spirit critic i autocritic
s dea dovad de inventivitate i ingeniozitate
Psiho-motrice:
s pstreze poziia corect n banc
s coopereze cu colegii
s-i anune intenia de a rspunde ridicnd mna

Nivelul iniial al elevilor: Elevii dein cunotinele necesare selectrii substantivelor


din text i recunoaterii funciilor sintactice.
Metode i procedee didactice: - Conversaia, Explicaia, Problematizarea, analiza
sintactic i morfologic, alctuirea tabelului cazurilor pentru fixare, folosirea creioanelor
colorate pentru sublinierea substantivelor pe text.
Resurse materiale: manual, plan cu cazurile substantivului.
Forme de organizare: frontal i individual

Principii didactice:
- principiul respectrii particularitii de vrst i intelectuale
- principiul predrii intuitive
- principiul nsuiririi active i contiente
- principiul sistematizrii cunotinelor
- principiul concentricitii materiei
Forme de evaluare: continu i final
Locul de desfurare: sala de clas
Timp: 50 minute
DESFURAREA LECIEI

I. Organizarea clasei pentru lecie


Absene, pregtirea clasei pentru lecie
II. Verificarea cunotinelor
Controlul temei date acas elevilor: recunoaterea substantivelor dintr-un text dat.
Se vor repeta cu elevii noiunile referitoare la substantiv nsuite n lecia anterioar,
respectiv: definiie, feluri, numr, gen.
III. Captarea ateniei
Se va supune ateniei elevilor textul scris anterior leciei pe tabl i li se va cere s
semnaleze cuvntul care se repet de cele mai multe ori n text.
Se va expune ateniei elevilor o plan cu cazurile substantivului pe care acetia o
cunosc din anul anterior i se va anuna subiectul i obiectivele leciei.
IV. Anunarea subiectului i a scopului leciei
Vom repeta formele pe care iau substantivele potrivit funciilor sintactice ndeplinite i
denumirile acestor forme, pentru a le folosi corect n vorbire. Aceste forme sunt digferite n
funcie de caz, noiune cu care voi ai fcut cunotin anul trecut.
V. Aprofundarea cunotinelor referitoare la cazuri i funciile
sintactice
Se va mpri elevilor fie cu textul scris anterior pe tabl:
De la o vreme, mama, creznd c-s n livad, iese afar i ncepe a striga: Ioane!
Ioane! Ioane! i Ion, pace!
Se ngrmdiser o mulime de trebi pe capul mamei
Vd pe mama cum se d n vnt dup trebi O dat sar n grdin, m nfoez
mamei i zic:
- Mam, bate-m, ucide-m, numai d-mi ceva de mncare, c mor de foame!
Elevii vor fi pui s sublinieze cu albastru substantivul mama sub toate formele n
care apare el n text, citind cu voce tare forma pe care o ia (cu articol enclitic hotrt).
Elevii i vor aminti c exist forme de nominativ-acuzativ, dativ-genitiv i vocativ,
forme pe care substantivul mama le ia n text.
a).Mama iese afar.
- La ce ntrebare rspunde substantivul mama din aceast
propoziie?
- La ntrebarea cine iese?.
- V mai aducei voi aminte ce parte de propoziie rspundea la
ntrebarea cine?
- Subiectul.
- i n ce caz st subiectul?
- n cazul Nominativ
Concluzie: Substantivele care rspund la ntrebarea cine? pus predicatului propoziiei
sunt subiecte i stau n cazul nominativ.
b. Se ngrmdiser o mulime de trebi pe capul mamei
- Ce form ia substantivul noastru n aceast propoziie?
- Mamei
- La ce ntrebare rspunde substantivul mamei din aceast
propoziie?
- La ntrebarea al cui cap?.
- V mai aducei voi aminte n ce caz substantivul rspundea la
ntrebarea a, al, ai, ale cui?
- n Cazul Genitiv.
- Ce este ca parte de vorbire cap, cruia i punem ntrebarea?
- Substantiv.
- Deci care este partea de propoziie care determin un
substantiv?
- Atributul.
Concluzie: Substantivele care rspund la ntrebarea a, al, ai, ale cui? pus unui
substantiv sunt atribute i stau n cazul genitiv
c. m nfoez mamei
- Ce form ia substantivul noastru n aceast propoziie?
- Mamei
- La ce ntrebare rspunde substantivul mamei din aceast
propoziie?
- La ntrebarea cui m nfoez?.
- V mai aducei voi aminte n ce caz substantivul rspundea la
ntrebarea cui?
- n Cazul Dativ.
- Ce este ca parte de vorbire nfoez, cruia i punem
ntrebarea?
- Verb.
- Deci care este partea de propoziie care determin un verb?
- Complementul.
- Observai c forma de dativ seamn foarte bine cu forma de
genitiv, respectiv mamei, difer numai sensul ntrebrii, n genitiv artndu-ne
posesia.
Concluzie: Substantivele care rspund la ntrebarea cui? pus unui verb sunt
complemente indirecte i stau n cazul dativ

d. Vd pe mama
- Ce form ia substantivul noastru n aceast propoziie?
- Mama.
- Observai c are aceeai form ca i n cazul nominativ, dar
dup cum v aducei aminte, n cazul nominativ nu are prepoziie, pe cnd aici
este precedat de prepoziie. La ce ntrebare rspunde substantivul mama din
aceast propoziie?
- La ntrebarea pe cine vd?.
- Ce este ca parte de vorbire vd, cruia i punem ntrebarea?
- Verb.
- Deci partea de propoziie care determin un verb se numete
- Complement.
- V mai aducei voi aminte ce complement rspundea la
ntrebarea pe cine? ce?
- Complementul direct.
- i n ce caz st substantivul precedat de prepoziia pe?
- n cazul acuzativ.
Concluzie: Substantivele care rspund la ntrebarea pe cine? ce? pus unui verb sunt
complemente directe i stau n cazul acuzativ

e. - Mam, d-mi ceva de mncare


- Ce exprim n acest caz substantivul mam?
- O strigare.
- V aducei aminte n ce caz sttea substantivul care exprim o
strigare, o chemare?
- n cazul vocativ.
- mi putei spune ce funcie sintactiv ndeplinete substantivul
mam n aceast propoziie.
- Nu are funcie sintactic.
Concluzie: Substantivele care exprim o strigare sau o chemare nu au funcie
sintactic i stau n cazul vocativ
- V rog s observai c dup substantivul mam s-a pus virgul.
Mai avem n text i alte substantive care indic o chemare sau strigare?
- Ioane! Ioane! Ioane
- i aceste substantive stau tot n cazul vocativ, dar sunt
desprite de restul propoziiei prin semnul exclamrii.
Concluzie: Substantivele care exprim o strigare sau o chemare stau n cazul vocativ
i se despart prin virgul sau semnul exclamrii de restul propoziiei.
Pe msur ce elevii vor nva fiecare caz li se va solicita s construiasc enunuri
proprii cu substantive care s stea n cazul respectiv.
Cazurile reprezint formele pe care le ia un substantiv dup funciile sintactice
ndeplinite n propoziie.

VI. Fixarea cunotinelor


Pentru fixarea cunotinelor elevii mpreun cu profesorul vor sistematiza cunotinele
predate ntr-un tabel de felul celui ataat la anexe.
Elevii vor observa c tabelul realizat seamn cu cel realizat pe plana cu Cazurile
substantivului.
Se vor analiza i celelalte substantive din text, indicndu-se felul, genul, numrul,
cazul i funcia sintactic.

VII. Tema pentru acas


Se vor analiza substantive din textul:
Biatul cere mamei s-I dea uniforma tatei. Mama spune tatei:
- Gheorghe, s dai biatului uniforma ta!

S-ar putea să vă placă și