Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

NIVEL: I
GRUPA: Grupa Mica
TEMA ANUALA: Cand ,cum si de ce se intampla?
TEMA SAPTAMANII: In ograda la bunici pasari mari si pasari mici
SUBIECTUL ACTIVITATII: Patania cocoselului
FORMA DE REALIZARE: activitate integrata
COMPONENTA ACTIVITATII:
DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE -EDUCAREA LIMBAJULUI -
,,Cocoselul si bobul de mei povestirea educatoarei
DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV Educatie plastica
Cocoselul fermecat - dactilopictura
SCOPUL ACTIVITATII: consolidarea i sistematizarea capacitatii de recunoatere i
nelegere a comportamentelor pozitive i negative; consolidarea unor deprinderi i
abiliti de utilizarea a spaiului plastic;

OBIECTIVELE OPERATIONALE:

- sa asculte cu atentie povestea spusa de educatoare;

- sa urmareasca succesiunea evenimentelor;

- sa denumeasca personajele care apar in povestire;

- sa pastreze acuratetea lucrarii;

- sa analizeze critic si autocritic lucrarile expuse;

- sa participe cu interes a activitate;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: expunerea, observarea, conversaia, explicaia, demonstraia;
Material didactic:, calculator, prezentare Power-Point, CD cu muzica, acuarele, planse,
recompense.
Forme de organizare: frontala, indiviual;

DURATA:25-30 min
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani), 2008
Sugestii metodologice pentru aplicarea noului curriculum Activitati integrate din
cadrul proiectelor, Ed. Diana.
Metodica activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, Ed. Gheorghe Cartu
Alexandru, Craiova, 2009
PROPUNATOARE:prof.Grigore Cecilia Teodora

SCENARIUL ACTIVITATII

EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC
Asigurarea conditiilor pentru buna desfasurare a
1. Moment activitatii : exercitiul
organizatoric organizatoric
-aerisirea salii de grupa ;

-aranjarea mobilierului;

-pregatirea materialului didactic necesar;

-intrarea copiilor in sala de grupa.


Observarea
2. Captarea Se prezinta sub forma de surpriza un cocos. surpriza comportamentul
atentiei ui copiilor

3. Anuntarea Se prezinta cocosul care a venit sa le


temei povesteasca patania lui.Se precizeaza ca astazi Observarea
vor asculta povesta:,,Cocoselul si bobul de mei conversatia comportamentul
pentru ca apoi sa- l picteze. ui copiilor

4. Enuntarea Copiii sunt sfatuiti sa fie atenti la povestea Observarea


scopului si a cocoselului si la indicatiile primie ca sa comporta
obiectivelor realizeze lucrari cat mai frumoase ,pentru ca la mentului
sfarsit cocosul sa le ofere surprizele pregatite copiilor
pentru ei.
Voi prezenta coninutul povetii clar, coerent i
expresiv, cu un ton i o mimica adecvata. Sunt
5.Desfasurarea expuse pe calculator si imaginile specifice expunerea
activitatii fiecarui moment din poveste. Se poarta apoi, o
scurt conversatie pe baza lecturii audiate: Observarea
Se merge la masute unde vor picta cocoselul cu comporta
ajutorul degetelelor. Se realizeaza intuirea mentului
materialului, apoi se explica si se demonstreaza copiilor
modul de lucru.
Se va evidentia modul de utilizare al
materialelor, acuratetea lucrarii.
Incalzirea muschilor mici ai mainii se realizeaza
conform miscarilor sugerate de catre
educatoare:
- boboc- floare;
- cantecul Miscam degetele; Expunerea
- framantarea aluatului. /explicatia/
Educatoarea va observa modul de lucru, ii va frontal
incuraja si stimula permanent. Vor fi ajutati
copiii care solicita acest lucru. Se lucreaza pe
fond muzical.
Se analizeaza acuratetea si corectitudinea cu
care s-a lucrat si se aseaz la expozitie toate Aprecieri
6.Obinerea lucrarile. verbale
performanei, Vor fi alese cele mai deosebite lucrari. conversatia
asigurarea Prescolarii se reintorc pe scaunele, iar
reteniei i a educatoarea le va pune cateva intrebari.
transferului de referitoare la textul audiat din care se extrag
cunostine multe invataminte.
Se trage concluzia ca intotdeauna trebuie sa
mancam incet fara sa ne grabim pentru ca altfel
putem s-o patim ca si cocoselul din poveste.

Se fac aprecieri asupra raspunsurilor si


7.Incheierea comportamentului; se evidentiaza copii care au stimulente Aprecieri
activitatii raspuns corect;se ofera copiilor stimulente; verbale

S-ar putea să vă placă și